Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

vojtyp

Co se Vám honí hlavou? Vše co bych chtěl říct už napsali jiní... Nejvíc se sžívám s komentářem uživatele Cival a larelay... Je asi fakt, že film možná měl přijít o pár let později, ale kdo ví... každopádně Fincher opět odvedl skvělou práci a Social network sem po většinu času celkem hltal... Ale ještě něco mi chybělo k úplný spokojenosti, to možná vyřeší nějaký pokračování za pár let :) takže tak 80% ()

Denieel

Jak velký potenciál může mít film, který má být o snad nejpotenciálnější věci poslední doby? Odpovím si sám, potenciál tam je obrovský. A David Fincher ho využil, řekněme z 90-ti %. Vždycky je co zlepšovat, ale tohle pro mě byla opravdová laskomina. Možná jsem trošku ovlivněn tím, že i mě facebook pohltil, ale to nemění nic na tom, že tenhle film měl to, co jsem si myslel, že by mít mohl a ještě něco navíc. A jinak skvělej Eisenberg! ()

AlmightyM

Po trošku slabším Benjaminovi Buttonovi mě zas Fincher dostal. Už dlouho se mi nestalo, že bych si přál, aby film který má dvě hodiny, trval ještě aspoň dalších 60 minut. Perfektní. Herci perfektní (dokonce i Justin), scénář perfektní, dialogy perfektní a režie jako vždy fenomenální !! ...jenom ten konec mi přišel tak, nějak useknutý, dalších 20 minut by mu určitě slušelo 95% ()

Pattrick

Fincher je můj oblíbený režisér, zde znova prokazuje, jaký neuvěřitelný filmařský talent má.. Mark Zuckerberg je nehoráznej frajer, vymyslet něco z čehož se stane fenomén a vymyslet to za několik týdnů a takovým způsobem je něco neuvěřitelného. Dějově ten film ale postrádá dravost, kterou jsem očekával, nejspíš problém ve scénáři, přece jen, točit film o životě člověka a o tom, jak vysoudit prachy, není zrovna nějaké velké terno, ale Fincher se toho chopil bravůrně. Pro někoho, kdo FB má, se v tom filmu najde a bude mu všechno do sebe zapadat, pro někoho, kdo nemá ani páru o něm, je to scénářově nepovedené. ()

Eres

Od začátku už mě tam pálilo klišé až na půdu. Nedokážu to vyjádřit,ale něco se mi na tom hnusí. Takový typický přístup, všude právníci a prostě " velkej bussines".Zbytečná negativita a dramatizace.Když se na to kouknu z nadhledu tak mi to přijde jako blbost. ()

parchant

Osamelost je deprimujuca, deformujuca, povzbudzujuca, ... zvlastna. Inception ziskava po dnesku vaznu konkurenciu na post naj filmu tohto roku. ()

Margotka

velice zdařilý počin, rozhodně stojí za to vidět víc než 1x.... za pár let si ho s chutí zopakuju (v té době už možná bude i FB někde jinde, tak uvidíme, s čím pan Zuckerberg přijde do budoucna :-) 90% ()

matkoslav1

Já vám nevím. Asi jsem po Fight Clubu a The Game čekal další fincherovské veledílo, ale Social Network mi přišla hodně prázdná. Ano, máme před sebou krásně načančanou vstupní obrazovku virtuálního světa, za kterou běží složitý zdrojový kód. Ale kde je ta dynamika z Hry? Kde je ta paranoja? Bojím se, že koukáme na důležitý film pro další generace, ale ne takový, na který řeknu Wau! ()

ToMaSoo7

Na tento film sa divam uplne inak ako väcsina z Vas. Kedze v problematike o ktorej film bol sa dobre orientujem tak do kina som siel s tym ze som vedel ako film zacne co sa tam bude odohravat a aj ako skonci. Teraz si väcsina z Vas moze mysliet ze tento film mi nic nedal ale opak je pravdou. Po zhliadnuti tohto snimku som prehodnotil (myslim ze kazdy informatik bude natom podobne) to co som do teraz dosiahol a zacal snivat o tom aby sa mi podarilo vytvorit nieoc tak velke ako je Facebook. Na zaver este dodam ze Fincher v tomto diele potvrdil(pre mna) poziciu jedneho z najlepsich reziserov. Hodnotenie: 7/10 ()

Keytee

škoda, že ten chlapec tak rýchlo rozprával...nestíhala som čítať titulky...normálne som nevnímala nic iné len tie malé písmenká čo naskakovali na dolnej casti obrazovky..ledva som si vsimla ako vyzeraju herci co tam hraju. no to je co sa tyka mojho prveho dojmu...ako film je to kvalitna snimka. ()

tomkat

Pokud chcete vidět kvalitní film na dané téma...tak tohle rozhodně lajkujte! Kde jsou velké peníze, tam podnikání bolí - a stejně jako všude jinde do něj pronikají lidské vlastnosti a vztahy. Social network tohle všechno přesvědčivě narouboval na nedávnou přelomovou dobu vývoje internetu a e-společnosti, a za to mu patří čest a sláva. Bod navíc - chvílemi skvěle pasující tísnivá hudba, nejsou tu klaďasové / záporáci - a taky to, že film nechal leccos nevyřčeno: tak, jak tomu asi bylo i ve skutečné kauze. ()

jay.jay.13

Nejdříve ze všeho je podstatné zdůraznit, že The Social Network není pouze film o vzniku Facebooku. Je to především generační výpověď o současné době. O neuvěřitelně rychlé a agresivní době, ve které se z člověka může stát milionář takřka přes noc a stačí k tomu jenom připojení k internetu a dobrý nápad. Přitom úspěch není podmíněn věkem nebo zkušenostmi, nýbrž ostrostí loktů a cílevědomostí. Přesně takový je Mark Zuckerberg, harvardský student, jehož jediným (lehce obsesivním) snem je udělat "něco velkého" a dostat se tak do elitního studentského spolku, protože jedině tak dosáhne úspěchu a štěstí. Už tady je ale první zádrhel pro neamerického diváka - pokud nevíte nic o systému amerických universit, bude to chtít hodně domýšlení, abyste se neztratili. Já naštěstí s domýšlením nemam problém (a navíc sem si o tématu před filmem něco přečetl), takže myslím že jsem to většinou tak nějak pochopil. Středobodem filmu je právě postava Zuckerberga, který představuje zcela nový typ moderního hrdiny - je sice namyšlený a arogantní, ale na druhou stranu si to může dovolit, protože je opravdu velice inteligentní a většina lidí v jeho okolí ho svojí hloupostí jednoduše obtěžuje. A on to umí dát najevo. Díky tomu často dochází ke konfliktům, jelikož jeho sociální inteligence je naopak mizivá (pro vynálezce Facebooku dost paradox), a tak si kolikrát ani neuvědomí, že jeho kritické poznámky (jakkoli trefné) můžou ostatním skutečně ublížit. Hlavní hvězdou filmu je ale režisér David Fincher, který nám přinesl tak parádně napsaný, zrežírovaný a sestříhaný film, jaký tu už dlouho nebyl. Viděl jsem ho už dvakrát a opravdu dlouho se mi nestalo, že bych si tak labužnicky vychutnával každou jednotlivou scénu a jen se kochal parádní filmařinou. Fincher nezapře svůj videoklipový původ a třeba hned úvodní montáž, během který Zuckerberg vymyslí stránku Facemash, je prostě skvostná. The Social Network má jediný nedostatek, který mi ale přišel natolik zásadní, že mi brání v udělení vyššího hodnocení. Film je neskutečně ukecaný a s čestnou výjimkou pár kratších spojovacích scén se v něm mluví takřka nonstop. To by ale samo o sobě samozřejmě nevadilo, jde o to JAK se tam mluví. Jednak strašně rychle a jednak hrozně… jak bych to popsal… propracovaně. Jinak řečeno ty věty, který postavy pronášej jakoby z voleje, bych já musel vymýšlet několik minut a oni je navíc z pusy doslova střílej. Fincher údajně musel rozsáhlý (a skvělý!) scénář Aarona Sorkina zkomprimovat do 2 hodin, a jelikož se mu z pochopitelných důvodů asi nechtělo nic vyškrtávat, nutil herce aby mluvili jak po deseti redbullech. Podle mě to bylo rozhodnutí nanejvýš nešťastné. Teď samozřejmě nemluvím o tom, že člověk co musí číst titulky absolutně nestíhá sledovat dění na plátně. Jde o to, že to působí hrozně nepřirozeně (kolikrát mi dokonce přišlo, že se herci při tom hektickém drmolení sáhodlouhých souvětí vyloženě dusej!). Takhle prostě nikdo nemluví. Nejdřív jsem myslel, že se to týká jenom Zuckerberga, kterého tvůrci stylizovaly do rychlomluvícího intouše, ale on tu takhle mluví skoro každej! Už úvodní dialog v hospodě připomíná spíš agresivní hru ve stolním tenise. Ono vlastně nejde jenom o rychlost řeči, ale o celkové tempo dialogů a jejich střih. Prakticky tu chybí pomlky, jeden domluví a okamžitě začíná mluvit druhý (někdy dokonce ještě dřív). Díky tomu trpí atmosféra i emoce. Především ale samotní herci, kteří mezi tím chrlením slov trochu nestíhají hrát. To se nejvíc týká představitele Zuckerberga, Jesseho Eisenberga, který možná láme rekordy v počtu slov za vteřinu, ale po většinu filmu má jediný výraz. Je to obrovská škoda, kdyby měl film tak o 20 minut víc a dialogy byly klidnější, byla by to naprostá bomba. 8/10 () (méně) (více)

lorette

Keby som ako prvý videla film, nikdy sa na Facebook neprihlásim... A možno iba preháňam, ktovie. Asi som jedna z mála, ktorej sa tento film nepáči, ale ja si proste nemôžem pomôcť. Nepáči sa mi. Príbeh o tom, ako vznikol náš milovaný/nenávidený Facebook je zaujímavý, jeden by neuveril, koľko problémov a skazených vzťahov sa okolo toho točí. Herecké výkony boli na príslušnej úrovni, hoci Justin Timberlake ma celkom dosť iritoval. Ale čo to preboha bolo so scenárom? To mal režisér naozaj tak málo času, že herci mleli jedno cez druhé, plno zbytočných informácií a bla bla bla, až som sa v tom celkom stratila a pomaly ma prešla chuť vnímať všetky dialógy. Tento film si druhý raz nepozriem, ani keby mi za to zrušili účet na FB a som rada jedine tomu, že som som naň nešla do kina - zbytočne vyhodené peniaze. ()

Yaan2

°°Nelehké téma, ale co se týče zpracování, tak se to povedlo. Nejde o to, kdo to začal, ani kdo je ten zlý, dokonce ani kdo je ten špatný, ale o to, jak to bylo a je. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)