Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

Saj

Jediným pozitivem je, že klade otázky a nutí k přemýšlení.Je to naprosto jednostranné a manipulativní( hezky sis to sestříhal Bille). Ano, většina lidí nepřemýšlí co dělá a proč, ale Bille ty na tom nejsi o moc líp. Zdejší komentář Vercinixe je fakt super ()

AngiS

Když už něčemu věřim, tak mam sakra vědět proč, ne? A ne, na některý otázky říkat, že nebudu odpovídat a urážet se. Dogmata jsou kraviny. Bible je snůška nesmyslů. Vymývárna mozků, tahající z lidí akorat prachy. Myslím, že tenhle film si zaslouží buď pět hvězd, nebo odpad (ten samozřejmě od těch, co se vztekají, jak si někdo něco takového mohl dovolit natočit). ()

Fantomas92

Chybou tohoto "dokumentu" je hlavně to, že se Bill Maher neptá trochu soudnějších lidí, ale pro účely tohoto dokumentu (věřící jsou povětšinou hlupáci) si vybral "jednoduché lidi". Zajímavější a hlavně inspirativnější by pro mě tento "dokument" byl, kdyby si Maher vybral ke svým debatám hosty jako jsou Jiří Grygar a jemu podobní. ()

irigi

Hodně zajímavých pointů. Triceratops se sedlem, stručné shrnutí Knihy Mormonů a církve Scientistů mne rozsekaly. Nicméně Maher taky dostane medaily od demagog.cz za Anupa a Hora. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Anubis#Misconceptions_in_Popular_Media http://en.wikipedia.org/wiki/Horus#Misconceptions_in_Popular_Media ) Škoda, že si víc nehlídá reference, protože pak člověk skutečně nemá příliš chuť věřit jeho dalším pointům o Mithraismu, apod., které přitom z části pravdivé asi jsou. ()

yoshimi

Tak vysoké hodnocení mě nepřestává překvapovat. Religulous je neuvěřitelně povrchní počin a Maher nesympatický demagog, který navíc ani nemá koule na to, postavit se sobě rovným - zřejmě proto si do dokumentu vybral jen směšné a šílené postavičky. Když už se najde někdo, kdo argumentuje rozumně, Maher ho raději zesměšní. A to skákání do řeči taky nebylo zrovna profesionální. S Maherovými postoji bych i souhlasila, nesměly by však být podané tak stupidním způsobem. ()

Abiosis

*BOŽSTVO MENOM BILL* Ja som neveriaci a čo má byť, že ostatní veria? Odporný a arogantný Bill Mahler, ktorý v tomto pseudo dokumente musel každému dokazovať, ako strašne sa mýli. A so slizkým úsmevom na líčkach. Film ma veľmi znervóznil; nie však kvôli fanatickým veriacim, ale kvôli osobe BM, ktorý azda chce, aby každý v neho veril. Verdikt v 1 vete: Po všetkom tom výsmechu a zosmiešňovaní vo filme sa človek cíti akýsi prázdny. 30.07.2010 ()

Zik2

Výborné nápady (výběr hostů, míst apod.) často zůstanou ne úplně využité, protože Maher, podstatou spíš komik než řekněme filosof nebo aktivista, na svoje hosty hned vybalí svůj destruktivní humor a oni jednak nerozumějí, co od nich ten člověk chce, za druhé je jim pochopitelně krajně nesympatické a jako takovému mu nejspíš nesdělí nějaké hlubší myšlenky - takže se divák nedozví víc, než co by čekal a co je o různých náboženských všeobecně známé. Vložené záběry ze starších filmů jsou někdy zajímavé a v kontextu velmi vtipné, někdy se mohou zdát poněkud zbytečnými a nucenými. A je příliš vidět, kterých hostů si Maher váží (nechá je mluvit) a která má od začátku za idioty a nejde mu o nich jiného, než je ztrapnit, což ovšem někdy dělá prostě tak, že jim skáče do řeči, že jejich výpovědi sestřihává apod. - titulkové komentáře také nejsou úplně fér. Ale abych jen nekritizoval, vždyť dávám nadprůměrné hodnocení - pohledy do amerického náboženského „Disneylandu“, do mysli protiizraelského rabína nebo nevázaný rozhovor s liberálním vatikánským kněžím jsou velmi osvěžující, a celkově snímek velmi lidovou formou shrnuje názory ateismu v jeho nejrůznějších podobách. Nejsilnějších je asi posledních deset minut. ()

blues

Tohle by bylo potřeba točit častěji. někteří lidé, kor v Americe, nemají mozek a věří i prázdné plechovce od piva... ()

