Reklama

Reklama

Gregory Peck jako ochránce pronásledované ženy v americkém westernu. Tvůrčí tandem, tvořený režisérem Robertem Mulliganem a producentem Alanem J. Pakulou, vytvořil v šedesátých letech pozoruhodnou sérii filmových děl. Rádi vyprávěli silné příběhy, často vycházející z prověřených literárních nebo jevištních předloh, a soustředili se zejména na vedení herců a na realistickou kresbu prostředí. Největšího úspěchu dosáhli přepisem známého románu Harper Leeové Jako zabít ptáčka (1962) s Gregorym Peckem v oscarové roli jižanského právníka. Jejich spolupráce se uzavřela v roce 1968 (kdy se Pakula vydal na svou vlastní režijní dráhu) westernem Plíživý měsíc, natočeným podle stejnojmenného románu Theodora V. Olsena, který vyšel i v českém překladu. Gregory Peck v něm ztělesnil stárnoucího armádního zvěda, který se ujme ženy zachráněné z indiánského zajetí. Problém je v tom, že žena není sama, ale má u sebe desetiletého syna, jehož apačský otec je ochoten jít doslova přes mrtvoly, aby svého potomka nenechal v rukou bílých. Trochu neprávem opomíjený western vyniká zejména kameramanskou prací Charlese Langa, který dokázal zachytit krásu Mohavské pouště na americkém jihozápadě (natáčelo se zčásti v nevadském Red Rock Canyonu). Partnerkou Gregoryho Pecka je významná hollywoodská herečka Eva Marie Saintová (držitelka Oscara za vedlejší roli ve filmu V přístavu – 1954) a v úloze Peckova parťáka se objevuje tehdy začínající Robert Forster, který se vzápětí prosadil hlavní rolí v průkopnickém reportážním dramatu Medium Cool (1969). (Česká televize)

(více)

Recenze (50)

5150 

všechny recenze uživatele

Příběh, ve kterém se hlavní postavy přesunou z bodu a do bodu b a tam dojde k očekávanému finále, se mi moc nelíbil. Akce je naprosté minimum a je s ohledem na postaršího Gregory Pecka. Vyjma posledních cca deseti minut navíc chybí záporák. Nicméně za snahu budovat atmosféru a finální střet, hodnotím 2,5*. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Problémy střídavé péče ve smíšeném manželství na divokém západě. Nebo také příběh o tom, kterak je stopař po patnácti letech armádní stravy ochotný udělat pro slušnou kuchařku všechno na světě. ____ Western buduje napětí spíše situacemi a náznaky, dialogy neplýtvá, akce je pomálu. Může proto působit nudně, kamera je standardní. Přesto ale podle mě dokázal napětí snímek držet až do nevyhnutelného střetu na konci. Možná se mu to zdařilo i jednoduchým trikem, že totiž téměř celý film neukázal rozzuřeného indiána, který je na stopě své ženě a svému synovi. Vidíme jen následky jeho krvavé cesty za uprchlou rodinou. A my si můžeme představovat a očekávat cokoliv. Solidní psychologie postav, přestože ty jsou téměř nemluvné. /Můj hodnocený film č. 6 500/ ()

Reklama

drackula 

všechny recenze uživatele

Veľmi netypický western. Hlavný záporák by sa nestratil ani v bežnom slasher horore. Príbeh je jednoduchý - na jednej strane správny chlapík, ktorý sa rozhodne pomôcť vs. psychopat, ktorý loví svoju rodinu na úteku. Aj napriek trochu pomalšiemu rozbehu to šlape. Záverečný súboj je napínavý a neuveriteľne dusný. ČT2 70% ()

prezdivaka 

všechny recenze uživatele

Asi se tu někdo zbláznil. Scénář je nejen nenápaditý, ale nemá ani žádnou propracovanou psychologii postav, jak tady píše sportovec. Je naopak plný hloupostí. Indián, který ve snaze najít syna, zabíjí každého, kdo se s ním potkal, vystopuje Sama, ačkoliv ten několikrát změní cíl cesty a neví ani sám, kam vlastně dorazí. Sam, aniž by komukoliv platil, tu posadí matku i s jejím indiánským synkem na dostavník, tam zase na vlak jedoucí přes tři státy. Předvídatelné finále je pak od hlavního hrdiny úplně nesmyslné. Tento stopař, poté co zjistí, že je mu indiánský zabiják na stopě, nedělá nic a jen čeká ve svém srubu u ohně. Když přijde o hlídacího psa a hned potom o svého starého přítele, který asi aby pomstil psa, běží vstříc smrti, místo aby jednal rozumně a vymyslel nějakou past, vyběhne za srubu i se svým přítelem Nickem, který pochopitelně přichází o život. Indián totiž střílí jako Buffalo Bill. Potom sedí u praskajícího ohně ve srubu a poslouchá, jestli venku neuslyší přicházet indiána. Ten jako pitomec večer vleze do dveří, ale Sam ho i tak netrefí. Vyběhne za ním, ale venku je kupodivu poledne. Dochází ke klasické přestřelce se všemi klišé, včetně přetahování, kdo koho uškrtí. Sam se pere i přes zraněnou nohu a z předchozí přestřelky i ruku jako lev a noha ho začne bolet, až když indiána téměř zlikviduje. Nakone do něj musí vypálit zblízka tři náboje, než ho dorazí. Film je nejen špatný, ale má i spoustu střihových chyb, za které by vás na FAMU nenechali složit zkoušku. Hraje si i podle libosti se světelnou náladou. Bohužel ale takový je svět od nepaměti. Když je něco podivné a nesmyslné, mívá to lepší hodnocení, než si zaslouží. ()

laik_60 

všechny recenze uživatele

Gregory chrani belošku s indianskym synom proti indianovi načelnikovi, ktorý chce naspäť svojho syna. Pozabíja pritom kopec ľudí, na stanici v dostavníkovej krcme ba aj Gregoryho kamaratov, napokon ostane gregory sám a poslednu polhodinku filmu bojuje striela poraneny do ruky i nohy aby napokon toho zlosyna zabil. doplazí sa domov a šluss, koniec, filmu asi už boli všetci tvorcovia ustatí. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (1)

  • Herec Noland Clay, který hrál indiánského chlapce, je z kmene Bělohorských Apačů. (Hawaj)

Reklama

Reklama