Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

ad

Scénář, režii a herecké výkony nelze než pochválit (snad až na obligátně nepotřebnou ženskou postavu)...ale stejně je to film, který za pár let zapadne mezi stovky jemu podobných... ()

Petoss1

O príbehu filmu som vedel len základné črty. Interview moderátora s bývalým prezidentom Nixonom. O afére Watergate viem len veľmi málo vecí a napriek tomu ma tento počin zaujal. Ron Howard natočil inteligentný film s témou, ktorá by sa dala urobiť oveľa nudnejšie. Toto bolo podané formou, pri ktorej som žiadnu nudu nepociťoval. Hlavnú zásluhu má na tom herecký koncert Langellu a Sheena, ktorí nielen zahrali bravúrne a ktomu všetkému sa na svoje reálne podklady aj podobajú. V záverečnom rozhovore ma samozrejme najviac dostala posledná otázka, pri ktorej to prezidenta poriadne zasiahlo a bolo vidieť tú jeho bezmocnosť a potupu. Oscarové nominácie sú oprávnené. 83% ()

MrPierc

Aféra o zlém prezidentovi, který byl přistižen při nedovolených praktikách = odposlouchávání. Film zachycuje bitvu moderátora interview a bývalého prezidenta. Ani jeden nechce být poražen a debata se stane soubojem, protože Nixon nebyl nikdy za svůj zločin potrestán a byl od prezidenta Forda omilostněn. Moderátor a jeho pomocníci chtějí alespoň mediální odplatu/trest za znevážení úřadu amerického prezidenta. Ve filmu se snaží z toho tématu udělat hrdinský čin, ale mne to připadalo vyumělkované. ()

Streeper

Politická dramata mě poslední dobou velice příjemně překvapuji a tenhle film není výjimkou. Bála jsem se, že se budu hodně nudit jenže dvojice Frank Langella a Michael Sheen zahráli své role tak dobře a přesvědčivě, že jsem z nich nemohla spustit oči a každá jejich slova jsem hltala. Hlavně mě překvapil výkon Franka Langelly jako Nixona, věřila jsem mu každé slovo, mimiku i gesto. I když se příběh věnuje politice, režisér to pojal tak, aby i Evropský občan zde našel něco, o čem se dozvěděl i kdyby jen ze zpráv nebo ze školy. ()

Nach

Výborně zpracované komorní drama, které těží ze skutečnosti maximum dramatu. Langella a Sheen jsou jako oheň a voda. A jakmile se ti dva setkají, můžete věřit, že z toho vždy nějaká reakce nastane. Obzvláště, když to jistou režií podporuje Ron Howard. Zasloužená špička v komorních dramatech, která by byla za plný počet, kdyby občas nebyla až moc natahovaná. Devadesát minut mohlo být tak akorát. Nikoli dvě hodiny. Přesto ale velký palec nahoru. 80% ()

starbrejkr

Je skoro až zázrak, že někdo z tohoto tématu dokázal vykřesat v dnešní době špičkový a poutavý film. Troufám si říct, že 8 z 10 zpracování by bylo neskutečnou nudou přirovnatelnou k nedělním poledním politickým debatám na libovolném programu. Jedním z těch dvou zbývajících by rozhodně byl Ron Howard se svou partou herců. Právě filmařská zručnost a herecké výkony (kromě poprávu gloriovaného Franka Langelly bych vyzdvihl i Kevina Bacona) dělají ze zdánlivě vágního politického dramatu místy až strhující počin. Pro diváka není až moc nutné znát historické pozadí, protože o to tady až tak nejde. Jde o jednotlivé charaktery a o libovolně převeditelnou snahu člověka očistit se od minulosti, vrátit se na výsluní (geniální moment spočívající v rozhovoru obou duelistů) a také o pohled do zákulisí politických debat vůbec. Howard to navíc vždycky s gradací uměl a i tady se mu mistrovsky povedla v závěru poslední debaty, kdy pohled na zničeného Nixona spolu se souběžným komentářem má neskutečnou sílu. Tvůrci dle mého vytěžili z daného tématu maximum, tj. špičkové drama s pár hluššími místy, které tam ale prostě být musely, protože reálné prostředí politiky a jejího zákulísí prostě nudné je a v takto komorním filmu se mu vyhnout nedá. Nesmím opomenout, že tu jako slaďounký bonus máme celým filmem se mihající Rebeccu "Vicky" Hall - dejte na mě, téhle krásce a vyníkající herečce patří budoucnost:-) ()

DruidKarel

782. hodnocený film: Tak tohle je skutečná bomba. Neviděl jsem dlouho nic tak dokonale a perfekcionisticky zpracované, jako byl tento film. Naprostá bomba a jestli má někdo chuť pustit se do zpracování faktických událostí a šmrncnout to pak napětím, pak by měl shlédnout Duel Frost/Nixon. Vynikající zpracování, strhující výkony obou představitelů a hlavně lidskost, se kterou film proráží až k divákům do křesel jejich obýváků. Jestli to někdo popsal dokonale, tak to byl právě POMO. Není co vytknout a dokonce musím jenom chválit, jak byl podán příběh o jedné z největších afér amerických dějin někomu, kdo třeba moc nebyl do této problematiky zasvěcen. Bravo, 5* je na místě a mě zastřelte, jestli tohle není pecka. 5* ()

campix

Další výborný film z dílny Rona Howarda. Vybroušené politické drama s vynikajícími hereckými výkony hlavních představitelů Franka Langelly coby Nixona a Michaela Sheena jako Frosta, jen je mi nějak Sam Rockwell v těch dobových oblecích a brýlích nějak k smíchu. Dávám 4 hvězdičky protože jsem díky neznalosti tématu nemohl proniknout hlouběji. Duel Frost/Nixon si jistě zasloužil proměnit nějakou z pěti nominací na Oskara, ale tak se bohužel nestalo. ()

