Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je předvečer prvního máje. Na návsi malé vesničky leží veliký stožár ověnčený zeleným kruhem s barevnými pentlemi, který se jako každý rok slavnostně zvedá na počest příchodu jara. Místní chlapi tady na to už mají svůj systém – pár piv, bagr a traktor – za chvíli májka stojí a jde se slavit. Jenže letos nenadále přijel Týno, herec z Prahy (I. Trojan). Místní rodák, ale dnes už spíš místní odrodilec. Už jako kluk trochu nezapadl, byl jiný, a tak mu to kluci dávali znát. Odjel za štěstím do města a stal se známým hercem televizních seriálů. A teď se přijel podívat a zdá se, že ví nejlíp, jak postavit májku. Prý pěkně postaru, ručně, aby tradice neutrpěla. A tak se vesničtí nechali v hospodě při pivu vyhecovat. Ráno s těžkou hlavou se už nadšení pro tradice nezdá být tak veliké, ale je třeba sázku vyhrát… (Česká televize)

(více)

Recenze (104)

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Jasně, bylo to ve čtvrtek večer na ČT1, ale v době, kdy se nehraje žádný kloudný sport, jsme u toho s chlapama v hospodě neskutečně chcípali. Je to variace na mluvící hlavy, navíc venkovany urážející(opěvující) reklama na chlast. Víte, kdyby chlast byl taková nuda jak v tom filmu, tak tolik lidí nechlastá. Jedna hvězda za naši odvahu, že jsme to chrabře nevypli a dokoukali to. BTW. dvoutísícej komentář mi nevyšel moc pěkně... :D 25% ()

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Už v úvodu bych chtěl opravit slova z textu oficiálního distributora. Rozhodně nejde o "příjemnou jarní komedii o vesnici a městských zvycích". Je to spíš psychologické drama o šikaně, závisti a buranství v pravém slova smyslu. Že ani na vesnici, kdy to k sobě mají všichni dál, ale přece tak nějak blíž, to nemusí být vždy růžové a i zde se najdou případy, kdy jeden dělá druhému ze života peklo, možná ještě víc, než ve velkém městě, kde jeden na druhého spíše zvysoka sere. Komedie je to proto jen místy a pouze hořko sladká, na kterou máme my Češi, zarytí cynici, zřejmě patent, jelikož snad posledních dvacet let netočíme nic jiného. Asi jsme to ostatní zapomněli, nebo se příliš soustředili na lízání ran po komunistech. Bohužel je scénář celkem děravý a to "hořko" a "sladko" vlastně vyplňuje celý film bez toho, abychom se něco kloudného nebo nového dozvěděli. Cikánský synek, kterého ztvárňuje Trojan (ten snad hraje už úplně všude), po letech přijede na návsí, aby očíhnul, jak dopadli všichni ti, co ho z jeho rodné vísky vyhnali. A jak se přesvědčí, staré rány se nikdy nezahojí. Ve zkratce celý film. Příjemnou hořko sladkou jarní zábavu přeji. 50% ()

Reklama

quasar 

všechny recenze uživatele

Herecké výkony mi nepřišly, kromě Trojana, nic moc (Barešovi jsem nevěřil nic). Taky většina dialogů zněla jak na divadle. Moc se mi líbila animace, klidně jí mohlo být o chlup víc. Co mi však vadilo nejvíc, tak to byla nelogičnost hlavní zápletky s májkou. Když se máj po léta stavěla hydraulickou rukou, tak ji ti chlapy vždycky upevnili dobře, ale teď ji stavěli klackama, stali se z nich rázem blbci a zajistili ji proti vyvrácení špatně... Nebo jí dali do mělké díry a na špatné místo... Trochu jako kdyby to stavěli lufťáci. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Ta naše povaha česká ... Nejenom májka, MY si občas stojíme tak trochu "šejdrem", jenomže si to nechceme přiznat - a tudíž nejsme ochotni nést jakoukoli míru viny. Ani čas na našich postojích většinou nic podstatného nezmění - přitom oběť, kterou se nám kdysi zachtělo uštvat a uklovat, nám tehdy chtěla utrpěná příkoří jen oplatit, nic víc ... Hořký i úsměvný příběh o nelehkém návratu, který se stal vítězstvím i prohrou. Příběh s dobrým scénářem a režií, která velice věrohodně vykreslila prostředí i charaktery jednotlivých postav. Ivan Trojan byl skvělý jako vždycky - a vlastně jsem nenašla nikoho, kdo by ve své roli nebyl přesvědčivý. ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Náš "Pražák" a naši furianti na prahu máje. Celebritní návštěvník katalyzátorem dění ve vísce svého mládí, s kterou ho minulost pojí víc, než si přiznával. Slušné režijní zvládnutí málo vídaných a velmi vyrovnaných hereckých výkonů plejády především seriálových herců ("Tady nejsi na divadle, žádný teploušský markýrování"), občas otravné jízdy kamery, nápadité stylotvorné vložky homevidea a kreslených animací, náladové černobílé retro-scény a příhodná většina ♫ kytarové části hudby. Tradice, láska a demence. 3-4* ()

Galerie (28)

Zajímavosti (4)

  • V průběhu filmu mění Týnovo auto registrační značky. Zatímco při příjezdu a odjezdu je značka 5A3 9712, ve scéně u pálení čarodejnic se mění na 2H5 6470. (Mara97)
  • Slovo „šejdr“ znamená, že je něco křivé či rozdílné od toho, jak to má být „správně“. „Šejdr“ je i pracovní směna v městské dopravě rozdělená podle dopravní špičky, tzv. dělená služba, ale také přihrávka ve sportu poslána s falší. Původ slova není jasný a češtináři se neshodnou. (sator)
  • Film se natáčel v obci Sebečice. (R.Drson)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno