Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Loki_Six

"I'd imagine the whole world was one big machine. Machines never come with any extra parts, you know. They always come with the exact amount they need. So I figured, if the entire world was one big machine, I couldn't be an extra part. I had to be here for some reason. And that means you have to be here for some reason, too." ()

Badseeds

Skvělá kamera, výprava, plus atmosféra Paříže ½ dvacátého století si svoje fandy vždycky najde. Ne že by šlo o ten typ snímku „Nacpem tam 10 romantických záběrů na Eiffelovku a publikum bude naše“, ale pro mě má v sobě tenhle film „ovoněný“ Francií svých přesahů přeci jen málo. Chlapci s křišťálově modrýma očima, neustále zalitými slzami jsem to taky moc nevěřila. Stejně jako předčasně sexy holčičce nebo nádražnímu četníkovi, který vlastně nebyl tak úplně zlý, když chtěl zavírat děti do sirotčince (a do klece). Jde o příjemnou žánrovku, vizuální podívanou, která ale nejspíš některé Scorsesovo fanoušky zklame. Přiznám se, že ani pro mě zřejmě nebyla objevem tak velkým jako pro Huga. ()

CarlosX

Kdy nás Martin Scorsese přestane překvapovat?:) Takže o čem je vlastně Hugo? Srdce filmu bije na pařížském vlakovém nádraží, kde svoji pevnou rukou vládne válečný veterán Sacha Cohen, mimo jiné hrozně povedená postava:-). Hugo je film o zdánlivě jednoduchém a všedním příběhu opuštěného sirotka starajícího se o natahování hodin na pařížském vlakovém nádraží. Taky film o snaze malého Huga dokončit sen svého mrtvého taťuldy z každou cenu. Hugo je zároveň film o vzniku filmu. Film o přátelství a splněných snech ....toto všechno dohromady dokázal Martin Scorsese zabalit do překrásného filmového 3D dárkového balení plného nejrůznějších nápaditých originálních doplňku a bizarních postaviček, určeného všem, kdo věří ve skutečnou sílu filmu. Nicméně navzdory všem nesporným kladům Huga musím říct, že místy jsem se v kině nudil. Jenže myslím, že Martinovi by to asi vůbec nevadilo...natočil si sám pro sebe film, a má ho jako vždy přesně takový jak ho chtěl mít. ()

VIPerson

Popravdě mě nikdy nebrali černobílé němé filmy...a netušil jsem,že ve mě zájem o ně a jejich první krůčky vzplane z dětsky a nevinně vyhlížejícího barevného 3D snímku Hugo.V trailerech na mě film působil dětsky,výpravně a popravdě nikterak Oscarově..o to větším překvapením pro mě bylo (hlavně v druhé polovině),že film opravdu není určen pro děti (v jádru),ale jedná se o opravdovou poctu jak Lumierům tak i Mélièsovi a prvním začátkům filmu vůbec.Byl jsem dojatý u většiny němých scén a trochu mi to dalo facku za to,že o prvních krůčcích toho vím opravdu minimum.Hugo mě přemluvil (aniž by to bylo násilnou formou) nalézt si knihy o Mélièsovi a okamžitě po návratu domů jsem si dvě objednal.Film je především pro každého,kdo ve filmech vidí něco víc....O Hugovi se toho dá napsat spousta nejspíš toho nikdy nebude málo...jediný problém je,že stejně jako u Fincherova Benjamina Buttona byl film chvílema hluchý.Přesto oba patří do pokladničky toho nejlepšího,co se dá považovat za opravdový film.Bylo by ode mě hloupé dát Hogovi "jen" 4* po tom co jsem si uvědomil co mi film přinesl a jak dlouho jsem přemýšlel o jednotlivých scénách. ()

Jierl

jednou za dlouhou dobu se natočí film, na který může jít jakákoliv věková kategorie a užije si ho na 200% a ono to prodělá tolik peněz? to je více než smutné ()

