Reklama

Reklama

Legenda jménem Bruce Lee - Cesta za slávou

(TV film)
  • Česko Legenda jménem Bruce Lee - Ocelová pěst (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

Píše se rok 1940. V San Franciscu se narodil chlapec, který se měl jednou provždy stát legendou kung-fu. Když se po dětství a dospívání v Hongkongu ocitá bez prostředků zpět v USA, netuší nikdo z pozdějších žáků jeho školy bojových umění, že se z jejich dokonalého učitele jménem Bruce Lee (Kwok-Kwan Chan) stane jednou i nesmrtelná hvězda filmového plátna. Toto je první část příběhu vyprávějící pravdivě cestu Bruce Leeho za slávou.
Druhá část příběhu muže, který svými fyzickými schopnostmi dokázal často nemožné, vás zavede do roku 1964, kdy se Bruce Lee účastní turnaje v karate na Long Beach. Právě zde se setkává i s Chuckem Norrisem (Ray Park) a diváci zde poprvé vidí i slavný Bruceho jednopalcový úder. Bruceho setkání s filmovým producentem Williamem Dozierem pak odstartuje Leeovu filmovou kariéru. Roku 1966 se z něj díky seriálu The Green Hornet stává známá televizní tvář. Jeho hvězdná filmová kariéra na něj však teprve čeká. Roku 1970 odjíždí se svým synem Brandonem do Hongkongu, kde jsou mu nabídnuty role ve filmech, které lámou jeden rekord za druhým. (Urania)

(více)

Recenze (41)

WolfIssen 

všechny recenze uživatele

Film mimochodem nezačíná narozením Bruce Leeho roku 1940, jak tvrdí oficiální text distributora, ale na šampionátu karate v Kalifornii. Na jednu stranu ryze hong-kongský film, na stranu druhou propletený s americkou filmařinou přesně tak, jak to Bruce Lee jako herec ve svém životě měl. Nejvíce mě překvapilo, že film úplně ignoruje jeden obrovský mylník Bruceova života a tím není nikdo jiný, než mistr Ip Man. Navíc jsem v této části nezahlédl ani G. Danielse ani M. J. Whita. ()

keoma26 

všechny recenze uživatele

telenovela, kde je příběh osobního růstu bojovníka - filozofa využitý mimo jiné k propagandě čínské státnosti a kultury ... samozřejmě, že Bruce byl ztělesněním emancipace asijského národa na západě, ale tento jeden rozměr jeho legendy byl "pouze" vedlejším efektem vlastní a individuální cesty k dokonalosti myšlenky boje: Bruce Lee studoval a čerpal např. z filozofie Descarta i dalších evropských myslitelů, stejně jako se ani v samotném bojovém umění neomezoval jen na východní styly, ale nechával se inspirovat boxem, technikami pouličního boje atd. A je právě odrazem síly jeho ducha, že při takovém přístupu se nepropadlo pojetí Jet Kune Do do prázdného eklektismu. Chan Kwok-Kwan představuje sice nejdokonalejší fyzickou reikarnaci Bruce na plátně, ale ostatní komponenty filmu vyznívají stejně tak ploše, krkolomně a doslovně, jako je plochá a bez hloubky TV kamera nebo scénář. Navíc se v životopisných filmech o Bruceovi ustálil i jeden romantizující mýtus o příčině jeho zranění zad - ve skutečnosti se nejednalo o žádný přímý následek nějakého souboje (potažmo souboje o principy výuky kung fu, i když samotný takový boj proběhl), Bruce se čistě prozaicky zranil při neopatrném cvičení zad s činkou. Pokud by byl tento obraz využit jako metafora k tomu, jak trpěla Bruceova záda, když se musel na začátku svého života v USA "ohýbat" před různými předsudky a rasovou nesnášenlivostí, pokud by uvázání na lůžko sloužilo jako symbol přerodu v silnějšího jasnozřivějšího válečníka, pak budiž ... ale nic takového se neděje ani náznakem, naopak vše jakoby směřuje k proklamativnímu a nevěrohodnému usmíření se sebou samým i svým původem. Při srovnání s americkou poctou z roku 1993 si můžeme říci: "Bruceovi američané mu rozumějí lépe"... ()

Reklama

demented 

všechny recenze uživatele

Komornejšie a uveriteľnejšie pojatie života legendy menom Bruce Lee, oprostené od nadprirodzených a metafyzických blábolov (prepáč Rob), obohatené o primeranú dávku patosu, pochopiteľnú rozpzlosť a ostatné neduhy príznačné pre televízne produkcie. Najväčšou tragédkou je herečka hrajúca Brucovu manželku Lindu. Mimochodom, že by sa Danny Chan hodil do autobiografie Brucea Leeho, som si hovoril už pri sledovaní Shaolin Soccer :) ()

michaux odpad!

všechny recenze uživatele

neuctive, lacne, trapne, prazdne, tupe a nudne zobrazenie niektorych faktov o zivote bruce lee-ho bez stipky filmarciny, rezijneho nadhladu, ludskej psychologie... primitivne opakovanie fraz zo strucneho metafyzickeho blabolu z jeho zivotopisu. pre divaka zhruba na urovni 10rocneho dietata, ktore chcete zapisat na kurzy karate... mozno posluzi ako backgroundova motivacia do jeho zivota, ale inak filmarsky suviks najhrubsieho zrna. vyhnite sa tomu zosiroka! ()

TERRORDROME 

všechny recenze uživatele

Rádoby životopisný blábol o legendárnom kungfistovi ktorý síce v zápale boja škriekal ako žabiak ktorému kamión pricvikol semenníky, ale nikto sa mu nesmial pretože by ho Bruce v tej chvíli spacifikoval nunčakmi. S chlapom ktorý porazil Chucka Norrisa ( ten v tej dobe ešte nemal bradu v ktorej je uložená jeho zázračná supersila ) je neradno sa zahrávať. Ono je to taká dementná čínska telenovela, akurát miesto lásky a nevery sa tu pretriasa čínske Kung-Fu, čínska národná hrdosť a čínske životné múdrosti ( Konfucius vraví, "CINGY-LING" a myslí to kurevsky vážne, takže bacha na neho! ). Bruce je superman...blabla...všetko vie...blabla...všetkých porazí...blabla...roztočí nunčaky nad hlavou a odletí ako vrtuľník...blabla...dá ti kopačku do hlavy a zhebneš...blabla...! Najviac ma pobavilo keď si Bruce zraní v súboji chrbticu a jeho žena sa pýta doktora aké má šance. Keď jej ten povie že Bruce je veľmi silný keďže cvičí karate, ona po ňom takmer hystericky vyštekne že to KURVA nie je žiadne KARATE, ale čínske KUNG-FU, SAKRA!!! Patetická televízna konina, ale samotný Bruce sa celkom podobá, akoby sa z prstu vycucal. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama