Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1949 a milovnice jídla Julia Childová se stěhuje se svým manželem do Paříže. Být ženou v domácnosti ji však nebaví, a tak se začne věnovat své zálibě, vaření. Anglicky psané kuchařky v Paříži nenajde, a tak se pouští do studia starých francouzských kuchařských knih. O více jak deset let později vychází její kuchařka a Julia Childová se stává celebritou v kulinárním světě. New York 2002. Třicetiletá začínající spisovatelka Julie Powellová, která zrovna pracuje na městském úřadě a pomáhá rodinám postiženým newyorskou tragédií, se jednoho dne rozhodne, že během roku uvaří všech 524 receptů z klasické kuchařky paní Childové. A o svém projektu se rozhodne psát blog. Ten je po těžkých začátcích úspěšnější a úspěšnější. Chodit do práce a k tomu vařit tolik jídel je však obtížné. Julie je svým projektem čím dál více posedlá, nemluví a nepřemýšlí o ničem jiném, ve volném čase jen vaří. Přestává si rozumět s manželem a ten ji nakonec opouští. Je jen na Julii, aby urovnala jejich vztah a dotáhla svůj blog do úspěšného konce. (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (386)

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Nora Ephron .. Chutné. Až jsem byl sám překvapený, jak snadno si mne tento kulinářský počin, plný osvědčených tvůrčích receptů, získal. Nutno podotknout, že mi mnohem více seděla vyprávěcí linie Julie, která si tápání životním stereotypem dokázala problogovat k příjemnějším životním cílům, než načančaná znuděnost, ze které hledá Julia únik přes různé koníčky až najde ten pravý v kuchyni. Může za to i větší náklonnost k civilní Amy Adams než afektované Meryl Streep, která si ovšem roli evidentně užívá a Stanley Tucci ji, třetí nejvýraznější herecká osoba, vhodně doplňuje. Jejich rodinné trable i vtipné momenty pak zvládla Nora Ephron poutavě napsat a především, s důrazem na pozitivní náladu, natočit. Pro něžnější část populace, které navíc není vaření cizí, jistota příjemně strávených dvou hodin. ()

Ketri 

všechny recenze uživatele

Hodnocení je možná nadsazené neboť píši hned po shlédnutí filmu a jak říká klasik: "jsem pln dojmu, ale něco malého by se do mě vešlo". I ta připálená vánočka, kterou jsem u filmu okousávala chutnala jako z kuchyně Julie Child. Osvědčená dvojice z filmu Doubt opět excelovala. Poslední dobou mi přijde, že se filmoví tvůrci snaží dokázat (a celkem úspěšně) že Maryl Streep není krásná jen s pomocí dokonale upravené tváře a vychytaného stylu /Prada/, ale i jako jeptiška /Doubt/ či bývalá státní úřednice a kuchařka z poválečných let s vizáží poplatnou své době - Julia Child. A byť chudák mluvila ve stejné oktávě jako ten nebohý humr snažící se dostat z horké lázně - stále byla dokonalá. Pasáže vyprávějící životní příběh Julie Child byly přeci jen lepší a zajímavější než příběh ze současnosti, ale kombinace obou se měnila v dokonalost (ale, no ale ta současná část mohla být o něco kratší). Je to prostě takový milý příběh o marném boji naučit Američany používat celý příbor a mezi něj vkládat opravdové, chuťově rozmanité a geneticky nemodifikované potraviny. Pozn.: Divím se, že Julia Powell neměla druhý den pod okny demonstranty obhajující humří práva. ()

Reklama

Avalon820 

všechny recenze uživatele

I kuchařka může být evidentně námětem na film :) Mě tento příjemný snímek velice mile překvapil - jednak skvělým obsazením, ale hlavně konceptem - vzít dvě knihy (u nichž platí, že ta první bez druhé stát může, ale druhá bez první ne), které jsou navíc (i přes ty všechny podobnosti) velice odlišné, smíchat je a stvořit z toho takto povedený a jednolitý film... tomu říkám husarský kousek. Já jsem se skvěle bavil a i když musím přiznat, že nejde o nic vyloženě světoborného, je to prostě dobrá podívaná, kterou mohu (nejen kuchařkám) doporučit. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Jsou krajiny, kde se vaření považuje za umělecký obor a autoři jsou vyznamenáváni řády. Jestli jsou to řády zlaté vařečky nebo zlaté šunky, to nevím, ale kdykoli sleduji nějakého kuchyňského kreativce, který nehraje na kvanta, ale tvoří skvost a dělá to s vášní, zaplaším v sobě letitý postoj k této dobrovolně povinné činnosti - že je to vopruz, a oddám se vizi, že od zítřka si zakuchtím už jen políbena múzou. Vydrží mi to asi den. Julie se zavázala k roku a to nikdy nic nedotáhla, ale fluidum jejího idolu bylo tak silné, že se bobřík z frustrace změnil v životní radost. Kuchyňské Hodiny, tentokrát jen o dvou vzájemně prošpikovaných dějstvích, jsem dobře načasovala, blahořečím si, vždycky se to nepovede, možná i proto mi tahle lehoučká delikateska moc chutnala. ()

Aleee89 

všechny recenze uživatele

Konečně jsem si našla chvilku na další film s Meryl Streep, opět film, ve kterém jí sekunduje Amy Adams, i když zde se tyto herečky nestřetnou. S Meryl se snažím nevynechat žádný film, neboť se u mě již řádku let hřeje na špici oblíbenosti. Téma filmu mě lákalo, film podle skutečné události vždycky nějak lépe zapůsobí, navíc téma vaření je na dívání také atraktivní samo o sobě - kdo by rád nejedl a nedíval se na lidi, co vaří takové lahůdky, ze kterých se vám sbíhají sliny? A přenést ty pocity na diváka, v tom vidím plus filmu. Navíc vás nadchne filmová stařičká Paříž. Obě postavy byly sympatické a líbilo se mi jejich ztvárnění i přehrávání Meryl. Bylo vidět, že roli si vysloveně užívá. Příběhy nejsou kdo ví jak silné, ale jsou zajímavé a baví vás sledovat obě dámy při svém zápolení. Už jsem chtěla dát osmdesát, ale připadalo mi, že konec nějak vyšuměl. Čekala jsem nějaké velkolepé finále, možná setkání nebo aspoň telefonát Julie Child, ale vše to dopadlo trochu jinak. Smířlivý konec, ale u mě to trochu ubralo body. To ovšem nic nemění na tom, že jsem si nový film s Meryl hodně užila a nebráním se mu do budoucna. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (22)

  • Komik napodobující Julii Child v televizní show je Dan Aykroyd. (CliffLee)
  • Film zajímavým způsobem adaptuje a kombinuje dvoje slavné paměti: Julie & Julia od Julie Powell a My Life in France od Julie Child s Alexem Prud'hommem. My Life in France popisuje léta, která Child strávila v poválečné Paříži jakožto manželka zaměstnance ministerstva zahraničních věcí Paula Childa, kdy byla schopna proměnit svou vášeň pro francouzskou kuchyni v plnohodnotné poslání ve snaze rozšířit ji do amerických domovů. Poté, co se stala první Američankou, která vystudovala slavnou kuchařskou školu Cordon Bleu, popularizovala francouzskou kuchyni v Americe spoluautorstvím kuchařské knihy Mastering the Art of French Cooking. Popularita této kuchařky zahájila její kariéru televizní kuchařky, díky které se proslavila po celé Americe. Child se ze všech sil více než kdokoliv jiný snažila odradit Američany od konzumace konzervovaného a mraženého jídla a polotovarů a prosazovala přípravu čerstvých a chutných jídel. (Martin00x)
  • Meryl Streep přibrala během natáčení 7 kilo. (Ernia)

Reklama

Reklama