Greenpeacak

Čo na tom vidíte ? Prečo to má 11 nominácií ? Režisér zrejme čerpá so svojich úspechov z minulých rokov. Rešpekt tu zohráva veľkú úlohu. Keby sa toho ujme niekto iný, bol by to jasný prepadák. ()

kockopes

Při pomyšlení, že hlavní role ve filmu patří náctiletím, je to zbytečně upovídané a rozvláčné. Na druhou stranu mistrovsky natočené. ()

Hanys_

Bál jsem se, že se z údajného snímku roku vyklube obyčejný rodinný film. Oprávněně. Hugova linie neskutečně nudná a nezáživná, oproti Kingsleyho postavě, jejíž příběh je hnacím motorem celého snímku. Na lepší hodnocení to ale opravdu nestačí. 6/10 ()

KoRner

Myšlienkovo úchvatný film, vhodný predovšetkým pre všetkých, ktorí vedia kto to bol Georges Méliès a videli aspoň zopár jeho filmov. Problém je, čo môže ponúknuť ostatným, pretože osobne ma celý osud Huga Cabreta veľmi nezaujal. Práve poznávanie Mélièsových diel ma prinútilo uvažovať aj nad 5*, takto je to však myslím objektívnejšie. ()

hunterN

Pozor, komentář může obsahovat spoilery. Těžko hodnotitelný snímek. Scorsese je u mě režisér No. 1, ale já si hned od okamžiku, když jsem se dozvěděl do jakého druhu filmu se bude Marty pouštět (byl prezentován jako rodinný), nebyl jist zda zrovna tento typ filmu je ten, který je pro něj tím vhodným. Předem předesílám, že jsem zdaleka netušil o čem přesně literární předloha pojednává, stejně jako jsem to nevěděl o filmu, když jsem se na ně začal dívat. Jde o vizuálně nádherný snímek, s typicky bravurní kamerou, která je charakterisickou známkou Scorseseho filmů a s krásnou myšlenkou, kterou je vzdání holdu počátkům kinematografie a osobě reřiséra Mélièse, což se ukázalo být tím pravým důvodem, proč se pro zfilmování tohoto díla Scorsese, jako velký milovník kinematografie, rozhodl. Neubránil jsem se ale pocitu, že bohužel obě poloviny filmu působí nevyváženě. Pohoda číšící z první poloviny filmu začíná po půl hodině nudit. Člověk si pořád říká, kdy se to už konečně "rozjede", že když se to nakonec "rozjede" a z příběhu Huga se stane příběh režiséra Georgese Mélièse, nelze to hned ani nepostřehnout. Faktem ale zůstáva, že atmosféričtější film jsem již dlouho neviděl. Bohužel obsah se trochu vytratil a forma zvítězila na celé čáře. Původně jsem uvažoval nad třemi hvědičkami, ale nakonec, za krásně zapracované odkazy na skutečné události, jako např. známou železniční nehodu na nádraží Montparnasse a odkazy na staré filmy (Hugo visící na ručičce hodin, obdobně jako Harold Lloyd ve snímku O patro výš) zvedám na tři a půl s odřenýma ušima - zaokrouhleně na čtyři. Vzdát hold kinematografii počátku 20. století se loni podařilo mnohem lépe Michelovi Hazanaviciusovi snímkem The Artist, který se pro mě stal tím nejlepším, co bylo v roce 2011 natočeno. ()

Lewisek

Škoda, že ten počáteční dobrodružný nádech se přesunul od umělecké roviny, která sentimentálně vzdává hold počátkům kinematografie, což jistě ocení znalci a odborníci filmu. Takže sošky jsou nakonec asi zasloužené, bohužel však pro prostého diváka je zážitek o něco slabší. ()

