Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

lucijelucije

Milé překvapení pro mě =) Tohle sci-fi mělo všechno, co mělo mít. Nádherné efekty, kamera, herci a samozřejmě J. J. Abrams, který si myslím, své fandy nezklamal. Já jako laik, moc o Star Treku nevím, ale tahle jízda stojí za to, protože tolik zvratů, co se děje jenom tady v tomto příběhu, vás sesadí z normálu. Neskutečná hra, která nemá jednoznačného vítěze. A to mám ráda, dráhu bez viditelného konce. Jednoznačně **** a možná ještě půl k tomu =) ()

derryl

Zajímavá akční podívaná pro milovníky sci-fi. Já Star Treku nikdy neholdoval a divil se sám sobě, že na mě tento typ filmů po dlouhé době zase pěkně zabírá a vyplnil prázdnou skulinku mé dlouhé cesty žánry. Byla to krásná a důležitá lekce Star Treku. Díky J.J. ()

Jespi

Prostě ne. I když se snažím nezaostávat, jít s dobou, tak se nikdy neubráním porovnávat nový Star Trek s tím starým. A prostě, cap. Pickard je pro mě nejlepší, vždycky byl. I skvělý Cumberbatch nevyplní díru po chabém, chatrném scénaři. Po hodině a půl jsem si připadal jako při prvních dvaceti minutách běžných filmů, kdy se teprve rozjíždějí. Vyvrcholení filmu mě nijak nezasáhalo. To nebezpečí, temnota, blížící se konec světa na mě nijak nezapůsobili. Na druhou stranu, vizuální stránka se povedla, Yelchin, Cumberbatch a Karl Urban se mi líbili, takže místo, původně zvažovaných, dvou hvězdiček, dám tři. 50% ()

Hydra Foy

Normálne by to bolo za tri... ale keď ten Benedict je skrátka dokonalý.... :D Veľmi neobjektívne hodnotenie zarytej SW-áčky.... ()

xmatysekx

Velice kvalitní sci-fi. V ději sem se zpočátku trošku ztrácel ale nakonec se ukázal býti poměrně šťastně zpracovaným. Výkony herců hodnotím také velmi pozitivně. Nevidím důvod, proč nedat pět hvězd. Doporučuji i přesto, že jsem naprostý neznalec světa STAR TREKu. Nebo možná právě proto (?) ... ()

kwoky

Tak toto opravdu ne. Z prvního nového Star Treku jsem byl nadšený. Tenhle je bohužel o mnoho slabší. Tři scénáristi a stejně stojí příběh za starou belu (lidé proti lidem proti ještě jiným lidem a do toho desetiminutová bitka u Klingonů doma - WTF?). Postavy jsou jak katalog psychopatických sobců a dokonce i ten Spock mi tady lezl na nervy. Snad jen hlavní záporák je opravdu dobrý, i když vlastně nechápu, o co mu celou dobu šlo (o pomstu? fakt?!) Takže i když efekty jsou k pošušňání, nedokážou zakrýt filozofickou prázdnotu (porušení prime directive je tady v podstatě "na pohodu"). Soundtrack mi nevadil, ale zdálo se mi, že je hodně "starwarsovský". Fakt jsem čekal, že na konci začnou Williamsovy titulky... Takže za mě je tento film fail. Dal bych možná tři hvězdičky, ale ten závěr s Kirkem už jsem nerozdýchal. Ach jo. ()

cepice

Lepší než jednička. Méně chyb, Benedict úžasný, o fň nudnější než jednička, avšak při filmu nekoukáte na hodinky, kdy to skončí. Palec nahoru. ()

Hanes88

No nevěřil bych, že mě takhle chytne zrovna série Star Trek...Ale díval jsem se na tohle pokračování a musím říct...ANO...tohle se opravdu povedlo!!! Děj, efekty, hudba...všechno super. Navíc výborný výkon podal kromě hlavních herců i B. Cumberbatch. 85%. ()

jasiska

Dobre napísané a obsadené postavy, celkom zaujímavý dej so zopár zvratmi, presvedčivý záporák a efektné závery a hudba. Nie je o čom. ()

Varan

Druhý díl novodobé série Star Trek mě opravdu natchl - akce od začátku do konce. Opravu celá tato série o nové Star Trek sérii je dobrá, ale tento díl se mi ze všech těch dílů nejvíc líbí. Opravdu doporučuji - 10/10. ()

Mikino00

Posádka lodi Enterprise je zpět a navazuje na to nejlepší z předchozího restartu série, k tomu ještě přibírá notnou inspiraci jistým starším dílem, čímž vytváří akční podívanou, propletenou schopným příběhem, plnou vesmírných středů, zrad a spiknutí. Samozřejmě nechybí ani špetka humoru, odzbrojující vizuál i charakterní záporák Cumberbatch či krásná posila flotily Alice Eve. Nebránil bych se pokračování této sympatické posádky, avšak pro příště bych ocenil větší dějovou originalitu, nejen novou verzi staršího příběhu. ()

Prehry

No. Co k tomu říct .. Nejsem zrovna příznivcem sci-fi, nedokážu to tedy pořádně zhodnotit z tohohle pohledu, či srovnat s předchozími díly, neboť tento byl první, co jsem viděla.. Přestože mi unikly souvislosti z minulých dílů, chytla jsem se v podstatě od začátku a konečně mi došly některé vtípky z The Big Bang Theory :D Akce ve filmu super. B. Cumberbatch si upevnil místo v mém žebříčku oblíbených herců. :)) Předvídatelný konec tomu sráží jednu hvězdičku. Ale aspoň mě to přesvědčilo, že žánru sci-fi dám možná ještě šanci :D ()

