Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (více)

Potterovská fantasy sága se uzavírá, tímto dílem nelítostný zápas dobra se zlem vrcholí. Trojice věrných kamarádů - Harry, Hermiona a Ron - plní úkol, který po zásahu smrtící kletbou nemohl splnit moudrý Albus Brumbál. Na trojlístek hrdinů číhají nebezpečné nástrahy na každém kroku, ale ani v nucených úkrytech neztrácejí podporu oddaných přátel. Vypátrání a zničení viteálů je jedinou zárukou jejich vítězství. Harryho čeká rozhodující bitva s lordem Voldemortem, která rozhodne o osudu čarodějnického světa a školy v Bradavicích. (TV Nova)

Rázlik

Nejnovější díly HP, které se z 80% odehrávají ve tmě jsou jasně dělané do kina. Vůbec to nemám za zlé, protože co si budem povídat, žádné domácí sledování se stále nejspíš nevyrovná tomu v kině. První čtyři, možná pět dílů jsem viděl v kině (jojo, kde jsou ty časy, když jsme na ně chodili se základkou)... Prince dvojí krve a obě části Relikvie smrti jsem už viděl doma (v krátkém sledu 3 dnů) a bohužel domácí sledování bylo znát. Z toho důvodu všem třem zmiňovaným pouze 3*. Věřím, že zážitek z kina by byl mnohem silnější a jednu hvězdu navíc bych asi přidal, ale takhle to bylo pouze průměrné. ()

Akana

Cením si hlavně toho, že v posledním (a vlastně už i v předposledním) díle u mně vyvrcholilo zaujetí pro postavy. Když člověk sleduje v sedmi filmech stárnutí hrdinů téměř v reálném čase, nějak se to na vztahu k nim odrazí. V mém případě kladně (narozdíl od mnoha jiných mi například vůbec nevadila teenagerská trápení dospívajících čarodějů), navíc atmosféra je opravdu hutná, ve srovnání se startovními díly série až apokalyptická. A v neposlední řadě jsem coby neznalec literární předlohy navýsost spokojený s tím jak to celé dopadlo. Nevěřil bych, že mi nakonec bude líto, že je po všem. ()

hororwatch

Když to nějak shrnu dohromady. Na HP jsem vyrůstal, tudíž jsem vyrůstal s hl. hrdiny a první díly hodnotím tak, jak na mě působily dříve a vlastně mi nepřijdou hrozné ani dnes. Začalo to jako pohádka, ale co by to bylo za pohádku bez zlouna, takže od třetího dílu přituhuje,potemňuje. Díly už nejsou o tréninku famfrpálu, o drbech v hodovací síni nebo o puberťáckých konfliktech mezi jednotlivými kolejemi, Malfoyem atp., ale pomalu a jistě se sune k hl. zlounovi Voldemortovi a Harry Potterovi a jejich propojení. Abych tak nějak shrnul všechny díly, po vizuální stránce a efektech se skutečně bylo na co dívat od začátku až do konce, ale hlavně první dva díly, kdy nám ještě byly představovány Bradavice a vlastně celý kouzelnický svět. Vlastně bych řekl, že je na tom založený úspěch celé série, protože ne že by snad stál scénář za prd(knihy jsem četl až po poslední a líbily se mi), ale díky častému okrajování o některé scény, které vždy knihu staví na první místo, tady naopak působí scénář dost lineárně. Celá série navíc trpí hereckou nezralostí dětského hereckého osazenstva a tím pádem scény-říkejme jim romantické/uplakané,dojímavé/projímavé atp. - jsou největším zlem celé série, působí leckdy trapně a parodicky. Kdybych měl říct, který díl se mi líbil nejvíce a který mě naopak nejvíce zklamal, tak v prvním případě bych zvolil asi 3, ikdyž se to dost tluče s 5, která se hodně zvýraznila soubojem mezi Brumbálem a Voldemortem, jenž neměl obdoby. Mezi nejhorší bych jednoznačně umístil tento poslední díl relikvie a Princ dvojí krve, který byť má od zklamání, kterým mě zahrnul poslední díl velice daleko, byl taky značně očesaný a taktéž by si zasloužil dva díly. U Prince dvojí krve už nasadili ty šedé depresivní filtry a snažili se tím navodit nevím co, každopádně na to, aby byl HP temný a zároveň hrál barvami jak se to na kouzelnický svět sluší a patří tak, jak tomu např. bylo v pátém díle, nejsou potřeba šedé filtry a dělat z HP něco, co má hlubší myšlenku, než se dobře pobavit. První část relikvie na mě působila dojmem takové road movie s kouzly a nijak zvlášť mi to nevadilo. U druhé části a posledního dílu vůbec mi připadalo, jakoby už to chtěli mít všichni z krku. Postavy se chovají hůř než dřív. Souboje, které by mohly být mnohem lepší jak by se na poslední díl slušelo a patřilo jsou odfláknuté nebo trvají méně než by mince dopadla zpět do ruky. Dějové zvraty(Snape) jsou dle mého provedeny tak nemotorně a ledabyle, že nakonec ze Snapea, kterého jsem měl rád za jeho úlohy od prvního až do 6tého dílu, se vyklubal milující strýček, ALE hlavně!! Rowlingová má talent na to, nechat umřít zajímavé postavy naprosto fádním způsobem(Pošuk,Snape, Remus, atp atp) . Co mě ale kromě divného parodického chování téměř všech postav a špatně provedených děj. zvratů v tomto posledním dílu negativně ohromilo, byl finální souboj HP s Voldemortem, kterej probíhal už skoro na pěsti. K tomu kouzlení ještě krátká poznámečka- jestliže v prvním díle jsme začínali s kouzly jako Vingardiumlevijousa, kde bylo třeba mávat hůlkou a pronášet zaklínadlo, tak u pátého dílu se dostáváme k tomu, že vlastně to není potřeba a že dospělí kouzelníci si vlastně vystačí s nečim jako,,kouzelnický šerm na dálku'' a občas aby se neřeklo někdo vykřikne nějaký to Crucio, Imperia, Avada kedavra. Toto začalo od pátého dílu a do posledního se to vystupňovalo tak, že jsem měl s těmi šedými kamerami a něčim, co už kouzlení ani nepřipomínalo, nýbrž jen ,,házení světýlek'' do jiných světýlek pocit, že už se nedívám na HP, což by rozhodně poslední díl, který by měl fandovi urvat koule a hlavu nechat ještě pár hodin někde jinde, způsobovat neměl. Btw. já myslel že Priori Incantatem je vzácnost, ne že se to děje hojně, ale už se možná pletu, je to pár let co jsem knihy četl. () (méně) (více)

alambert

No i já bych ocenil, kdyby byly některé detaily udělány ještě trochu jinak...ale chtěl bych vidět, kdo z vás kritiků; když vynechám ty, kteří se na to šli koukat s tím, že to strhají; uhnul i jen na chvilku pohledem z obrazovky/plátna...já teda za těch 125 min opravdu ani jednou... ()

figliar

Desať rokov ubehlo a jedna s najslávnejších ság sa práve skončila. Film si preto vyslúžil tú lepšiu časť z knižnej predlohy. Hneď od začiatku je dej nabitý bojmi, efektami, krvou a násilím. Až sa čudujem, keď film porovnám s Kameňom mudrcov. Yates tu odviedol výbornú prácu, či už porovnám autentickosť príbehu, alebo celkový dojem, ktorý vo mne film zanechal. Keby som si nevšimol niektorých klišé, ktoré sa vo filme objavujú, možno by išlo o najlepší diel. Ale keď si to na záver všetko zhodnotím, najviac sa mi páčil tretí diel. Na záver niečo k celej ságe : Dostali sme tu nový, výborne vytvorený svet čarodejníkov, ktorý pre svet priniesol obrovské filmové talenty, ako napríklad pred tým neznámu Emmu Watson, ale aj Daniela Radcliffa. Ak by som mal celok ohodnotiť jednou známkou, bolo by to zrejme na 80%, pretože sa určite jedná o filmový prínos a Harryho Pottera je nutné mať doma vo vlastnej filmografii. ()

