Hvězdná brána: Hluboký vesmír

• USA SGU Stargate Universe
Kanada / USA, (2009–2011), 29 h 21 min (Minutáž: 44–45 min)

Diskuze

Nevada

Nevada (hodnocení, recenze)

Vala byla otřesná postava, která si zasloužila zemřít pomalou a bolestivou smrtí. I s tím, kdo ji vymyslel.

berg.12 (hodnocení, recenze)

Dan9K: Jak nedoved představit bez Rodneyho? By ho nahradil Zelenka :) A co Vala? O'Neil to sice nebyl, ale konečně ženská, se kterou byla sranda. Měl jsem trochu pocit, že se O'Neilův charakter rozdělil mezi ní a Mitchela. A Rodney mě od druhé půlky spíš štval, respektive scénáristi, kteří na něm doslova viseli a z SGA udělali Rodney show. A i když se mi na Atlantis snad víc věcí nelíbilo než líbilo, dokoukal jsem to do konce bez problémů. Pořád to byla mezinárodní mise na zajímavém místě, pár jasných nepřátel a na vlně SG zábavy to nějak jelo.

U SGU mi vůbec nevadí, že to je jiné, že jsem se tam prakticky ani jednou nezasmál, ze začátku jsem tomu sám fandil. Vadí mi spíš pravý opak - že to nešlo ještě trochu dál a zůstalo to u rozbředlé vztahové kopírky, ve kterém jsem tak tři čtvrtiny dílů protopěl v naději, že se to někam zajímavě zhoupne. Ale už když jsem dopředu viděl názvy epizod, zůstal jsem spíš z věrnosti. Naštěstí mi tu hořkost vzápětí spláchnul Dr. Who a SG může zůstat klidně v šuplíku :)

O´Neill (hodnocení, recenze)

Musím tedy uznat, že berg mě přivedl na zajímavou hypotézu, nad kterou jsem se musel zapřemýšlet. A sice ztráta Rushe. Jako upřímně, po třetím shlédnutí se pro mě Universe stalo srdcovkou a patří do mého úzkého kruhu TOP seriálů, ale pravda je taková, že konkrétně u Universe nevím, jak by seriál byl bez Rushe koukatelný...U SG-1 byla ztráta O´Neilla alespoň částečně vykompenzována tím, že jsem tam měl jiné oblíbené charaktery, Mitchell byl sice jen ubohá náhražka, a bez O´Neilla to prostě nebylo ani zdaleka ono, ale bylo to po (dlouhém) zvykání koukatelné.

Dan9K (hodnocení, recenze)

berg.12: Těžko posoudit, jestli by to fungovalo bez Rushe. Za prvé se na to dle některých nedalo koukat ani tak, za druhé nevíme, jak by na to autoři šli. V případě Jacksona nebo O'Neilla víme, co se bez nich stalo a jak seriál fungoval dál. Třeba by to i bez Rushe fungovalo. Když to tak vezmu, tak pro mě i StarGate Atlantis držela jen na jedné postavě, a sice Rodneym. Bez něj bych si zase SGA nedoved představit.

Musím říct, že pro mě byla například ztráta O'neilla a Jacksona hodně těžká, protože jsou to mé dva nejoblíbenější charaktery ze StarGate. Naštěstí tam byla v každém díle naděje, že se objeví, aspoň na chvíli. A možná i tahle naděje, plus hlavní dějová linie, kteru táhli Antikové, pro mě dělá šestou sérii jednu z nejlepších.  Vtipné je pro mě, že když se Carterová na začátku deváté série neobjevovala kvůli těhotenství, ani jsem si toho pomalu nevšiml.

Co se týče té extrémní BSG podobnosti, uvědomoval jsem si ji samozřejmě celou dobu. Zejména  plukovník Young, jak byl úplně stejně zachmuřený jako Adama, stejně rozpolcený, plný obav z budoucnosti a cítil těžkost zodpovědnosti. Samozřejmě i řada jiných detailů.

berg.12 (hodnocení, recenze)

Yenda.F: Ano, přesně to chci říct. Vtip to byl od začátku, akorát se pak trochu posunul. V jedné fázi také zmizel i Daniel a SG šlapala dál. Rush byl tady jediná postva, která trochu táhla sci-fi linii, bez něj by se na to nedalo koukat.

Yenda.F (hodnocení, recenze)

berg.12: Chceš říct, že když odešel O´neill a objevil se tam ten příšernej Mitchell tak si SG-1 udržela kvalitu? S tím bych teda vážně nesouhlasil. Bylo to potom už jen zbytečně protahovaný aby se shráblo co nejvíc penízků, jinej důvod to nemohlo mít, protože sami Oriové byli jako jeden velkej vtip.

berg.12 (hodnocení, recenze)

Dan9K: Hezké shrnutí. Já to ale bohužel i v druhé půlce viděl podobně jako v první, ne-li hůř. Mnohem víc z toho koukala místy až strojová snaha přiblížit se BSG. Veškeré drama bylo budováno strašně mechanicky, tomuhle se musí stát tohle, ten na to musí reagovat takhle, jakkoli se tvůrci pokusili o něco zajímavého, tak na tomhle to u mě ztroskotalo. SG vždy přežila, i když z ní odešla nějaká hlavní postava, ale zkus si to celé představit bez Rushe. Nedalo by se na to absolutně dívat.