Fary

Vizuálně velmi pěkná podívaná, dohromady ale o ničem. Je to sympatická pocta Georgi Mélièsovi, ale jako dvouhodinovy film je to proste az moc. :-/ ()

kedl

Hugo, aneb Scorseseho vyznání kinematografii. Asa (nadějná vycházející hvězda) a ten jeho kukuč mě prostě dostal. ()

dopita

Hravě se tvářící film který je umělý, bez života, bez emocí. Přitom vizuálně je to paráda a celkově po technické stránce není filmu co vytknout. Jenže dobrá kamera, triky, výprava, kostýmy.. a já nevim do ještě, dobrej film neudělaj, pokud film postrádá duši. A to je velkej probém tohoto filmu. Martin Scorsese až na pár výjimek točí filmy velkolepé, nikoli velké. Hugo je toho důkazem. Ani řemeslně se mu film moc nepovedl, v druhé polovině se do filmu čím dál intenzivněji vkrádá nuda, což mělo za následek, že závěr mi byl total šumák. Kromě všech už výše zmíněných technických záležitostí stojí film za zhlídnutí snad jen díky některým hercům. Sacha Baron Cohen dokazuje, že má na víc, než pouze vyvolávat řízený trapas a dělat ze sebe pitomce. A Chloë Grace Moretzová vypadá jako Joan Fontaineová, což je sice klad pouze subjektivní, ale o to větší. ()

Corpsegrinder

Vizuálně a hudebně super, příběh nic moc ale ujde to. Z toho kluka roste novej Elijah Wood. Sem tam divný filmový chybky který bych do Scorseseho neřekl ale je to film pro děti no. ()

Tery16

Aneb jak se z příběhu osiřelého chlapce stane příběh zapomenutého filmaře. S postupujícím časem se film odpoutává od malého diváka a oslovuje ty starší. Martin Scorsese vytvořil snímek, který každého milovníka filmu zahřeje u srdce. Kdo z nás by nechtěl zažít podobné dobrodružství a od starého automatona se dostat až k filmové legendě? ()

Orthank

Výtvarne nádherne podaná prechádzka historicko-digitálnym Parížom lahodí oku a snaží sa nás presvedčiť, že film je to najúžasnejšie umelecké médium na svete. Čiastočne majú tvorcovia pravdu aj keď príbeh, na ktorom nám to poukazujú je mierne povedané pritiahnutý za vlasy. Rozuzlenie je zrejmé už o prvého okamihu a herecké tváre sú výrazné natoľko, že vás nemôžu nachytať nepripravených. Hugo každopádne srší úžasnou francúzskou atmosférou, za ktorou stojí hlavne vydarená hudba. Forma vyhráva na obsahom na plnej čiare, čo je v prípade 3D verzie obrovským plus. Inak sa budete snažiť uveriť Cohenovmu nevrlému strážnikovi a pochopiť záverečné rozuzlenie-nerozuzlenie. Sem-tam sa možno pozastavíte nad podarenou virtuálnou kamerou a nad neprirodzene modrými očami Assa "Huga" Butterfielda. Ak bol však tento dobrodružno-rodinný pokus Pána režiséra Scorseseho zamýšľaný ako vyjadrenie vďaky médiu, ktoré ho živý a ktorým vyrastal, nemám voči tomuto príbehu absolútne nič. ()

showxman

Podařilo se skloubit rodinný film s jakousi poctou prvním filmům a Mélièsovi zvlášť. První půlka je dětsky mysteriózní a mírně dobrodružná, na čež má nastoupit druhá polovina filmu, ve které se na řadu dostává ve vší parádě pan Georges Méliès a jeho dílo. Myslím, že Hugo je povedenou pohádkou, v níž se i něco málo dozvíte o prapočátcích filmu. Vizuál toho díla je na velmi vysoké úrovni a je radost se na něj dívat. Nutno zmínit herecké výkony (Chloë Grace Moretz, Sacha Baron Cohen, Ben Kingsley), které zaslouží pochvalu. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz