Reklama

Reklama

VOD (1)

Rodinný outsider, který nakonec stál v čele Američanů. Životní příběh prezidenta George W. Bushe. Nikdo by to do něj v mládí neřekl, přesto dnes patří mezi nejznámější osobnosti americké historie. Biografický laděný film o životě George Walkera Bushe sleduje budoucího 43. amerického prezidenta od roku 1967. Od jeho nevázaných a hodně bezstarostných dnů na vysoké škole, přes vojenskou službu, guvernérský úřad v Texasu. Všímá si jeho zapojení do velkého byznysu v naftařském průmyslu, až po prezidentskou kandidaturu v roce 2000, mapuje první čtyři roky v nejvyšším úřadě, až po druhou kandidaturu v roce 2004... (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 2

Recenze (192)

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších filmů Olivera Stonea. Mistrovské dílo. ____ Zmínku zasluhuje především způsob, jakým se tu pracuje s žánrem: (i) Hlavní postava Bushe představuje neustále pozměňovanou, velice silnou žánrovou figuru – jednou westernového cowboye, poté kazatele, naftaře, nebo republikána – zasazovanou do tomu odpovídajících žánrových světů: komedie, satira, rodinné drama, politický thriller. Každý z těchto světů představuje jednu epochu Bushova života. Mění se ovšem pouze samotný Bush, okolní postavy (otec, manželka, poradci) žánrem zasaženi nejsou a zůstávají nezměnění. Konceptuálně tedy pracuje film se třemi rovinami, odstupňovanými podle toho, nakolik jsou infikované žánrem: Bush (motivátor - nejvíce) – žánr (prostor kolem Bushe - zpola) – okolí (nejméně). Konec filmu tak nenastává po válečném fiasku, ale naopak tehdy, kdy se Bush již nemůže přesunout z jednoho žánru do druhého, kdy nemůže utéct. Už nemá kam, žánry jsou vyčerpány, a s tímto zjištěním přichází i konec Bushe jako filmové postavy. Ukazuje se, že skutečný život a žánrová struktura filmu spolu mohou souviset více, než se zdá. (ii) Komedii obvykle spojujeme s etiketou, zatímco tragedii s etikou. Bushova výjimečnost spočívá v tom, že tyhle zavedená pojítka škrtá – velkorysým pohledem na globální mapu a nakládáním s vládními smlouvami spojuje komedii s etikou (protože rozhoduje o osudech milionu lidí), naproti tomu texaské vidláctví posunuje k tragedii Bushovu etiketu. Film to dává najevo i silnou „freudovskou“ otcovskou figurou (James Cromwell), která straší Bushe zjevně více než Saddám Husajn. (iii) Opětovně se ukazuje problematika žánru bio-pic, u něhož se hodnotí osobnost jako taková, ne filmové kvality. Dvojnásob to pak platí zde, kde geniální výkon Brolina ještě znatelněji posouvá ohnisko filmu do postavy Bushe. Přitom filmařsky je W. dílo uchvacující - brilantní kamera (dejte na mě, Papamichael je nový Richardson), brilantní rychlopalné dialogy (návaznost na Michael Clayton a Dobrou noc a hodně štěstí) a brilantní vedení herců. A je o to truchlivější, že tyhle kvality opomíjejí i odborná periodika, kterým se celá podívaná sužuje na pole ideologického a symptomatického čtení. Dokonce by se mohlo zdát, že kontroverzní téma odvádějící od formy nestojí „technikům" v čele s kameramanem a střihačem za námahu, ale Oliver Stone si dobře uvědomuje, že filmy posuzuje zejména čas, ni lidé. Chápe to i Bush: „V historii žádné místo mít nebudu, to budu přeci mrtvý.“ ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Tvorbu Olivera Stonea příliš neznám, takže nemůžu říct, jestli je W. jeho nejhorším či nejlepším filmem, nebo jestli vypadá, jako by to jeho film vůbec nebyl. Osoba dnes už bývalého nejmocnějšího muže planety mě ale zajímala a zajímá, a tak jsem se na tuhle dvouhodinovou životopisnou sondu těšil. Musím uznat, že si s ní Stone poradil dobře. Velkou výhrou je obsazení všech rolí (Brolin je opravdu výborný, James Cromwell nebo Richard "Cheney" Dreyfuss" ale nejsou o nic horší) a scénář, který ze života "Dabljů" vybral většinu zajímavých momentů a poskládal je vedle sebe způsobem "Ať si každý vybere". Líbí se mi, že Stone Bushovi nestaví žádný pomník, zůstává nestranný, nevynáší jej do nebes a nedělá z něho politický mozek Ameriky. W. je naopak takový texaský kovboj, který se chvíli protloukal životem, než přišel na to, co by mu šlo. Je lidský, chybuje a tu a tam něco neví ("Věznice Guantanamero"), ale zrovna tak si dokáže jít tvrdě za svým. Obzvlášť když se třeba jedná o to, nakopat Saddámovi zadek. Líbilo se mi to moc, za čtyři čisté hvězdy.__P.S. Hlavně se ale vyhněte dabingu. Gustav "Tom Cruise" Bubník se sice k mladému Bushovi hodí, ale k šedivé hlavě států sedí asi jako medvěd grizzly k horskému kolu (ano - zní to divně). ()

Reklama

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Tento film natočil oscarový režisér Oliver Stone. Je to ďalší snímok o živote amerického prezidenta a to George W. Busha, ktorého tu hrá Josh Brolin. Tento snímok je určite zaujímavý, pretože predovšetkým vďaka vojne patril Bush k najnenávidenejším prezidentom Ameriky. A kto by nečítal správy o tom, že proti jeho politike bolo na konci funkčného obdobia bezmála 70% ľudí. Portrét G. W. Busha je vyvážený, charizmatický, ironický i idealistický, v čom nemožno prehliadnuť rukopis známeho filmového provokatéra, ktorý už na filmové plátno preniesol aj osudy iných amerických prezidentov. Hoci sa jedná o film o debilnom politikovi, vo výsledku vznikol ukážkový politický snímok. Je to obraz človeka, ktorý vstúpil do politiky, ale toto rozhodnutie vôbec nemal urobiť. Alebo taký portrét človeka, ktorý sa snaží vymaniť z tieňa svojho slávnejšieho otca, hoci si svoje márne snaženie uvedomuje. Film zaujme predovšetkým hereckými výkonmi a to najmä v prípade Josha Brolina v titulnej úlohe. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Tak Stone se zase vraci do formy, jeste ji sice neziskal nazpet na 100%, ale i tak to je vynikajici zlepseni po jeho poslednim filmu. Pribeh o dneska uz bejvalym prezidentovi sice nezni kdovijak zajimave, navic clovek si ty dulezity veci, co udelal, jeste pamatuje, tak proc na to znova koukat, ale to by to nesmel bejt Stone, aby neprines neco navic. Pribeh totiz neni pouze o jeho prezidentskym obdobi, ale zaroven to neni ani drama od mladi po prezidenta, je to proste neco mezi. Stone sikovne strida zabery kde prezident Bush neco resi se zaberama z jeho mladi, kdy vyvadi na vecircich, chlasta, strida prace a podobne. Nutno rict, ze hlavne v prvni polovine filmu a diky tomu film vyzniva lehce jako komedie. Druha polovina uz s flashbackama setri a zameruje se na situaci s Irakem, Sadamem atd. A tady ustupuje zabavnost na ukor politiky a bylo to na me misty precejen uz moc ukecany a politicky. Jenze celej film tahne vynikajici Josh Brolin, kterej zachranuje i sceny, kery maj nabeh na lehkou nudu a z filmu fakt neni poznat, jesli ma Bushe Stone rad nebo ne. Prisel mi totiz jako neuveritelnej sympatak, kterymu clovek fandi a kdyz mu nekdo neco provede, tak ho i lituje. Film se ale samozrejme nevyhejba ani situacim, kdy neco posere. Proste mi prislo, ze to Stone vylicil tak, jak to je a at si kazdej udela svuj nazor. Coz mi vyhovuje nejvic. Jinak krome fantastickyho Brolina musim jeste zminit Banks v roli jeho manzelky, do takovyhle role bych ji fakt netipoval, ale je docela fajn, i kdyz je hodne upozadena. Celkove kvalitni, skvele natoceny a obsazeny drama s paradni hudbou, ktery se v prvni puli misty priklani spis ke komedii a kuli tomu v druhy, politicky casti, misty opravdu jen nepatrne nudi. ()

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Stone po predošlých skúsenostiach už asi nechcel pôsobiť veľmi tendenčne, tak sa rozhodol Busha viac-menej ušetriť a nechal sa jeho postavu vyslovene strápniť len raz. Ale zato tesne pred koncom filmu, kedy na to divák nezabudne. Dobrá taktika. A metafora na záver bola ešte lepšia - nechytiť loptičku, pretože mu nikto žiadnu nehodil. Prezident, ktorý nepochopil, že jeho post nie je len hra, nemohol zostať na výslní večne. Aj povolanie "syn" má svoje medze a životnosť. Našťastie. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (14)

Související novinky

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

29.08.2009

V Banskej Bystrici sa v priebehu piatich dní (23. 9. – 27. 9.) uskutoční v rámci multimediálneho festivalu Barbakan i prehliadka kvalitných filmov. V predpremiérach budete môcť vidieť napríklad… (více)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Zhruba před měsícem vás Terry Gilliam touto originální upoutávkou pozval na filmový Festival nad řekou. Terry se do Písku dostaví osobně. Festival začíná 31. 7. a potrvá až do 9. 8. 2009. Na co se… (více)

Jihoamerická revoluce podle Stonea

Jihoamerická revoluce podle Stonea

12.12.2008

Oliver Stone si pořád hraje na „svědomí Ameriky“, ale návštěvnost a kritiky jeho posledního opusu z Bílého domu W. naznačují, že tohle jeho vyhrožování levicovým prstem zajímá čím dál míň diváků.… (více)

Další biografie na obzoru

Další biografie na obzoru

13.08.2008

Amerika posledních pár měsíců žije volbami a tím, že je tu dost reálná možnost, že se prezidentem momentálně asi nejmocnějšího státu na světě stane Afroameričan. Politika zkrátka hýbe celým USA a… (více)

Reklama

Reklama