Reklama

Reklama

Absurdistán

Trailer

Obsahy(1)

Inspirací pro vznik třetího celovečerního filmu Veita Helmera byla novinová zpráva o turecké obci, kde se ženy vzbouřily proti mužům, kteří nebyli schopni opravit místní vodovod. Odepřely jim sex, dokud nezajistili normální chod domácností. Groteskně laděné podobenství o „válce pohlaví“ se odehrává v malé vesnici Absurdistán uprostřed pouště někde mezi Evropou a Asií. Velkou potíží pro vesnici je nedostatek vody. Mnohem větším problémem je však lenost mužů, kteří pro zlepšení situace odmítají byť jen hnout prstem. Mužská lhostejnost ve vsi vyvolá sexuální stávku, která se postupně mění v téměř válečný konflikt mezi muži a ženami a rozdělí vesnici ostnatým drátem. A uprostřed tohoto se odehrává tragikomický příběh chlapce Těmelka a dívky Aji, kteří by rádi prožili svou první milostnou noc. A aby to neměli jednoduché, jejich „poprvé“ se musí odehrát v určitém postavení hvězd, které určila Ajina babička jako ideální. A aby toho nebylo málo, musí se nejprve společně vykoupat ... Z vodovodního kohoutku však nevyteče ani kapka vody. Aja tvrdohlavě trvá na tom, aby Těmelko problém vyřešil a ten se musí rychle rozhoupat k činu, aby nepropásl příznivou konstelaci hvězdné oblohy.

Helmerův Absurdistán realizovaný v mezinárodním měřítku (v roli Aji se objeví Kristýna Maléřová z Těšínského divadla) svou výraznou stylizací připomíná němé filmové grotesky a také filmy Emira Kusturici nebo Nany Džordžadzeové. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (103)

Wormboy 

všechny recenze uživatele

Napad nie zly, niektore sceny vynikajuce, ale inak vo mne film skor budil dojem bubliny nafuknutej formou, ktora sa miestami az prehnane inspiruje Kusturicom a Fellinim, avsak vyrazne absentuje ich originalita a predovsetkym zmysel pre detail. Absurdistan sa vsak pozera dobre a vzhladom na kratku stopaz nudit nestihne. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

+4* snad svým hodnocením pozdvihnu zdejší velmi nízké skóre tohoto příjemného filmu, který už 2x potěšil mou poetickou duši a romantické srdce ;-) Příběh je jednoduchý, ale jeho provedení je stejně dobré jako u režisérova dřívějšího Tuvalu. Doporučuji, ale rozhodně ne těm, co hledají ve všem logiku a potřebují efekty a akční scény. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Reklama

joker.george 

všechny recenze uživatele

Absurdistán není ani trochu absurdní. Je totiž nijaký, pouze se snaží svou bezmyšlenkovitost vydávat za něco ozvláštňujícího. Přitom úvod vypadal docela dobře, i když vtipy neměly takovou razanci, jenže jednotlivé gagy nakonec zabírají skoro všechen čas a díky své předvídatelnosti jsou otravné. A do toho je ještě jen tak mimochodem přimíchaný nudný příběh... ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Alegorie obvykle nic nevysvětlují, spíše zjednodušují, zamlžují a tváří se falešně, že objevují obecné pravdy. Mám za to, že doba žánru alegorie je dávno pryč a chápu je jako únik od reality, skutečné kritiky a satiry, jíž je umění schopno. Na zápletce Absurdistánu mě neuráží, že v jedné vesnici uprostřed euroasijského ničeho jsou muži líní a neschopní trubci, zatímco ženy jakože pilné a pracovité včelky. Rozčiluje mě nesmyslnost, s jakou je toto dělení ukázáno. Ve filmu ženy prakticky nepracují, nemají povolání, zatímco muži ano, ale tím, že muži víc polehávají a odmítají opravit porouchané vodovodní potrubí, jsou ti špatní. Ženy nevyvinou žádnou iniciativu kromě toho, že hučí do mužů, aby potrubí opravili, a nakonec jim demonstrativně odepřou sex. Ve vsi, byť zaostalé, přitom funguje telefon, svařovací nářadí je volně dostupné; zkrátka možnosti tu jsou. Na což ihned navazuje další protivnost. Rádoby feminismus a překonané amazonství, které jsou přitom popřením toho nejpřínosnějšího, co s feminismem přišlo - debata či spor, na základě nichž si obě pohlaví nově vyjasní své role a mohou dospět k jakés takés rovnoprávnosti. Tolik nelogičností a schválností aby člověk pohledal. Ve vesnici má žít čtrnáct rodin, ale záběry na krajinu napovídají na mnohem větší osadu. Vesničané vyšlou své syny do světa, aby přivezli pomoc, ale vrátí se jen trulant Emelko, a nikdo ostatní kluky nepostrádá. Vodovod teče čůrkem, ale poškozený je evidentně tak, že by do vesnice nedotekla ani kapka. Ženy rozdělí vesnici na polovinu, ale překročit hranice jde bez námahy. V době největšího sucha ženy vybudují maskovaný vodní příkop, do nějž nadržení muži spadnou. Tento příkop by jim ale zase zároveň nezabránil, aby se žen zmocnili. Na řešení, které Emelko objeví, taky vůbec nemusel chodit do světa na zkušenou; stačilo jít za nejbližší kopec. ()

DJ Kritik 

všechny recenze uživatele

Čo všetko sú hlavný hrdinovia schopní urobiť pre ten "slávnostný okamžik". Komédia vystavaná na obrazovom humore, kde dialógy skoro vôbec nie sú je i napriek tomu milá a dá sa na nej pobaviť. Je to taký malý mix rozprávky, surrealizmu a grotesky dopĺňaný komentárom hlavných hrdinov. ........ ........ Humor: ** Vtiahnutie do deja: ** ()

Galerie (20)

Zajímavosti (11)

  • Veit Helmer procestoval 28 zemí, než našel místo, se kterým by byl spokojen pro natáčení. (exitak)
  • Námět vychází z novinového článku, který četl Veit Helmer - v turecké vesnici vyhlásily ženy mužům sexuální stávku, dokud jim nespraví vodovod. (Noviik)
  • Záběry z plující loďky nad městem točil sám Veit Helmer, protože kameraman byl moc tlustý a hrozilo by přetížení lanové konstrukce. (exitak)

Reklama

Reklama