Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

mirec88

Facebook veľmi nemusím, som tam maximálne 2-3krát za týdeň, ale tento film ma zaujal. Nie preto, že ho točil Fincher, ale proste pre námet - ako vlastne ten fejsbúk začal? Kto je vlastne Mark Zuckerberg? Môj osobný názor vytvorený na zálade toho filmu je ten, že človek ktorý ytvoril sieť, kde môžu komunikovať priatelia z celého sveta, nakoniec stratil aj toho jediného priateľa ktorého mal - toho židovského chlapca. Dosť smutné a zároveň na zamyslenie. Takže závislí fejsbúkári - pozrite si kolonku "Priatelia" a z toho čísla 386 si premyslite, kto z nich je naozaj priateľ? Fakt dobrý film sám osebe a s výbornou réžiou. A na to, že má dve hodiny a je to v podstate komorná dráma, mi to rýchlo ubehlo. ()

Kosmik 1

Asi se budu vymykat zdejšímu hodnocení a předem se omlouvám, že ho budu kazit, ale bohužel. Člověk se nemá nechat ovlivňovat a má mít svůj vlastní názor. Už dlouho jsem u filmu nezažil, abych se minimálně (nevím to zcela přesně) pětkrát díval, kolik že to ještě zbývá do konce a od filmu odbíhal (v tomto případě mi to přišlo spíš jako úleva). Nevím co k tomu říct, prostě mě nic nezaujalo. Dialogy mi přišli nudné, lidé taky a o historii facebooku jsem rád, že toho vím co možná nejmíň. Toto se nelíbí uživateli Kosmik 1 (doufám, že je to tak správně). Tak a teď mě ukamenujte. :-) ()

Bagr_007

Genialita? Výjimečnost? Ale nejenom na straně hlavních "hrdinů", ale i na straně režiséra. Fincher v podstatě jen potvrzuje to, že každý jeho další snímek byl, je a bude obrovskou filmovou událostí. Facebook také byl, je a bude a to, že tato úžasná výpověď o jeho vzniku nedostala Oscara za režii a film roku, je neskonale velkou nespravedlností. ()

Puyi

Film je to poměrně působivý, celou dobu jsem se hodně bavil, zvláště uplný konec je super. Zahrané je to též skvělé, skvělá je i hudba... Přamýšlel jsem celkem dlouho kolik filmu dát, původně jsem chtěl dát 5*, ale nakonec z toho sešlo a dávám 4. :) ()

drackula

Bolo naozaj zaujímavé, nechať sa strhnúť filmom, ktorý stojí výslovne na dialógoch. Malo to tempo, malo to myšlienku a nenudilo to ani sekundu. Fincher sa zase vytiahol aj keď dokonale neuzemnil ako to má niekedy vo zvyku. 90 % ()

Masrii

Velmi povedený životopis zakladatele Facebooku, mladého ambiciózního flegmatického nerda. Podle mého velmi dobře zvolení herci, zejména Jesse Eisenberg. Nejde tady o to, z jaké části to je pravda nebo ne, ale z čistě filmového hlediska je to výborný a poutavý film a Oscara za scénář má určitě zaslouženě. 90% ()

Autogram

Vznik webovej služby alebo sociálnej siete v čase, keď ešte ľudia nenosili visačky, či niekoho majú, môže byť celkom nudná záležitosť s hodinami a dňami tichého sedenia pri počítači. Keď sa v záujme filmovej dramatickosti prelínajú dve časové línie, už to vyzerá ináč a striedanie akoby súdneho procesu, internátnych začiatkov a vášnivých aziatiek, plus nepovšimnutá prednáška Gatesa je to pravé, čo som očakával od filmu. Hlavná postava Marka ako arogantného blbečka, čo poriadne nevie, ako k tomu všetkému prišiel, možno celkom nezodpovedá skutočnosti, ale je to film, kde sa nekladú otázky typu fact or fiction. Na životopisný film je to nakoniec slušná zábava. –––– Máme obdivovateľky. – Môžeme nejako pomôcť? – Nie. –––– Zrušte to „the“. Len facebook. Je to cool. ()

venca163

Social Network ("drop the 'the', just Social Network") je podle mě po Fight Clubu nejlepší Fincherovo film. Není to film o facebooku ve smyslu toho jak ho znají všichni kdo tam dennodenně kvasí ani o nějakym soudním procesu. Je to film o tom, jak se rodí velký nápady, velký společnosti a o tom kde všude je (kurva) třeba blbě nezahnout. Sošky za scénář učitě padly do správných rukou a (Jesseho) Mark je frajer =). Mě to vždycky hrozně pozitivně nakopne! "And the water under the Golden Gate is freezing cold." (100%) ()

TheRoller

"I'm CEO, Bitch." Tak, či sa nám to páči, alebo nie, Facebook je prelomový... nazvyme to objav modernej generácie, ktorá zastupuje miesto obyčajného rozhovoru, hrubého fotoalbumu, detského ihriska a pod. Fenomén, ktorý sa stal doslova ošiaľom a nezmazateľne sa zapísal do histórie. 20. storočie má elektrónový mikroskop, penicilín, štruktúru DNA a EKG. 21. storočie má Facebook. Otázky typu: Ako môže niečo, čo je poskytované zadarmo vynášať miliardy? necháme na inokedy. Nemám ale pocit, že by Fleming alebo Watson a Crick boli multimilionári až miliardári a porovnajme si jednotlivé objavy... Najhoršie je, že ak by ste sa spýtali "facebookovej generácie" (cca narodení od roku 2000+), čo je pre nich dôležitejšie, vybrali by si blbý facebook, pretože "elektrónový mikroskop" po vás nevedia ani zopakovať, "penicilín" počujú prvýkrát v živote a o DNA a EKG si myslia, že ide o nejakú skratku ako WTF a LOL. Takáto úvaha je však bezpredmetná a nič nezmení, podotknúť na fakty s danou témou však nikdy nie je na škodu. A tento dôsledok Facebooku je priam alarmujúci. Čo sa týka samotného filmu, je poňatý veľmi zaujímavo - neupína sa ani na jednu vec úplne, čo je nakoniec možno aj zle. Nehovorí len o Zuckerbergovi, len o Facebooku ako takom, len o jeho vzniku alebo len o afére, ktorá okolo neho vznikla. Hovorí proste o určitom období sociálnej siete. Miestami to vyzerá na menší dokument, ktorý od diváka očakáva nejaký ten základ vedomostí o problematike. Veď kto by o tom v dnešnej dobe nevedel, nepočul, nepoužíval... Fincher sa ale vyhol tomu, čo "pokazil" u Zodiaca - encyklopedické, zdĺhavé a nezaujímavé vykladanie faktov a tentokrát to trafil majstrovsky presne. Veľmi sa mi páčili humorné vsuvky ako napr.: keď Mark prerušil právničku, aby si overil, či správne pričítala 1000ku. Tento druh sarkastického výsmechu ála House, M.D. mi je najbližší, takže veľké plus. Úsmevným momentom, dokazujúc výbornú kvalitu scenára, je stretnutie so synom našej milovanej Grace Kelly ako vládcu Monaka a jeho "50 kilometrovej zemi". Jesse Eisenberg perfektný výkon, Fincher z neho vyžmýkal všetko - tie nerdovské monológy, pri ktorých len ťažko spracovávate, čo hovorí, sú božské. Asi najväčším dôkazom Fincherovej režijnej geniality je, že pod jeho aktovkou skutočne hral a predviedol niečo, čo sa dá nazvať herecký výkon aj taký neherec ako Garfield. A za to Finchera obdivujem viac ako ktoréhokoľvek súčasného režiséra, pretože toto bola fakt nemožná úloha a on to dokázal. Justin jednoznačne lepší herec ako "niečo" v oblasti hudby. Veľmi sa mi páči záver - keď Mark neuspel u dievčaťa "naživo", skúsil to cez sociálnu sieť - každý to môže chápať inak, ale ja to beriem ako perfektnú narážku na trend nastupujúci s Facebookom "načo sa rozprávať, keď si môžme písať". Veď písať je ľahšie ako rozprávať... Úvaha na záver - "If you're not paying for something, you're not the customer. You are the product being sold." 85% Najlepší moment: Mark žiada o priateľstvo. ()

Styxos

Ze všech Finecherových filmů se mi tenhle zatím líbil nejvíc. Je to asi způsobeno tím, že není tak odtažitý a chladný jako ty předchozí, ačkoliv Fincheruv rukopis se tu rozhodně nezapře. Svým způsobem je to hodně, hodně mrazivé, když člověk zjistí, jak vznikla oblíbená sociální síť, kterou dnes používá téměř každý obyvatel na planetě. Je to hodně mrazivé, protože ukazuje, co velký balík peněz udělá s člověkem a jak ho dokáže ovlivnit a změnit. Hodně se mi líbil způsob, jakým je to celé vyprávěno - to jak se děj v kanclu (v budoucnosti) střídá s děním v minulosti, kde se popisuje vznik celé téhle mánie a její pozadí. A rozhodně je to taky skvěle obsažené - Jesse Eisenberg je mladý kluk posedlý počítačem, internetem a život kolem moc nevnímá a žije ve svém vlastním světě; Justin Timberlake je slizoun a našeptávač k pohledání, co se snaží využít jednoho naivního kloučka ve svůj prospěch a je po zásluze odměněn a Andrew Garfield (který se mi z celého obsazení zamlouval nejvíc a věřím, že roli Spider-Mana zmákne na výbornou) je pak úplným opakem Eisenbergovy postavy - tedy hodným mladíkem, co vnímá realitu až moc dobře a na svou dobrosrdečnost dojede. Prostě tohle se musí líbit každému, komu se líbí Facebook a dobrá filmařina. ()

iantomasik

Spíš 3,5. Fincher je především neskutečně kvalitní řemeslník. Takhle dotažený film se moc nevidí a je sympatické, jak nejednoznačná je Zuckerbergova postava. ()

HomeAlone

Je to velmi dobry film a velmi dobre sa nan aj pozeralo . Bolo zaujimave sledovat ako spravit z nicoho miliardovu vec , no aj tak mi nejde este stale do hlavy kto bol v skutocnosti Zuckerberg - velky vizionar alebo pekna svina ? Tazko povedat . David Fincher svoju pracu odviedol tak ako mal a The Social Network ponukol celkom slusny pohlad do zakulisia Facebooku , ale to je tak vsetko , no a na 5* to nema . Fincher - naspät k trilerom , kde je ako ryba vo vode . Bol to super film , no pribehovo toho este vela neponukol ()

Specs

Hlášky: Mark Zuckerberg: - "Schopnost vydělat peníze tu nikoho neoslní." & Mark Zuckerberg: - "Musím vymyslet něco velkého, abych spolky zaujal." Erica Albright: - "Proč?" Mark Zuckerberg: - "Protože jsou exkluzivní, zábavné a vedou k lepšímu životu." & Erica Albright: - "Musím se jít učit." Mark Zuckerberg: - "Nemusíš." Erica Albright: - "Proč to pořád říkáš?!" Mark Zuckerberg: - "Protože chodíš na Bostonskou!" & Erica Albright: - "Buďme radši kamarádi." Mark Zuckerberg: - "To nechci." Erica Albright: - "To bylo ze zdvořilosti, nechci tě ani za kamaráda." & Erica Albright: - "Pravděpodobně dosáhneš úspěchů v počítačové oblasti. Celý život si budeš myslet, že tě ženy nemají rády, protože jsi šprt. Ale z celého srdce ti říkám, že to nebude pravda. Nebudou tě mít rády, protože jsi debil." & Eduardo Saverin: - "Čau, Marku." Mark Zuckerberg: - "Wardo." Eduardo Saverin: - "Rozešel ses s Ericou?" Mark Zuckerberg: - "Odkud to víš?" Eduardo Saverin: - "Máš to na blogu." Mark Zuckerberg: - "Ano." Eduardo Saverin: - "Jsi v pohodě?" Mark Zuckerberg: - "Potřebuju tě." Eduardo Saverin: - "Jsem tu pro tebe." Mark Zuckerberg: - "Ne, potřebuju algoritmus, co jsi používal v šachách." Eduardo Saverin: - "Jsi v pořádku?" Mark Zuckerberg: - "Hodnotíme holky." & Marylin Delpy: - "Stránka měla 2 200 návštěv v průběhu dvou hodin?" Mark Zuckerberg: - "Tisíc." Marylin Delpy: - "Prosím?" Mark Zuckerberg: - "22 000." Marylin Delpy: - "Páni!" & Mark Zuckerberg: - "Co se týče obvinění z narušení bezpečnosti, jsem přesvědčen, že si od téhle komise zasloužím uznání." předsedající: - "Cože prosím?" Mark Zuckerberg: - "Ano." předsedající: - "Tomu nerozumím." Mark Zuckerberg: - "Které části?" & Mark Zuckerberg: - "Určitě jste si zjistila, že mi na penězích nezáleží. Ale momentálně si můžu koupit celý Phoenix a udělat z něj ping-pongárnu." & Mark Zuckerberg: - "Kdybyste byli vynálezci Facebooku, tak byste ho vynalezli." & K.C.: - "7 lidí mi poslalo stejný link." kamarád K.C.: - "Co to je?" K.C.: - "Netuším. Doufám, že to jsou kočky, co vypadají jako Hitler, ty mě nikdy neomrzí." & Gage: - "Váš nejlepší přítel vás žaluje o 600 miliónů dolarů." Mark Zuckerberg: (sarkasticky) - "To jsem nevěděl. Prozraďte mi víc." & Mark Zuckerberg: - "Chlap, co vyrobil židli nedluží každému, kdo kdy vyrobil nějakou židli!" & Gage: - "Pane Zuckerbergu, věnujete mi pozornost?" Mark Zuckerberg: - "Ne." Gage: - "Myslíte, že si ji nezasloužím?" Mark Zuckerberg: - "Co?" Gage: - "Vaši pozornost." Mark Zuckerberg: - "Přísahal jsem mluvit pravdu a nechci být zatčen za křivou přísahu, takže musím říct ne." Gage: - "V pořádku, takže ne. Podle vás si nezasloužím vaši pozornost." Mark Zuckerberg: - "Jestli se chtějí vaši klienti povozit ná mém hřbetu, mají právo to zkusit. Ale já tu nemusím sedět a poslouchat lži! Máte jen potřebné minimum mojí pozornosti. Zbytek mojí pozornosti je v centrále Facebooku, kde s kolegy děláme věci, na které nikdo z vás, a zejména vaši klienti, inteligenčně nemá." (Pauza.) "Zodpověděl jsem tím adekvátně vaši povýšeneckou otázku?" & Erica Albright: - "Internet se nedá vygumovat, Marku. Je na stálo." & Marylin Delpy: - "Na čem pracujete?" Mark Zuckerberg: - "Zjišťuji, jak se nám daří v Bosně." Marylin Delpy: - "V Bosně? Nemají silnice, ale Facebook ano?" (Mark nic neříká.) "Winklevossovy musíte vážně nenávidět." Mark Zuckerberg: - "K nikomu necítím nenávist. Winkevossové mě nežalují za krádež duševního vlastnictví, ale za to, že poprvé v jejich životě něco nedopadlo podle jejich představ." & Sean Parker: - "Milión dolarů není cool. Víte, co je cool?" Eduardo Saverin: - "Ty?" Sean Parker: - "Miliarda dolarů." & Sean Parker: - "Vypusťte to 'the'. Ať je to jen Facebook. Je to uhlazenější." & Eduardo Saverin: - "Radši si sežeň právníka, sviňáku, protože se nevrátím pro 30 %... Vrátím se pro všechno!" & Sean Parker: - "Žili jsme na farmách, později ve městech a teď budeme žít na internetu!" & Marylin Delpy: - "Vy nejste kretén, Marku. Jen se ho úporně snažíte ze sebe udělat." () (méně) (více)

Madlene

...podle mého názoru překvapivý Fincher...Námitky na téma, že to není zcela podle skutečnosti, na to se dá jedině napsat : čtěte pečlivě úvodní titulky. ()

dinsdale

Čím víc nad přemýšlím, tím víc se mi film líbí. Nejlépe to pro mě vystihla jedna z dam Spáčilových, že The Social Network je Wall Street naší doby. Tak jak Gordon Gekko definoval potenciálně úspěšného člověka osmdesátek a devadesátek, je Mark Zuckerberg člověkem současnosti - chytrý, sofistikovaný a kreativní ajťák, arogantní floutek a přece místy nejistý kluk, který jen touží po uznání a lidskosti, jedinec, který získává i se ztrácí v dnešní civilizaci západního světa. ()

rubik1

Nebolo to zlé ale bolo to až príliš dlhé a zbytočne ponaťahované. Ale Social Network ma ako celok nesklamal, keďže som od neho ani veľa nečakal.... 60% ()

spikey1

My tu tak trochu všichni přistupujeme na Americký sen a způsob života. Pokud hodnotíme hudbu, režii a herecké výkony?! pak se můžeme těšit z opravdu mistrovského filmu na tomhle se ukázalo že Fincher dokáže v podstatě zrežírovat i Ferdu mravence a bude to mít šanci na oscary. Snímek o vymyšlení Facebooku je tupý a nenápaditý, bez děje, přesto se lidem líbí. Nutí mě to přemýšlet jestli je se mnou něco v nepořádku. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)