zette

Howard je dobry reziser a i ze zdanlive nezajimaveho tematu (z pohledu filmu) se mu povedlo natocit atraktivni podivanou. Konecnemu vysledku vyrazne prispel herecky vykon Franka Langelly v roli Nixona. ()

andrii

Úděl jest to. Hostitel a host. Den a noc. Úderem přesýpacích hodin. Na noc a den. Obrácení. Na urostlé ego, které se rozhodlo okopávat špičky toho, co přebralo v likérníku moci. ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Frank Langella, Nejlepší režie - Ron Howard, Nejlepší scénář - Morgan Peter, Nejlepší hudba - Hans Zimmer ()

Wormboy

Michael Sheen ako playboysky moderator talkshow a Frank Langella ako vyhybavy intelektualny ex-prezident v televiznom dueli o jednej z najzaujimavejsich udalosti minuleho storocia vo filme, ktory by mohol sklznut do usedenej prekecanej nudy, avsak vdaka reziserskemu majstrovstvu sa tak pocas celych dvoch hodin, ani na sekundu nestane. No a v dvojkombinacii so Vsetkymi prezidentovymi muzmi ide skutocne o velmi silny umelecky a intelektualny zazitok. 4,5/5* ()

agathon

Velmi, velmi dobrá poslední půlhodina. Výborný Langella v životní roli. Ron Howard ukazuje, že v ranku poctivého hollywoodského dramatu má na víc, než na "langdonovské pachtění". Tady navíc opřeno o skvěle gradující předlohu a výbornou práci kameramana Totina. Škoda jen, že ten tah na bránu občas polevuje a Michael Sheen není, co do herecké vybavenosti, Langellovi stejným protivníkem, jako byl (předpokládám) závěrem rozhovorů zocelený Frost rezignujícímu Nixonovi. ()

Davosh

Herecký i režisérský koncert. Škoda příliš dlouhé první poloviny, kdy se v podstatě příliš mnoho neděje, protože kdyby byl celý film jako druhá polovina, kdy konečně začnou "duely" mezi Frostem a Nixonem, bylo by to jasných 5* a jeden z nejlepších filmů nejen roku 2008. Poslední interview jsem nedýchavě pozoroval obrazovku a doufal, že to nikdy neskončí - hlavně díky hereckém výkonům Michaela Sheena a především Franka Langelly, kterému by, nebýt Rourke ve Wrestlerovi, toho Oscara mohli dát rovnou. Opravdu skvělý film, jen nevím jestli si na něj vzpomenu i po několika letech. ()

c.tucker

Vyostřené politické drama, které svým začátkem nijak nenavnadí, ale v okamžiku, kdy začne duel mezi Frostem a Nixnem, začnou se dít věci. Veškerá pozornost je strhnuta k hereckým výkonům Franka Langelly (toho především) a Michaela Sheena. Ron Howard se režie zmocnil senzačně a pevně jí dokočíroval k velmi vypjatému konci. ()

BoXBe

Duel Davida Frosta, povrchního, ale ambiciózního moderátora, který touží po slávě a úspěchu, s jedním z nejzkompromitovanějších prezidentů americké historie je plný úžasných hereckých etud a je podkreslen adrenalinovým hudebním pozadím. Výkon Franka Langelly považuji za virtuozitu filmového plátna, ale Michael Sheen se svým Blairovským úsměvem nezůstal ani o krok pozadu. Režie Rona Howarda navíc opět dokazuje, že je mistrem ve schopnosti poskládat mozaiku komplikovaného politického dramatu prostřednictvím zcela odlišných postav s vrstevnatými charaktery, které tak zoufale scházely nedávno například ve Valkýře. Pohled na Nixona v závěru filmu potom naplní každého, kdo rád u filmů zapojuje mozek. Nixon naplní vnímavého a přemýšlivého diváka vnitřními pochybnostmi o smysluplnosti toho všeho co v životě denně prožíváme nebo taky hlavně toho o co ve filmu jde, tedy co je předmětem politiky navíc v tak složitém politickém systému jako mají Spojené státy. Služba veřejnosti. Moc médií. Pozadí mocenského rozhodování. Víra v demokracii. A v neposlední řadě ty detaily a bezvýznamné osudové náhody, které leckdy tvoří historii. Frost/Nixon proto u mě čistých pět. 2024: Viděno už tak šestkrát, velmi čisté filmařské potěšení. ()

Devitka

Pětihvězdičkový potenciál zde určitě byl. Možná jsem si pod pojmem "hvězda americké talk-show", která má být zároveň(!) schopná na úrovni konverzovat s bývalým prezidentem na nejzávažnější témata doby, představoval něco trošku jiného. ()

Icefist

Souhlasím s tím, co zde zmiňuje Enšpígl, že se toho dalo víc udělat atraktivnějšího. I přesto se s ním ale neshodnu na hodnocení, protože dle mého, i když vezmu v potaz výše zmíněné, jde o napínavou podívanou. Trochu předvídatelnou houpačku rozložení sil v duelu vyvažuje to, jak brilantně je závěrečná část zvládnuta. Protože když došlo na opravdové lámání chleba, tak já seděl a ani nedutal. A nepochybně je to v drtivé většině zásluhou uhrančivého Franka Langelly, jemuž nyní alespoň pomyslně tleskám ve stoje. 80 % Oblíbená část- úsek o zjednodušování televize ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)