Reklama

Reklama

Polská emigrantka Lena je uklízečkou na letišti Heathrow. Po jedné směně jí ujede autobus, ale kamarádka Birdie jí naštěstí velice ochotně nabídne přespání v rodinném domě nedaleko letiště. To ještě Lena netuší, že se dostane do rukou psychopatické mamky a taťky, kteří si přímo pod ranvejemi vytvořili vlastní svět, kde vládnou jejich pravidla a zákony. Snímek, který začíná jako sociální drama Mika Leigha, se velmi rychle zvrtne v krvavou a zvrhlou hru o přežití, v níž zpočátku nejistá Lena dokáže uhrát jisté body a získat pozornost a snad i důvěru mamky. Snímek se nebrání velmi černému humoru a svérázně paroduje životní styl a každodenní rituály britské rodiny. Režisér k filmu dodává: „Vyrostl jsem ve stínu letiště Heathrow a zvuky, které slyšíte v tomto filmu, jsou zvuky mého dětství.“ Snímek Mamka a taťka byl uveden ve Velké Británii v televizi o Vánocích a vzbudil velice kontroverzní reakce. [44. MFFKV 2009] (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (149)

V_erus_h 

všechny recenze uživatele

Hodně zvrácený film.. Nebyla to vyloženě mučící klasika, hodně se tu zaměřuje i na psychickou stránku věci.. Člověku se ani nechce věřit, že by se to fakt někde mohlo dít.. Co se asi těm lidem honí v hlavě??.. Navíc výborně obsazené - herci si se svými postavami skvěle sedli a to úroveň filmu dost zvyšuje.. Jsem spokojená.. :) ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

Po kladných reakcích a recenzích co jsem četl jsem se těšil, ale tak trochu zbytečně, mě tenhle film přijde strašně jednoduchej a nudnej. Ale jedno se musí uznat psychologie postav která se tu podařila je výborná takže za to palec nahoru, navíc i herci působily výborně. Jen prostě tenhle film není nic extra pro mě. ()

Reklama

zdenny 

všechny recenze uživatele

Já mám velice rád exploitation. Myslím, že to ví takřka každý. Nemám ale rád, když je film uvalený. I tento (pro někoho pokleslý) žánr by měl mít nějaké odsud potud. Jestli mě děj zavede mezi fakt idiotskou rodinku, musím si připomenout film "Oběť zla", ke kterému jsem byl ve svém hodnocení také nemilosrdný. Možná je chyba ve mně a prostě nemám rád filmy, kde jsou představeni fakt takřka nereální tupouni. Nemám totiž rád, když je někdo takový idiot, že pro uskutečnění svého myšlenkového konceptu omezí svobodu člověka pro mne vrcholně neskutečným, drastickým způsobem. Přitom ani trochu necítím reálný základ. A znovu opakuji, i takovýto film by reálný psychologický základ mít měl a mohl. U takovéhoto typu filmu spíš přemýšlím nad tím, jaký trest by byl dostatečný k tomu, aby to ti zmrdi cítili až na morku kosti. Jenom pobodání to určitě nebude. Film to rozhodně není špatný. Na jedno podívání určitě doporučuji, ale mně tato psychologie neuchvacuje. Jinak jsme si mohli ve filmu všimnout různých nářečí anglického jazyka. Zvláštní angličtinu měla např. Ainsley Howard. Její herecký výkon se mi v tomto filmu líbil nejvíc. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Rekapitulujíc svůj život napsal francouzský filosof a spisovatel Jean-Paul Sartre (Slova, 1966), že otcova brzká smrt byla nejvýznamnější událostí jeho života a že žít otec déle než žil, totiž slyšet synova první slůvka, být u jeho prvních krůčků, plakat spolu s Annou Marií nad synáčkovými ostřihanými kadeřemi a tak dále a tak dále, chtě nechtě by se na syna jak dlouhý tak široký položil a rozmáčkl by jej. Co by asi napsala Lena - ano, to děvče z Polska, jež si prošlo peklem, které bych, mít nějakého, nepřál ni nejhoršímu nepříteli -, mít odvahu jít s kůží (respektive s tím, co jí z té kůže zbylo) na trh? Možná by si správně odvodila, že veškeré utrpení, jež jí život přinesl, pramenilo z toho, že ať přišla k čemu přišla, nestalo se než, že se na ni někdo - a tím někým myslím otce (otce jako původce a strážce zákona " Musíš!", potažmo "Nesmíš!") - jak dlouhý tak široký položil a rozmáčkl ji! Nejprve doma v Polsku, kde jí bylo otcem zakázáno studovat a proti své vůli byla nucena pracovat pro rodinnou firmu a po čase, po opuštění rodného hnízda, když si myslela, že konečně našla klid a svobodu několikanásobně krutěji i v Londýně, kde ji "otec" zakazoval vlastně vše a nutil do... no, radši už nevzpomínat. Každopádně, a to je důležité, pro načrtnuté chápu "Mum & Dad" ne jako film o krizi a rozpadu rodiny (kterým možná je, co já vím?), nýbrž jako film, jež tematizuje tu fázi života, kdy se "dorostenec" rozhodne postavit na vlastní nohy a jak těžké to je, obzvlášť když vám to vaši nechtějí dovolit a stále vás drtí svou "láskou". ___ Čtvrtá hvězdička (po rozmyslu) hlavně za vztah mezi "sestrami". Tomu říkám rivalita. Ale tak, být maminčiným mazánkem se zřejmě vyplácí, zvláště když hrozí že vás otec majzne po hlavě kladivem. 70% Horror Season Tour 2016 ()

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Jééééžišmarjáááá, to zas byla jednou úchylárna, jakou mám rád! O třídu míň znepokojivější, za to o třídu brutálnější než hodně podobný, novější Řetězák, který se mi líbil o malinko víc. Všem magorům a úchylákům vřele doporučuju. Merry Christmas přeje mamka a taťka! 75% ()

Galerie (11)

Zajímavosti (5)

  • Ve filmu nezazní skutečná jména mamky (Dido Miles) a taťky (Perry Benson). Ve scénáři jsou proto postavy uvedeny pod velkými písmeny. (ČSFD)
  • Během závěrečných titulků běží černobílé záběry, které monitorují členy rodiny. Tuto scénu natáčela Ainsley Howard, která ve filmu hraje postavu Birdie. (Matared)
  • Tvůrci měli na natáčení pouhé 3 týdny. (Matared)

Reklama

Reklama