Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Hrají:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Legendární slovenská komedie režiséra Martina Ťapáka vypráví svéráznou pověst, inspirovanou příběhy o zbojníku Jánošíkovi. Pacho z horské vesnice Hybe je skoro ve všech ohledech pravým opakem svého předchůdce: je malý a slabý, na velká slova a velké činy ho také neužije. Jenže ani jemu se nelíbí arogance místní šlechty, a tak se poddaných začne zastávat. Vyzbrojen proříznutou pusou, zdravou drzostí, vychytralým mozkem a smrtelně silnou pálenkou frndžalicí, zvítězí Pacho v souboji o místo zbojnického vůdce. Ostatně stát se nejlepším mezi tou bandou mameluků nebylo zase tak těžké. A začnou se dít věci. Pověst o Pachovi se dostane až do Vídně k samotné Marii Terezii, která – podobně jako hraběnka Erdödyová – shledává zbojníky vysoce přitažlivými. Proto padne rozhodnutí poslat do Pachova horského doupěte armádu… V hlavní roli svérázného zbojníka se objevil Jozef Kroner, na vtipných a zároveň libozvučných dialozích se podíleli vynikající komici Milan Lasica a Július Satinský. Zejména díky souhře těchto autorů vznikl takřka kultovní film, jehož humor dodnes nezestárnul. (Česká televize)

(více)

Recenze (171)

triatlet 

všechny recenze uživatele

Pachovým kýchnutím začíná vtipná zbojnická parodie. Filmaři připravili přímo obrazové obžerství dobových kostýmů nebo pohledů na liptovské vrcholy. Výborné herecké obsazení včele s Jozefem Kronerem tvůrci vyžili v řadě davových scén. Zaujme svižný střih (Benedikt Krivošík) i hudba (Svetozár Stračina.) “Hybe, Hybe, kde sú Hybe?“ ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Pacho, hybský zbojník, bohatým bere, na chudé se... ehmm... kašle, stejně jako ostatní loupežníci začínaje Lotrandem, Babinským konče... Občas diváka rozesměje, a když ne on, tak Marián Labuda jako Erdödy zaručeně, avšak co z tého, když samotný film už nedokáže soudobému diváku nic říci... Kedysi mohl působit jako prevence, člověk měl možnost uzřít, jak takový loupežník, strašný lesů pán, skutečně vypadá, ale dnes?! Novodobí bandité a pobertové vyměnili své typické hávy za smokingy, pistole a nože za propisky a lejstra, a rozeběhli se nám do kuloárů Poslanecké sněmovny, Senátů, na ministerstva a obdobné instituce, kde se rozhoduje o nás bez nás... 55% ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Hybe je maľebná obec v Liptovsko Mikuláškom chotári. Jej najznámejším rodákom je dozaista Pacho. Malý, rúči chlapík, ktorý sa musel dať na zbojnícke chodníčky. Stal sa vodcom zbojníckej partie a poriadne prikuroval uhorským zemepánom. Ktorýže Slovák by ho nepoznal? "Pacho, hybský zbojník" a jeho frndžalica sa stali folklórom. Táto komédia je vtipnou parafrázou jánošíkovskej legendy. Pacho síce nie je historická postava, ale na Slovensku plne zľudovel. *** ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Som rád, že aj na Slovensku sa dokázala natočiť dobrá komédia. Určite patrí k najlepším, ktoré u nás vznikli a nemalou mierou sa o to pričinili dialógy Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Niektoré právom zľudoveli. Len škoda, že je pramálo takýchto filmov... Hoci sme veselý národ. " Keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim." ()

Adm.Nelson 

všechny recenze uživatele

Dokonalé to nie je, ale zábavné určite áno. Pre užívateľa s nickom chalp - nesúhlasím, že je to "nienadčasové", práve naopak, vysmievanie sa z tých, čo sú pri moci a vládnu, je aktuálne stále a ďalej sa čudujem, že málokto si všimol, že neide len o paródiu na Jánošíka, ale satiru na nás Slovákov, akí sme vždy boli a ako sa nechávame stále niekým zosmiešňovať. Ťažko tomu potom porozumejú iní, bratov Čechov nevynímajúc. 8/10. P.S.: Pri tomto mi vždy naskočí úsmev: "Sváko... A moja Hanka?" "Hanka? Hanka, Marka, Zuzka, všetko jeden čert!" ()

Galerie (6)

Zajímavosti (19)

  • Ida Rapaičová (hrala grófku Erdody) bola počas nakrúcania v štvrtom mesiaci tehotenstva a preto sa jedna scéna musela upraviť - z rozhovoru na koňoch tak vznikol rozhovor v koči. (pravo)
  • Film vznikol na základe Jarošovej poviedky v zbierke "Krvaviny" (Marina111)
  • Pacho, hybský zbojník byl soutěžním filmem časopisu Film a Divadlo "Komu dáte svoj hlas 1976?" (kosticka7)

Reklama

Reklama