True Blood: Pravá krev

• Česko Pravá krev (více)
USA, (2008–2014), 70 h 2 min (Minutáž: 43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Hudba:

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe (více)

Mysteriózní příběh s prvky hororu, satiry i erotického thrilleru vychází z fantaskního předpokladu, že upíři skutečně existují a tvoří svéráznou minoritu – podobnou třeba homosexuálům, náboženským sektám či národnostním menšinám. Poté, co byla vynalezena umělá krev (odtud originální název seriálu), kterou lze běžně koupit v obchodech či u benzínek, upíři už nemusejí požírat lidi a mohou s nimi normálně koexistovat. O jejich právech a způsobech integrace se vedou debaty v televizi. Jednu z nich lze zahlédnout hned v první epizodě…

Dějištěm napínavého i vtipného dramatu s řadou sexuálně otevřených scén je fiktivní městečko Bon Temps v Louisianě. Hlavní hrdinkou příběhu je servírka Sookie Stackhouseová (Anna Paquinová), obdařená nadpřirozenou schopností. Dokáže slyšet to, co si lidé skrytě myslí. Vzhledem ke své výjimečnosti to ale v životě nemá jednoduché… V městečku, kde se všichni navzájem znají (a jež vzdáleně připomíná dějiště slavného Lynchova díla Městečko Twin Peaks), se jednoho dne objeví skutečný upír Bill Compton (Stephen Moyer). Charismatický muž, jenž nepatří mezi obyčejné smrtelníky a vzhledem ke své dlouhověkosti věku pamatuje občanskou válku, se stane objektem hrdinčina zájmu. Jeho příchod, podobný zjevení tajuplných cizinců z westernů, však předznamená sérii morbidních úmrtí, která vedou k nejrůznějším podezřením...

Další klíčovou postavou je hrdinčin bratr Jason (Ryan Kwanten), který rád obšťastňuje ženy ve svém okolí a libuje v drsných erotických praktikách. Jinou důležitou figurou je hrdinčina nejlepší kamarádka – prostořeká černoška Tara (Rutina Wesleyová), která lidem říká, co si o nich myslí a má kvůli tomu problémy v zaměstnáních. Další zásadní postavou je hrdinčina vlídná a tolerantní babička (Lois Smithová), jež má zájem o historii. Další figury tvoří vzorek obyvatel typického amerického maloměsta…

Seriál True Blood – Pravá krev, realizovaný podle románu Charlaine Harrisové nabízí řadu analogií a interpretací. Mnohožánrovou koláž lze vnímat jako alegorii o současné Americe, paralyzované strachem po teroristických útocích z 11.září. Také jako satiru o obskurních subkulturách a jejich roli v konzumních společenstvích. Také jako polemiku s rasismem, xenofobií a dalšími předsudky, pramenícími z lidské omezenosti. Také jako drsnou karikaturu nejrůznějších popkulturních ikon… Spletitý příběh se dá vnímat i jako úvaha o riziku poznání, jež otvírá nepoznané sféry, může však znamenat i propad do pekel… Podle scenáristy Alana Balla - laureáta Oscara i ceny Emmy - jde o "popcornovou zábavu pro chytré", zalidněnou pestrou škálou rozporuplných existencí. Se seriálem True Blood - Pravá krev, který převrací naruby schémata běžných televizních soap-oper, se můžete těšit na unikátní zážitky... (HBO Europe)

Diskuze

fruitbueno

fruitbueno (hodnocení, recenze)

inu od první řady se toho v prvním díle změnilo pramálo. až na proměnu v pánbíčkáře. velký šok :-D

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

husty, nejvíc se mi na celým seriálu líta erotická a vulgární otevřenost :) v dalších díle možná uvídíme nějaky hardcore sm Sookie vs Bill ? .))

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

ajaj další stahování navíc :) každopadně moc se tesim, pribudou i noví zajimaví herci

Dudek

Dudek (hodnocení, recenze)

Už? Tak to je bomba, ani to čekání nebolelo. Těším se :) Ještě, že jsem žádná infa nevyhledával, takže na mě čeká spousta překvapujících zvratů.

Hellblazer

Hellblazer (hodnocení, recenze)

True Blood je cely uzasny, prave si davam repete prvej sezony a je to este lepsie nez na prvy krat.

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

já opravdu nevim o jakem filmu mluvis kdyz to je serial, jak otmu muzes dat 3* ten serial je mistama uplne uzasnej, takze proste 5

kritička

kritička (hodnocení, recenze)

já vážně nechápu, jak tomu filmu můžete dát 5 hvězdiček ... film je dobrej, ale přijde mi, že je až moc "špatnej" ... místama je to i dost nechutný .... takže bohužel ale u mě jen 3

VeronikaNR

VeronikaNR (hodnocení, recenze)

Tak serial sa mi docela paci, a myslim ze Bill ma dost velku charizmu. Ai ma nejako zhypnotizoval:-)...Co ma vsak maximalne dostalo do kolien, bola Angelina, ktora si adpotovala vampirie dieta:-)

Heretic

Heretic (hodnocení, recenze)

Neuvěřitelná kombinace všeho možného. V jednu minutu se smějete na celé kolo, aby jste za 10 minut byli přimrazení do křesla. Už dlouho jsem tak nezařval, když "mrtvola" šáhne Sooki na nohu. Upíři,zvířátka, drogy, rodinné problémy a sex. Bell je hoodně znát. Doufám, že se v další serii vrátí do popředí děje upíři, protože tato část mě dostávala do kolen. Uvidíme.85%

dextrush

dextrush (hodnocení, recenze)

U mňa jednoznačne vedie Lafayettea a Tarra. Inak musím napísať, že po zhliadnutí prvej série (a strašne som sa premáhal), sa na druhu nechystám. Seriál je jednoduchý, hlavná hrdinka je "špatná", o upíroch je tento seriál minimálne. Rovnako tak zmätok scenáristu/ov a strašná nuda.

Ellesime

Ellesime (hodnocení, recenze)

Tak jsem dokoukala první sérii, vidíte kolik je hodin? zvládla jsem to za dnešek! skvělý seriál, ať už je druhá série... :))

Dudek

Dudek (hodnocení, recenze)

Souhlasím, překlad byl poměrným zklamáním, synkrev mi trhala uši a vampirofil nebo jak to bylo taky nic moc :)

k212

k212 (hodnocení, recenze)

Tak, tak originál... Ne, že by byl český dabing technicky nekvalitní nebo hlasově špatně obsazený (ba naopak), není však dobře přeložen, prostě mu chybí jakýkoliv náznak akcentu, no. A jednou z devíz True Blood je právě zobrazení jižanského buranského venkova i s jeho úžasným jazykem. Byla jsem zvědavá, jak si překladatel poradí s Fangtasia, takže jsem včera jukala a samozřejmě zklamání ... Drákuland nesplnil svůj účel a fangbanger - to jsem ještě zatím ani neznamenala, ale určitě to tam muselo být taky. Český dabing je jen takový příjemný bonus, pro lidi, kteří už to viděli v originále, ten, kdo na to kouká jen v češtině je trochu ochuzen, bohužel :-(

Spooner

Spooner (hodnocení, recenze)

No mně právě Tara přišla z těch postav jediná nesympatická a místy mě docela iritovala. Jinak u Sookie to chce čas, ze začátku mi taky moc dobrá nepřišla, ale nakonec byla hodně fajn. Ale hlavně koukat v originále.

R.G

R.G (hodnocení, recenze)

Prave som dopozerala koniec 1. serie a musim povedat ze uz teraz sa neviem dockat na druhu. Vyborny serial, nieco pre mna. Sookie mi zo zaciatku pripadala trochu divna ale po dvoch-troch castiach som si ju oblubila a co sa tyka Billa, bol mi sympaticky od prvej chvile ked sa objavil v tom bare. jednoznacne 5*

Shorty_

Shorty_ (hodnocení, recenze)

Právě vedlejší postavy ten seriál táhnou. V čele s Tarou, Lafayettem a Jasonem... Rozhodně po prvních dílech nevzdávat .)

Kracken

Kracken (hodnocení, recenze)

A co ta černoška (ted nevim jak se jmenuje)? Ta hraje dobře a navíc je to kočka.

grynev

grynev (hodnocení, recenze)

Mě se Sookie v prvním díle taky moc nezdála (připadala mi moc praštěná atd..), ale změnila jsem názor. Myslím si, že herečka svou roli hraje skvěle! A Sookie mi ted přijde sympatická pro svou roli. ;-)

Kracken

Kracken (hodnocení, recenze)

Me taky hlavni hrdinka nijak neokouzlila, spíš mě příjde dost nesympaticka. Herecky mě přijde rozhodně zajimavejsi ten jeji serialovej bratr..hlavne v pozdejsich dilech.

barrad

barrad (hodnocení, recenze)

to sonnak: možný je všechno. Mě to tak prostě přišlo. Teď sháním další díly takže pak klidně svůj názor přehodnotím.

sonnak

sonnak (hodnocení, recenze)

barrad: Ta chabá herečka vyhrála za svou roli Glóbus... neplést nesympatickou a záměrně vidláckou postavu za špatnou herečku.

barrad

barrad (hodnocení, recenze)

Radči zatím nehodnotím. Viděl jsem dva první díly a moc mě to nepřesvědčilo. Herecký výkon hlavní hrdinky je chabý. Nevím jak to zní v ang., ale české dialogy jsou neskutečný, v tom horším slova smyslu. No a nevim jestli to je drama. Viděl jsem to vkině s dalšími asi 200lidmi a docela jsme se tlemili.. No uvidím jak se to vyvine

Sex ve městě se vrací

Sex ve městě se vrací

11.01.2021

Populární dámský seriál Sex ve městě se vrací s novou řadou na streamovací službě HBO Max. Oznámení přišlo čerstvě od hlavní hvězdy seriálu Sarah Jessicy Parker s hashtagem #AndJustLIkeThat… (více)

Epický Warcraft našel své hrdiny

Epický Warcraft našel své hrdiny

06.12.2013

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

01.10.2013

Ano, řeč je o nové adaptaci Burroughsova Tarzana. Projekt, ve kterém si urostlého vládce džungle zahraje hvězda seriálu Pravá krev Alexander Skarsgard, byl zhruba půl roku zpátky dočasně pozastaven.… (více)