Anas: indický film

(festivalový název)
  • Španělsko Anas: una película india (více)
všechny plakáty

Anas Zaghlul z města Nábulus je svérázný Palestinec, který byl kdysi nadějným sportovcem a zároveň uvaděčem v kině. Před několika lety našel za temné noci na ulici zohavenou mrtvolu palestinské ženy, na níž byla vykonána pomsta kvůli údajné „spolupráci“ s Izraelci. Od té doby Anas ví, co znamená pohybovat se na pokraji šílenství. Tvůrce s vnímavým okem kameramana sugestivně propojuje filmovou evokaci stavu mysli jedince s reportážním vhledem do skličující reality okupovaného území, jež připomíná noční můru bez konce. K navození intenzivního existenciálního pocitu používá neotřelých obrazových symbolů a literárních textů (např. Robert Walser). Jeho nevšední hrdina Anas se ohlíží za dětstvím a mládím, probírá se vzpomínkami na přátele a bratra, kterému alkohol zkrátil život. Navzdory občasné konfrontaci s psychiatry či s imámem hovořícím o posedlosti ďáblem se Anas snaží vést klidný život. (MFF Karlovy Vary)

integer

Poměrně zajímavý dokument ze života běžného Palestince, který chce žít normální život kazí dvouhodinová stopáž. Film by se dal s klidem zkrátit na polovinu. ()