Yenda.F (hodnocení, recenze)

Lumicko: Jj, máš pravdu, většina lidí SGU vidělo právě jen těch začínajích pár "nudných" dílů a dál už se nedostalo. Od půlky první série to začalo nabírat na akčnosti a bylo to super.

Lumicko

Lumicko (hodnocení, recenze)

SGU milujem tak isto ako Atlantis a SG-1.. Ale podla mna u SGU je trochu fail ze zo zaciatku to bolo take trosku suche co ja viem prvych 10+- dielov a 2. seria uz je uplne rozjeta

Indy21 (hodnocení, recenze)

SG-1 držel nadvodou hlavně postava Jacka O´Neil a první tým. Další čachrování v obsazení snižovali kvalitu seriálů, ale i přesto zde byl dost povedených dílů. U Atlantis byla slapší snad první serie, jinak vcelku vyrovnáný seriál. A Universe o vztahy šlo, oba předcházející seriály nebyly tak časově ohraničeny, jako zde. Něco se tam dít muselo.Největší chybou je nechat nedokončený seriál.

Dan9K (hodnocení, recenze)

Yenda.F:  Problém je v tom, že je hrozně riskantní dělat vážně míněný sci-fi seriál. SG-1 i Atlantis ze všech těchhle věcí dokázaly vybruslit, protože jde o seriály s nadhledem. Přestože měly v sobě patrně větší množství hovadin a nesmyslů, dá se jim to odpustit, protože člověk cítí, že to není až tak na vážno (a přitom taky mnohdy ano, to je na tom zábavné. Je to takový koktejl ).

Na SGU jsou ty chyby daleko snáze zkritizovatelné. De facto Rush a Eli byli stejný případ jako Rodney nebo Carterová, ale chyběl tomu element O'neill nebo Sheppard, který by poukázal na to, jak je příhodné, že na to přišli zrovna teď apod.

Yenda.F (hodnocení, recenze)

Pro mě nejsmutnější a zároveň asi i nejlepší díl je, když posádka Destiny z alternativní reality buduje novou civilizaci a prožívají ty své životy tak nějak úplně od znova. Nejvíc je mi líto hlavně TJ. Je to skvěle natočené a nemuseli tam být ani žádné obrovské vesmírné přestřelky.

Jinak Universe je prostě super. Nedá se to vůbec srovnávat například třeba s Atlantidou, kde Rodney třikrát zmáčkl tlačítko a mohl zničit hned celou galaxii.

Dan9K (hodnocení, recenze)

Samozřejmě ale nejde opominout to, že i ve druhé sérii se ve velké míře objevovalo hodně špatného ze série první. Myslím ale, že například Beverly Hills už nikdy nebylo jedinou tématikou ani jednoho z dílů, jak se to stávalo v sérii první, zvláště na začátku. Vždycky tam byl nějaký hnací motor i jinde.

Ovšem i onen "sci-fi" prvek dokáže býti dost otravný a to se týká útoku dronů....tenhle nepřítel mě příliš nebavil, s výjimkou dílů 19.  Chyběla tomu osobnost, bylo to takové odtažité a chladné, což je ale na druhou stranu netradiční. I ta Battlestar Galactica pojovala proti robotům, ale musela je divákovi zosobnit pomocí androidů, kteří jsou jako lidé.  SGU nelze upřít to, že se zbavila nemilosrdného klišé všech sci-fi filmů a seriálů z vesmíru...a sice lidí. Pouze kromě onoho jednoho případu z konce druhé série, který byl ovšem dokonale obhájen.

Dan9K (hodnocení, recenze)

Tak doukáno...a bude to delší....Jak jste tu psali, že jsou tu buď lidi znechucení nebo nadšení a že tu není žádná střední cesta. Tak já se počítám mezi tu střední cestu. První série byla dosti špatná, kromě asi šesti dílů (první tři, Time, možná střed a závěr) a 100% jsem souhlasil třeba s bergem 12.  Jenže série číslo dvě měla opravdu mnohem větší kvalitu. Obecně jsem si všiml, že StarGate má poněkud problém s ženskými charaktery. Hodně se to projevilo v SGA, ale snad kromě Valy Mal Doran si nevybavuji ani jednu ženskou, která by byla v SG charakterově výrazná (dobrá dobrá, Carterová s přimhouřenýma očima).

