Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

GodKnows

Keď som prvýkrát počul o tom, že sa sa má točiť film o facebooku nijako ma to neprekvapilo. Bral som to ako samozrejmosť vyžmýkať z aktuálnej populárnosti tejto internetovej stránky maximum. Na facebook chodím, nie som na ňom závislý ale pár minút tam čas od času strávim. V jednej veci ho dokonca oceňujem – dá mi dopredu vedieť kto má kedy narodeniny (pre moju deravú hlavu pomoc na nezaplatenie – s nejakými pripomienkami v mobile na mňa nechoďte, ten používam na telefonovanie). Čiže pre mňa dosť nezaujímavý projekt, aspoň čo sa mojej osoby týka. Zaujímavým sa pre mňa stal vo chvíli keď bolo odhalené meno režiséra – David Fincher. Sánka padá smerom dole a v momente brázdim net a zháňam info. Ten David Fincher, čo nám dal kulervôucí thriller Sedem, ten David Fincher, ktorý nám dal generačnú bombu Fight Club. Aj jeho ďalšiu tvorbu možno vždy charakterizovať ako nadpriemernú ba až výnimočnú. Bez hanby som však smelo vyhlásil že to bude jeho najhorší film. Takúto látku nedokáže do zaujímavého filmu pretaviť nikto..... och och och och ako som sa mylil.....viac na mojom blogu ()

ER

Chcete vědět, jak se lze stát ve 20 miliardářem nebo jak vzniknul Facebook? Je tu Social Network Davida Finchera. Fincher si uvědomil, že toto téma bude zajímat i mladé diváky, a zvolil dynamičtější sestřih "zásadních"scén ze života studentů a zakladatelů Facebooku.Do právě probíhajícího právního sporu se v retrospektivě vkliňují povětšinou brilantně vyznívající záběry z života Marka (skvělý Jesse Eisenberg-už je mi jasné,proč ty židovské poznámky), který nad vším ční jako ten, který to vše způsobil.Jeho ego mu dovolí vytvořit skvělou "věc", ale zároveň ho strhne do pořádně smradlavého rybníku-ukradený nápad, podvedený kamarád,odkopnutá přítelkyně,-ve kterém Mark plave se svéráznou lehkostí,jenže v něm zůstává sám. ()

Koty

Z filmu mám poměrně dost ambivalentní pocit. Na jednu stranu mne uchvátilo vidět facebook jako start up, protože je to můj okruh zájmů, na druhou stranu byl Zuckerberg vykreslen jako až moc velkej "bad guy". Celkově je to však perfektní film. Trochu mne mrzí nedotaženost celého filmu, přál bych si, aby byl aspoň o půl hodinku delší (nevěřil bych, že to někdy řeknu u dvouhodinového snímku). ()

sanikope

Samozrejme, asi ako väčšina keď som sa dopočul že sa ktosi chystá natočiť movie o FB tak som si pomyslel svoje. A tak som si tú informáciu nechal prefrčať bez odozvy. O pár mesiacov som sa však dozvedel že za tým stojí sám veľký DF a to už som si 2x preklepol čas premiéry. I keď Fincher už netočí s tou dravosťou ako by si asi mnohí z nás priali ( Se7em/Fight Club) a i po jeho najhoršom kúsku (Benjamin Button) ktorého sladkosťou ma dostatočne otrávil a znechutil som sa i tak nadržaný vybral do kina. A čo som nakoniec dostal? Možno čosi ako Wall Street pre IT, alebo mi to dokonca pripomínalo tohoročný World Cup v Južnej Afrike 2010 počas ktorého sme mali možnosť vidieť určite najslabší turnaj v histórii, ale zato s najväčšou sledovanosťou. Podobnosť čisto náhodná asi nie. Social Network je asi o podobnej prázdnote v nás a našej generácii po roku 2000 komunikujúcej cez klavesnicu. Ale teraz naspäť k filmu. Na začiatku filmu vidíme ako sa budúci zakladateľ FB Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) , háda s priateľkou pri pivku a ona mu dáva kopačky pretože je pre ňu premúdrelý. A tam niekde sa začína náš príbeh. Zuckerberg beží domov s rozhodnutím zavesiť preňho túto dôležitú informáciu na jeho blog a zdielať to s inými študentmi online. A tam niekde akoby vznikla tá jeho idea o zdieľaní informácii. Na naše šťastie film nie je o vplyve FB na nás. Skôr je o tom ako sa vyrovnávajú s tlakom moci tí ľudia ktorí stáli pri zrode mašinérie zvanej Facebook. I keď to tak na prvý pohľad vyzerá tak Zuckerberg pre mňa osobne nie je hlavným hrdinom filmu ale na moje príjemné prekvapenie ním je jeho kámoš z Harvardu Eduardo Severin (Andrew Garfield) ktorý v začiatkoch finančne podporoval Zuckerberga v jeho aktivitách so založením akejsi formy socialnej siete z ktorej neskôr vznikol samotný FB. Film je podávaný akoby čo najviac z jeho uhlu pohľadu. Ale tak ako sa celý dej filmu točí o percentách a podieloch, podobne je to s hrdinami filmu ktorý akoby sa bili o tie svoje podielové uhly pohľadov a to si na Fincherovom filme asi najviac vážim. Že sa nesnažil nikoho ukázať v krajšom svetle alebo kohokoľvek démonizovať. Naozaj ťažko sa mi hodnotí tento film, pretože až čas mi ukáže či film bude schopný prežiť alebo to bude iba taká generačná záležitosť. Zatiaľ si to Social Network dobre rozbehol ale som veľmi zvedavý ako na mňa zapôsobí za 5-10 rokov....Zatiaľ za 4 ()

Mathiue1994

Zpracování příběhu někoho, kdo vymyslel a vytvořil zatim největší fenomén 21. století. Ten fenomén ovlivňuje nás všechny víc než si myslíme. I když nevím co všechno z filmu bylo pravdivé a co byla jen fikce, už jenom tématem a tím co všechno jsem se dozvěděl o této sociální síti si u mě jasně zaslouží 5*. "Kdybyste vymysleli facebook. Tak jste vymysleli facebook!" ()

Petula009

Mám rozporuplné pocity.Což bych asi pozitivně ocenila na filmu ale né v životě a tak jsem na vážkách. Připadá mi že postava Marka Zuckerberga je odtržená od reality a řeší malichernosti jako bylo už tolik proklamované kuře nebo vstup kamráda do spolku.Bude to potřebovat jěště jedno shlednutí a pak se uvidí,zatím zůstávám na 4. ()

radeckator

Nuda, nuda, nuda. Jestli chcete někdo vidět zhmotněnou nudu, tak směle vyražte na tento film. Dokument o stavbě parkoviště by mě přišel zajímavější, než tento nicnevypovídající dokumentární film o chlapcích, co vymysleli Facebook. A pod komentář uživatele TheRaven se podepíšu. ()

Kvasekus

Předně bych chtěl říct, že FB nemam a ani to nemam v plánu...ani Social network mě nepřiměla si ho udělat. Což je ovšem dobře, protože určitě nebylo v plánu něco jako oslava FB. Film je to zajímavej, Fincherův rukopis je tam celkem znát a to je fajn. Musim říct, že i díky dobře zvolenejm hercům sem se do filmu celkem bez problému zabral a čekal, kdy nám minulost splyne s realitou. Bylo zde řečeno, že hudba nebyla úplně ta pravá ořechová...Salahadin dokonce píše, že je to hrůzná směsice pazvuků...já říkám...někdy:-). Základní melodie budiž, ale je pravda, že třeba u závodu veslic, to je šílenost. No sumasumárum jsou to pěkný 4 špuntíky a zároveň bych rád napsal...Lidi nesedtě celý hodiny u toho facebooku a jdete ven:-) ()

maniche

Fincher mě znovu nezklamal, i když podle mnohých se už nikdy nepřiblíží filmům jako Sedm a Klub rváčů, jsou jeho filmy vždy zárukou skvěle odvedené práce. Social network má emoce, skvělou atmosféru, nenápadnou, ale výbornou hudbu. Největší nejistotou pro mě bylo herecké obsazení, ale ukázalo se, že obavy byly zbytečné. Skvěle zahrané a zrežírované drama. ()

MeaCulpa

David Fincher dospěl. Zatímco jeho první filmy vás dostaly do kolen neotřelými nápady, pointou a neodolatelným feelingem, poslední Fincherovy filmy jsou formálně dokonalé, pečlivě vysoustružené, ale už nenadchnou tou neodolatelnou vnitřní energií, kterou měl Klub rváčů, Seven. Projektu Social network jsem nevěřil od začátku a Fincher mě velmi mile překvapil. Perfektně vybraní herci (u mě vedou dokonale sehraní bratři Winklevossovi), soundtrack, bez debat dokonalý scénář, který vás během několika minut přitáhne a do konce nepustí. Fincher se chytře vyhýbá poučování jestli je facebook zlo nebo ne, ale zaměřuje se na jeho hlavního tvůrce Marka Zuckerberga, který je dokonalým prototipem Občana Kanea naší generace. Selfmademan, který chce ohromit okolí, ale jako nerd na to nemá vyjadřovací schopnosti ani povahu. Když se seznámí se Seanem Parkerem potká to čím vždy chtěl být, ale nikdy toho nemůže dosáhnout. Zavěrečná katerze, kdy Zuckerberg získal svou milovanou firmu, ale přišel o přátele, ztratil milovanou dívku i vzor a končí úplně sám je dokonalá. Závěrem bych řekl, že The Social Network přeju Oscara i když vím, že u akademie tohle téma nemá absolutně žádnou šanci. Sociální síť není tak cool jako Inception, ale v přímém souboji u mě nad novým Nolanem Fincher jasně vyhrál. ()

bakeero

Řemeslně dokonalé. Na to už jsem si od Finchera zvyknul. A narozdíl od Benjamina Buttona ne tak vykalkulované. Proto dávám 4* a uvidíme, co s tím udělá čas :-) Aktualizace 28. 2. 2011: Po druhém shlédnutí chybí k 5* skutečně jen kousíček. Všechno skvěle klape a jede jako na drátkách. Fincher je mistr svého oboru. ()

jda23

Tu platí, že do niektorých „vyprávaní“ sa nedá púšťať v istý čas a čakanie by pekné ruže prinieslo, respektíve viac tých istých ruží. Dá sa vravieť o prirýchlej stratégii, ktorá mala naskočiť na dobre rozbehnutý vlak menom FaceBook. Aj to je možno dobre, pretože nikto nič nevie a kto už vie ako dlho facebook poletí. The Social Network nieje taký „cool“ ako by sa mohlo zdať, ale vyžaduje si chvályhodné známky a stojí si za nimi. Scenár napísal Aaron Sorkin. Facebook založil človek, ktorý nemá veľa priateľov. ()

marusaj

Příběh asociálního geeka, který to dotáhl hodně daleko, zpracovaný s takovou bravurou, že si říkám (opět):"Fincher, to je prostě unikát". A k němu zde samozřejmě přibývá Aaron Sorkin, který toto dílko rozepsal a sepsal s takovou mírou vnitřní energie, emocemi a empatií k jednotlivým postavám, že nevidím jiného kandidáta na letošního scénaristického Oscara. Zařezán v sedadle od začátku do konce, tleskaje, nedýchaje a radostně výskaje. Strhující. P.S. Jesse Eisenberg je jednoduše skvělý. ()

Karp

Volné pokračování Rockyho?:-) Film je stejně rozporuplný jako samotný Mark Zuckerberg. Na jedné straně skvělé herecké výkony, na straně druhé ten příběh vypráví o někom jiném, než je skutečný zakladatel facebooku, což je vzhledem k lehce dokumentárnímu stylu smutné. Být Zuckerbergem asi jsem na režiséra a scénáristu naštvaný. Ale chápu, že hl. představitel coby ryzí asociální nerd (snad i outsider) pomáhá vytvářet potřebné napětí a emoce tam, kde díky scénáři takřka žádné nejsou... The Social Network je takový Rocky pro průměrně až lehce nadprůměrně inteligentního diváka. (Nic proti Rockymu, sám se řadím k průměru :-)) Prodává se tu ve velkém americký sen, fascinace úspěchem i Zuckerbergem a otřepané ale pravdivé rčení, že šanci má každý. - Jen je důležité ji správně využít. Facebook je fenomén (byť mu nerozumím), a proto je i film fenoménem... Dovolím si být dnes tolik populárním vizionářem... Za 10-15 let až facebook převálcuje jiná social audiovizuální pastička, nebudou ti mladší chápat, co je na tom filmu vlastně skvělého. - Proč řešit něco, co už dávno není in? Leda snad, že by Sean Penn a Mark Zuckerberg přišli do nějakého nového filmu radit nadějnému studentu Harvardu, jak zapomenout na svou ex a nezblbnout z toho... Jen díky výrazným hereckým výkonům a dobrým dialogům dávám 4 hvězdy. ()

Ceberus

Tři a půl hvězdičky. Od filmu o Facebooku jsem neočekával žádný zvláštní zážitek, očekával jsem nudnější telenovelskou porci divokých vztahů, prostě typický sociální film, které se točí tady v Česku, protože u nás nejsou peníze na akční nebo scifi filmy. Jenže tenhle film je na rozdíl od těch českých takový údernější, opravdu se tam něco děje, zatímco v těch českých se více jenom kecá. Ještě větším překvapením pak byl kvalitní herecký výkon Justina Timberlakea. Na druhou stranu je to film podobný životopisnému Gándhímu - je to film, na který nemám potřebu se dívat znovu (proto nedávám čtyři hvězdičky). A abych nezapomněl - bratři Winklevossové jsou také zahraní výtečně. Nebýt závěrečných titulků, asi bych doteď dumal nad tím, zda je hrál jeden herec nebo nějaká herecká dvojčata. ()

cyright

Vlastně je to tak dokonalé, až je to sterilní. Zejména u filmů opírajících se o reálné události a tvářících se přitom civilně začínám být tak nějak alergický na ty vycizelované dialogy, u nichž je zcela zřejmé, že by je reálné postavy nikdy z úst nevypustily, a na celý ten do sebe bezchybně zapadající scénář. Ale to je tak jediné, co se tomu dá vytýkat a pro někoho to může být naopak největším kladem filmu. Pro mě ne. Lidskost tohoto filmu je zcela bez chuti a bez zápachu. Slabé 4*, možná později i pád na 3* :) ()

bajos

Ať už to tak opravdu bylo nebo ne, je to zajímavý příběh o velkém fenoménu dnešní doby, který se týká spousty z nás. Ač jsem se trochu bál, že film bude hodně IT a že se budu nudit, nestalo. Naštěstí. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)