P.J.2

Tak po deseti letech budování života mladého kouzelnického hrdiny, jeho starostech, neuvěřitelných příbězích, dramatech, prvních láskách i starostech, upevňování a ničení vztahů, rovnováze mezi dobrem a zlem, určování správné cesty a poselství jsem čekal vyvrcholení, které mě přibije do sedačky a na obrazovce se rozpoutá čarodějnické bojové peklo, vyvrcholené zničením pána zla a nastolení míru v Bradavicích i ve světě mudlů. A co jsem dostal? film s charakterem menším než maj fanynky Justina Biebera a na závěr krach v podobě nulové epičnosti. Hmmm, fakt dík mno. Pro mě zkažený celý konec filmové ságy.. ()

M4t35

Jako vášnivý čtenář knižní předlohy jsem ani chvíli nezapochyboval o tom, že finále této ságy na filmovém plátně bude velkolepé. Jelikož je to od Davida Yatese už čtvrtý film o čarodějnickém učni, doufal jsem, že udrží laťku stejně vysoko jakou nasadil v pátám díle. Nejen, že ji vyrovnal, dokonce ji i předčil. Nejvíce mě na filmu nadchla grafická podoba bojových scén. Díky tomu, že Bradavice jsou vytvořeny kompletně počítačově (v předchozích dílech to byl naskenovaný model) mohli si grafici vyhrát s podobou a destrukcí bradavické školy a tím pádem mohl režisér točit ze všech možných i nemožných úhlů. Hlavní trio podává výkon kterým předčí i starší a zkušenější kolegy. Myslím si, že lepší závěr této ságy jsme si nemohli přát, důstojné zakončení desetileté spolupráce. ()

Osanos

70%. Na hraně 3*. Oproti předchozímu dílu je to lepší, ale pořád si myslím, že se z toho dalo dostat víc, zejména po emocionální stránce. ()

Ydrosten

Nebudu komentovat předešlé díly, protože se jedná ( v detailu i celkově ) o jeden velký příběh rozdělený do 8 částí. V první řadě je potřeba říct, že HP není určen nikomu jinému než dětskému divákovy a proto nechápu některé komentáře. Kniha i filmy, jsou určeny dětem a tak by se měly i brát ( a komentovat ) Nebudu tady polemizovat nad zprávou že se jedná o jedno z nejlepších zpracování knížních předloh, už jen proto že Já jsem dospělý a proto neocením dětský aspekt v příběhu. Stejně jako Já neocením HP, tak děti naopak neocení Pána prstenů. Dětem se to líbí a dospělým ( většině ) zřejmě taky. Za mě osobně 5 plných pro každý film ( tedy plných 40 hvězd ) Kdo nechápe že je to pro děti, tak ať se na to nedívá ( můj potomek zase nechápe proč se mi líbí pán prstenů ) // Dodatek : osobně považuju Harryho Pottera za přelomové dílo v oblasti určeném nedospělému divákovy. ()

BeranSon

WOW, teda od filmové série jako je brilantní HP jsem na finále očekával něco mnohem většího. Nějaké scény ušli, ale nějaké vypadali jako by na ně tvůrci neměli čas. Film je naprosto bez emocí něco jako starý suchar a co mě doopravdy zklamalo byla finální bitka mezi Harrym a Voldemortem, tam se mohli autoři vyřádit více. No ale abych nebyl tak kritický musím uznat že když opomenu tyto výtky tak to je vskutku zábavný film. 7/10 ()

Blackhawks

Tímhle kometářem bych ani tak nechtěl hodnotit závěrečný díl celého Harryho,ale spíš tak nějak ohodnotit všechny dohromady. Trvalo mi velice dlouho než jsem se dostal k tomu abych dokoukal poslední 4 díly, a musím říct že jsem byl velmi mile překvapen. Kámen mudrců: To je naprostá srdcovka a taková nostalgická pohádka..ovšem v porovnání s posledními díly, akčně nic moc. Tajemná komnata: Pro mně osobně nejslabší díl ze všech..nevím prostě mě nenadchl.. Vězeň z Azkabanu: To je jeden ze dvou nejlepších dílu.. parádní atmosféra, mozkomorové, a to všechno doplňuje parádní hudba..ať už ve scénách při cestě do bradavic, nebo ve skvělé scéně v Prasinkách. Úžasné.. Ohnivý pohár: Tohle byla poslední kniha kterou jsem četl, a také mi ve filmu chybělo hodně podstatných detailů,ale turnaj o pohár byl ve filmu snad ještě lepší než jsem si ho u knihy představoval. Fénixův Řád: Druhý nejméně oblíbený díl.. podle mně zbytečně dlouhý a v jistých momentech docela nudný. Princ dvojí krve: Naopak jeden ze dvou nejlepších dílu ze všech. Měl úžasně zajímavý spád, nenudil jsem se ani vteřinu a smutný až dojemný konec, tomu dal úžasnou tečku. Relikvie smrti 1: Než jsem se na film podíval, tak jsem slyšel mnoho ohlasu že první část je zbytečná a v nudná..to bych rozhodně neřekl a také se mi líbilo, že film rozdělili tak, že první část se zabývala časem, než všichni dorazili do Bradavic a druhá se odehrávala ve škole. A nepřišla mi nudná vůbec v ničem. Relikvie smrti 2: Tak tohle je vrchol všeho, konečně se dozvíme jak vše doopravdy bylo a musím říct, že jsem byl velice překvapen. Myslím že by bylo fajn aby vznikla Kniha/film o tom, jak vše bylo v době kdy do školy chodil Voldemord, Severus a všichni ostatní.. aby se vše vysvětlilo naprosto do detailu.. jinak naprostá spokojenost !! ()

Heavyman

Harryho vlastně nesnáším. Nikdy jsem filmy o něm nevyhledával a proto je viděl náhodou s letitým odstupem. Ovšem poslední část mne pohltila a zaujala. Snape byl prostě srcař i když to nedal najevo. ()

Wallis3

Tak jako pocta to zklamalo. Spousta nevyužitých postav, absolutně nezáživný finále... V tomhle případě ZLATÝ KNIHY! ()

owwidius

OK finale celkom slusne, taky nadpriemer v serii. Zaujimave ako sa to velmi posunulo, ked si clovek pozre potom uz len obrazky z prvych dvoch dielov, tak neveri ze to je jedna seria. A na tom je vlastne pekne vidiet vyvoj celeho HP univerza. Nie vsetko ma na tom bavilo, ale malo to aj zopar peknych fantastickych napadov, s kopu fantazie a slusny vizual. Nie kazdy diel mal pre mna uspokojujuci zaver. A najlepsi sa mi zdal asi 3. diel, od A. Curona. [#50/2016] ()

kkarx

Komentář se vztahuje k všem dílům H. Pottera. Série je to zábavná, tvůrci vytvořili svět, který zaujal i mě, člověka knihami naprosto nedotčeného. Živě si pamatuji, jak ještě na základní škole byly z tohoto kouzelníka všichni unešeni a já to nechápal. Knihu bych si nepřečetl, ale na filmy se docela rád podívám. Kde ovšem hned první režisér udělal chybu, byl výběr Radcliffa do role Pottera. Jednak mi v žádném díle nebyl sympatický, by spíš naopak, byť to mu vyčítat nemohu, jenže on je navíc to největší dřevo ze všech herců, včetně těch co hráli jen epizodické role. Upřímně řečeno Radcliffa mohli ještě velmi snadno vyměnit po prvním či druhém díle a byla to změna k lepšímu, ale na to nebyla odvaha. ()

helloween93

Epický konec jedné mojí dětské ságy, film jsem viděl po 9 letech a pořád jsou některé momenty velmi silné, jako Snapeův příběh nebo souboj s Voldemortem. Myslím si, že Yates po slabší sedmičce sérii důstojně ukončil a udělal z téhle novodobé knižní klasiky epický příběh. 5* ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (více)