Jaro_slav

Tak ňák doufám, že se z úvodních scén stane tradice. Zatímco minulá byla epicko-dojemná, zdejší je spíše humorně-cotokurvamáznamenat hračičkovská. Nový hlavní hudební motiv byl úspěšně rozvinut do dalších variací, aby se na samém komci skoro až dojemně prolnul při titulcích s motivem tradičním. Lze (ne)zpozorovat o trochu méně "džejdžejovské kamery" (asiže kulivá třidé, kerý nevim, zda si třidé dám) a po celou dobu nám E. ukazují v nových a nových kulisách a v situacích, jaké jsme si dřív mohli jen snivě představovat; a nedivil bych se, kdyby si Džejdžej sám tak trochu plnil sen. K vidění je i pár vizuálních vtípků na Zemi - nade vše bych vyzdvihl nenápadnou poctu Cunardu na pozadí jednoho záběru. Velikým FTW překvapením je krátké, zato impozantní vystoupení Čaka Noryse - kdo by to řekl, že se Walker objeví ve Star Treku...?. Několik velmi vyznamných (a trošku moc polopatických) mrknutí na pamětníky starých stártreků vyustí ve scénu, která tam musí být jej proto, aby se "trekkies" smáli (ale ne vysmívali) a až po filmu si uvědomili, že tam byla jako symbolika alternativní historie budoucnosti, v níž sice dochází ke stejným průserům, ale dějou se jinak. A za povinný, očividně kalkulovaný, ale přesto tak milý švenk kamerou na všechny předchozí Enterprise bych dal hnedle šestou hvězdu. Kolem a kolem, koho nakonec zajímá děj a jeho logika? Film roku? ()

Ant_Antony

STAR TREK: INTO DARKNESS (aneb studijní materiál pro všechny, kdož chtějí prorazit ve filmovém průmyslu)... 1. Restartujte starší filmovou sérii s početnou základnou fanoušků... 2. Již během restartu přidejte přísadu "cestování časem", což ovlivní další osudy již známých hrdinů a můžete si s nimi dělat co chcete... 3. Dle již známého pravdila hororových pokračování (neplatí jen pro horory) upusťe od příběhu, přidejte mrtvé, roztřeste kameru a vše udělejte mnohem monstróznější... 4. Ze staré filmové série vycucněte všechny ikonické momenty a charaktery, které libovolně protřepejte i zamíchejte a máte vyděláno na trojku... 5. Přidejte krásné ženy, ta z jedničky už nebude stačit, přesto ji využijte k tomu, aby jste fanouškovské základně pomocí ní během první třetiny druhého dílu navodili ztopoření... A teď k filmu... NUDA zabalená ve velkoleposti funguje a vždycky fungovat bude, dokud se nepřehřejou nejvýkonnější počítače využívané k tvorbě triků - jo a když nemůžete použít triky, použijte tmu ať je ze studia vidět co nejméně!!! Kirk dospěl, Spockovi ještě víc odstávají uši a stává se nesnesitelným pro celou posádku, přesto v pravý čas dokáže přijít s logickou prognózou, že jsou vlastně všichni přátelé... Nejsvětlejším prvkem celého filmu je ovšem Benedict Cumberbatch coby nejlepší záporák tohoto desetiletí a asi se přidám na stranu Cumberbitches, jelikož on je pravou hvězdou filmu nikoliv USS Enterprise, která se tentokrát ponořuje snad do všeho jen aby za zvuků pompézní hudby ve zpomalených záběrech opět "vyplouvala" na povrch... 70% ()

loco

těch 40 ká-čé navíc za IMAX za to rozhodně stojí, je to jako vybírat mezi oktávkou za 300k a porschem za 350k ()

Milky.

Všechna očekávání se kterými jsem tam šel jsou splněna, trikové oddělení by zasloužilo jedničku s hvězdičkou, herci taktéž a Abrams tentokrát sice nepředhodil svoji klasickou mystiku, ale i tak se ukázal. Ani chvilku jsem se nenudil a na velkém plátně to stálo za to. Už jsem si říkal, že dám luksuksní 4 hvězdičky, ale pak přišla finální část, z filmu se nejdřív stala Zkrocená Hora (aneb dokonale jsem pochopil komentář z jednoho časopisu "Spock má přítelkyni, ale miluje Kirka" ) a pak se ukázala naivní zakončovací pasáž pro mladé Trekies. Za to jednu hvězdičku beru. Nebýt konce tak je to perfektní 4 hvězdičková poprornovka, takhle bohužel. A nesmím zapomenout na Cumberbatcha, ten herec je perfektní. ()

David661

Nevím, co říct, co tu ještě nebylo. Píšu jen, protože mám tu čest psát komentář s pořadovým číslem 300. Jinak za mě 78% ()

tlamiczka

Moc to nedává smysl, je to tak strašlivě epické až to působí jak parodie, světýlek je tam jak v lunaparku, všechno je zrychlené na trojnásobek...ale je to nářez. Dementní, nesmyslný, parodický nářez. Celkově to působí jako perfektně zmáknuté intro akční hry pro náctileté. 70% ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle