Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

papaJA21

Po tom co jsem viděl asi pět dílů, jsem se vrhl na knihu a jedním dechem přečetl všechny díly. Teď louskám Dance with dragons v angličtině. Seriál se tak stal skvělou předlohou pro mou představu hlavních postav. Bohužel jak už to u adaptací tak rozsáhlých děl bývá, zápletka je ořezaná a ne vše je na plátně. A tak jsem po pár dalších dílech ztratil motivaci dívat se dál. Taky bych čekal, především když je seriál velmi předkládán na HBO jako fantasy, že ten fantaskní svět bude náležitě vyobrazen. Zatímco v knize se píše o obrovských hrůzostrašných zlovlcích, v televizi pobíhá pár psíků. Každopádně jestli série poběží dál, jako že nejspíš ano, těším se na draky, obry na mamutech a Aryu jako kočku z přístaviště. ()

blitzer

Na tomhle fantasy seriálu mě nejvíc bavilo to, že není fantasy. Tedy kromě zhruba prvních 5 minut prvního dílu a posledních 2 minut posledního dílu. Jinak se vše odehrávalo v podstatě ve starým známým středověku, jen zeměpisné názvy a jména vládnoucích dynastií byla jiná. První série Game of Thrones tak spíš připomínala konverzační (politické) drama než fantasy. I když svět, tak jak byl vykreslen, byl skutečně fantastický :-) Ze začátku mě seriál nijak zvlášť nechytil, ale od čtvrtého dílu jsem hltal každou další epizodu. Slabší rozjezd byl zapříčiněn zřejmě tím, že bylo potřeba nejdřív pořádně vykreslit charaktery postav. A právě to je podle mě hlavní devizou Game of Thrones. V tomhle smyslu se mi asi nejvíc líbil vývoj postavy khaleesi Daenerys, skvěle napsanou (a skvěle zahranou) figurou je jednoznačně Tyrion Lannister a nejsympatičtější mi byla Arya Stark. A nesmím zapomenout na záporáky - zvláště mladý pán Joffrey je vskutku libovej parchant. Na druhou stranu mě trochu zklamal Sean Bean, jehož Ned Stark má po celou dobu pořád stejně "oduševnělej" výraz. Když jsem dokoukal poslední epizodu, tak jsem nabyl dojmu, že všechno bylo vlastně pouze jakousi předehrou před nadcházejícími událostmi epických rozměrů. Proto se těším na další řadu. EDIT: Pokud se někomu líbila Hra o trůny ze stejného důvodu jako mě (tzn. obešel by se bez fantasy), tak vřele doporučuji výbornou sředověkou minisérii The Pillars of the Earth. *** 23.9.2012 Season II: Druhá série mě bohužel trochu zklamala. Nevím, jestli to je tím, že už odezněl počáteční wow-efekt, nebo byla tato série skutečně slabší. Přišlo mi, že už to nemělo takový drajf a chvílemi děj vyloženě přešlapoval na místě. Např. linie kolem khaleesi, Jona Snowa nebo Robba Starka se až na posledních pár dílů téměř nikam neposunula. Navíc je tu několik nových postav, z nichž mi téměř žádná nepřišla natolik zajímavá, abych si zapamatoval její jméno, nebo s kým je v jakém vztahu. Taky mi moc nesedlo častější používání fantasy prvků (hlavně Stannisova podivná čarodějka). Na druhou stranu mě bavilo dění na Winterfallu, Lannisteři a má oblíbená Arya Stark. Poslední dva díly potom zachránily seriálu čest a mých pět hvězd. Doufám, že třetí řada bude trochu svižnější... tím nemyslím pouze akci, ale i oživení takového toho správně intrikářského ducha první série. *** 1.2.2014 Season III: Platí podobné hodnocení jako u druhé série. Z počátku mi trochu vadilo, že seriál rozvíjí spoustu nových příběhů, aniž by uzavřel některé staré... to se však změnilo 9. dílem, který byl opět nějlepší z celé série. *** 7.7.2014 Season IV: Škoda, že má každá série jen 10 dílů... ale jak se říká, dobrého pomálu :-) Čtvrtá série byla opět špičková, spousta příběhů se posunula do další dimenze, některé osudy byly zdárně ukončeny. Přeci jen bych ale jednu výtku měl - podobně jako v druhé sérii některé linie až moc okatě přešlapovaly/dále přešlapují na místě (už typicky Daenerys, ale i proces kolem Tyriona se dosti vlekl). Tentokrát byl nejlepším dílem série asi ten druhý (dlouho vytoužené se stalo skutečností :-), ale díl devátý byl opět zcela výjimečný. () (méně) (více)

dr.fish

První čtyři díly jsou na šest hvězdiček. Nádherně rozehrané intriky, feudální vazby, loajalita, povinnost, čest a tak dále. Sean Bean je velkou hvězdou seriálu, ostaní však nezaostávají. Druhá polovina výrazně ztrácí na tempu a s ním najednou mizí i závrať ze sledování. Že by to bylo jen o tom tempu? Zdá se, že když se konečně seznámíme se všemi postavami, začínáme se drobátko nudit!? Jde přece ale jen o úvod k velice rozmáchlému projektu! Hrdinové i padouši odcházejí a přicházejí, rody zůstávají. Na konci série jsem se ale ptal, jestli mne vůbec zajímají další osudy Westerosu. Tvůrci zapomněli na obyčejného diváka, který chce a musí dostat a zamilovat si postavu, která s ním půjde do další série. Ačkoli jich pár na tento post aspiruje, pro mne tam už naděje mnoho nezbylo...75% P.S. Další dvě série přinesly především zklamání, tvůrci hrají o čas, člověk se celý čas nudí, aby na konci dílu došlo ke zvratu, a tím i k vyvolání zájmu o další díl. Totální kalkul. Sestříhat na polovinu, pak možná. 60% ()

Kolikokoli

Ohledně tohoto seriálu jsem byla hodně skeptická. Po přečtení Tolkienova díla jsem měla takový pocit, že nikdo podobný s tak obrovským citem pro fantasy, se už nenajde a já stále zůstanu jen u Silmarillionu. Nakonec jsem byla překvapená. Jistě, kvality Silmarillionu to nedosahuje, ale téměř se to vyrovnává kvalitou Húrinových dětí a to už je co říct. Navíc je to nejlepší nebritský seriál v současnosti. ()

KajusaK

Obsahuje spoilery. S1 - 95 %, S2 - 100 %, S3 - 95 %, S4 - 95 %, S5 - 85 %, S6 - 85 %, S7 - 80%, S8 - 70%. Oblíbené postavy: Ned Stark, Catelyn Stark, Arya Stark, Jon sníh, Daenerys Targaryen, Jaime Lannister, Brienne z Tarthu, Sandor Clegane, Tormund Obrozhouba. Nezapomenutelné okamžiky: poprava Neda, pád Branna z okna, příchod bílých chodců ke zdi, Daenerys osvobozuje vojáky, Jon leze na zeď, smrt Roba a Catelyn, Jon a Bran u majáku, smrt Ohaře, Sansa s Theonem a skok ze zdi, útěk kněžky, smrt Jona, Hodor a dveře, válka bastardů, pochod hanby, Cersei a výbuch městečka, Arya zabíjí Freie, představování Jona Daenerys "To je Jon Sníh", poprava Malíčka, pád zdi, "Má modrý oči! Vždycky jsem měl modrý oči!", Kněžka zapaluje příkop a meče, pasování Brienne na rytíře, smrt Joraha, Theona a Kněžky, Arya zabíjí Nočního krále, závěrečná scéna. 15 dní sledování celého seriálu, který mě zaujal hned prvním dílem. ()

c.tucker

Tento seriál chytne a nepustí. Kvůli němu se chystám na koupi knižní série. Je to plné výborných postav a propracovaných intrik. Peter Dinklage jede. HBO to zase dokázalo. ()

