Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

migsee

Z kina jsem odcházela unešená a celou cestu domů jsem nad tím filmem přemýšlela. A největší plus celýho bijáku? Že jsou v něm city vyjádřený bez americkýho kýče. To oceňuju. ()

Roucky

Klidně mě zatraťte, ale já si dovoluji tvrdit, že je to pro mě jeden z nejlepších českých filmů. Z velké části je to způsobeno Karlem Rodenem, který roli zvládá tak skvěle, že bych mu uvěřila i to, že Lidice odneslo UFO. Film se sice motá převážně kolem jeho postavy, ale zároveň ukazuje pravou tvář Lidic a jejich obyvatel, které postihne jejich osud. Ano, je to dojemné, krásně natočené, uvěřitelné a má to skvělého Karla Rodena. Silné 4 hvězdy :-) ()

HrrrOch

Příšerně schematické a neumělé. Až mi bylo líto, že někdo si takhle sáhne po tak citlivém tématu a přitom na to nemá. Ale určitě to tvůrci zamýšleli jako poctu obětem a jako školní film je to snad stravitelné. tak budiž... ()

Anarion

Tak jsem se zase jednou vypravil na snímek z domácí produkce a ovlivněn nemalou mediální masáží před uvedením filmu, jsem očekával něco velkolepého. Ale jak už to tak u "velkofilmů" z českých luhů a střižen bývá, jediným velkolepým, čím snímek oplývá, je snaha. Snaha o to, být velkým filmem, epickou a silně emočně působící podívanou - toto snažení je patrné snad z každého záběru, ať už se jedná o pohledy z ptačí perspektivy, roztěkané "in-action" šoty, podhledy či až nadmíru užívané detaily na obličeje. Podobně jako zmiňované záběry působí i hudba, která prýští epikou i při rozhovoru o kvalitě snášky kuru domácího. To hlavní k dosažení svého cíle ale Lidice postrádají, a tím je silný příběh, jež má být výpovědí o hrůzných událostech dob minulých, a ne, jak je tomu v tomto případě, jen ukázkou jednoho tragikomického osudu na pozadí "toho" neštěstí. Celému filmu jednoduše chybí pozadí a hloubka politických a vojenských událostí, které se v této neklidné době děly, a které k pohromě v Lidicích vedly - cca třicetivteřinová scéna z atentátu na R. Heydricha opravdu nestačí. A ač to nerad říkám, respektive píši, tak na dramatičnosti Lidicím nijak nepřidávají ani herecké výkony, které obzvláště pak u mladších protagonistů, působí dokonce kontraproduktivně. Je to rozhodně škoda, jakožto je celkově škoda celého snímku, že velkou událost našich dějin vyjádřil mělce a nevrstevnatě. I když abych nezapomněl - závěrečné titulky byly velice povedené a hodné filmu, jakým Lidice měly, alespoň dle mého, být. Na závěr mi prosím ještě dovolte jedno téměř nesouvisející zvolání: "Ještě že má česká kinematografie Karla Rodena." ()

Stauff

Skvělý film. Vůbec nevadí, že příběh zná každý, kdo není úplný ignorant. Nešlo o to, vyprávět něco nového. Film je poctou a poklonou všem, kteří v té době žili a většinou nepřežili. Všem, které události semlely, aniž by měli jakoukoli šanci něco proti tomu udělat. Doporučuji návštěvu památníku Lidic. Projděte si ta místa. Film dostane ještě další rozměr.. ()

heavy66

Vyčítat Lidicím přílišnou patetičnost není fér. Jak jinak vyprávět tragédii 340 nevinných lidí? Petr Nikolaev natočil zajímavý, působivý příběh, s uměřenými emocemi a patosem, a výbornými Karlem Rodenem, Zuzanou Bydžovskou a Romanem Luknárem. Vrcholem filmu je scéna, kdy František Šíma hledá svůj domov na prázdné zasněžené pláni, a následný rozhovor s velitelem gestapa Wiesmanem. Přiznávám, že jsem rozhovor zprvu považoval za černohumornou vložku v jinak vážném filmu, později však zjistil, že i to je pravdivá historie! Uvedení filmu a vzpomínku na tragédii Lidic vhodně doplnil i prezident Václav Klaus, který (velice správně) odmítl žádost vedoucího sudetoněmeckého landsmanšaftu o další omluvy za odsun. ()

Plague.

Scénáristicky totálně nezvládnuté. Zfilmovat příběh lidi? Inu proč ne, to tady ani problém není, však samotný průběh genocidy byl natočen dobře. Ale proč jej obalovat tolika podivnými příběhy a hlavně, proč jsem se pořád cítil, jako bych přišl v půlce filmu? Rodenova linie děje sice dobře zahraná ale totálně zbytečná, její čas se dal využít k prokreslení situace před samotným procesen vykonaným nacisty. Velká škoda, 2*. ()

Pete24

Příběh Lidic známe z učebnic, od rodičů, prarodičů, z medií.. Jenže v tomhle filmu se víc zaměřilo na jednotlivce a na jejich osudy. Je rozhodně dobře, že takový film vznikl. Vyzdvihl bych čtyři filmové milníky, první je symbolická věta "Sein name Herr Vlček", je to hezky ukázaná situace, do které se čeští důstojníci dostávali relativně často. Druhým milníkem jest závěrečná věta "Nebuď daleko, Ty jedinej víš.." - vystžné a úderné zakončení. Třetí shledávám v perfektní hudbě, která umocňovala každý naturalistický prvek a ve finále vygradovala alá Poslední mohykán. A poslední a nejdůležitější mi přijde estetickohistorickyvzdělávací hodnota. 80% ()

Bolek82

Skvela hudba, ktera hraje snad cely film, vyborna kamera. Ale scenar je chaos nebo snad rezie? Reziser toho chtel mnoho sdelit, ale na dvouhodinovy film az moc. Prijde mi to jako minimalne 10 dilny serial, z ktereho nekdo sestrihal film. Hlavni osa pribehu je prosycena hromadou metaforickych scen, ktere maji nadhernou vizualni stranku, ale me spise rusili. ***1/2 ()

babosh

Stejně jako Habermannův mlýn, je tento film skvělý, tato tématika by v české kinematografii mohla zůstat, jelikož filmy jsou skvělé, zanechají dojem a podnět k zamýšlení. Skvělá práce ! Jen tak Dál ! ()

hodbodka

Tak na Lidice jsem se hodně těšila a můžu říct, že mě opravdu nezklamaly. Byl to skvělý zážitek a bavilo mě to sledovat. Některé záběry byly opravdu pěkně natočeny. Snad jen možná trochu jiný výběr hudby by vůbec neuškodil - přece jen je to film z 2. světové války. Jsem ráda, že právě Lidice jsou českým filmem. Nikoho se to totiž netýká víc, jak samotných Čechů. Karel Roden opět zazářil :) ()

BlondShark

Další film, který se s hrdostí může zapsat do žebříčku těch kvalitnějších českých snímků. Čekala jsem hodně, ale pár scén mi doopravdy vzalo dech. Minimálně oceňuji tuhle skvělou myšlenku, protože na takové události by se nemělo zapomenout ()

blondboss

Na jednej strane miestami až nechutne gýčovitý film (najmä atentát na Heydricha), ale na druhej strane zas skvele režijne aj scenáristický zvládnutý film a dovolím si tvrdiť, že jeden z najlepších českých filmov poslednej doby. 4 hviezdičky som dal už len z pocty k ľuďom, ktorý prišli o život kvôli nezmyselnému nacistickému vraždeniu, ktoré by malo ostať v hlavách ľudí po celé veky ako memento toho najhoršieho zla, ktoré sa nesmie už opakovať. U mňa 75 %. ()

Seuata

Dlouhé, drastické... a to nejhorší na tom je, že je to skutečný příběh. Film se mi líbil, natočen je určitě kvalitně a s precizností, ale za srdce mě nechytl. Nesžila jsem se s žádnou postavou, zkrátka jsem jen sledovala a čekala, kdy ta hrůza nastane. Jediné, co mi přišlo úsměvné byla scéna, když atentátník (který skočil před auto) vypadal, že drží zbraň poprvé v ruce a neví co s ní. Jinak nemám co vytknout. ()

Romek1971

tak jsem take konecne videl tento filmecek,ktery na me pusobil rozpolcene,chvilemi docela nuda,je skoda ze se pribeh venoval vice Simovi jak samotnym Lidicim i scenam kdy byly Lidice vyhlazeny bylo venovano nejakych 5.minut s dvou hodinoveho filmu! 70% ()

smith22

Viděl sem včera v hodně kvalitním HDčku – to dělá taky své. Opravdu nevím proč k tomu mají někteří výhrady.Na naše poměry je to DOBOVĚ natočeno velice slušně.Velmi pěkné exteriéry(hrátky s krajinou).Kamera taky velice slušná – místy fakt pěkné nápadité záběry.Herecké výkony byly vyrovnáné na dobré úrovni – Roden opět nezklamal. Je pravda, že do první půlky filmu tj. 1 hod. působí film trošku rozpačitě až sem si říkal, že Habrmanův mlýn se mi teda líbil více.Pak se ale celý příběh začne pomalu ucelovat a v konečném finále musím film hodnotit velice kladně. ()

honzic

Zpočátku se dobře vyvíjecí film postupně ztrácí diváka a spadá do vyumělkované roviny bez většího splynutí s postavami, hra na dojetí a zamyšlení tady nefunguje, i přes jindy výborné herce zde jejich herecké umění skomírá ve scénaristicky a režijně vyškatulkované a omezené formě, což je velká škoda. Z tohoto filmu se dalo vytěžit mnohem více. Hodnocení: 45 % ()

ni.na29

Je jen velmi málo snímků, o kterých bych tvrdila, že byly nádherné, ale zároveň je nechtěla vidět znovu. Příběh Lidic je jedním z nich. Ne, podruhé jej shlédnout nemusím. Prožitek z filmu mě totiž natolik emocionálně vyčerpal, že jej vnímám ještě teď, s několikatýdenním odstupem. Vyhladit vesnici z povrchu zemského nemusí být nutně jen dílem hollywoodských filmařů. Stačí obyčejný český scénárista Z. Mahler a jeho obyčejný hrdina, který se jistě nechtěl připlést do dějin takovým způsobem… zkrátka “ Když se budoucí generace zeptají, zač jsme bojovali, připomeňte jim příběh Lidic…“ ()

Dextwer

Další z mnoha českých filmů na téma 2.světové války. Jsem rád, že se čeští filmaři zaměřují na tyto témata, místo točení telenovel, bez žádného kulturního nádechu. Osobně jsem rád, za jakýkoliv historický fim a Lidice jsou z mého pohledu velmi povedeným filmem, plným emocí. Jsou to okamžiky 2.světové války, které by měly být zdokumentovány, tak aby jsme si je mohli kdykoliv připomenout. Zajímavosti: * Film dostal rekordní dvacetimiliónový grant od Státního fondu pro podporu a rozvoj kinematografie * Pracovalo se celkem v 80 lokacích. Například pro účel rekonstrukce vyhlazení Lidic byly extreriéry postaveny a posléze za pomoci 500 litrů zápalné látky srovnány se zemí * Ve filmu účinkuje více než 2 000 komparzistů * Producentovi Adamovi Dvořákovi se podařilo oslovit prostřednictvím sociálních sítí více než čtyři sta žen se jménem Lidice. Jejich fotky jsou součástí závěrečných titulků a je jich více, než bylo obyvatel Lidic v době jejich vyhlazení. Moje hodnocení: 70 % ()

jack_scott

Po snímku jménem krále se mčekal poměrně dost. Jsem rád, že poměrně dost sem i dostal. Film nemá vyloženě blbé části, naopak některé scénky a hlášky jsou povedené. Celkové pojetí včetně hereckých výkonů bylo velmi pěkné. Na český film vynikajicí, Nikolaev by se měl historických témat držet, řekl bych že mu to sedí. **** a 80%. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012