SGU měla hrozně otravné charaktery Chloe, TJ a Wray, které věčně posouvaly příběh do emotivní a vztahové roviny, k nim se často přidával poručík Scott. Tyhle postavy podle mě SGU zabíjeli.
Naopak pak tu bylo několik postav silných, především Rush, Greer, s výhradami Young, Telford a Eli.

Souhlasím s tím, že seriál řešil přiliš vztahy na úkor sci-fi. Taky bych chtěl více objevů, technologií, civilizací, nových prostředí. Ale nejde nevidět, že tohle se ve druhé sérii objevilo daleko více. I když paradoxně prostředí se opět dostalo do tradičních Stargate lesů. Tím podle mě zase vyčnívala série první.

Nemůžu ale opominout 17. a 18. díl. druhé série. Uvědomil jsem si, že tuhle civilizační tématiku, která zabírá opravdu dlouhý časový úsek, mám na sci-fi snad nejraději. Příběhy, které přesahují jeden lidský život. To si opravdu užívám. Proto jsem byl tak nadšený z konce Battlestar Galacticy, proto jsem tak nadšený z konce Planety opic, proto jsem byl nadšený i z těchhle dvou dílů. Všiml jsem si, že i v téhle souvislosti jste si někteří neodpustili kritiku akcentace vztahových záležitostí, ale tady to podle mě mělo svůj zásadní význam a bez toho to nešlo. Je to něco jiného než transplantace ledviny, rozvod s manželkou, nebo choroba, který se má projevit pět let po ukončení seriálu.

Mám čerstvě v hlavě i díl číslo 19 a i ten musím pochválit za skvělou atmosféru postapokalypitického města. Sálala na mě podobná atmosféra, jako z Half-Life 2, i díky těm přítomným dronům.

Zkrátka chci říct, že 2. série si vzala více z původních SG seriálů. I to dobré, i to špatné. Přišla mi zábavnější a bohatší a zvláště díky posledním dílům ve mě hlodá pokušení na zvýšení hodnocení na čtyři. hvězdy. Samotný poslední díl na mě nepůsobí dojmem nedořečeného, i když se prakticky nic nevyřešilo. Přijde mi to solidně ukončené a nemám hlad po pokračování (což se dá vzít špatně, protože mě seriál tolik nevtáhl, nebo dobře, protože se jedná o uspokojivý závěr).

O´Neill (hodnocení, recenze)

Upřímně řečeno, netuším, informace o dabingách nějak nevyhledávám, jelikož preferuji originál...Ale jak jsem řekl, na noc si určitě českou verzi stáhnu :)

Lukinsons-

Lukinsons- (hodnocení, recenze)

O´Neill: Tak na starosti to má zase Nova jako SG-1, ne? Tak to třeba nedopadne nějak strašně. Z TV dabuje Nova asi nejlíp :)

Conik

Conik (hodnocení, recenze)

Docela me mrzi, ze to zrusili. Sice se to rozjizdelo hodne pomalu, ale myslis, ze to melo zajimavou myslenku. Bohuzel, uz se nedozvime, za cim Destiny cestoval:(

Indy21 (hodnocení, recenze)

Víte. Osobně nevím proč někteří uživatelé plýtvají hodnocením ODPAD. Ja osobně dám odpad jen vu filmu, který je opravdu špatný, ale spíš odporný nebo zvrácený. Ne ale u filmu u kterého se nudím. Tam aspoň dám hvězdičku za snahu.

O´Neill (hodnocení, recenze)

Jediný skvělý dabing měla SG-1čka, Atlantis byl už celkem odfláknutý, a myslím, že Universe na tom bude podobně, originál zkrátka nelze porazit, leč u SG-1 byl český dabing geniální. Ale i ten Universe si s českým dabingem pustím - zejména jako večerníček, kdy už budu příliš unavený na to číst titulky -,-

AkrObatiX

AkrObatiX (hodnocení, recenze)

Indy21: jj jasne a tak já jsem projel celý seriál SG hned potom jak sem se dozvěděl že končí takže už jsem viděl i SGU po druhé takže to nepotřebuju vidět po třetí s dabingem ale je škoda že to skončilo začínalo to nabírat obrátky a Rush byl prostě parádní jak si tam s nima hrál

Indy21 (hodnocení, recenze)

Tešíte se na dabing, nebo si myslíte, že originál bude lepší????

O´Neill (hodnocení, recenze)

IMO pane McClane, to, že vy máte nějaký názor nutně neznamená, že je 100% správný, pravdivý, a nepřipouští se zde možnost chyby. Leč s Hejhulou nesdílím jeho optimismus, rozhodně souhlasím, že SGU rozhodně nabralo grády, konec byl geniální, a že se jedná o úžasný seriál.

Hejhula

Hejhula (hodnocení, recenze)

McClane: smysl pro humor mám vskutku, s počítačem umím hromadu kousků a vážně to rozhodně myslím.

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace