V tomto pořadu se každý týden scházeli umělci, aby recitovali verše. Takřka všichni recitátoři si vystačili s omezenou mimikou a minimální gestikulací, což většinou spočívalo v zamyšleném pohledu kamsi do dálky. Z obrazovky se linuly buď básně o hrdinech z fronty (té válečné, pochopitelně), nebo klasická díla Jana Nerudy a jiných velikánů. (duklak2)

Kmotr76

...Ani horníkovi, když vychází z šachty . nevlepte polibek na jeho zpocené tváře . raději počkejte, až sám vám podá ruku . až sám se na vás usměje . za to, že jse vyorali aspoň jednu pořádnou brázdu . z které se zvedne skřivan... ()

ZkuKol

Některé díly by dnes zasloužily 5* nebo "deset knedlíků ve čtvrté cenové," ale upřímně, kdo to byl schopen zkouknout celé ve "své" době?! ()

Romario odpad!

Zasloužilí soudruzi umělci a soudružky umělkyně zde s nádherným patosem oslavují tu hrdinné vojáky Rudé armády, tu kolektivizmus, tu proletáře. Odpad, ale tedy kultovní. Jako výstraha před tím, co jsou komouši (stále) zač, také použitelné. Využitelné i jako recese pro pobavení a připomenutí, jaké hrůzy se vysílaly za minulého režimu. Stanislav Kostka Neumann Rudé zpěvy-Socialistickým ženám Soudružky, zastavte proudy své výmluvnosti, zadržte řinčivé výhrůžky! Házíte hladovým ohlodané kosti, a revoluce není řečnický výlet: Učte se střílet! Pryč s feminismem! Je žena X a muž je Y, leč srdcí dvé můž zníti jako jeden zvon, když s puškou v ruce jde se za cílem. S manlicherovkou vojandy rudé ve vratech, oknech, na vozech tramwayí – s těmi to pu’de na města šampusů, vesnice keťasů. Ti, co se chechtají pak budou kvílet: Učte se střílet! Nechte si lékařské rady! Je revoluce nejlepší hygiena. Jen obvazů pro kamarády ať máte plné kapsy! Buď každá jak blesk a krvavá fena, a na psy! Kulomet bude šílet: Učte se střílet! Pryč s akademickou prací a dolů s kazatelen! Aut revolučních buďte síla hnací, by z měšťáka stal se jelen. Pryč s moralinem, maloměšťačky! Se sentimentalitou krbu! Na mračna nesete řehtačky, ctnost vidíte ve svém hrbu. Nechte si tirády proti alkoholu! Tím nevyprázdníte sklepů. Až přijde den, tak rozbijeme spolu všecko, co ničí energii molů v kožiše panstva. Zahoďte dětské trumpetky! Zbytečně piští a kvičí. Odhoďte sobectví, přijměte důsledky! Vítězem ten, kdo sebe v díle zničí. Matky a ženy, dcery a milenky, na řetěz citečky sladké i bolné! Spalte své myrty, spalte své pomněnky, soudružky, buďte volné. Jen kázeň revoluce chtějte s námi sdílet, učte se střílet! ()

arcticsky

Poměrně depresivní znělka a šedivé pozadí....takto vzpomínám na NCP já....Nicméně tu a tam zazněly i cennější verše. Již v té době jsem hodně četl a matně vzpomínám na některé světlé okamžiky z literatury, které zde byly odrecitovány. ()

Karp

V té době jsem, jako řada jiných, tenhle pořad nesnášel, zvlášť když se v něm recitovaly naprosté kraviny... Ale v dnešní době něco podobného chybí. Nemám zrovna smysl a cit pro poezii, ale když jsem v jiném TV pořadu slyšel recitovat Seifertovy nebo Krchovského verše a k tomu jely záběry krajiny či něco pěkně depresivního v případě Krchovského, říkal jsem si, že poezie má něco do sebe. Jen by se zkrátka neměla dětem ve škole zprotivit a podobnými pořady, jako byla Nedělní chvilka poezie, už vůbec ne. ()

coco.brice

dekadentní záležitost:-)velmi.-)kdo má rád Monthy Python a nebo si někdy užívá trapnost a afektovatnostjako já,je nadšen..zbytek diváctva pak musí být oprávněně zhnusen.:-)(co je to vůbec za debilní nápad číst poezii v TV?) Lenin - maják, Lenin - zvon, Lenin - maják, Lenin - zvon, Maják - zvon, Lenin!" :-) dodnes si to pamatují v přednesu Petra Haničince:-) ()

xxlch

Již dávno přeplaval tento pořad řeku Styx-proč musel zemřít Haimóne?Ten,kdo nemá rád poezii,nemohl mít nikdy rád tento,bohužel už neexistující literární pořad.Debussyho hudba zvala diváka k obrazovce každý nedělní podvečer a mnohdy to byly klenoty,které mohl divák, ať už sledovat nebo, poslouchat se zavřenýma očima.Nevím proč mi utkvěla hluboko v paměti zrovna paní Švorcová a její "Je český obzor hluboký jak džbán a jeho vzduch je čistější než víno,kdybys ty znal kdo..."Snad proto, že si přednes opravdu užívala.Škoda,přeškoda že se dostávalo téměř vždy na poezii budovatelskou a hrdinskou,kde nezbylo místo (nebo spíše nesmělo zbýt) pro jiný druh poetické tvorby.Věřím, že pokud by dnešní televize,začala vysílat obdobný pořad,našlo by se spousta fandů a já bych byla určitě v první linii.Mnohdy se vyplácá deset minut programu naprosto dementně,tak proč né třeba "10 minut poezie"? ()

knihovna odpad!

Tohle mě v mládí zhnusilo veškerou poezii. Dodnes to není můj šálek kávy, i když kamarád Arthur se snaží ze mě udělat člověka. Ovšem moc se mu to nedaří. ()

sbinda

Ojo joj. Nazval bych to zatměním Slunce - velké úsilí a výsledkem je NIC. Zde se cíl autorů pořadu minul s očekáváním socialistických pohlavárů. Navíc, v dětství jsem Nedělní chvilku poezie bral jako cílenou zdržovačku Alfréda Strejčka před milovaným Večerníčkem. Hodnocení? Nuže. Výraz: 0%, Recitace: 80%, Obsah: Nedokážu posoudit. Celkově: 10% .Umělci prominou. ()

Lockeroom

Podle mě je poezie určena ke čtení, a ne k přehnanému exhibování herců. ...... pořad mám navíc spojený s normalizací, většinou tam prověření herci recitovali prověřené, morálně zkorumpované, básníky..... Jednu hvězdu dávám za nějaké výjimky, které by se tam našly......... ()