Reklama

Reklama

Polská emigrantka Lena je uklízečkou na letišti Heathrow. Po jedné směně jí ujede autobus, ale kamarádka Birdie jí naštěstí velice ochotně nabídne přespání v rodinném domě nedaleko letiště. To ještě Lena netuší, že se dostane do rukou psychopatické mamky a taťky, kteří si přímo pod ranvejemi vytvořili vlastní svět, kde vládnou jejich pravidla a zákony. Snímek, který začíná jako sociální drama Mika Leigha, se velmi rychle zvrtne v krvavou a zvrhlou hru o přežití, v níž zpočátku nejistá Lena dokáže uhrát jisté body a získat pozornost a snad i důvěru mamky. Snímek se nebrání velmi černému humoru a svérázně paroduje životní styl a každodenní rituály britské rodiny. Režisér k filmu dodává: „Vyrostl jsem ve stínu letiště Heathrow a zvuky, které slyšíte v tomto filmu, jsou zvuky mého dětství.“ Snímek Mamka a taťka byl uveden ve Velké Británii v televizi o Vánocích a vzbudil velice kontroverzní reakce. [44. MFFKV 2009] (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (149)

Radiq 

všechny recenze uživatele

Mamka a taťka byly fakt hodně ujetí a to tak, že byli fakt psycho... Docela jsem to nečekal, že to bude takovej syrovej bezcitnej film. Pravda, je tady spíš víc zabíjení a krve, než deviantních zhovadilostí, ale ten, kdo to napsal, měl asi celkem silnej žaludek. No, mě to ale zase až tak nepřekvapilo, protože na podobná témata jsem psal na základce slohové práce. Ale musím uznat, že z tohoto žánru, tudíž uvěznení nevinnejch, hrátky s nima, mučení a zabíjení, to patří k té zajímavější půlce. A to hlavně kvůli taťkovi, kterýho si asi budete pamatovat do konce života. ()

hous.enka 

všechny recenze uživatele

Byl by to docela obyčejnej horor, ale ta atmosféra v čele s taťkou a mamkou dala filmu něxco, co nesplňuje každej snímek podobného zaměření. Nejsou tu lekačky, ale spíš tu čeká smrt na každém rohu. Pardon, v každém pokoji. Skvělý nápad byla občas prolétavající letadla. Nechápu Lenu, že vzala od tý pipky telefon. A ještě zmíním pro mě vrcholnou scénu (samozřejmě kromě vánoční výzdoby), a tou byla scéna se zuby. ()

Reklama

Shit 

všechny recenze uživatele

Jestli tohle bylo označený jako nejdrsnější britskej horor za posledních 10 let, tak to tam museli asi pořád točít samý pohádky, jinak si to vysvětlit fakt nedovedu, ještě tak na začátku ,když se tam objeví vypasenej úchylnej taťulda se zakrváceným nátělníkem a kladívkem, tak sem si říkal, že by to špatný být nemuselo, jenže pak se to zvrhne v takový jakoby psychický týrání a věznění, čehož je v exploitation žánru mraky a daleko líp zpracovaný a až na výjimky(taťka se udělal do nějakýho zakrvácenýho kusu masa a ani sem radši nedomýšlel co to bylo, i když mě pár věcí napadlo) bez nějakých drsnějších scén a člověka pak už jen potěší aspoň průměrnej konec, ale jinak docela slabota, čekal jsem, že tam mamka s taťkou budou řádit daleko víc, navíc sem se s hlavní hrdinkou moc nesžil ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Rekapitulujíc svůj život napsal francouzský filosof a spisovatel Jean-Paul Sartre (Slova, 1966), že otcova brzká smrt byla nejvýznamnější událostí jeho života a že žít otec déle než žil, totiž slyšet synova první slůvka, být u jeho prvních krůčků, plakat spolu s Annou Marií nad synáčkovými ostřihanými kadeřemi a tak dále a tak dále, chtě nechtě by se na syna jak dlouhý tak široký položil a rozmáčkl by jej. Co by asi napsala Lena - ano, to děvče z Polska, jež si prošlo peklem, které bych, mít nějakého, nepřál ni nejhoršímu nepříteli -, mít odvahu jít s kůží (respektive s tím, co jí z té kůže zbylo) na trh? Možná by si správně odvodila, že veškeré utrpení, jež jí život přinesl, pramenilo z toho, že ať přišla k čemu přišla, nestalo se než, že se na ni někdo - a tím někým myslím otce (otce jako původce a strážce zákona " Musíš!", potažmo "Nesmíš!") - jak dlouhý tak široký položil a rozmáčkl ji! Nejprve doma v Polsku, kde jí bylo otcem zakázáno studovat a proti své vůli byla nucena pracovat pro rodinnou firmu a po čase, po opuštění rodného hnízda, když si myslela, že konečně našla klid a svobodu několikanásobně krutěji i v Londýně, kde ji "otec" zakazoval vlastně vše a nutil do... no, radši už nevzpomínat. Každopádně, a to je důležité, pro načrtnuté chápu "Mum & Dad" ne jako film o krizi a rozpadu rodiny (kterým možná je, co já vím?), nýbrž jako film, jež tematizuje tu fázi života, kdy se "dorostenec" rozhodne postavit na vlastní nohy a jak těžké to je, obzvlášť když vám to vaši nechtějí dovolit a stále vás drtí svou "láskou". ___ Čtvrtá hvězdička (po rozmyslu) hlavně za vztah mezi "sestrami". Tomu říkám rivalita. Ale tak, být maminčiným mazánkem se zřejmě vyplácí, zvláště když hrozí že vás otec majzne po hlavě kladivem. 70% Horror Season Tour 2016 ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

Povedený slizký psychohoror.     Taťka zvrácený a umaštěný tlusťoch, mamka citově rozháraná a proto zlá jak dětství v pasťáku. Příběh nestravitelný a odporný – podobně jako to hnusné těstíčko na anglické oblíbené mňamce Fish & Chips. Když si uvědomím, kolikrát jsem za tu dobu, kdy jsem žil v Anglii, jel na letiště Heathrow... Možná jsem jezdil těsně kolem toho baráku mamky a taťky. No potěš... naštěstí mě nepozvali, abych s nimi oslavil svátky! Studení čumáci, born in England :-) Ale já stejně na tyhle nucené radovánky nikdy moc nebyl. Tedy - ne v roli oběti. Jo, a pokud se některým komentujícím zdá, že film postrádá koule, tak se na ty ztracené koule zeptejte taťky. Já ale radši nechci vědět, co s nima udělal (resp. jak se do nich udělal). Tak - konečně vím, odkud se vzalo rčení, že je něco blbé jak Vánoce.       Alternativní konec:     Lena a nemluvný Elbie uklidí svinčík po oslavě, zajedou si na Heathrow pro tu novou uklizečku a založí spolu novou rodinu. Však natrénováno už mají:-) ()

Galerie (11)

Zajímavosti (5)

  • Tvůrci měli na natáčení pouhé 3 týdny. (Matared)
  • Během závěrečných titulků běží černobílé záběry, které monitorují členy rodiny. Tuto scénu natáčela Ainsley Howard, která ve filmu hraje postavu Birdie. (Matared)
  • Ve filmu nezazní skutečná jména mamky (Dido Miles) a taťky (Perry Benson). Ve scénáři jsou proto postavy uvedeny pod velkými písmeny. (ČSFD)

Reklama

Reklama