Landauer

Holt víra je od slova věřit. A hlavně se na nic neptat. Seš prostě kus dobytka, dáváš mlíko, v letech pudeš na porážku a odměnou ti budiž, že až z tebe nadělaj karbanátky, dostaneš se možná do nebe. Kdo rozšiřuje prostou pravdu, že je to dost nevýhodnej obchod, je hříšník a musí být zatracen! No bodejď by ne, vždyť by moh stádo naočkovat vlastním myšlením a to vede jenom ke zbytečný vzpouře otroků. Skvělej dokument, kterej se snaží lidem říct: nebuďte pitomý stádo, myslete, uvažujte! Vyměňte víru, za touhu vědět! Nádherný byly momenty, kdy se víra dostávala do střetu s racionálním myšlením. Už tu byl zmíněnej Santa Claus a podobný, stejně tak se mi líbilo, že hromada lidí nevěří na Červenou Karkulku, ale to, že Eva byla stvořena z Adamova žebra jim divný nepřijde. Nevadí jim existence papeže, modla ve formě krucifixu, majetky církevních hodnostářů (ačkoliv Kristus kázal proti bohatým)... vlastně současná církev naprosto odporuje učení Krista a už jenom proto mi musí přijít stupidní a absurdní. Totéž platí i o dalších podobně zaměřených náboženstvích. A když už jsme u toho, proč mi jenom přijde zvláštní tak blízká podobnost církví s totalitními režimy, jako je nacismus nebo komunismus? ()

Mo.

Cíleně neobjektivní rádoby dokument s takzvaně „vědeckým přístupem“, který Boha redukuje na imaginárního přítele, Bibli na snůšku lží a náboženství na systém k oblbování lidí. Realita je však (bohudík) o něco složitější. [--] Aby bylo jasno: Institucionalizované náboženství samozřejmě je pro debily. Běžný věřící je skutečně, zjednodušeně řečeno, obyčejný idiot, který si přečetl pohádku o zahradě, jablku a mluvícím hadovi, vzal to doslova a připojil se k těm ostatním milionům lidí, kteří věří ve stejnou hovadinu. Společně založili klub dogmatických odpůrců ovoce a rozhodli se, že k příběhu dopíšou pár dalších vysvětlujících pasáží, které se dopodrobna zabývají tím, co by člověk měl a neměl jíst. Jenomže právě tady leží ten zakopaný pes. Takhle to nikdy myšleno nebylo! Příběhy z Bible jsou alegorie, stejně jako všechny ostatní dobré příběhy, od Červené Karkulky, přes Pána Prstenů, až po vyhnání z Ráje. Posmívat se příběhům z Bible a poukazovat na to, že „mluvící hadi neexistujou“ je podobné jako smát se Frodovi a dokola opakovat, že přece žádné magické prsteny nejsou. Ano, pokud někdo skutečně věří tomu, že se kdesi nějaký špinavý zarostlý hobit opravdu vydal na cestu k Hoře osudu, je to vůl. Ale zároveň někdo, kdo absolutně nechápe, proč vůbec takový příběh existuje. To, že lidé jsou stupidní a nejsou schopní ty příběhy chápat jinak, než doslova, není problém oněch příběhů, je to problém těch lidí. A to, že pak díky tomu vznikají celá náboženství a církve a lidi chodí do velkých kamenných chrámů odříkávat naučené básničky, to je samozřejmě průser a demence, o tom žádná. Jenže ta moudrost a sdělení v těch příbězích prostě je, jen je potřeba si dát tu práci a vydolovat to z nich. Zavrhnout náboženství jako blbost je úplně ten samý, stupidní, dogmatický přístup, jako brát ho doslovně. Věda se v tomto ukazuje jen jako další dogma. Hlavním problémem tohohle filmu a tím pádem i vědy, je černobílé vidění světa a snaha utřídit si ten svět tak, aby dával, pokud možno jednoznačný, smysl. Ale skepticismus přitom dělá v zásadě úplně to samé jako ti tupci v kostele, co aplaudují úplně primitivním kecům o Ježíši. Bere Bibli doslova. [--] Náboženský mainstream je úplně to samé jako kterýkoliv jiný mainstream, včetně toho vědeckého. Je to kupa hoven, z pod které kouká něco, co má hodnotu a co funguje. Ale ve chvíli, kdy se budeme zabývat jenom těmi hovny (jako to dělá tenhle dokument), k ničemu použitelnému se nikdy nedopracujeme. Jak řekl Tom Robbins, náboženství je největší překážkou na cestě k Bohu. Což neznamená, že Bůh sám o sobě je shit. Jen se holt krčí pod nánosem hovadin. Bůh není imaginární přítel, jasně, že ne. Bůh není děda na obláčku. Bůh je symbol, koncept, který nese nějaký význam. Když se budete dívat jen na Boha a ne na to, co je za ním, buď dojdete k názoru, že je to spasitel, který je tu proto, aby zachránil svět (to dělá náboženství) anebo to zavrhnete jako totální blábol (to dělá věda). Bohužel, ani jedno nefunguje. Je nutné hledat třetí cestu. () (méně) (více)

Sairina

Velmi vtipně a zajímavě podaný náhled na náboženství. Překvapilo mě kolik nových informacích jsem se dozvěděla, jako, že bohatí, nemůžou do božího království (takže místo tam mám zajištěno), že o neposkvrněném početí se zmiňují jen dvě evangélia (asi to byla běžná událost, tak se o tom ostatní nezmínili), že máme v sobě thetans (obdoba star warsáckých midichlorianů), že džihád je jen o politice, že mormoni nosí supr spoďáry, ... Velmi dobrý dokument pro ateisty, silně nevhodný pro jakékoliv věřící :) ()

Schuldiner

´´Víra dělá z nepřemýšlení ctnost.´´ Skvělý, zábavný, bez nějakých křečí... zkrátka vtipný satirický takový polo-dokument na téma náboženství. Prostor pro přemýšlení obrovský.. A zároveň pro otázky všeho druhu. Například, proč tolik lidí věří? Proč tolik...? ()

orkadimenza

Je velmi jednoduché vybrat si do rozhovoru ve velké míře radikální příslušníky různých náboženství (bývalý satanista, pastor bývalý gay, bývalý mormon, žid který neuznává Izrael, muslimský rapper, "reverend" vymóděný do zlata muslimští gayové a třešničkou na dortu je chlápek co říká, že je Ježíš) a tím naznačovat, že to je všeobecný názor všech věřících. Bill asi zapomněl na tu většinu racionálně přemýšlejících věřících, protože na veškeré Billovy otázky, které by se mě přímo týkaly (resp. na které bych mohl být tázán) jsem našel odpověď (v tomto mi byl sympatický vědec Dr. Francis Collins, který odpovídal smysluplně). Ve skutečnosti Bill chtěl využít své debatní převahy, která pramenila v neustálém skákání do řeči a ironickém smíchu (a když už měl ten druhý na jazyku odpověď, tak byla pro jistotu vystřižena), jenže díky vybírání oponentů to často (ale ne vždy!) dopadlo nudnou debatou dvou blbců, z níž Bill vyšel jako vítěz. To je to samé, jako kdybych porazil v debatě několik pětiletých dětí, ale vůbec to neznamená, že jsem chytřejší než všichni lidé a že mám pravdu. Neberu Billovi jeho zásadní myšlenku, že náboženství nabízí jistotu, ale on šíří pochyby, ovšem úmyslně špatný a "překrucovatelský" střih dělá z tohoto filmu tupou frašku zastávající jeden názor (a plnící si ego diskuzemi s nevhodnými oponenty). To stejné, jako bych mlíkaře přesvědčoval proč je dobrá antikoncepce. Prostě strefování do špatného terče. Takže bych to shrnul větou, že tenhle film rozhodně není dokument! ()

Yoss odpad!

Cakal som dokument a alternativny pohlad na cirkev, nabozenstva a veriacich a ... NEDOSTAL SOM NIC. ABSOLUTNE NIC. Bill Maher sa snazil byt provokativny, vtipny, skritizovat nabozenstva vsetkeho druhu a hladat v nich pricinu mnozstva konfliktov na svete, dokonca predpoveda jadrovu apokalypsu. Ale je pritom povrchny, trapny s primitivnou snahou za kazdu cenu skandalizovat. Zabudol vsak na jednu vec. Zlo su ludia, zlo robia ludia. A tito ludia, ak chcu, si vytiahnu z biblie, koranu, co sa im hodi, interprepretuju to, ako sa im to hodi a zneuziju to, ako sa im to hodi. Som si isty, ze ziadne zo svetovych nabozenstiev apriori nehlasa nevrazivost a nenavist. A ani Bill ma o opaku nepresvedci, hoci nepraktizujem ziadne z nich, nie som nikoho ovecka a ani nou netuzim byt :-) ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010