Hořká komedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih, a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. Každý po svém i společně se snaží neztratit v totalitním státě zdravý rozum a smysl pro humor, ale také nezadat si s režimem. Prožívají řadu epizod, některé jsou úsměvné s nádechem absurdní grotesky, jiné dramatické a fatální. Občanský průkaz vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede skrz bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, hledání a nalézání sebeúcty. (Magic Box)

Pawlisman

Výborný film s mnoha velice silnými a krásnými momenty. Možná škoda, že jsou tyto vrcholy zřeďovány a film natahován. O 20 inut kratší stopáž a tím zhutnění toho nejlepšího. Dávám plný počet. Dětské herecké výkony jsou na hraně. Ale někdy svojí amatérností přidávají kvalitám filmu. Někdy bohužel naopak. Celkově skvělá práce týmu - režie, kamera, zvuk... pěkné. 8,5/10 ()

panmroz

herecky skvěle, titulky hrozný, 3x stejnej Dylan taky hrozny, scéna "...a napíšeš na tabuli, kdo bude dělat bordel", "hranice" a "vopušťák" naprosto perfektní. Taková příjemná softverze "...a bude hůř". ()

crozet

Pokud se chcete ponořit do atmosféry doby, o níž se zde vypráví, Občanský průkaz je přes známá omezení historického filmu a principy filmové narace samotné docela dobrý způsob, jak toho dosáhnout. Jako významná opora v tomto smyslu Trojanovi posloužil výtečný casting a solidní režie mladých hlavních hrdinů. Moje poklona. (To už se dá ovšem stěží říci o režii scén, ve kterých významně figurovali dospělí, zvláště rodinné dialogy - Geislerka a Myšička.) Každopádně kdo čeká odpočinkouvou komedii, bude spíše překvapen. Jde v podstatě o velmi smutný film, který autenticky zobrazuje traumata mladé generace 70. let, jejichž dopad měl a má často trvalý a tragický charakter. ()

Jaroslaf

Nesympatický hlavní hrdinové. Není jim často rozumět. Hrát neumějí. A že máničky vyrážely na plastiky a byli mydlení SNBkáma už v 16ti letech? Leda v jinym vesmíru. ()

Nolanofil

Mám rád filmy z čias komunizmu, presnejšie mám rád natočené filmy po prevrate, ktoré sa odohrávavajú za čias komunizmu. Nieje to také svižné a veselé aké to mohlo byť, ale dobre sa na to pozerá a hlášky a niektoré scény sú výborné. Trošku mi vadilo, že postavy ktoré sú tam od začiatku rozvinuté a obľúbite si ich, scenárista ich behom jednej scény pošle do riti. Ale stojí to za to vidieť a stráviť pri tom príjemné 2 hodinky, pri ktorých si človek uvedomí, že terajšia doba nieje až taká zlá, ako sa zdá. ()

Lilloos

Taková atmosféra, jaká prostupuje celým snímkem, je možná jen u pravých českých filmů. Škoda, že v poslední době jejich kvalita upadá, ale jak je vidět, stále se najdou i světlé vyjímky. Věrohodnost naštěstí posuzovat nemůžu, ale myslím, že by neuškodilo trochu více vysvětlení pro naší novou blbou generaci, která nemá páru o co vlastně go. ()

poet

Niekedy ma pocit že keby nebol ten zlý komunizmus tak by ani nebolo už o čom točiť :)... Na druhej strane treba oceniť celkom dobrý výber nehercov na ktorých to viac menej stálo aj padalo. Ten ich "rebelantský" život by v dnešnej dobe už asi nebol taký zaujímavý :) ()

blazir1 odpad!

Až se kouknete na nějakou komunistickou agitku z 50. let a budete mít oprávněný pocit že je to až neuvěřitelně blbý - koukněte na tohle a pokuste se najít pár rozdílů. ()

Brtniik

Průkaz jsem viděl minimálně podruhé, ale do koukání jsem se nehrnul s obzvláštním nadšením jelikož sem měl takový divný pocit – z minula mi utkvěly jen scény s poškozováním OP – co mi připadalo jako podivná taškařice. Jaké bylo mé překvapení, když mi postupně docházelo, jak dobrý film to je! I když některé postavy (i kluci samotní) jsou poněkud hysterické, celek vypadá dost ponuře reálně. Působí na mne podstatně lépe než třeba Šakalí léta, co je vyložená (hudební) pohádka. Moc se mi líbila Aňa Geislerová, rozhodně byla uvěřitelnější než ve filmu Fair Play a samosebou sestry Bokovi. Co mne dost zneklidňovalo, byl hlavní koníček hochů – permanentní chlastání. Pominu-li problematické nasměřováni do dalšího života, hoši nemohli nenarazit na odsouzení společnosti a problémy s tím spojené. Uvítal bych, kdyby se ozřejmilo, kdo byl ten pracovitý práskač. Pomyšlení, že bonzovali všichni mne poněkud mrazí. Připojeno 17.2.2017 Tuto „nezajímavou“ zajímavost jsem se pokusil protlačit krz cenzora: „V hospodě, do které hlavní hrdina vzal svého nemocného otce, u vedlejšího stolu hrají a zpívají pánové Luboš Beňa a Matěj Ptaszek, kteří se zaměřují na naprosto specifické původní blues od řeky Mississippi. Pan Luboš Beňa hraje na strunné nástroje mnohdy vlastní výroby, pan Matěj Ptaszek hraje na foukací harmoniky a nezaměnitelně zpívá.“ Neprošla! Cenzor má nejspíš velmi úzký pohled na svět... Ledaže by vedení ČSFD cenzory motivovalo k tomu, aby zde bylo co nejméně příspěvků, co mi ovšem připadá dost kontraproduktivní, jelikož lidé, jak se domnívám, sem chodí právě kvůli informacím a zajímavostem. Tedy pochopil-li jsem správně POMOvu původní myšlenku. Edit: viděl jsem o5 - mrazivá paráda. Film řadím mezi tzv. předvolební - aby se vidělo v čem jsme žili a kdo za to mohl. ()

Heero

Nějak nechápu hodnocení 78%. Vcelku nudná "komedie", ani nijak dechberoucí "drama", když připočtu absolutně amatérské, béčkové výkony všechy čtyř dětských postav (přesto že se jedná o jejich první role) a přes dvě hodiny trápení, nevychází mi to nijak jinak než na 45%. Ano, chápu útrapy komunismu, už někdo natočil něco podnobnýho o EU? Nejspíš by to byl podobný paskvil. Jediný, kdo se mi tam líbil byl Macháček, ten jeho sestřih neměl chybu. ()

Hepy13

Já se strašně rád dívám na tyhle filmy který zobrazujou určitou dobu. Ať už je to období druhé světové války (Vyšší princip), po válečné období (Obecná škola), a mnoho dalších Pelíšky, Pupendo, Šakalí léta. A teď si zapisuju (Né do občanského průkazu) i Občanský průkaz. Já sice tuhle dobu sedmdesátých let nezažil, ale jako kdybych v ní byl díky tomuhle povedenému filmu. Vynikající Martin Myšička a samozřejmě paní učitelka v podání Lišky Bokové, nejen že je krásná, ale jako jediná z dospělích... ()

gonga

Díky za skvělé herecké výkony, díky za připomínku, že ta doba byla pěkně zkurvená, že báječný léta nebyly až tak báječný. Škoda, že že to bylo moc dlouhý a škoda, že sebe jsem tam nepoznal. Plus musím poznamenat, a to je největší problém filmu, ze takhle to opravdu tehdy nebylo. Představitelům ústřední čtyřky vzdávám hold, byli přesně takoví, jací měli být. A o Janu Vašim, který hrál malého Matěje, musím napsat, že byl takřka geniální. ()

RickyFitts

až budou naši filmaři takovou péči, jakou v OP věnovali lokacím, rekvizitám a kostýmům, věnovat i režii, scénáři, kameře, střihu, castingu, zvuku a designu titulků, budeme točit krásné filmy... je i předloha tak plná normalizačních klišé? 3- ()

wollo

A já myslel, že Češi už zapomněli točit kvalitní filmy. Chvála bohu (satanu) za tenhle! Spolu s Pelíšky jeden z nejlepších českých filmů polistopadové éry (pro mě). ()

Ramone11

Nejlepší český film poslední doby. Bohužel v čele úspěšnosti a oblíbenosti filmů naší společnosti vedou stupidity jako Bobule, Libáš jako bůh, Miliardář (z poslední doby) apod. sračky, které budou brzo zapomenuty. Občanský průkaz je výborný film, který by neměl být zapomenut stejně jako doba, ve které se to odehrávalo. ()

Majkl1711

Krásný snímek o nedávné době, kterou znám pouze z úst svých rodičů. O době kdy člověka drží nad vodou snad jen láska, alkohol a revolta. Shledávám to tedy povedeným okénkem z historie za 4* :-) ()

Móó

Další dobrý český film. Film nemohu srovnávat s reálným životem v té době, když jsem ještě nebyla, ale líbí se mi celkové zpracování. Musím velmi ocenit hudbu. Zkrátka skvělé. ()