WolfR

Na tohle mé fantasy srdce čekalo celý život. Kvalitní fantasy je ať už v podobě filmové nebo seriálové zatraceně málo. Hra o trůny přišla jako blesk z čistého nebe a já jsem do ní ihned zamiloval. Tvůrci si s knižní sérií Píseň ledu a ohně hrají skutečně pozoruhodně a já jim doslova zobu z ruky. Epický fantasy svět plný rytířů, krve, sexu a intrik dokázali převést do seriálové podoby skutečně brilantně. Spletitý příběh, vypiplaně dokonalé prostředí a silné postavy, na tom trůny staví. Hra o trůny se po právu řadí mezi mou nejužší špičku nejlepších seriálů. A myslím, že nejenom mou, 5 hvězd. ()

TomPrusik1

Vraždy, intriky, zrada, brutalita, sex... Tohle vše vystihuje Hru o trůny. Je to podle mě nejlepší seriál vůbec (žádná španělská telenovela s Chuanem). Ten scénář je fakt dokonalý (klobouk dolů Martine), herci skvělí, hudba na začátku mě vždycky vtáhne do děje, je to prostě BOŽÍ. Sice se přes díl pořádně nic neděje a brilantní je až ten konec (to páni režiséři udělali schválně, aby si namastili kapsy), vás to ale nutí (stejně jako droga) dívat se dál a dál až ve tři v noci vypnete televizi nebo počítač. Pokud se vám alespoň trochu líbil Pán Prstenů, tak se hned na to podívejte. Chybu rozhodně neuděláte. 1.série - 85 % ( začátek série pomalejší, po 5 díle BOŽí) 2.série - 90 % (příšlo mi, že jsem se ani jednou nenudil) 3. série - 70% (nic moc, čekal jsem jaro a přišla zima, ale ten konec to spravil) Nejlepší hláška - Winter is coming! ()

Bane_Boss

Tak a dost vole. A DOST!! Já se vole naseru a normálně tam vletím do centrály HBO a bude zle, kurva...bude ZLE!! Kurva furt tam kydlají do haše a hovno z toho. Jako má to svoje momenty, ale začíná mě to srat jaglusk. Každé pondělí mám chuť jít raději pouštět draka než čekat kurva na draky, kteří se stejně neobjeví vole. To samé White Walkers. Zadnici jsem měl stáhlou na konci 4x04 jak tam klopýtal White Walker domů za fellaz s babátkem a teď už tam zas tak dva roky určitě nebudou vole. Jestli tam nebudou ještě jednou do konce 4té série, tak dávam vole odpad, už to mrdám, nebudu to tolerovat. Chci White Walkers spin-off, tam možou kydlat do alelúúúja, ale aspoň jsou to frajeři. Co tam ti vole ostatní...Stanis kurva.... kdo to je? Pak další, ani nevím jejich jména, to mrdám vole fakt, zkurvené GoT, zničili mi život zmrdi!!!!! ()

V_erus_h

Už jen úvodní znělka ve mně vyvolává pocit euforie.. Po shlédnutí 1. série, která byla neskutečně chytlavá, jsem se rozhodla si nejdřív přečíst napsané knihy a pak pokračovat a to se mi vyplatilo, získala jsem mnohem lepší orientaci v postavách, opravdu jich není málo, i v celkovém příběhu. Nutno ovšem říct, že BBC si se zpracováním poradilo skvěle a nemůžu říct, že by byl seriál horší než knížky.. Pro mě jsou jak knihy tak seriál jednou z nejlepších, spíš nejlepší ve svém žánru a možná i celkově.. Nejde nemilovat!.. :D ()

