Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

Janega

Zostal som v nemom úžase, akú divokú estrádu dokázal urobiť Jackson z tak komorne ladeného dobrodružstva. Tá "pán prsteňovská" sláva mu asi stúpla do hlavy, ako keby chcel prekonať samotného Tolkiena. Ten sa musí v hrobe obracať. Hobit 2 je taký, ako sa očakával. Výpravnejší, akčnejší, zábavnejší, no stále príbehovo uťahaný, čo bolo slabosťou už prvého filmu. Tri filmy sú naozaj moc, nehovoriac o tom, že film skoro trvá 3 hodiny. Niežeby sa človek nudil pri tom, no aj tak počas filmu som rozmýšlal, čo všetko by sa dalo z filmu v pohode vyškrtnúť. Začiatok mal celkom slušné tempo, no po polhodine sa to akosi zasekávalo. Celé to brzdili aj dlhé akčné scény, ktoré boli slušne urobené, no po čase som strácal už prehľad o tom kto s kým bojuje. A niektoré bojové scény mi prišli už fakt pritiahnuté za vlasy (Legolas bojujúci na hlavách trpaslíkov?). Zatiaľ čo v predchádzajúcom filme sme sa len ponevierali po známych miestach videných v PP, v dvojke spoznávame nové zákutia Stredozeme a či už ide o interiéry alebo exteriéry, všetko je detailne a naozaj prekrásne spracované. Veľmi zaujímavá je aj línia Gandalfovej misie, zaujíma ma jej rozuzlenie. No a zlatým klincom je samozrejme drak Smaug, klobúk dole pred tvorcami je naozaj kolosálny. Tú jeho monsterióznosť ešte zveličuje výborné nahovorenie jeho hlasu Benedictom Cumberbatchom. Hobit: Smaugova pustatina je blockbuster s veľkým "B", ale... to si už doplnte sami. P.S. K mojej nechuti k 3D sa pridala aj nechuť k HFR. To už človek nemôže ísť na klasicky spracovaný film? P.S.S. Prečo sa tí elfovia musia vždy tváriť tak nasrato, veď Tolkien ich opisuje ako veselý národ. ()

RichardLev

(může obsahovat mírné spoilery) Veškerou kritiku na Hobita tak trochu chápu, ale srovnávání s prequelovou trilogií Star Wars není na místě – taková hrůza to prostě není. Hobit je totiž poměrně nevděčná kniha k zfilmování. Je hodně epizodická a atmosférou připomíná spíše pohádku. Kdyby to Jackson natočil přesně podle knihy, dopadl by film katastrofálně. Jackson se proto snaží trochu více oživit postavy, dát jim hlubší příběh a docílit tak ucelenějšího a epičtějšího vyprávění. Podle některých je to vata, podle mě by bez toho působil příběh jako vykastrovaný. Co funguje v knížce, ve filmu by prostě nešlo. Bard, Turiel, Gandalfovo putování – bez toho by to nebylo ono. V knížce se s Bardem skoro vůbec neseznámíme. Tolkien nevěnoval Bardovi vzhledem k jeho úloze v příběhu dostatek prostoru. Jackson to napravil. V knize se trpaslíci ani nepokusili se drakovi postavit. Jackson to napravil – ne sice úplně ideálně a přesvědčivě, ale snaha tu byla a chápu, k čemu ta „zbytečná“ akce na konci byla. Nevýhodou filmu je, že Bilbo ustupuje do pozadí. První díl se točil okolo toho, jestli je Bilbo hoden výpravy trpaslíků a jestli nebude jen přítěží. Na konci se prokázal jako kompetentní člen a tak ve druhém díle Bilbo ustupuje jiným postavám. Kdo četl knížku, ví, že ve trojce by měl Bilbo opět zazářit. Humor je výtečný – Bombur v sudu, Killi a Turiel („Neprohledáte mě? Co když něco schovávám v ….“), pašování trpaslíků do Bardova domu… Akční složka je spíše jen na efekt, hrdinům skoro nehrozí žádné nebezpečí, jsou nezranitelní a souboji jen tak proplouvají (občas doslova) – nevadí mi to zde tak, jako v prvním díle (postřelený Killi buď pochválen). Šmak je doposud nejlepší drak ve filmové historii a kdo říká, že ne, ať shoří v jeho plamenech. Lokace jsou nádherné, město Dale je úplně luxusní. Hudba skvělá. Dvojka je o něco lepší než jednička – možná to je tím, že jsem věděl co čekat a neměl jsem přehnaná očekávání. Lepší čtyři hvězdy. ()

kukuuuc10

100% Kino. Vůbec nevím, kde začít. Film, na který se těším od doby, co naskočily závěrečné titulky Neočekávané cesty, a když už něco přiměje zaplnit velký sál kina v Havířově, o půlnoci, tak je jasné, že to něco znamená. Znamená to, že HOBIT, je jen jeden a už nikdy nic podobného neuvidíme. Na čem jel Tolkien, když vytvářel tento skvostný příběh, nevím, ale ať už mu v hlavě běhalo cokoliv, chci tohle zažít taky. Druhý díl Hobita na mě působil víc pestře, akčně a přímočaře. Příběh se opět kouskuje na jednotlivé události, s jednotlivými postavami - Gandalf vs. Nekromant, Bilbo osvoboditel, Legolas s krásnou Tauriel, která na mě zapůsobila silným dojmem. Překvapil mě i výrazný výstup Šmaka, ze kterého šel opravdu strach, a který mi málem vypálil obočí svým ohněm. Jackson je pro tyto filmy jak stvořený, nikomu jinému režisérské křeslo nepatří. V pozadí s famózním prostředí Nového Zélandu, vyšperkovanou kamerou a vynikající hudbou, dodávala snímku zdravý říz, tempo i emoce. Možná jedna malá výtka - bylo to krátké... Film strašně rychle utekl! Také mě překvapil závěr, nebyl takový, jaký jsem myslel, že bude. Ale co?! Je toho rozehráno opravdu hodně a my se máme sakra na co těšit! ***** ()

ChrisBa

Ako film výborný..stále to mám chuť porovnávať s pánom prsteňov..ale tomu sa ťažko niečo vyrovná..nie je to také veľkolepé, chýba tomu väčšia hĺbka.. ale aj tak druhé pokračovanie hobita je pre mňa príjemným prekvapením.. zatiaľ čo prvý diel bol rozprávkou pre deti, druhý je o 100% temnejší, dejovo bohatší, akcie je tu požehnane.. a konečne sa dostane aj na draka Šmaka, pri ktorom som si hovoril, že nemôže byť zaujímavým..ale scény s ním sú na vysokej úrovni..na zrod saurona som sa nesmierne tešil,ale napokon v tejto druhej časti sa mi línia so sauronom až tak nepáčila..síce to bolo správne temné ale mojou šálkou kávy bolo skor iba povrávanie sa o neznámom postrachu a neistote...takisto menšou škvrnou je o dosť starší legolas.. no tieto fakty aj tak nemenia nič na tom, že som sa v kine nenudil a sledoval som napínavý a skvelo spracovaný film..dúfam, že zavŕšenie hobita bude rovnako dobré..5* ()

provitamin

Nechápem ako môže niekto zažiť toľko dobrodružstiev na jednej túre porovnateľnej s cestou na Kriváň. Ale poďme si to rozobrať podrobnejšie, ako by vyzerala moja cesta napr. do Bratislavy vyštvať z Osamelého parlamentu 150 morálnych trpaslíkov za bežných okolností a ako by vyzerala keby som išiel podľa filmového scenára. 1.) bežná cesta - Nasadol by som do vlaku a za 51 minút by som vystúpil v Blave. 2.) cesta podľa filmového scenára - Nasadol by som do vlaku. V Galante by sa rušeň pokazil, pri vystupovaní z vlaku by mi v tlačenici Brazílčania ukradli mobil. Následne by ma na policajnej stanici vypočúvali či som si ho neukradol sám. Pri ceste z policajnej stanice by som spadol na schodoch a vyvrtol by som si členok. Dostal by som sa do nemocnice. Aby bola prítomná aj romantická línia, obcoval by som tam so sestričkou. Aby bola prítomná aj dramatická línia, sestričku by na druhý deň zrazilo auto. Aby bola prítomná aj sci-fi línia, sestričke by sa nič nestalo a auto by bolo na totálku. Tu by bol film prerušený, aby sa mohli diváci tešiť na ďalší diel. ()

