Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

ChrisBa

Zaujímavý a napínavý triler od začiatku až do samotného konca. Gerardovi Butlerovi sa snáď ani nedá nefandiť v takejto úlohe trpiaceho otca, ktorý je nahnevaný na celý svet a berie všetku spravodlivosť do svojich rúk. Pekne premyslený príbeh s (pre mňa osobne) trochu prekvapujúcim záverom. Spolu s pointou trošku pritahnutý za vlasy(aj preto ma asi prekvapil)...je to jediná malá výčitka k tomuto filmu. Ale budiš.. zase nejak závratne mi to nevadilo.. Inak dvojica Jamie Foxx, Gerard Butler si idú svoje a dobre sa na nich pozerá.. ()

ti88na

Veľmi drsný a nekompromisný thriller, ktorý však nedokázal využiť všetok svoj potenciál. Napriek tomu patrí medzi moje obľúbené, hoci na ňom nájdem pár chybičiek krásy. Tou prvou je samotný úvodný proces s dvoma vrahmi, ktorý mi prišiel trochu pritiahnutý za vlasy, aby skrátka poslúžil potrebám filmu a aby mal dej na čom stavať. Zdal sa mi však trochu nereálny. Nejaké to zlé zaistenie dôkazov, to sa stáva, ale dohoda s odôvodnením, že na súde nemáme šancu vyhrať, mi v takomto prípade prišla trochu mimo. Ako dôvod na pomstu nielen vrahom, ale celému systému to však stačilo viac ako dostatočne a náš Ctihodný občan v podaní charizmatického Gerarda Butlera si získa dostatočnú priazeň diváka. To sa však nedarí karieristickému prokurátorovi Jamiemu Foxxovi a tuším je to tak výberom samotného herca ako aj charakterom tej postavy vo filme. Záver mi neprekážal, neviem si predstaviť ako inak by to mohlo skončiť a pohľad na posledné chvíle Gerarda spolu s tónmi Tylerovho soundtracku boli odzbrojujúce. ()

Strandmon

Tak to sečtem! Co tady máme: Jeden pomstychtivý psychopat + 2 vrazi + atmosférický obhájce = dost povedenej případ. Co je vlastně na tomto filmu špatně? Ano, možná že je malinko predvídatelnejší než by se ze začátku řeklo, ale to, aspoň tedy mě naopak sedlo a rozhodně nevadilo. Já, i přesto, že jsem příznivce spíše větší množství akce, tak jsem byl že začátku ohromen: perfektně naplánované vraždy, vskutku skvělí herci i napínavá atmosférická hudba. Není toho příliš co bych tomuto filmu vytkl. V pořádku je i délka, což je pro mě u filmů dost důležitý faktor. Doporučuji! ()

MulaNula

Bohužel zklamaní. Trailer mě dosti nabudil, ale film vůbec negradoval. Ukázal výborný začátek a od té doby to šlo ke dnu. Nechci být zase tak skeptický, takže vyšvihnu určitě rafinovanost Gerarda, kterou na konci však uplně zhatily. Nebýt aspoň toho konce, mohly to být se zavřenýma očima 4*. ()

ThomasCrown

Thriller ako sa patrí. Mám rád a stojím za rodičmi, ktorí vezmú spravodlivosť do vlastných rúk, keď to neurobí štát. V tomto prípade však nejde o pomstu, ale o niečo viac, o niečo hlbšie. Ide o pretvorenie nespravodlivého systému ako takého. Na začiatku filmu nie je ťažké rozhodnúť sa, kto je bad guy. Jamie Fox ako právnik, ktorý si vyberá tú ľahšiu a istejšiu cestu a Gerard Butler ako zdrvený otec a manžel, poukazujúci na zhnitosť právnického a zákonodárneho systému spôsobom jemu vlastným a dovolím si povedať aj jediným účinným. Nemám rád ak zomierajú nevinní, no niekedy je to jedinný spôsob ako niečo zmeniť. Stojí to, ale vždy za to? Majstrovsky zvládnutá akcia, ktorá sa neustále deje pod rúškom tajomna, kde tajomným sudcom vykonávajúcim spravodlivosť je spravodlivosť sama. Rozhodnite sa sami či chcete byť aj vy ctihodnými občanmi. ()

Ještěřák

Mičurin Gray statečně rouboval k sobě úspěšné elementy jiných filmů (SHAWSHANK, MAX PAYNE...), nemluvě o "překvapivosti" (kamera toho v LAW ABIDING CITIZEN hodně vykecá), výsledkem je však největší krvák, který jsem viděl za hodně hodně dlouhou dobu. Pokud si dobře vzpomínám, červená tam cáká po baráku už někdy ve druhé minutě, a to mimo jiné z malé holčičky, která okatě připomíná zmenšenou verzi mé spolužačky Hanky... Vida, mstící podhoubí je plodně zaseto. Neříkám, že to není ve své podstatě vylízanej film :-), ale Filadelfie ve stylu Sin City má tuhle něco do sebe, a je ještě mnohem zlověstnější, než když v ní řádil býček Bobby. Apropo, tolik sympaťáků a kočiček umírá snad jenom v globálně apokalyptických flácích. ()

Prochy38

Hodně dobře natočený i zahraný film. Tento thriller měl opravdu výbornou atmosféru a divák už jen čeká, co přijde dál. G. Butler vs. J. Foxx byli moc dobře vybráni. Trochu mě zklamalo ukončení filmu. Závěr jsem si představoval trochu jinak... 80% ()

dormouse

Film pro mne namenal slabý průměr, nezaujal mne a nechal chladnou. Za prvé na thriller je velmi málo dynamický a napětí v něm nijak negraduje, za druhé nemám ráda samoúčelné násilí, které navíc staví záporného hrdinu so pozitivního světla. To by samozřejmě mělo být za prvé, ale je mi jasné, že kdo se chce vyhnout násilí, apriori si takový film nepustí. A konec byl už vyloženě uvařený jen z vody, jakoby režiséra už dál nebavilo sedět na své stoličce, či jakoby mu náhle došly finance. ()

Mauric

Tak trochu jiný film o pomstě. Ctihodný občan má sice pár trhlin ve scénáři a sem tam i nějakou tu jinou chybičku, ale to je vše vykompenzováno hustou atmosférou a rychlým spádem (záměrně?). Butler je velice sympatický psychopat a s chladnokrevným Foxxem vytvářejí základní pilíř tohoto filmu. Na atraktivitě též přidávají technické serepetičky, pomocí nichž se uskutečňují dokonale promyšlené vraždy a přitažlivá nejistota, kterou okolo sebe Butler rozsévá. Právě díky tomu mě trochu zamrzel předvídatelný konec, ale to asi koukám moc na filmy =o). PS: Pokud někomu vadí, že se jeho/její sympatie přelévají mezi hlavními postavami, a neví komu fandit, tak doporučuji přestat brát pilulky s estrogenem anebo si zajít na dostihy. ()

kobe6

Tváří se to strašně chytře, ale je to jen plášť. Všechny dětičky, které toto milují a oslavují by se měly podívat na ty pravé chytré filmy, ze kterých Ctihodný občan čerpá. Nezachrání to ani výborná ústřední dvojice. ()

D.Snake

No tak mně se to teda moc nelíbilo. Začátek byl docela dobrý a vlastně i celá první půlka filmu se mi celkem líbila. Bohužel to ke konci moc překombinovali a celé to vypadalo až moc přitažené za vlasy. 5/10 ()

Harapes

Do tohoto filmu jsem šel bez jakékoli znalosti příběhu.Jediné,co jsem o filmu věděl a co mě na filmu lákalo,byli hlavní představitelé a režisér.A to Vám tedy mohu "říct"...viděl jsem spousty thrillerů,které mne zaujaly,ale tento film mě zatlačil pořádně do křesla a neodpoutal jsem se po celou dobu trvání filmu.Jasně,nějaké chybky v logice filmu by se našly,ale Ty se najdou u jakéhokoliv snímku ač je sebelepší.Výborný scénář a nové nápady dělají z tohoto thrilleru jakýsi pro mne superthriller a mohu jej přidat k výšinám snímku Sedm.Tak je dobrý. ()

Piggsy

Neuvěřitelné, nepřesvědčivé, na hony vzdálené od reality... ale kupodivu jsem se vůbec nenudil. Nutno brát jako béčkový film. ()

VonoXX

Tak si to shrňme. Z milujícího otce, který prožíval perfektní manželství, se stal člověk, který se nebál zabít nevinného člověka, stala se z něj neřízená střela, kterou nikdo nedokázal zastavit, dokázal zabít kohokoliv, dokonce i mobilem (asi jí tam zabudoval mini pistolku...). Ukázalo se také, že rozkopal celou věznici (Michael Scofield z Prison Breaku, by hodně záviděl), aniž by si ho všimly stráže věznice, že vůbec utekl. Ale no táááák!!!! [30%] ()

Haymar

Ctihodný občan je tak rozporuplným filmem, jako je i postava samotného Clydea (Butler). Samotný námět sliboval ultimátní podívanou i myšlenka (jakkoli absurdní) boje jednotlivce proti celému (prohnilému) systému je fenomenální. Bohužel pro pány Graye i Wimmera (režie a scénář) to bylo možná příliš velké sousto, kterým se málem zadusili. Zejména druhý jmenovaný, neboť zatímco Grey to ještě jakžtakž ukočíroval, Wimmer se (zejména v druhé půli) potácel ode zdi ke zdi a svou prvoplánovou snahou "šokovat" svými překombinovanými (a místy vyloženě stupidními) dějovými zvrat(k)y soudného diváka spíše nasral (jako mě)! Jooo kdyby tenhle matroš dostal do pracek nějaký přímočařejší (a nározově vyhraněnější) režisér typu Ridleyho Scotta a scénárista jako David Koepp, ty vole! To by byla jízda!!!... Nicméně jako celek to docela funguje (na čemž mají zásuhu zejména Butler/Fox s vydatnou podporou celé plejády dobrých herců v epozidních rolích), to však nic neměni na faktu, že to pro mě bylo další (z mnoha) velkých filmových zklamání roku! Achjo ()

Neotom

Nesmírně napínavá podívaná, které ale schází jeden z klíčových atributů: MOTIV, respektive racionální a logické zdůvodnění viděného. Bohužel ani průměrné a zapomenutelné herecké výkony na dojmu příliš nepřidaly. 75% ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)