LasT_Olt

Představ si, že se ti narodí dohromady osm dětí. První dítě je tichý ukázněný introvert, který vystuduje dvě vysoké školy. Druhé dítě je slavný zpěvák, který dobyl půlku světa. Třetí a čtvrté dítě jsou dvojčata, oba jsou astronauti a spolu založí první kolonii na Marsu. Páté dítě je úplně normální dcera s hezkou rodinou a vždy ti dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Šesté dítko je syn, který se přidá do armády a nakonec to dopracuje až na ministra obrany. Sedmé dítě se v dětství dotkne drog a i když už se byl čtyřikrát léčit a vždy do toho znova spadl, má motivaci se jít léčit po páté. No a osmé dítě je hulvát s ADHD, který si sere do rukou a hovna háže po lidech. I když své osmé dítě ze srdce nenávidíš a sedmé ti dělá starosti, na svých zbylých šest dětí jsi pyšný a nikdy je nepřestaneš milovat za radost, kterou ti vnesli do života. ()

Pája=)

Úžasný start, pocta všem fantazy, geniální filmový look, skvělý sean bean, mrazivá atmosféra. Co dodat víc, nemůžu se dočkat dalších dílů. - Jo a po přečtení všech knih bych dal ještě jednu hvězdičku navíc ale prej je 5 maximum. Nicméně, dle mého skromného názoru je seriál o nějaký ten fous lepší než kniha. :) ()

WinnJets

Bohužel jsem nečetl předlohu a tudíž ani netušil jaká parádní podívaná mě to vlastně čeká. Měl jsem v plánu mrknout na 1.díl a pak se uvidí co dál, no a dopadlo to tak, že jsem seděl jako přikovaný do třetí do rána a viděl 5.dílů po sobě a další večer zkouknul zbylé 3.díly a to myslím hovoří za všechny komentáře...:) No a poté co jsem viděl zbylé dva, se už moc teším až za dlouhých zimních večerů zalehnu ke krbu a vychutnám si knižní podobu...:) ()

wendelin9

Tohle historické (trochu)fantasy ukazuje úplně jinou seriálovou tvář, než na kterou jsme byli zvyklí a já osobně se nemohu dočkat každého nového mysteriózního dílu. Intriky, sex, násilí a chlast ve velice naturalistickém podání.. Paráda!! ()

sir-dave

Best seriál #6 - - - 1. řada - Winter is coming...(84%) Knihy jsem nečetl, a jsem poznamenán čistě seriálem v původním znění. Hned úvodní sekvence odehrávající se za zdi a zbytek dílu mě nalákal na poctivou středověkou řežbu s různými netaktními boji o trůn. První řada nabídla převážně jen soupeření na úrovni velkohubých prohlášení, různé podpásovky a nečekané zvraty. Postupem času začaly díly gradovat, k dokonalosti už mi chybělo jen více bitev, které bohužel přišly v malém množství. (Může obsahovat spoiler). Menší rozbor epizod s mými oblíbenými nebo zajímavými momenty. 1. díl - 88% (Úvodní scéna, odhalení Lannisterů, Joffrey ještě jako slušňák) /// 2. díl - 78% (Daenerys, roztržka mezi Joffreym a synem řezníka) /// 3. díl - 84% (Viserys Targaryen ztrácí moc, taneční lekce se Syrio Forelem) /// 4. díl - 63% /// 5. díl - 80% (Ned Stark vs. Jaime Lannister, různá odhalení) /// 6. díl - 96% (Poslední záchvěv Joffreyho, odhalení Joffreyho Nedem, Viserys a jeho "zlatá koruna") /// 7. díl - 90% (Tywin na scéně, Joffrey králem, jednou zatroubení je vracející se hlídka, dvě zatroubení divocí a tři...) /// 8. díl - 80% (Zrada Neda Starka, Syrio Forel - co řekneme Bohovi smrti - dneska ne!) /// 9. díl - 84% (Tyrionova hra na pravdu, poprava Neda Starka) /// 10. díl - 100% (Napíchnuté hlavy - "nebo mi dá on tu tvoji..", Khal Drogo, povstání Khaleese a draci) - - - - - - - - - - 2. řada - A Clash of Kings (85%): První série byla kvalitativně vyrovnanější, co se týče postav propojené, semknutější. Druhá už začala být rozdělená, každý rod na svém písečku s vlastním příběhem jak získat trůn. Konečně došlo na nějakou tu bitvu. Záleží už hlavně na tom, kolik času a prostoru dostane různý rod a postava. Zda více oblíbenější nebo méně. Prozatím o chlup lepší. Škoda opět málo prostoru pro nemrtvé. 1. díl - 73% /// 2. díl - 75% (Daenerys v krizi, Theon Greyjoy poznává svou sestru) /// 3. díl - 86% (Tyrionova hra na odhalení, Přepadení skupiny s Aryou - Nikdy jsem neměl rád kuše, dlouho se nabíjejí) /// 4. díl - 86% (Roztržka mezi Joffreym a Tyrionem a následná vendeta Joffreyho s prostitukama, mučení krysama) /// 5. díl - 80% (Zabití Renlyho duchem, setkání Arye s Jaqenem) /// 6. díl - 100% (Greyjoy přebírá Zimohrad, Arya u stolu s Tywinem a Baelishem, Ygritte na scéně, Vzpoura na dvoře) /// 7. díl - 68% (Slovní popichování mezi Jonem a Ygritte) /// 8. díl - 88% (Jamie a Brienne, poslední jméno od Arye) /// 9. díl - 100% (kompletní věnování se bitvě a taktice) /// 10. díl - 98% (Proslov Greyjoye, rozloučení Arye s Valar Morghulis, mrtví na scéně) - - - - - - - - - - 3. řada - A Storm of Swords (80%): Třetí série prozatím nejslabší, ikdyž paradoxně se udály opět důležité zvraty. Kvalitativně nevyrovnané díly. První polovina bylo takové to tlachání o ničem. Třetí díl považuju za nejnudnější vůbec. Polovinu času strávená na Královském přístaviště nebo s Robbem a Catelyn. Závěr dílu zachraňovala zlomová událost pro Jaimeho Lannistera. Druhá polovina série už začínala nabírat dost na obrátkách. Daenerys je čím dál silnější, došlo ke změnám u Lannisterů a což mě potěšilo, jedna linie vymizela (neměl jsem je rád, hehe). Závěrečný díl po nabitém devátém už ničím nepřekvapil. 1. díl - 93% (Jon Sníh vidí obry, Neposkvrněni na scéně) /// 2. díl - 66% (Když už je kráva podojená, nejde ji narvat smetanu zpátky do těla.) /// 3. díl - 62% (Trapas při zapáleni loďky, Daenerys kšeftuje, Jaime přichází o ruku) /// 4. díl - 64% (Craster dostává za vyučenou, Daenerys se ujímá armády Neposkvrněných) /// 5. díl - 66% (Domluva Tywina a Cersei na provdání Sansy za Tyriona) /// 6. díl - 78% (Šplhání na zeď, Zabití prostituky) /// 7. díl - 100% (Daenerys opět mistrovsky vyjednává, Ufiknutí ptáka, Poštěkování mezi Ygritte a Jonem) /// 8. díl - 97% (Svatba Sansy, Pokus o zabití Daenerys Daariem Naharisem, Samova odvaha) /// 9. díl - 99% (Jon při prokazování oddanosti divokým, Přepadení města, Vyvraždění Starků na svatbě) /// 10. díl - 75% (Jedna z mnoha rozepří mezi Tyrionem a Joffreym, Ygritte stříli po Jonovi, Jaime zpátky v Králově přístavišti) - - - - - - - - - - 4. řada - All Men Must Die (82%): O tom, že Game Of Thrones patří k nejlepšímu co se vysílá už rozebírat nebudu. První tři díly podobné, dost slabý rozjezd, situaci zachraňovala až 2. polovina. Co se týče obsazení, je škoda jedné výměny herce a úmrtí mé nejoblíbenější postavy (Y.) :-( Nejnudnější línie byla pro mně s malým Brannem. Královo přístaviště (je ho více) si drží svou kvalitu a Zeď na severu dostala podstatně větší prostor, přesně jaký jsem čekal. Blondie si hrála stále na svém písečku, možná nejslabší série pro ní. Celkově, ač se to nezdálo po vlažném začátku se věci daly do pohybu a v další sérii se některé hlavní postavy posunuly o kus dál a začínají si nové životy. Jsem dost zvědav na rok 2015. 1. díl - 65% (Fuck the King - další jméno odškrtnuto) /// 2. díl - 66% (Smraďoch holí, popichovaní na svatbě, Joffrey padl) /// 3. díl - 66% (Divocí rabujou - paradox, toho chlapce neměl pouštět, Daenerysin výraz na čurající chlapa) /// 4. díl - 84% (Nemrtvý verbuje) /// 5. díl - 74% (Hodor, Přepadení Krasterovy pevnosti) /// 6. díl - 95% (Theon vypadá doslova po lobotomii, Daenerys rozlmouvá s lidmi, Soud s Tyrionem - podpásovka s Šej) /// 7. díl - 85% (Daario Naharis vypálil Jorahovi rybník, slizák Baelish to zkouší na Sansu, Lysa konečně odešla do věčných lovišť) /// 8. díl - 87% (Nahá Missandei, odhalení Jorahovy zrady, souboj Hora vs. Zmije) /// 9. díl - 100% (Ygritte :-() /// 10. díl - 94% (Brandon a záhadná holčička, Brienne vs. Ohař a Arya si jede sólo, Tyrion jako mstivý kat) - - - - - - - - - - 5. řada - Valar Morghulis (83%):S další řadou přišlo o život pár dalších hlavních postav a jejich linií. Kompletně byl vynechán Bran, to mi až tak nevadilo. Části s Daenerys parádně oživili Synové Harpyje, stejně jako Noční hlídku bitva s mrtvými. Mirné zklamání z Arye a Jaqena, čekal jsme více než ty jejich meditace. Aspoň si odškrtla další jméno. 1. díl - 67% (Tyrion má novou motivaci, poprava Mance) /// 2. díl - 78% (Zabíjení trpaslíků, volba noční hlídky, Jaqen H'ghar na scéně) /// 3. díl - 66% (Jon porcuje, Vrabčáci získávají na síle, "k čemu majetek, když umím rozesmát ženu") /// 4. díl - 84% (Konečně Dorne, Neposkvrnění s Harpyjema v uličce) /// 5. díl - 85% (Sansa potkává Theona a zábavná večeře, Červ a MIssandei, Kamenní lidé) /// 6. díl - 88% (Tyrion si zachraňuje život, boj s Dornskými děvčaty, svatba Sansy) /// 7. díl - 66% (Cersei a Sanse teče do bot, Tyrion se setkává s Daenerys, dražba) /// 8. díl - 100% (Bitva ve Tvrdodomově) /// 9. díl - 99% ("Věřím na dvě šance, ale na tři už ne", upálení ehh :/, Harpyje v aréně) /// 10. díl - 95% (Smrt pár hlavních postav a jedné krásky, Sansa s Theonem budou potřebovat Hodora, Cersei bude pěkně nasraná) /// RECAP: S02 (best) - S01 - S05 - S04 - S03 (worst) () (méně) (více)

bartias

Stejně epické jako Pán prstenů ale navíc je tu i sex! Knižní fantasy sága George R. R. Martina je sama o sobě nabitá poutavým dějem, zajímavými postavami a nečekanými zvraty. Seriál k tomu navíc přidává talentované herce, fotogenické exteriéry a přesvědčivé kulisy. Počáteční série, která kopírujě příběh první knihy, se sice některým scénám vychytrale vyhne. Bitva by holt příliš vyhrotila rozpočet a pro vyprávění nakonec není tak důležitá. Televizní Hra o trůny i tak funguje dokonale. ()

okkac

Už dopředu to vypadalo, že premiéra tohoto seriálu bude velká televizní událost. Do té doby pro mne neznámou ságu The Song of Ice and Fire od G.R.R. Martina se podařilo velmi dobře převést na obrazovku. Překvapil mne velmi dobře promyšlený komplexní svět, ze kterého jsme po první sezóně stále poznali jen malou část a propracované postavy pronášející jedny z nejbrilatnějších dialogů jaké byly napsány. Samotný obsah a jak jsou pronášeny dokáže zvednout zvědavost nebo vzrušení z děje. "Honor?! Do you think it's honor that keeps the peace alive? It's fear, FEAR & BLOOD!!!" Nečekejte akci, je zde jen pár šermířských soubojů a jedna větší bitva je přeskočena úplně. Tady je to právě o dialozích. Vizuálně a po stránce výpravy také není moc co vytknout, ale rozpočet 60 mil. USD se dokázal promítnou, že se stříhá z větších digitálních celků do interiérů. Snad se díky úspěchu první řady navýší rozpočet pro další a dočkáme se i nějaké větší bitvy, která ve Střetu Králů je. Knižky už čekají na poličce k přečtení. 95% Season 2: 90% Tak druhá série dostála svých kvalit, byť už nepůsobí tak úplně kompaktním dojmem jako série první, ale to bylo dáno hlavně předlohou. Zde nastupují nové lokace, tak i velký počet nových postav, z nichž některé byly posunuty až do další série. Zaujmé hlavně sympatický Davos Liama Cunninghama, Brienne i Melissandra. Bolton působí tajemně, teším se na jeho bastarda, který byl posunutý stejně jako na Arstana (čtenáři vědí o koho ve skutečnosti jde, v první sérii to byla moje nejoblíbenější postava). Rovněž přibylo více autorské invence, která se odlišuje od knihy. Některé změny působí logicky, protože film je jiné médium, některé mi připadaly zbytečné. Pochvala jde hlavně za lokace, kdy Dubrovník nahradil Maltu a přenádherný Island je opravdu nehostinný sever, který ani potřeboval žádné digitální úpravy. Rozhodně jde ale stále o špičku TV produkce, bitva v Blackwater na rozpočet velmi slušná (výbuch divokého ohně) a režírující Neil Marshall doplnil bitevní vřavu o svoje chutné gore momentky. Doufám, že ho povolají až bude potřeba natoči zase nějakou rubanici :-) Season 3: 85% No tak nejočekávanější sezóna hlavně kvůli jedné události, která se už tradičně koná v klimatickém devátém díle a poslední jsou už následky a příprava do další sezóny. Musím říci, že původní nadšení adaptovat Bouři mečů do dvou sezón jsem uvítal, ale po shlédnutí série mi přišlo mnoho míst zbytečně výplňových, i přes fakt, že nová várka postav se vyrojila a bylo je třeba nějak uvést. Počkám raději na sezónu příští, abych měl ucelený obraz. A tam snad už dají opět nějakou větší bitku, jelikož tady byly dvě opět nechutně přeskočené. Season 4: 95% Po první sezóne, nejlepší. Je vidět, že se nasypalo více peněz a devátá epizoda pod vedením Neila Marshalla, který už vedl bitvu v Blackwater naservílovala záběry, které by obstály i ve středně nákladném filmu. Ale masivnější scény jsou vídět i párkrát během celé sezóny. Zklamáním byl duel Hory a Oberyna. Byl krátky a velmi špatně sestříhaný. Kdy se konečně západní filmaři naučí, že frenetický střih akční scénu nedělá (jen se podívejte na Raid). Rovněž už Branova linie dosáhla bodu, kdy dohnala knihu, takže jsem zvědav, kam se bude příběh ubírát a v další sezóně už budou překvapení i pro čtenáře. Season 5: 80% Pátá sezóna ukončila adaptaci Bouři mečů a hodně čerpala z Hostiny pro vrány a Tance s draky, přičemž některé linky velmi změnila a podstatně zkrátila (trochu i ku prostpěchu věci, jelikož v knihách se trochu táhly). Nicméně Dorne je překopané hodně (vyráží tam Jamie a Bronn, když každý má být úplně někde jinde) a bohužel působilo velmi odbytě. Sansa dostala zajímavější linku a nahradila Jayne Poole. Tyrion se konečně potkal s Daenerys a Lord Connington a Mladý Griff zde nejsou vůbec (trochu zarážjící, když vezmu v potaz, kdo Griff ve skutečnosti je). Každopádně prvních 7 dílu celkem pomaleji plynoucích až konečně v 8. díle Hardhome přichází nejlepší sekvence v seriálu vůbec a konečně Jiní příchází v čele s Nočním králem v plné síle. 9. díl přinese jednu šokantní smrt pro čtenáře i nečtenáře a poslední smrtí hned několik včetně té cliffhangerové v Tanci s draky (ale všichni nějak víme, že se určitě vrátí) a pak i další postava, která v knihách dosud žije a celkem se ji i daří. Jeho smrt nebyla přímo v záběru, takže možná se ještě na chvíli objeví v další řadě nebo i ne. To si musíme rok počkat. A to už bude děj v místě, kdy čtenáři i nečtenáři budou na stejné pozici. Season 6: 90% Série začala rychlým tempem, kdy se v každém díle vždy odpravila nějaká postava, pak příšlo menší zklidnění i tempa, aby se v posledních 2 dílech, které měl na starosti režisér Hardhome Miguel Sapochnik, zobrazila zatím největší bitva na poli seriálu a ve finále v první polovině skvěle zrežírovaná sekvence soudu a jeho neštastného konce,kde jsme se zbavili několika postav, které s námi byly několik sérií najednou. Škoda, že představení a celková přítomnost Eurona je zde velmi slabá a jiná, než oporti knižní předloze. Victarion chybí úplně. Zkrátka řítíme se do finále. Hodně postav jsme se zbavili, ty nejdůležitější si upevnili svoji pozici a začíná konec, protože nás sice čekají ještě dvě série, ale dorhromady mají mít jen 13 dílů, takže se předpokládá 7 dílná 7. série. Ale to až za rok. Mezitím snad GRRM už konečně dopíše ty Winds Of Winter konečně, sakra. Season 7: 80% Předposlední série a jen 7 dílů, což způsobilo, že události jsou teď o dost zhuštěnější, předtím putovaly postavy z místa na místo několik epizod, teď se přemisťuje na velké vzdálenosti pomocí jediného střihu a některé postavy zvládnou procestovat během jediné epizody více, než někdo ve 2 sériích. Až tak by to nevadilo, ale je v tom jen trochu vidět nekonzistentnost. Překvapení v ději měly první 4 epizody, kdy se rychle zredukoval počet hráčů o trůn na úplně nezbytné minimum a 4. epizoda obsahovala skvělou akční pasáž s útokem draka na konvoj. Poslední 3 epizody měly přinést nejvíce zvratů, ale všechny byly tak trochu očekávané. Linka na Winterfellu zbytečná a předvídatelná. Předposlední epizoda opět přinesla akční střet s nemrtvými, ale Hardhome a Battle of the Bastards byly lepší, stejně jako poslední díl, který obsahuje dojemné momenty, nepřekvapivé momenty a půlka se odehrává na jediné lokaci v Dragon pitu, opět finální díl předchozí řady byl lepší. Kde je vlastně Sapochnik, když ho člověk potřebuje. Doufám, že dostane na starost finále poslední řady. Osvědčil se dost. () (méně) (více)

Splasher

Po 5-ti dílech to vzdávám a tenhle eintopf už tvůrcům (Domácí Krabicová Kancelář) žrát nebudu. Přestože v tom většinovém chrochtání můj pískot zaniká, nedá mi to tu epiku glosovat "skrz lyriku". Čím, že si to dle Juvenála získat lůzu? ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií