Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Cary Grant se tentokráte ujal role hrdinného kapitána ponorky, jehož úkolem je provést nesmírně obtížnou misi. Musí se svou posádkou doplout do Tokijského zálivu, vyhnout se nepřátelským lodím i letadlům a zjistit vhodné cíle pro připravovaný americký nálet na Tokio. Několikrát musí čelit nejen nepřátelům, ale i problémům, které postihnou i samotnou posádku. Svou roli sám Cary Grant zparodoval o necelých třicet let později snímkem Operace spodnička. (Chegi)

(více)

Recenze (11)

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Ve shodě se svým propagandistickým účelem zahání Davesův debut všechny možné pochyby (budoucích mariňáků): vykresluje druhoválečný svět jako černobílý a v kolonialistické tradici odhaluje Japonsko jako bytostně neetickou říši lidí "bez lásky", kterou by mohl Západ obrodit svým demokratickým zřízením a rodinným životem založeným na sekularizovaných křesťanských principech. Porážka Japonska je tedy - dle této logiky - i jeho vítězstvím, bolestnou podmínkou následného "nového života" - s konečně otevřenýma očima a srdcem. Posádka dosahuje svého cíle odhodlaně a s nízkými oběťmi a její návrat povzbuzuje další mladé muže k nalodění. Přes naivní zjednodušení situace a trestuhodné (znevažující) zastření tragiky každého útoku mne film oslovil sympatickou posádkou (přes úspornost důkladným prokreslením všech jejích členů) a pestrou skladbou nejrůznějších dobrodružství, při nichž nechyběla ani nadsázka. Sledoval jsem ho dílem jako dokument doby, dílem jako "klukovský" dobrodružný román určený k četbě s baterkou pod peřinou, a na konci mne srovnatelně s tím pálily oči a cítil jsem výčitky nadcházející ranní únavy, která mi bude překážet při mém vlastním dobrodružství. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Ponorkové filmy, jakožto jakýsi válečný subžánr, mám rád. Směr Tokio nepředstavuje nějaký vrchol v této oblasti, což je ale také dáno stářím snímku, takže je jasné, že po technické stránce nemůže konkurovat mladším filmům, přičemž jsem během sledování často postrádal nějaké scény či události, které běžně v těchto filmech jsou a dost možná to tak v ponorkách, resp. bojích na moři, probíhalo. Dočkal jsem se jich tedy až na konci, což můj dojem opět zesílilo. Cary Grant byl ve své roli výborný, zaujala mě také přátelská atmosféra mezi všemi námořníky, jejich rozpravy a nastínění jejich osobností. S přivřenýma očima dávám 5* i za epilog. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

Už ako z názvu snímku vyplýva,že amíci mali„ ťažké srdce” na japončíkov po decembri 1941,keď zaútočili na Pearl Harbor,a tak prostredníctvom umenia nastolujú pomstu cez propagandu,ktorá v tom období bola v kurze,ale nečudujem sa tomu,boli to ťažké,kruté časy,aby si verili všeobecne,vznikali takéto snímky(Casablanca,The Best Years Of Our Lives and cetera),že sa to jedného dňa celé skončí. A lákadlo je Cary Grant,čo chcem povedať,že zavretý v ponorke nie je preňho typické,ale ako som už spomínal herci sa hrnuli do týchto produkcií,aby zdvihli sebavedomie,nádej,morálku...pre obyčajných ľudí všade,kde to vrelo... ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Ponorková dráma z obdobia 2. svetovej vojny sa zo začiatku príliš vlečie a okrem veľmi patetických dialógov neprináša nič zaujímavé. Mení sa to až po vylodení a uskutočnení špionážnej akcie v Japonsku. Napriek svižnejšiemu záveru neviem celkom dostať z hlavy von ten prehnaný pátos - vzhliadanie posádky ku kapitánovi či dnes už divne znejúce dialógy medzi námorníkmi. Zato ponižovanie a uťahovanie si z protivníka, na to by ich bolo. Grantovi rola sedela a až na tie scény s modelíkmi ponoriek ušli aj akčné scény. ()

Hollohlaway 

všechny recenze uživatele

Klasický válečný snímek z tohoto období. V podstatě nic vás nepřekvapí, vojáci jsou na té správné straně a ještě stíhají vtipkovat , samozřejmě mezi vzpomínáním na rodinu. Kapitán je správňák každým coulem a vždycky si ví rady. Díky situování na ponorku je to dost statické, buďto jsou ve stísněných prostorách, nebo se pracuje s modelem ponorky a celkem slušnými triky, na tehdejší dobu samozřejmě. Cary si odehraje svoje, pár členů posádky také pobaví. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (16)

  • Po válce nyly během mccarthyovského "honu na čarodějnice" komisí vybírány filmy s tzv. škodlivým poselstvím. Směr Tokio patřil mezi prvních deset, a to pouze kvůli jedné narážce, kdy Cassidy (Cary Grant) upozorňuje na fakt, že nevybuchlé japonské torpédo bylo vyrobeno v USA. (Chegi)
  • Režisér a autor scénáře Delmer Daves a jeho kolega Albert Maltz použili jako základ původní příběh Stevea Fischera, jenž původně vyšel v časopise Liberty. (Pavlínka9)
  • Whit Bissell v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Reklama

Reklama