Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Hrají:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Legendární slovenská komedie režiséra Martina Ťapáka vypráví svéráznou pověst, inspirovanou příběhy o zbojníku Jánošíkovi. Pacho z horské vesnice Hybe je skoro ve všech ohledech pravým opakem svého předchůdce: je malý a slabý, na velká slova a velké činy ho také neužije. Jenže ani jemu se nelíbí arogance místní šlechty, a tak se poddaných začne zastávat. Vyzbrojen proříznutou pusou, zdravou drzostí, vychytralým mozkem a smrtelně silnou pálenkou frndžalicí, zvítězí Pacho v souboji o místo zbojnického vůdce. Ostatně stát se nejlepším mezi tou bandou mameluků nebylo zase tak těžké. A začnou se dít věci. Pověst o Pachovi se dostane až do Vídně k samotné Marii Terezii, která – podobně jako hraběnka Erdödyová – shledává zbojníky vysoce přitažlivými. Proto padne rozhodnutí poslat do Pachova horského doupěte armádu… V hlavní roli svérázného zbojníka se objevil Jozef Kroner, na vtipných a zároveň libozvučných dialozích se podíleli vynikající komici Milan Lasica a Július Satinský. Zejména díky souhře těchto autorů vznikl takřka kultovní film, jehož humor dodnes nezestárnul. (Česká televize)

(více)

Recenze (171)

winstonik 

všechny recenze uživatele

Ani sa nečudujem, že niektorí českí priatelia hviezdičkujú túto tvrdú slovenskú rudu pomenej - tomuto skrátka nemôžu porozumieť. Pacho je slovenský zbojník. Tak slovenský, že slovenskejší ani nemôže byť. Ťapák (réžia), Lasica a Satinský (spolupráca na dialógoch), Króner a génius Stračina (hudba), to nemohlo dopadnúť inak. Už viete, kde je koniec sveta? Pacho tam bol! U mňa v TOP 20. ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

Tohle jsem z velké části nějak nepobíral, ale nejdříve plusy to je zaručeně nějaký ten dobrý vtípek i samotný představitel Pacha. Ale co už není tak pěkné, je ten Slovenskej humor či co to bylo. Některý vtipy byly tak trapný že jsem si musel zavírat uši protože to byla příšernost, i za mínus považuju to že Pacho měl vždycky prostě navrch a tak neměl nikoho kdo by ho ohrozil. To nemluvím o ostatních představitelech nějakých bandytů. Ale zase je pravda že jsem toho tolik nečekal. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Stoj, tristo hrmených! Stoj, tisíc hrmených! Stoj tisíctristohrmených!" Slovenský zbojník musí bohatým brát a chudým dávat, to je zkrátka tradice a Pacho tradice ctí. A ctí je takovým způsobem, že i já jsem si kdysi jednou loknul frndžalice a skončil jsem až na konci světa - tedy v Kežmarku. Na takovou klasiku se nezapomíná. ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Nepouštím si to tak často jako jiné komedie, ale je to velmi dobrý film. Pan Kroner tu má roli přímo na tělo. Vždy se u toho zasměji a to několikrát, ale při tom mám takový divný pocit. Netuším co mi na snímku nesedí, ale něco tam je. Proto také nehodnotím nějak moc vysoko, ale nadprůměrný snímek to určitě je.  70 %  ()

ArdathBay 

všechny recenze uživatele

Paródia na Janošíka je taká vlažnějšia. Nevtipnější je Juraj Herz ako generál. Jeho němčina na poradě vojska ve stanu je jedna z nejlepších scén. Jinak je to taký ľudový humor po slovensky. Na Trošku to sice trošku nemá, ale dialogy nejsou alespoň hloupé a občas i hláška zazní. Sexuální podtext má mnoho scén a při pohledu na Labudu a jeho choť se mi okamžitě vybavil Parouback a jeho nynější manželka - menší, tlustý, samolibý suvenýr a vcelku hezká, na něho úplně jiná liga opačného pohlaví. Slovenské filmy se k nám na dvd moč často nedostanou, jak už jsem vzpomínal nedávno a tak díky bohu za ty kvapky. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (19)

  • Pacho, hybský zbojník byl soutěžním filmem časopisu Film a Divadlo "Komu dáte svoj hlas 1976?" (kosticka7)
  • Film vznikol na základe Jarošovej poviedky v zbierke "Krvaviny" (Marina111)
  • Ida Rapaičová (hrala grófku Erdody) bola počas nakrúcania v štvrtom mesiaci tehotenstva a preto sa jedna scéna musela upraviť - z rozhovoru na koňoch tak vznikol rozhovor v koči. (pravo)

Reklama

Reklama