jonny.net

Z mého pohledu po filozofické a teologické stránce nejlepší film posledních let. Vše ostatní už řekli jiní v komentářích viz např., dzej dzej a Galadriel. Opakovat se tudíž nechci ale svůj souhlas vyjádřím rád a sebejistě což bych v roce 400 naneštěstí asi zaplatil životem. ()

landavid

Je vidět,že se od 4 století nic nezmněnilo,stále vládne všude primitivní síla nad vědomostí,s adorací nejdál dojdeš je to podobenství,které koresponduje s dnešní dobou tak moc až člověka mrazí.Každá víra má svoje hranice a to i ta k jakémukoliv Bohu.Všichni si dnes myslí,že žijí v demokracii a při tom jsou pod vládou peněz a ostatních manipulátorů což je dnešní Bůh a my jenom musíme pokleknout jinak budeme vyobcováni a ukamenováni.Každá kolektivní víra je svinstvo a každý člověk má dostat prostor a zvolit si cestu pro svoji víru aniž to musí být Bůh.Ale o Něj tady zase tolik nejde.Jeden z mála historických filmů poslední doby na který se dá dívat,přemýšlet a nutí nás utvořit si vlastní názor a vlastní názor je to co v dnešní době bulvárního tisku,manipulativních médií a honbou za materiálním zabezpečením nikdo nemá čas,, mít vlastní názor´´.Do kostela teď asi nějakou dobu nepůjdu a budu věřit v lepší zítřky a modlit se abych potkal ve zbytku života dobré lidi.Opravdu skvělé a velmi sugestivní,čistých 5.A to je můj názor!!!V jednoduchosti je síla a méně dat znamená více příběhu a času se nad příběhem zamyslet,a myslet,slet, a let. ()

Cubah

Vizuálně krásně propracovaný film o víře - nezaměňovat s náboženstvím . Rachel Wieisz tuhle proklatě těžkou roli zvládla s možná větším zápalem, než samotní fanatici ve filmu, přestože to nebylo vůbec jednoduché - věřil jsem jí... ()

Lailath

Dalsi sfilmovany historicky dokaz toho, ze krestanstvo a vobec nabozenstvo ako take, narobilo v dejinach ludstva najviac zla...Tlupa fanatikov snaziaca sa zmenit svet na svoj obraz, na svoju vieru, netolerujuca nijake rozdiely alebo vlastne nazory. A kto chce ostat sam sebou? Tak toho treba samozrejme zabit, a vsetko v mene ,,bozom,, ... Velmi emotivny a poucny pribeh, v jednoduchom a pritom bravurnom podani. ()

RexT

Pěkný historický film, který v sobě nese poselství i pro dnešní dobu. Každé náboženství se dá zneužít k velmi špatným činům. A zde jsou na paškále především křesťané, ale židé a pohané nejsou o nic lepší, jen o to, že zde nakonec prohráli. Astronomka Hypatia zde vyčnívá jak maják nad rozbouřenými vlnami, ale nakonec se prosadí v danou chvíli vlastně nejhorší směr, křesťanství - nějakých 1000 let temna pro celou Evropu. Kdo se z dějin nepoučí, bude si je muset prožít znovu. ()

CradleSKS

Ukázka toho co může náboženství udělat s lidmi, kteří doté doby byli přátelé a nijak si navzájem nevadili. Bezmezná víra až fanatismus, který pohřbívá vše co je trochu jiné a "neodpovídá" danému náboženství. Agora si bohužel "dovolila" moc. Nepodléhala mužům, naopak učila je a byla jedna z velkých odbornic na astrologii a tím si získala pověst čarodějky, atd..a její konec byl smutný. Někdy si říkám, proč se svět z těchto náboženských válek a bezpráví už nepoučí. také film ukazuje schopnost jedinců manipulovat s davem, jaká to nese nebezpečí a jak se cítí běžně slabí ejdinci v davu tak silní a mocní. Celkově se mi film celkem líbil, bylo to zajímavě pojaté téma, i dost neobvyklé, jen tak dál s historickými tématy... ()

novi74

historický film z období násilného prosazování křesťanství v Alexandrii, ve skvělých kulisách a kostýmech. Bohužel scénář se zaměřil na historické mentorování a chvílema film připomíná hraný dokument BBC víc než velkolepý film. Pro mne trochu zklamání 60% ()

D||X

Filmy na pět hvězdiček jsou většinou vysoce nadprůměrné s puncem něčeho speciálního. Agora není film na pět hvězdiček, protože nedává nic speciálního, ale když jsem bloumal nad tím, zda-li jsou 4 hvězdičky vážně správné, tak mi došlo, že nenacházím vlastně na filmu jedinou chybičku. Film bez chybičky si prostě těch 5 zaslouží už jen díky skvělým hereckým výkonům, krásnému prostředí a dobrému příběhu. Myslím si, že Agora jako historický film splňuje všechny měřítka skvělého snímku. Hezky se na to koukalo. 5* ()

Majklkm

Zbytečně zdlouhavé, místy nudné, samé kecy a skutek utek - podtrženo sečteno docela průměrný foxteriér... ()

J!b

Nádherně natočený malý-velký příběh o věčném střetu fanatismu a rozumu. Amenábar opět bezchybný. ()

Olafa

"Synesius, you don't question what you believe, or cannot. I must." Strhující příběh o vědění, hlouposti, odhodlání, fanatismu, lidskosti, bestialitě. Jsem ateista a jako takového mě ztvárnění nábožeství (hlavně křesťanství) jako prostředku tyranie a faktoru dělající z lidí hlupáky sedělo, byť bylo neskrytě kruté. Agora připomíná, jak jsou náboženské systémy nebezpečné, nekompatibilní až nenávistné - ať už mezi sebou, nebo k lidskému vědění, nebo lidství jako takovému... tento film byl pro mě obrovským překvapením, tolik emocí jsem od něj opravdu nečekala. ()

Mrtvobog

Moja averzia voči kresťanom dosiahla až maximum, keď som zhliadol tento film. Ale pekne ich vykreslili, naozaj realisticky - fanatizmus, netolerancia, úpadok, besnenie chudoby a vraždy. R. Weisz ako múdra Hypatia, ktorá sa snaží o poznanie múdrosti a sveta je v ostrom kontraste medzi ničivým kresťanstvom, ktoré je na postupe a ničí všetko pohanské, diabolské a satanské. Až sa načrtá otázka, ako by to celé dopadla, keby to mali v rukách Američania? Iste by z toho vznikol dementný výmysel, bez duchovnosti a filozofie. Dlho som sa k tomuto filmu odvažoval, ale stálo to za to (dočkal som sa presne toho, čo mne osobne vyhovuje). A Vatikán musel po uvedení tohto filmu zúriť (keď im vadil neutrálny Avatar, tak toto musí byť iste dielom samotného Diabla :-)). ()

