Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Hrají:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Legendární slovenská komedie režiséra Martina Ťapáka vypráví svéráznou pověst, inspirovanou příběhy o zbojníku Jánošíkovi. Pacho z horské vesnice Hybe je skoro ve všech ohledech pravým opakem svého předchůdce: je malý a slabý, na velká slova a velké činy ho také neužije. Jenže ani jemu se nelíbí arogance místní šlechty, a tak se poddaných začne zastávat. Vyzbrojen proříznutou pusou, zdravou drzostí, vychytralým mozkem a smrtelně silnou pálenkou frndžalicí, zvítězí Pacho v souboji o místo zbojnického vůdce. Ostatně stát se nejlepším mezi tou bandou mameluků nebylo zase tak těžké. A začnou se dít věci. Pověst o Pachovi se dostane až do Vídně k samotné Marii Terezii, která – podobně jako hraběnka Erdödyová – shledává zbojníky vysoce přitažlivými. Proto padne rozhodnutí poslat do Pachova horského doupěte armádu… V hlavní roli svérázného zbojníka se objevil Jozef Kroner, na vtipných a zároveň libozvučných dialozích se podíleli vynikající komici Milan Lasica a Július Satinský. Zejména díky souhře těchto autorů vznikl takřka kultovní film, jehož humor dodnes nezestárnul. (Česká televize)

(více)

Recenze (171)

Flego 

všechny recenze uživatele

Som rád, že aj na Slovensku sa dokázala natočiť dobrá komédia. Určite patrí k najlepším, ktoré u nás vznikli a nemalou mierou sa o to pričinili dialógy Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Niektoré právom zľudoveli. Len škoda, že je pramálo takýchto filmov... Hoci sme veselý národ. " Keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim." ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Pacho, hybský zbojník, bohatým bere, na chudé se... ehmm... kašle, stejně jako ostatní loupežníci začínaje Lotrandem, Babinským konče... Občas diváka rozesměje, a když ne on, tak Marián Labuda jako Erdödy zaručeně, avšak co z tého, když samotný film už nedokáže soudobému diváku nic říci... Kedysi mohl působit jako prevence, člověk měl možnost uzřít, jak takový loupežník, strašný lesů pán, skutečně vypadá, ale dnes?! Novodobí bandité a pobertové vyměnili své typické hávy za smokingy, pistole a nože za propisky a lejstra, a rozeběhli se nám do kuloárů Poslanecké sněmovny, Senátů, na ministerstva a obdobné instituce, kde se rozhoduje o nás bez nás... 55% ()

Reklama

xaver 

všechny recenze uživatele

Ještě než jsem ten film viděl a četl jsem různé ohlasy, přemýšlel jsem, jestli nedošlo k dehonestaci slovenského národního hrdinu Jánošíka. Po shlédnutí mohu říct jediné. Nedošlo. Báječná parodie na zbojnické motivy, skvělé herecké obsazení a výkony. Frndžalica a slavná hláška - na koně, koně nemáme, tak utěkajme - zůstanou už navždy v paměti diváků. Takže za 5. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Parodia na stvarnenie Jura Janosika /1690 - 1718/ v podani vybornych hercov vtedajsej doby : Kroner /Obchod na Korze/, Labuda, Pavelekova, Budinova.... V ramci normalizacnych filmov silny nadpriemer, ale na kulty zo 60. rokov /Kladivo Na Carodejnice, Spalovac Mrtvol/ to proste nema. Najlepsi Tapakov film /Svako Ragan/ vsak mal prist az s uderom roku 1976. Pacho .... je vsak klasicka oddychovka, ktora vzdy potesi, ked clovek chce vypnut po tazkom dni v praci. 89 % ()

Turiec 

všechny recenze uživatele

„Daj sem bičík. Nedám bičík. Daj sem bičík. Riť Paľovu.“ Tak toto je Pacho od Matrtajov. Postavička, ktorá prakticky už zľudovela. Rovnako ako výroky z filmu. Páni Lasica a Satinský sa snažili o vtipné dialógy, ale niekedy sa to zvrháva na prízemný humor. Obzvlášť keď si vypomáhajú hrešením. „Ej Hybe, Hybe, podľahli ste svojej chybe.“ Táto paródia na jánošíkovské legendy a povesti o zbojníkoch rovnako pobaví aj pri ďalších vzhliadnutiach. Nemožno ju však hodnotiť nejakým nadpriemerným hodnotením. A preto **1/2. „To je tak: Mojej starej materi na hornom konci – od jej bratranca sesternicin muž... Čuš!“ ()

Galerie (6)

Zajímavosti (19)

  • Film vznikol na základe Jarošovej poviedky v zbierke "Krvaviny" (Marina111)
  • Hlavní představitel Jozef Kroner získal Cenu 27 filmového festivalu pracujících a Cenu Sympatie života v roce 1976. (M.B)
  • Film sa stal divácky najúspešnejším slovenským filmom rokov 1970-82, keď predbehol aj Hollého Medenú vežu a Orlie pierko. Videlo ho 843 300 divákov. (pravo)

Reklama

Reklama