Reklama

Reklama

Style Wars

  • USA Style Wars
všechny plakáty

Mezní dokument o newyorkských grafitových válkách, který zachycuje energii a kreativitu b-boy kultury těsně předtím než explodovala do celého světa. Rap, breakdance a graffiti - svatá trojice hiphopu. Tento filmový milník svého žánru zachycuje energii a kreativitu b-boy kultury těsně předtím, než explodovala z New Yorku do celého světa. Za doprovodu klasických old-schoolových jamů Sugarhill Gang, Treacherous Three a Trouble Funk a s odbočkami věnujícím se nové breakdancové scéně, Style wars popisují bitvu mezi oficiálními představiteli New Yorku a odhodlanými graffiti umělci (nebo vandaly, záleží na úhlu pohledu), kteří z městských vlaků metra učinili svá plátna. Plné radostných záběrů těchto mladých virtuózů zdokonalujících své umění, Style wars jsou nesmazatelným záznamem umění, které povstalo z ulice. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (17)

zmess 

všechny recenze uživatele

Kultová graffiti záležitosť, ktorá vás v prvej minúte naloží do vlaku zmaľovaného end-to-end krásne znázornenou atmosférou vtedajšieho NYC a počiatkov graffiti a hip-hopu vôbec, a v poslednej vypľuvne do zamyslenia sa nad tým, prečo to asi tí ľudia robia a že to tu určite bude vždy nech robí kto chce čo chce. ()

Brasi 

všechny recenze uživatele

Take it from the champs, graffiti is for chumps. ;D Exkurse do počátků subkultury, která snad ani nemůže jít víc mimo mě (subkultura, ne exkurse). Neříkám, že ji přímo odsuzuju, ale Style Wars mě mimo jiný spíš utvrdily, že dokonce ani v počátcích graffiti zřejmě nebylo nijak omluvitelný motivací oněch "umělců" (nepokrytých egoistů především). Atmosféra tehdejšího New Yorku ovšem ucházející (a popravdě: kvůli ní jsem si to pustil). ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

Nezakrytě oslavný pomníček světa jedné subkultury, která mi je bytostně cizí. Proto hodnotím jak hodnotím. Byť si uvědomuji, řekněme, svou zaujatost, ale nemohu jinak - ačkoli jsem si, třeba i díky zhlédnutí tohoto dokumentu, vědom toho, o jak komplexní fenomén se v případě graffiti jedná, a není ho možné jen primitivně smést ze stolu jako projev vandalství, osobně mi je přes to všechno bytostně protivný, a byl bych radši, kdyby nikdy nespatřil světlo světa. Sledovat ze studijních důvodů tento dokumentární počin pro mě bylo skutečně vrcholným utrpením, nikdy víc! ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Dokument, který naprosto vystihuje všechno, co grafity znamenají? Vystihuje svět, v kterém vznikly a ukazuje lidi, které je stvořily? Je to možné, ale pro mě jde spíše o dokument, který poukazuje na nesmyslnost rádoby art/anarchy/rebel/teenager/apod stylu, který v Americe vládl před 30ceti lety a k nám se dostal teprve "nedávno". Amerika je svět zvláštní a dokazuje to i tento dokument. I přes fakt, že mé kořeny ani moje záliby ke graffitům moc nepasují, dokument ukázal zajímavé myšlenky, které jsou při krátkém zamyšlení stejně jen snahou zviditelnit se a dělat něco, co nikdo jiný nedělá. Dokument, který by měli všichni vyznavači tohoto stylu znát nazpaměť a jen si tupě nehrát na rádoby drsné kluky, za které se při pohledu do zrcadla mají. ()

d-fens 

všechny recenze uživatele

nechovám nijaký zvláštny obdiv ku grafiti, breakdance ma absolútne neberie, hip-hop je pre mňa synonymom priblblého frajerovania a veľkomestskej dekadencie.... ale tento dokument sa mi páčil. Asi najmä vďaka atmosfére New Yorku, a môjmu obľúbenému obdobiu, ku ktorému sa dokument vzťahuje (70's a začiatok 80's). Ale rovnako rád som nazrel na miesta a tváre, ktoré sú spojené s týmto podivným fenoménom. Film je pomerne tendenčný, odporcov sprejerov (ľudia z ulice, z newyorského metra, detektívovia...) vykresluje skôr ako prudérnych suchárov bez zmyslu pre slobodu ducha. Ale možno sa mi to iba zdalo, lebo sám sa medzi takýchto suchárov zaraďujem :) Proste pocit najväčšej spokojnosti počas filmu som mal, keď v závere za zvukov Wagnera vyšli pekne zoradené súpravy newyorského metra v novom, čistom bielom nátere :D .... ale aj tak som niekde v zapadnutom kúte vlastnej mysle cítil nostalgiu za tou počmáranosťou, neupravenosťou a vzdorom ()

Zajímavosti (3)

  • Film získal na filmovém festivalu Sundance roku 1983 hlavní cenu dokumentárních filmů. (Clik)
  • Henry Chalfant původně zamýšlel natočit dokument o breakdancingu, ale v průběhu natáčení zjistil, že nemá dost zajímavých záběrů. Zaměřil se proto na graffiti umění a zkombinoval záběry, které vedly k tomu, že se graffiti začlo více spojovat s hip-hopovou kulturou. (Epistemolog)

Reklama

Reklama