mocart

Příběh o zrůdnosti fanatismu, hlouposti a modlářství postavený do atraktivních kulis již ztěžka dodýchávajícího Říma. Takhle nějak už po staletí vždy spolehlivě zafunguje démos kratos, vláda lidu, když se uvolní otěže, případně, když si s ní někdo rozhodne zahrát maňáskové divadlo. Při sledování filmu nutně musí naskakovat do hlavy paralely s komunistickou (nejen) hrůzovládou v této (nejen) zemi, kdy si lůza dělala vlastní zákony, pronásledovala a beztrestně vraždila jménem imbecilní myšlenky tisíce lidí za nezávislé myšlení a postoje. Bezmoc mocných (prefekt, celá městská rada), stejně jako moc manipulátorů, jsou vykresleny naprosto ukázkově, až mrazí. Asi by bylo zbytečné a laciné začít se obouvat do křesťanů a vyjmenovávat, jaké hrůzy za necelých 2000 let po světě napáchali, to víme, pro mě v tomto bijáku skutečně fungovali jako zásuvný modul, který může být bez problémů nahrazen desítkou jiných, aniž by se cokoli zásadně změnilo. Rachel Weisz, alias Mrs. čerstvě Daniel Craigová, sehrála posedlou intelektuálku parádně, přechod k magoření v poslední třetině jsem prožíval s ní ... Dva milostné příběhy, které se nikdy neodehrály, vytvářejí zvláštní atmosféru a napětí. Mnohé k filmu z historického hlediska doplní fantasticky zpracovaný odkaz na Hypatii z Alexandrie na Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hypatie_z_Alexandrie. No, a úplně závěrečná scéna v knihovně s milosrdnou smrtí!!! - Musela přijít, stejně jsem ani nedýchal ... Dohoda krátkou výměnou pohledů a lehounkým kývnutím hlavy byla neskutečně silným okamžikem! Musím se určitě kouknout ještě jednou pozorněji - něco mi na tomto filmu trochu vadilo, ale marně se to snažím definovat. Možná až přílišný detail a mnoho prostoru věnovaného úvahám o sluneční soustavě. Lépe by seděly, a hlavně bavily, obecnější filozofické otázky, toto téma je už jaksi vyčichlé a zbytečné. Čisté 4 hvězdy. ()

janeczek

Výprava a kostýmy asi zůstanou nejsilnější stránkou, protože zbytek mě naprosto minul, jakkoliv jsem se snažil a přemáhal, protože Amenabara já můžu. Nedá se nic dělat. Nebudu vám to rozmlouvat, ale tahle "věc" se ve výsledku přes průměr v žádném ohledu dostat nemůže. ()

Sirion

Alejandro Amenábar opět dokázal, že je režisérská třída, jen si tak říkám, jak jeho filmy přijímají právě v takovém Španělsku... Film je zároveň velmi poučný - názorně ukazuje, jak může dojít k tomu, že nevzdělaná lůza zastaví lidský pokrok na 1000 let. ()

boulala

Tohle je, troufám si říct, jeden z nejlepších historických filmů, který jsem měl možnost vidět. Vzhledem k tomu, jaké kapky to dává všem náboženstvím a především tomu křesťanskému, divím se, že to má i těch 75%. V zahraničí asi dopadl ještě hůř. Bohužel jsou to kapky, o které se ten film nesnaží, ale pouze věrně zachycuje skutečné základy křesťanství a nebezpečí lidské víry v boha. Ovšem víra v boha není ta podstata zla, kterou nám film předkládá. Víra i náboženství jsou jen nástroje. Podstatou je lidská hloupost, zášť a touha po moci, která stojí proti inteligenci, touze po vědění, informacích a pravdě. Co může často s velkou převahou vítězit a jak lidé dokáží nemorálně jednat ve jménu morálky, můžete trpce sledovat v tomto velkolepém filmu. Byly tam i slabší momenty u hlavní postavy v rámci jejích náhlých fyzikálních objevů a (ne)milostného života, ale i tak je to jednoznačně na 5 hvězd s hvězdičkou :). A pokud někomu vadí, že se tam objevila nějaká historická nepřesnost v podobě sochy, která neodpovídala dané době, tak o tom to skutečně nebylo. ()

Monini

Nemastné, neslané, rozhodně tomuto filmu něco chybělo. Celý film jsem nepřišla na to, co tím chtěl vlastně režisér říct a nemůžu dát více jak 50%, přestože film má obrovské ambice (které neplní). ()

Samout

Jedinečná, emocionálně i jinak velmi silná obžaloba fanatismu, nastavující zrcadlo faktu, že všechna náboženství jsou prohnilá a zborcená krví úplně stejně. Film s nejsilnějším morálním poselstvím, jaké jsem kdy viděl. Stran obžaloby dnešního islámu - ten je prostě pouze o 622 let pozadu oproti křesťanství (tj. v období křížových výprav). Bůh nemůže existovat už jenom proto, že by svoje uctívače už dávno smetl z povrchu zemského (anebo není milosrdný, jak se nám někdo snaží vnutit). Pět hvězd jak vyšitých, před režisérem i producentem hluboce smekám. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale