Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Hrají:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Legendární slovenská komedie režiséra Martina Ťapáka vypráví svéráznou pověst, inspirovanou příběhy o zbojníku Jánošíkovi. Pacho z horské vesnice Hybe je skoro ve všech ohledech pravým opakem svého předchůdce: je malý a slabý, na velká slova a velké činy ho také neužije. Jenže ani jemu se nelíbí arogance místní šlechty, a tak se poddaných začne zastávat. Vyzbrojen proříznutou pusou, zdravou drzostí, vychytralým mozkem a smrtelně silnou pálenkou frndžalicí, zvítězí Pacho v souboji o místo zbojnického vůdce. Ostatně stát se nejlepším mezi tou bandou mameluků nebylo zase tak těžké. A začnou se dít věci. Pověst o Pachovi se dostane až do Vídně k samotné Marii Terezii, která – podobně jako hraběnka Erdödyová – shledává zbojníky vysoce přitažlivými. Proto padne rozhodnutí poslat do Pachova horského doupěte armádu… V hlavní roli svérázného zbojníka se objevil Jozef Kroner, na vtipných a zároveň libozvučných dialozích se podíleli vynikající komici Milan Lasica a Július Satinský. Zejména díky souhře těchto autorů vznikl takřka kultovní film, jehož humor dodnes nezestárnul. (Česká televize)

(více)

Recenze (171)

UncleG 

všechny recenze uživatele

V podstatě film, u kterého se dají škrábat brambory, loupat cibule nebo čistit houby. Zkrátka a dobře...Občas zaperlí vtipná hláška, postupem času se ale namazaná kolečka zadřou a vyprávění se vleče v ubíjejícím tempu. Stejně jako když máte před sebou mísu zemáků - loupete, loupete a ona pořád nějak neubývá. Před závěrem ještě autoři zopakují některé vtipy (asi abychom nezapomněli) a pak už film naštěstí končí. Pacho stojí za shlédnutí, ale vzhledem k nulovému ději a bezcílnému plácání se sem a tam, to pro mě rozhodně není srdcovka. Mít ještě o deset minut víc, byly by ty hvězdičky jen 2. Takhle bych snímek označil za snesitelnou nudu s občasným zasmáním. Přeberte si to, jak chcete... ()

Jard 

všechny recenze uživatele

Pacho, hybský zbojník je fantastický film vynikajúceho režiséra Martina Ťapáka, ktorý tu zanechal neopakovateľnú komédiu so zbojníckou tématikou. Určite ešte desaťročia bude tento film zabávať všetky vekové kategórie a generácie. Na Slovensku sa predtým a asi ani potom nanatočí taký úžasný film, akým bol Pacho, hybský zbojník. 90% ()

Reklama

marhoul 

všechny recenze uživatele

Perfektní slovenská národní satira! Na scénáři se výrazně podílela i ( tehdy zakázaná) dvojka geniálních vtipálků Lasica+ Satinský, jejich humor z filmu čiší, úsměvná kritika ryzí slovenské duše z jejich pera je vždycky velká sranda. "Keď ma naserú, tak im aj ten plot podpálim!" Labuda ve svém absolutním živlu, Kroner detto a od oka bych tak řekla, že z celé bandy zúčastněných nebyl tehdy, během natáčení, střízliv ani jeden. :)))) Po zásluze oblíbená záležitost, kterou ale mladší generace česká, nemůže pochopit. Čistě slovenské ONÉ! ()

teutates 

všechny recenze uživatele

"Naaa kooneé! Nemáááme: tak utekajme!" :) Pacho, hybský zbojník je klasika, na ktorú sa nedá zabudnúť. Skvelý Jozef Kroner, tak ako aj jeho družina. Nezabudnuteľné hlášky s nezabudnuteľne veseloú atmosférou... Súhlasim s YURAyura, že Cehuni to možno nepochopia. Hlavné je, že v srdciach Slováku ostane Pacho Pachom a že na IMDB to taktiež pochopili... :)))) Onéééé 5* ()

tom88 

všechny recenze uživatele

Na tejto možno najlepšej slovenskej, nezabudnuteľnej komédii ja nič nevidím. Zdá sa mi to príliš odľahčené aj keď je to komédia a strašne nereálne bez štipky vážnosti. Áno, niektoré vtípky pobavili, ale väčšina sa stále opakovala stále dookola a zneli už dosť trápne. Herci alebo skôr ľudia čo tu vystupovali sú dosť nevýrazní až na Kronera, ktorý to celé ťahá. Táto šašovská, parodická, pre mňa trochu trápna komédia ma vôbec neoslovila. Možno v tej dobe to bolo úžasné, ale teraz..... Bohužiaľ 50%. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (19)

  • Natáčalo sa v Bielovodskej doline, Manínskej tiesňave, Rajeckej Lesnej, na Súľove, Červenom Kameni, v okolí Bratislavy a v Lakšárskej Novej Vsi. (corona)
  • Ida Rapaičová (hrala grófku Erdody) bola počas nakrúcania v štvrtom mesiaci tehotenstva a preto sa jedna scéna musela upraviť - z rozhovoru na koňoch tak vznikol rozhovor v koči. (pravo)
  • Film vznikol na základe Jarošovej poviedky v zbierke "Krvaviny" (Marina111)

Reklama

Reklama