Reklama

Reklama

Film Květ pouště vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy autorky Waris Dirie, která vyrůstala do svých třinácti let v Somálsku a po útěku do Londýna se stala jednou z nejznámějších světových topmodelek. Když se kniha v roce 1998 objevila na pultech knihkupectví, svět byl šokován. Bývalá modelka vypráví dechberoucí životní příběh, v němž popisuje svou neuvěřitelnou cestu od kočovného života v somálské poušti na nejznámější světová přehlídková mola. Byl to sen a noční můra zároveň. V New Yorku, na vrcholu své kariéry, poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let. Krátce po rozhovoru se rozhodla, že skončí s kariérou modelky a zasvětí život boji proti tomuto starobylému rituálu. Od roku 1997 je Velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky ve světě. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (311)

Dont 

všechny recenze uživatele

Příběh je to velmi silný, ale filmové zpracování ničím neohromí, bylo spíše průměrné. Hlavně v první třetině postrádá jednání některých postav motivaci a scénář je zkratkovitý a nečitelný. V závěru houstnou dramatické pasáže a snímek vyvíjí vcelku úspěšně značný tlak na emoce, ale tenhle snímek asi prostě není můj šálek kávy. Není snadné točit podle skutečných událostí, a tvůrci tohoto filmu to nepokazili, ale přesto si myslím, že scénář i režie mohly být na vyšší úrovni. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Pojem Americký sen je všeobecne známy. Pojem Somálsky sen dáva do obehu kniha a film Púštny kvet. Ukazuje zázračný vzostup mladého dievčaťa od pastierky kôz niekde v somálskej pustatine až ku kariére svetovej top modelky. Súčasne približuje divákom barbarské praktiky ženskej obriezky. Životopisné filmy majú štandardnú schému, takže aj Púštny kvet prekvapuje iba tou obriezkou a pôvabom Liyi Kebede. Páčila sa mi aj celá pasáž jej prvých kontaktov so životom mimo veľvyslanectva v Londýne. Problém knihy aj filmu už identifikoval gudaulin. Európanov i Američanov príbeh zaujme i dojme, ale potom si uvedomia, že v tom veľa nenarobia. Toľko upratovačiek a modeliek nepotrebuje žiadna krajina. Mnohé majú dosť vlastných starostí s "neprispôsobivými", ktorí sa do upratovania nehrnú a na modeling nehodia. A do krajín, kde by bolo potrebné šíriť protiobriezkovú osvetu sa film ani kniha nedostane. ()

Reklama

Garson 

všechny recenze uživatele

Květ pouště je film o statečné somálské dívce Waris,která jako malá podstoupí ženskou obřízku a když má být v mladém věku provdána za starého dědka tak sama a bosa uteče pryč před tou zlou budoucností.Odvahu jistě měla když se rozhodla přeběhnout nehostinnou vyprahlou krajinu ze své vesnice až do hlavního města Mogadišu za svou babičkou.Ta pochopí její důvody,koupí letenku a pošle jí do Londýna.Tam se Waris celých 6 let pere s osudem a s bídou která jí provází.Pracuje jako služka i jako uklízečka.Po čase se upne na jednu prodavačku Marylin,která jí poskytne dočasné bydlení a stane se i její kamarádkou.Waris začne uklízet v jednom bistru kde zrovna sedí jeden slavný fotograf,který jí pozve na focení a pak už to jde s Waris kariérně rychle nahoru.Po té co začne být slavná a její fotky se začnou objevovat na obálkách módních časopisů tak se rozhodne,že bude bojovat proti ženské obřízce,proti tomuto primitivnímu zvěrstvu provozovaném na různých kontinentech.Na Waris se mi líbilo,že byla stále skromná a pokorná i po těch letech a strastiplných cestách kterými si prošla narozdíl od Fatimy z 10.řady pořadu Amerika hledá topmodelku,která svůj srdceryvný příběh o ženské obřízce odvyprávěla před udivenou porotou,ale jinak to byla mezi děvčaty pěkná mrcha.Je sice pěkné,že se vždycky najde nějaká modelka nebo celebrita která má páky na to,aby bojovala za lepší život žen v zapadlých koutech na Zemi,ale jak je známo z historie tak pokud chce někdo u primitivních kmenů vymýtit rituály a tradice tak musí vymýtit celé skupiny obyvatelstva(Indiáni by mohli vyprávět).Není jiný způsob a to ani přes nátlak různých světových organizací,kterým se stále nedaří omezit ty tradice a rituály které na celém světě každý den probíhají.Na to je a bude západní vyspělá civilizace stále krátká. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Téma za 5*, jeho zpracování mi přišlo trochu zbrklé (obřízka) a naivní (holčina od kontejneru k topmodelce). V každém případě Liya je kočka a na ambice filmu dost kvalitní snímek. Tohle by bylo za kvalitní ***, ale jednu * navíc přidám za pěkný hudební motiv. Na začátku filmu v Etiopii mě upoutal a ani mi pak nevadilo, že se ve filmu tolikrát opakuje. ()

Chermy 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch filmů, kdy se mi svírá žaludek a probouzí se ve mě militantní atheista s touhou vyhubit všechny ty, kteří kvůli pohádkám svých babiček a moudrých předků dokáží ničit život jinak smýšlejícím a především bezmocným dětem! Člověk je snad nejkrutější živočich na zemi a ještě se u toho dokáže tvářit, že jsou jeho činy požehnáním. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (4)

  • Skutečná Waris Dirie hrála vedlejší roli v „bondovce“ Dech života (1987). (Lucas87)
  • V roce 1995 natočila BBC s Waris Dirie dokumentární film Nomádka v New Yorku. (Lucas87)
  • Postava fotografa Terryho Donaldsona (Tymothy Spall) je inšpirovaná Terrencom Donovanom, ktorý sa preslávil ako fotograf hviezd, napr. Davida Bowieho, princeznej Diany alebo Humphrey Bogarta. (toi-toi)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno