Hořká komedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih, a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. Každý po svém i společně se snaží neztratit v totalitním státě zdravý rozum a smysl pro humor, ale také nezadat si s režimem. Prožívají řadu epizod, některé jsou úsměvné s nádechem absurdní grotesky, jiné dramatické a fatální. Občanský průkaz vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede skrz bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, hledání a nalézání sebeúcty. (Magic Box)

sedlo03

I když jsem z té mladší generace, tak pomocí všech těch filmů, seriálů a dokumentů mám pocit, že jsem to vlastně zažil na vlastní kůži. I když jsem v kině nebyl na českém filmu víc než X let, nemohl jsem si vybrat lepší snímek. Básničky byli fantastické a celkově se mi to zpracování velmi líbilo. Češi můj svůj osobitý smysl pro humor a doba vlády Komoušů je vděčné téma. Kluci to zahráli perfektně a mě nezbývalo, než se v kině velmi slušně bavit. 80% ()

punk_zero

Tento film mi pripomenul dávne časy, ešte keď som chodil do základnej školy. Pripomenul mi vlastne tie nechcené rodičovské stretnutia, kedy prišli rodičia domov a ja so strachom v obývačke sedel :D No také isté rodičovské združenia boli aj na strednej škole, takisto aj pohovory u triednej učiteľky. Ach, tie huncútstva ()

RomanHyde

Občanský průkaz musím pochválit, protože se jedná o zajímavý počin, kdy se kombinuje lehkost komediálního pohledu s tužšími dramatickými pasážemi, které převažují. Ano doba hlubokého komunismu nebyla veselá a můžeme ji sledovat právě ještě očima nezkaženého mládí, které si zachovává poslední zbytky vlastní důstojnosti. Revolta a tichý křik je filosofií oněch mladých lidí, kterým ovšem úsměv mrzne na tváří s blížící se vojnou. Na řadu pak přichází pud sebecházáchovy a třeba i potlačení vlastní důstojnosti, ovšem s kýženým výsledkem přežít tyto roky a zachovat si naději. Né každému se to však podaří. Občanský průkaz tohle zachycuje velmi věrně a i přes na český film dlouhou stopáž si uchovává patřičné tempo a neztrácí dech. Vykreslení té doby a atmosféry je velmi přesné a autentické, obsazení neokoukaných tváří do hlavních rolí je osvěžující a proto nezývá než-li tento snímek doporučit a v závěru zatleskat. ()

M.E.K.Y

Občanský průkaz už dlouho dopředu nenápadně naznačoval, že od dua Jarchovský - Trojan, můžeme očekávat biják, který znovu rozvíří zašlý průmysl české filmografie. A jak se čekalo, tak se také stalo. Snímek je precizně dobovou záležitostí a má mnohá podobenství s kultovními Pelíšky, či Musíme si pomáhat. Není sice tak vtipný, jako Pelíšky (i když humorných momentů se tam najde celá řádka), ale silná atmosféra tehdejší doby a tvrdý režim, skvěle vykreslují sociální poměry. Vše se točí kolem kvarteta kamarádu "na život a na smrt", mladých kluků, jejichž ideály a sny dávají pocit volnosti a svádějí k zamyšlení a srovnání s dnešní hektickou dobou, kdy je všechno snažší. Zpočátku jsem měl špatný dojem z herectví chlapců, ale postupem času se vše urovnalo. Obsazení je decentní, hlavně z pohledu známých tváří, což je jenom dobře. Závěr? Občanský průkaz je jednou velkou nostalgií, hlavně pro ročníky dříve narozené, ovšem bravurně zpracovaný a troufnu si říct, že za pár let (možná desítek let) se může stát kultovním, protože kvality na to rozhodně má! ()

LaGomme

Naprostá nádhera! Nejlepší český film i přes neherecké výkony za posledních několik desítek let! 95% /edit: Po přečtení komentáře uživatele LIVINGDEAD musím dodat ještě toto - POMO, místo abys banoval normální uživatele přinášející do jinak fádního kolektivu zdejších uživatelů lepší světlo, tak banuj tyhle ultimátní retardy jako LIVINGDEAD! Nepamatuju si, kdy mi bylo takhle špatně, po přečtení jeho hovnokomentáře! ()

j0nathan

Parádní snímek. Tu dobu jsem nezažil a věřím, že to muselo být pro některé opravdu peklo, ale ta doba měla přece jen svoje kouzlo. Na jednu stranu mě mrzí, že jsem v té době nemohl žít a na tu druhou jsem za to rád. I když se mi nelíbily herecké výkony hlavní čtyřky musím dát 5*, protože přednosti tohoto filmu jsou úplně někde jinde... ()

Lachvos

Celkem velký projekt na českou produkci, ale o to víc jsem byl na něj zvědav. Rozhodně jedinečný ve výpravě a kostýmech, atmosféra českých 80. let na vás z toho filmu po celou dobu působí asi nejvíce. Musí se to ovšem brát trochu s rozumem, což nemám z vlastní hlavy, ale od ročníků kteří onu dobu zažili. Ale jako jednu z možností, jak se v těch časech mohli cítit nejen náctiletý a také jako pro porovnání pro nás, co jsme přišli na svět později, to doporučuji shlédnout všem věkovým i názorovým kategoriím...Plus kluci v hlavních rolích, z nichž většina stojí za kamerou poprvé? K nezaplacení :) ()

toi-toi

Uvedomujem si, že musí byť veľmi ťažké pretvoriť knihu na film. Hlavne keď sa jedná o knihu s celistvým príbehom zaberajúcim dlhšie obdobie. V tomto prípade sa tak film stal zmesou rôznych skečov s dobrými hercami na malom priestore, ktorému kraľovali neherci. Škoda, že trailer z väčšej časti ukázal všetky komické zbrane a ostala len dráma o skurvenej dobe, kde sa mali všetci ťažko a potrebovali sa prebiť. Mnohí tu prirovnávajú film k Peliškám či Pupendu, kvality Hřebejkových filmov však, podľa mňa, nedosahuje. Za to ma však poriadne navnadil na knihu, ktorú sa určite budem snažiť zohnať. Veď ktovie, možno po jej prečítaní zmením komentár i hodnotenie.. ()

Pitrsss

Umění, točit tyhle hořko-sladké komedie z dob minulých, je taková česká z nouze ctnost. Zato kvalitní a SOUČASNÉ české snímky, natočené po roce 2000, bych spočítal na prstech jedné ruky (samozřejmě se rád nechám vyvést z omylu). Každopádně i přes to, že tohle téma tu už tolikrát bylo, musím uznat, že Občanský průkaz je vážně kvalitní film. Občas úsměvný, často trpký. Co bych rád vyzdvihl, je "historický" komparz, rekvizity a vůbec celá ta "dobovost", která je zpracována velice precizně. Co se týče ústřední (ne)herecké čtveřice (pro všechny první herecká zkušenost vůbec), je to jako na houpačce - celkem uvěřitelné scény střída prkennost... Ale naprostým skvostem jsou pro mě vedlejší herecké výkony. Přemýšlel jsem, koho bych uvedl za všechny, ale nejde to....Takový herecký koncert se prostě jen tak nevidí. Dobová hudba to všechno skvěle dokresluje. Už delší dobu vím, že Ondřej Trojan není žádný pitomec, v hlavě to má srovnané a očividně ví, co dělá. Na závěr bych si dovolil doporučit 2diskovou edici se super bonusy. Za mě 90% Dojemnější komentář: Verbal ()

embecka

Osobne by som tento film nenazývala komédiou. Skôr takým trpkým smiechom cez slzy, dokonalým obrazom doby. Scény mladých rebelov, ktoré vedia nas*ať. Ono, tie časy mali čosi do seba, našli sa ľudia, ktorí neboli ticho a aj keď vedeli, že sa im to ani najmenej neoplatí, bojovali. Za seba, za slobodu, za voľné dýchanie, za život ako taký. Bodaj by každé obdobie malo takýchto hrdinov, bodaj by sa z každého obdobia natočil taký dobrý film :) ()

Atheas

Opakováním toho samého stále dookola nikdo nevymyslí nic nového, ale přece jen jednou se na to pěkně koukat na to dá. ()

PhillM.

Pro mě překvapení. První hodinu jsem protrpěl - TAK pekelně se podobala drtivé většině filmů podle Šabacha, že jsem měl pocit mnohonásobného déja vu. Pak se ale vyrazilo do Jugoslávie, hořko-sladkost příběhu změnila poměr k prvému, a film se mi začal dostávat pod kůži. Občanský průkaz je jeden z těch lepších českých kousků (vzhledem ke stopáži možná spíš kusů) posledních let, jehož úskalím je především topornost mladých herců (což jsem čekal), která ovšem v některých scénách přeskočí na jejich podstatně zkušenější kolegy (což jsem nečekal). I tak je to dle mého názoru film hodný pozornosti a slabších čtyř hvězd. ()

Pavelos

Od začátku snímek sliboval hodně povedenou podívanou, jenomže postupem času se počáteční nadšení začíná vytrácet a ke konci už je to jenom z povinnosti. Dlouhá stopáž zde působila spíše na obtíž:-( Spousta výborných pasáží zde byla slepována s těmi hodně nudnými a zhruba od půlky filmu taky s depresivními. Ač to v té době tak bylo, tak přece jenom i to špatné se dá podat rozumným způsobem, tak že to působí koukatelně. Mistrovské dílo z tohoto období jsou Pelíšky. Tam bylo vše negativní bráno, tak nějak s nadsázkou. Hodnocení na 3* to sice nemá, ale na 4* také ne.. Dal bych 3,5* :-) ()

passat

Po delší době jsem zase viděl nějaký film, a co víc, český film. Na Občanský průkaz jsem se podíval, protože jsem již dříve viděl trailer a na filmy typu „jak to bylo kdysi“ se vždycky rád podívám. Film mě docela překvapil svým pojetím, ale to vůbec neznamená, že je špatné, právě naopak. Příběh několika kamarádů bojujících s režimem je velmi silný, a o závěru to platí dvojnásob. To vše umocňuje perfektně vybraná hudba a pár vedlejších vtipných momentů, které filmu dodají správný šmrnc a nadhled. Co mi moc nesedělo, tak to byli herci hlavních rolí, ale to je čistě subjektivní názor, a myslím, že stylizačně do filmu dobře zapadli. A ještě bych vytknul trochu delší stopáž. Myslím, že půlhodinka méně by filmu prospěla. Abych to tedy shrnul, Občanský průkaz mě potěšil a poskytl mi zajímavý pohled na tehdejší dobu, za což ho nemohu než doporučit. 75% ()

Skarface

Nikdy jsem film neviděl celý až dnes sem si na něj udělal čas a kouknul jsem se v televizi a jsem nad míru překvapen ! Film který ve mě vzbudil emoce a touhu si film pustit znovu opravdu se nad míru povedl a celé dvě hodiny mě neskutečně bavil . Musím uznat a pochvalit pana Trojana že odvedl výbornou práci . I herecké obsazení bylo na výbornou ! ()

ChillThomas

Co dodat no, posraný komunismus !!! Krásný film o době mezi lety 1973-77 .. Ta bezmoc,bezpráví a několik slizkých udavačů. Jak se dá kvůli názoru dostat do problému a jak je těžké se vyhnout vojně nebo volně cestovat bez gestapáckýhch kontrol, to vše je ve filmu ukázáno s doprovodním soundtrackem Boba Dylana a různých pecek z let 60-70 a výhradně pašovaných kapel z USA, jako byly Led Zeppelin, The Rolling Stones .. nebo Frank Zappa .. Co bych ještě neměl zapomenout je opravdu skvěle ztvárněno prostředí a atmosféra těch bolševických let v socialistických dobách .. 90% ()

Pawlisman

Výborný film s mnoha velice silnými a krásnými momenty. Možná škoda, že jsou tyto vrcholy zřeďovány a film natahován. O 20 inut kratší stopáž a tím zhutnění toho nejlepšího. Dávám plný počet. Dětské herecké výkony jsou na hraně. Ale někdy svojí amatérností přidávají kvalitám filmu. Někdy bohužel naopak. Celkově skvělá práce týmu - režie, kamera, zvuk... pěkné. 8,5/10 ()