ti88na

Hoci sa u mňa stále nedostavilo očarovanie, aké ma sprevádzalo pri Pánovi prsteňov, je to oproti prvej časti posun vpred. Za zásadné považujem hlavne to, že som sa vôbec nenudila a od vstupu Bilba do drakovej jaskyne som bola tak vtiahnutá do deja, že ma koniec filmu zaskočil. Na chvíľu to zaškrípalo v elfom kráľovstve, ale našťastie to netrvalo dlho. Čo sa elfov týka, vidieť ich opitých a chrápajúcich a deliacich sa do akýchsi kást, to bola pre mňa nepríjemná novinka. Legolasova prítomnosť vyvolala síce nostalgické spomienky, no vzhľadom na to, že vyzeral o 200 rokov starší, starší ako jeho filmový otec, a že jeho kalné oči boli nezdravo strašidelné, by som jeho postavu v Hobitovi bez výčitiek oželela. Bilba netreba nejako zvlášť rozoberať, Martin Freeman sa pre túto úlohu jednoducho narodil. Konečne sa trochu viac zapojili aj iní trpaslíci okrem Thorina a stali sa tak pre mňa zapamätateľnejšími. Celým dejom sa niesli narážky na draka Smauga, takže som sa nevedela dočkať, kedy sa na nás vyvalí. Smaug je tak výnimočne vizuálne a zvukovo spracovaný, že je to ten najlepší filmový drak, akého sme si mohli priať. Dokonca s vlastnou výraznou osobnosťou. A vzhľadom na to, že mu svoj hlas prepožičal Benedict Cumberbatch je veľmi dôležité vyhnúť sa dabingu, pripravíte sa tak o väčšinu zážitku. Po určitom čase si však uvedomujem, že ma nič neláka pozrieť si film aj druhý krát. Uvidíme, či túto moju skepsu prelomí záverečný diel. ()

F.W.Colqhoun

Bilbo by po projekci Šmakovy dračí poušti nejspíš parafrázoval: It feels thin. Sort of stretched, like... butter scraped over too much bread. Omezím svoje lkaní na klíčové otázky a stručné odpovědi: Je digitální les hezčí než analogový? Jsou animace lepší než gumové masky? Jsou z fyzikálních zákonů vykloubené souboje zábavnější než dialogy v perfektní angličtině? Je 3D lepší než 2D? Asi mi budete rozumět, odpovídáte-li jako já ve všech bodech: ne. Přírozené novozélandské lokace z LOTRa nezestárnou resp. jsou i po deseti letech ke koukání. Anonymní gumové xichty skurutů straší účinněji než Bledý Ork v nejlepších momentech a žádná ze CGI-ekvilibristik nepůsobí tak imaginativně jako miniatury manufaktur Orthanku. Jízda v sudech je nehoráznost, kterou nemůže mluvit ani nejhlubší souznění s hračičkovstvím Petera Jacksona; jestliže se mu po natočení několika skvělých filmů zachtělo zamotávat hlavy, měl to v kinematografii zabalit a jít makat ke kolotočům. Všechny ty krávoviny ředí to dobré v Hobitovi na čím dál vyšichlejší břečku a na rozdíl od loňska jsem pozbyl dojmu, že je to hlavně pokusem prodat to jako trilogii.. Šmakova dračí poušť má své vrcholy ve skromných scénách - dialozích Gandalfa s Radagastem, Bilba se Šmakem, Thranduila s kýmkoliv [Lee Pace je skvělý]. Kdyby těch bylo víc, těžko bych hledal záminku ke stížnostem. Čím dál vzácnější husinu jsem registroval při potyčce Gandalfa s "bulvou", který navozoval [narozdíl od pozdější honičky s bezzubým drakem] povědomý bytostý děs. Nadšené komenty mne překvapují a nemůžu se rozhodnout, jestli mi něco uniká, nebo zda jde produkcí přiblblé atrakce [protože přesně tomu se Šmakova dračí poušť ve svých horších momentech blíží] naproti nejen víkendovým, ale i informovanějším divákům. Průměr hodnocení místních mazáků me mně probouzí kulturního apokalyptika. Jestli tohle dělal Jackson pro prachy, má je mít: Uvidím, co s mým rozpačitým dojmem udělá brzká, draze zaplacená repríza. (...) Repríza: Všechno, co mě sralo napoprvé, mě napodruhé kadilo o něco méně. Potřetí už ale nepůjdu. Na Společenstvu jsem byl v kině 5x. Ani jednou proto, abych si ÚSPĚŠNĚ ověřoval škodolibé postřehy. ()

Speedy01

První díl ala Hobit: neočekávaná cesta je dle mého názoru na jiném levelu. Druhý díl má pro mě více hluchých míst, méně zábavný, a moc protáhlý. Relativně jsem se do kina těšil, že si užiju další část nejdražšího filmu všech dob, ale do užívání jsem měl docela daleko. Ještě že jsem si v MCdonaldu nakoupil hory jídla, ve kterých jsem se utápěl, hlavně proto abych nemusel sledovat některé nudné pasáže filmu. Dost mi ve filmu chybělo. Pro mě hodně průměrný film, který jestli budu mít někdy doma na DVD tak si moc často pouštět nebudu. ()

Scevola

Som velmi spokojny ako Jackson nadviazal na prvu cast. Osobne sa mi dvojka pacila este viac ako jednotka. A aj par dni po pozreti vo mne stale doznieva toto Bilbovo dobrodruzstvo. 9/10 ()

Merkin

Myslím si, že většina přidaných scén, tedy těch, které se neobjevují v žádné z knich popř. až v Pánu prstenů, bylo zvoleno takticky a vkusně. Když Tolkien psal Hobbita, mohl, ale také vůbec nemusel, mít promyšleno, co se bude dít dál, zatímco Jackson pracuje s rozsáhlou ucelenou látkou, kterou se snaží zakomponovat do filmů celou, pokud možno smysluplně. Nicméně chápu, že takové hraní si na Boha a doplňování nevyřčeného či jen naznačeného, může působit namyšleně nebo nedomyšleněně. Řekněme, že dnes ještě mnoho lidí četlo předlohu, popř. vidělo napřed Pána prstenů. Ale za pár let se knihy dotkne jen málokdo, obávám se, a hierarchicky se jako první na obrazovkách bude objevovat trilogie Hobbitovská. Potom se teprve ukáže, jak prozíravé bylo doplňování a spojování toho, co spisovatel, možná nechtěně, možná však schválně, nechal otevřené. Jinak k samotnému snímku není téměř co dodat. Špičková technika, úchvatné scenérie a brilantní Freeman jsou zárukou kvality. Vtip střídající vážnou vlnu, již známé melodie spolu s těmi neoposlouchanými (dá-li se hudna k PP oposlouchat) a celková domácká atmosféra, kterou některé postavy (Gandalf zejména) navozují, to je zkrátka filmařská lahůdka :) ()

Fary

Mám rád fantasy, ale tohle už je místy hodně přitažené za vlasy. Jízda na sudech, Legolasovy akrobatické kousky nebo poloblbý drak Šmak. A teď zase rok čekat, jak to dopadne... :-/ :-P ()

HArna

Po dlouhé době jsem šel do kina a vybral jsem si Šmakovu dračí poušť.Druhý díl je pro mě o něco lepší než první.Trpaslíci se starají o zábavu a jejich vůdce Thorin zase o zápletku.Nemá cenu porovnávat Hobita s Pánem prstenů. Hobit na mě působí trochu jinak,nebudu psát,že je horší.Jsem rád,že vídím znovu Středozem,Gandalfa(tak trochu stranou) a jsou tam nová místa.Postava Thorina se mi líbí asi nejvíc i když trpaslíkům zrovna moc nefandím.Ovšem všechno převálcuje Šmak-opravdu SKVĚLEJ a na 3D velkolepej-90% ()

Milan25

Chlapci z WETA měli asi málo času, protože jinak nechápu důvod toho laciného vzhledu celého filmu. Tam, kde v Pánovi Prstenů stačily masky, tady musí být všechno ultra CGI, což si nemyslím, že je dobře. A jak jsem chválil u jedničky, že se věrně drží knížky, tak tady to je bohužel přesně naopak. Zjednodušené, změněné, přidány zbytečné postavy a spousta věcí tam nedává moc smysl. Jackson se bude muset hodně snažit, aby to třetím dílem zachránil, a jen doufám, že si tam zase nepřidá něco ze své hlavy. Šmak byl ovšem skvělý, to se musí nechat. ()

Mathew55

U prvního dílu jsem trpěl, druhý už mě bavil. A to hlavně proto, že Peter konečně zvládnul ucelit žánr, kterým chce Hobita vést. Žádné další přihlouplé postavy a scény - až na tu s barely, ale u té musím uznat, že jsem se bavil. The Desolation of Smaug je drsnější a působí 'dospěláčtějším' dojmem. Úskalí bych viděl v tom, že děj druhého dílu by se dal přeříkat ve dvou větách. A oba dva díly ve dvou a půl větách. Zobrazení dalších části Středozemě se mi líbilo, ale digitální přeplácanost už nikoliv. Jsem velký fanoušek Tolkiena, ale The Hobbit je prostě kniha pro děti a za moc nestojí. Jediné, z čeho filmové adaptace těží, je spojitost s Pánem prstenů. Bez té by tyto (zatím dva) filmy nikdy neměly takový úspěch. Ale musím přiznat, že na závěrečný díl se těším. 6 hodin o ničem skončí a všechno se odehraje ve zbylých 3. Hlavně od bitvy pěti armád mám velká očekávání. ()

ruhebitte2010

Koukatelné, ale nikoli strhující, občas až nudící, občas velmi nadprůměrné, ale příběhově dost chudé což naopak nelze říct o vizuálu. Docela mi vadilo množtví cool přeletů a až moc dlouhé scény s drakem a v sudech na říčce. Zkrátka na 3 filmy to není a je to znát. U LOTRa se projevil WOW efekt, zde již nic takového nepřichází. ()

Litvicek

Je pravdou, že trilogie nebyla nutná, jde vidět, že se film snaží protahovat tenkými příběhovými liniemi, které ačkoliv sedí, nemusí být tak poutavé jak v sérii Lotr. Nicméně, i když někomu protahování vadí, já si to naopak užívám, společně s dalšími fanoušky téhle masivní a výborné podívané, hltám každou každičkou sekundu děje, který je tak napínavý, že hořím nedočkavostí, co se stane dál. Tak to bylo u prvního Hobbita, který byl jakýmsi předkrmem a pokračuje to druhým Hobbitem, který už jde víc a víc do hloubky a to se mi na tom líbí. Celkově vzato je tento film prostě unikát. Originální verze s titulema je prostě neuvěřitelně výborná a jde to poznat celkově na postavách, na které nejvíc? Na samotném Gandalfovi, který sice odehraje nejméně minut ale herecky předvede ze sebe jen to nejlepší. Opravdu, on by si nominaci na oskara za takový výkon zasloužil. Jeho boj se Sauronem? Ah, amazing. K neuvěření jak jsem byl z téhle scény u vytržení a čekal co se stane, opět Jackson to napnul jak jen mohl a dozvíme se všechno v dalším díle, který jak doufám, bude ještě daleko víc přesahovat hranice možností. Laťka je vysoko. Co musím ještě pochválit, je vizuální stránka filmu. Né jen grafika ale celkově vzhled všech lokací... Všechno je tak do detailu propracovaně skvostně udělané, až člověk žasne s otevřenou hubou. Trikové efekty a jiné, no paráda, já jsem se v tom teda našel a při sledování jsem byl jako malý kluk, kterému chybělo jen křičení z radosti. Jak se říká, bylo to boží! ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)