Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Tenhle portrét dokonale vymydleného mozku se stěží dá brát skrz tradiční filmová měřítka. Na jedné straně geniální Tom Hardy, který plně definuje pojem ‚one-man show‘, na straně druhé otravný režisérův styl pseudo-intelektuálního vyprávění. Abych to hodnotil, musel bych to vidět znovu, ale to nechci. Sic se mi to líbilo a bavilo mě to, někde v koutku mě to strašně sralo. Musím si to nechat rozležet v hlavě. Každopádně nic rozporuplnějšího jsem neviděl od Kellyho Southland Tales (i když se ten příměr bude mnohým zdát notně mimo). Edit: Tak nakonec průměr. Vzhledem k výše vypsanému solidní kompromis. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Spoilery! Jedna z nejlepších Hardyho rolí. Začínám věřit, že je Hardy v hloubi duše psychopat. Jinak by se mu nepodařilo takovým způsobem ponořit a splynout s touto neskutečně zajímavou rolí psychopatického násilníka, které se odevzdal celým svým tělem. A vzhledem k tomu, jakým způsobem ho Hardy ztvárnil, zapříčinil i další z mnoha glorifikací člověka, který si glorifikaci nezasluhuje. Michael Peterson působí jako člověk, který měl touhu stát se slavným, ale nedisponoval žádným talentem. Jeho sláva ovšem pravděpodobně nikdy neopustila zdi vězení, či minimálně hranice území Velké Británie, neboť jsem o až doteď neslyšel. Velmi se mi líbila audiovizuální stránka filmu, která čněla vysoko nad tou obsahovou. Líbilo se mi, jak naturalistický film dovedl být. Při Petersonově cestě vězením, blázincem (nejlepší pasáž) a životem, měl divák možnost zahlédnout a vychutnat si velice stylizovanou, ale přitom nezkreslenou realitu. Někdy toho měl divák, respektive divačka, možnost zahlédnout až moc. Docela mě zaskočilo, jak malé háďátko Hardy má. V jeho lesíku Řáholci jej nebylo skoro možné ani zahlédnout. Dost zajímavý a odvážný počin. Škoda, že snímek nasadil tak obrovské tempo a v závěru znatelně lapal po dechu. První polovina byla 5hvězdičková. Viděno v rámci Společné výzvy s Lucinkou. Film nám vybrala uživatelka harfuska. ()

Reklama

korbitch22 

všechny recenze uživatele

perfektních 15 minut na začátku a pak shiiit dolůůů.slušný námět podle skutečných událostí,jenž dokonale zabil amatérský režisér,kterého bych nejraději nakopl natřený vazelýnou:-)nesmyslně poskládané,ale hlavně zdlouhavé scény,po chvíly příšerné nudí.všelijaké uchylné postavičky a blbě poskládané dějové linky mají asi tvořit film.no nevimve finále je prvních 15 minut takovým skvělým trailerem,u kterého se pobavíte jak prase a když zbytek filmu neuvidíte,nic se nestane.nezachrání to ani skvělá hudba,ani skvělý tom hardy,ani bezva námět!a proč?protože režisér je debil. ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Asi vyrazím do ulic a seřežu pár lidí. A až mě zavřou, tak budu bít bachaře. A tak pořád dokola, dokud o mně nenatočí film... Ne, vážně nechápu, co by mě mělo na Bronsonovi bavit. Vyprázdněný bizarní životopis s výborným Hardym, který se ovšem nemá absolutně o co opřít. Po intoxikaci ve Varech pravděpodobně vzrůšo, v Práglu za střízliva dost velká nuda. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Michaela Petersona alias Bronsona bylo těžké zpacifikovat v několika zařízeních, včetně klece. Tudíž zfilmovat takovou osobu, muselo být taky náročné. Nicolas Refn to pojal po svém, žel mě ten styl neoslovil, ale asi by bylo náročné pojmout ho na filmové plátno v jakékoliv formě. Hudební podkres v té první části jsem nepochopila a vnitřně nepřijala, protože nekrásnější árie z Nabucca od Verdiho, kdy obrovský zástup židů zpívá a děkuje Bohu za záchranu od otroctví Egypťanů versus Bronson se mně zdál zcela mimo. ¨Přečetla jsem si o této osobě víc na netu, ale myslím, že bych se bez vědomosti o takové osobě celkem v pohodě obešla. Filmová výzva 2016 ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Skutečný Bronson za svou poezii a výtvarná díla získal rekordních 11 ocenění Koestlerovy nadace. (dinamit_1)
  • Charles Bronson ve vězení skutečně tvořil. Některá jeho díla byla vystavena v londýnském metru a bylo mu vydáno i několik knih. Jedna z nich popisuje, jak posilovat v malém prostoru bez jakýhkoliv prostředků. (JardaBauer)
  • Herec Tom Hardy nabral kvůli roli skoro 20 kg svalové hmoty. Dělal 2 500 kliků denně po dobu 5 týdnů. (Zdroj: empireonline.com) (Snorlax)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama