Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zdánlivě nesmyslná vražda v rekreační chatě filmařů odkryje tajemství z doby válečné kolaborace. Komorní detektivka podle románu Františka Kafky. V rekreačním středisku filmařů došlo k výpadku elektrického proudu. V té chvíli byl zavražděn profesor Bukovanský, který se právě vrátil z návštěvy Curychu. Jednal tam s bývalým filmovým teoretikem, emigrantem, který mu měl pomoci objasnit některé aspekty válečné kolaborace filmových pracovníků a zvláště chování režiséra Holuba, který byl jako údajný kolaborant usmrcen rozvášněným davem. Bukovanský byl nesmiřitelný kritik a měl mnoho nepřátel. V hledáčku kriminalistů je Bukovanského bývalá milenka a matka nemanželského dítěte, i jeho nynější milenka, která od něho chtěla odejít k příteli, docentu Herlemu. Jenže i ten je uprostřed vyšetřování nalezen mrtvý. Motiv těchto zločinů je zprvu nejasný... (Česká televize)

(více)

Recenze (32)

topi 

všechny recenze uživatele

Televizní komorní detektivka odhaluje mezi filmařskou komunitou, trávící rekreaci na podnikové chatě, tajemství kolaborace z války a která má plno podezřelých a jednoho vraha. Obsazení sází na neotřelé a méně známé tváře a to jen ke prospěchu věci. Přitom vůbec nepůsobí nějak uměle, právě naopak, chovají se přirozeně a dialogy odříkávají naprosto nenásilně. Pavel Háša byl ohromný režisér a já jsem mu vždycky zobal jeho příběhy z ruky. Hudba Jiřího Šusta náramně dotváří atmošku. Pro mě velké překvapení a zase jen přesvědčení, že v televizním archívu se musí válet ještě spousty podobných skvostů. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Průměrná televizní spíše konverzační detektivka, která ale měla potřebnou "detektivní" atmosféru, i když byla natočena hodně nízkonákladově. Ačkoliv se děj odehrával v rekreačním objektu filmařů před Silvestrem, nikoho například nenapadlo vytvořit v kulisách alespoň trochu vánoční výzdoby, která by tam jinak musela jistě být. Pozoruhodné také je, že v době již tuhé husákovské normalizace prošlo téma, kdy pozitivní roli klíčového svědka sehraje (i když jen na dálku) emigrant, který zastával vysokou pozici na Barrandově před únorem 1948 a po něm pak emigroval do Švýcarska. ()

Reklama

LadyPupu 

všechny recenze uživatele

Příjemně civilní Václav Neužil st. a překvapivě nepřehrávající Pavel Pípal mě tedy bavili dost. Nevím, zda to bylo režijním vedením Pavla Háši, ale na pány byla radost koukat. Lepší průměr TV tvorby počátku 70. let. Škoda pouze delší stopáže, zkrácení by filmu prospělo. Na druhou stranu já mám se stopáží problém u 90% filmů. ()

carl.oesch 

všechny recenze uživatele

Překvapivě kvalitní stará detektivka. Není to ani tak psychologie za každou cenu, ale spíš cosi a la Agatha Christie, protože hraní si akčnost v našich podmínkám působilo (a působí i dnes) směšně. Co je ale na ději detektivky pozoruhodné, je fakt, že vychází ze zcela reálné situace - prvorepublikový producent a režisér Sviták (zde Holub) byl hned po skončení pražského povstání zatčen za kolaboraci a poté, co byl v prádle vystrčen na ulici v Bartolomějské, byl lynčován davem a na jeho "žádost" byl odstřelen kolemjdoucím sovětským vojákem. A to je i příčina, proč jsou dva lidé v krátkém sledu zavražděni. Kéž by české detektivky aspoň občas vycházely z podobných realit místo bezduchého napodobování tu vražd zde tu kriminálek onde...skvělí jsou (s výjimkou vždycky nějak nesympatické Vlčkové) vlastně všichni herci, teprve díky této dobře odvedené práci Pavla Háši a spol. jsem si uvědomil, že onen hlavní detektiv Václav Neužil je otcem onoho Václava Neužila ze Světa pod hlavou...přitom ta podoba tam je více než zjevná. ()

Gavin87 

všechny recenze uživatele

Zaujalo mě, že je v tomto dílku použit stejný hudební motiv jako u filmu Svědectví mrtvých očí. Jiřímu Šustovi se patrně nechtělo tvořit pro tento počin úplně něco nového. Jinak bych řekl, že tento televizní počin je "typický Háša" - jako kulisa výborné, jako hlavní zdroj zábavy na večer je to ovšem nedostatečné. Za pozornost stojí mladá Věra Vlčková. Nechci se mýlit, ale pro Václava Neužila představoval tento počin snad jedinou hlavní roli v jeho filmografii. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (2)

  • Případ režiséra Holuba z květnové revoluce zmiňovaný v ději byl inspirován skutečným osudem režiséra Svitáka, který byl 10. 5. 1945 lynčován davem a nakonec zastřelen sovětským vojákem pro údajnou kolaboraci. (Zany)

Reklama

Reklama