Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

froid

Řekl bych asi fenomén posledních let televizních seriálů. Hra o trůny je výpravný jako velkofilm a přitom je to asi jeden z nejsledoveješích seriálů posledních let. ()

JohnnyBoy

Seriál neskončil, takže nehodnotím hvězdami (ale asi tři no) . Jinak je to trochu Melrose Place v brnění a s draky. V českém dabingu nekoukatelné, protože pak vyleze mnohem více šroubovanost všech možných dialogů. Naprosto nezařaditelná a svévolná práce s filmovým časem, které se vyrovná snad jen ten "italský" biják Woody Allena. To znamená, že někdy funguje báječně a jindy wtf, Někdy sakramanetsky vyjdou překvapivé zápletky, především tedy v prvních dvou sezónách. Pak prokouknete onen mechanismus, protože se nemění. Násilí je občas velice samoúčelné, stejně jako sexuální scény. Nemá to daleko do blitků typu Thermopyly (tedy filmy pro nadržené uhrovité panice, kteří se potí někde ve fitku). Velmi často nás seriál tlačí emocí "sleduj jak lidé trpí". Tahle emocie je občas čistá a funkční (příběh Starkovy starší dcery), ale většinou bývá docílena pragmaticky - opět pomocí nějakého násilného mučeníčka. Hra o trůny je skvělý a chytlavý produkt, ale ne zrovna veledílo, teda. ()

CaladanChmur

původně jsem byl na 3 *,ale když sleduji ten nekritický hype,je mi smutno.Seriál je to bezpochyby natočený kvalitně,ale proč mě proboha tak nudí když ho sleduji podruhé?A to jsem hodně zaměřený na fantasy/sci-fi/mysteriozo...Osobně si myslím,že to probudilo ty diváky,kteří knížkám jinak věnují mizivou část dne a tak nemají až tak možnost prožívat pomocí čtení,něco podobného častěji. Co si budeme nalhávat...TV tvorba je cílená spíše na lidi co nechtějí ztrácet čas čtením. tři hvězdy by byly fér,ale ten nestoudný boom okolo je fakt trapný a přesně ukazuje na ty které čtení uráží.Je spousty minimálně stejně kvalitních fantasy ság než li je HoT ()

subic

Všichni jsou tu z toho nadšení a já ne, tak si říkám, kde udělali soudruzi chybu. Je to slušná kostýmovka, má to i slušnou výpravu. Po 3 dílech jsem to vzdal, mě to prostě moc nezaujalo, asi nepatřím ke stádu. ()

Demonn

Pokud hledáte seirál, který vás chytne a nepustí, tak Hra o trůny je přesně pro vás! Spletitý příběh plný zajímavých postav ve skvěle vymyšleném světě okořeněném nadpřirozenými bytostmi, které se musí líbit snad i těm nejzarytěším odpůrcům fantasy...no řekněte, že se netěšíte na každou chvíli kdy do děje zasáhnou bílí chodci? Je to prostě nářez od začátku do konce a nemůžu se dočkat dalších serií a dílů. Snad to George R.R. Martin stihne dokončit protože jinak netušim, co bych si počal :D. 95% ()

Ivuska91

100%. Čítam hlavne knihy, až po prečítaní dvoch si vždy kuknem danú sériu, no musím povedať, že nikdy som nezostala sklamaná. Úžasné obsadenie postáv, seriál je kvalitný. Žiadne gýčové efekty. Tlieskam! Presne na takýto typ seriálu som tak dlho čakala. História a fantasy to je proste moje NO.1 :-) ()

bloody21

Tak tohle je opravdu filmové dílo, které je na úrovni se vším všudy. postavy jsou skvělé, všechny se jim povedly, já fandím Daenerys (Emilia Clarke), protože je prostě boží :D (ikdyž to je i arya nebo bran :D) a ti draci jsou opravdu krásní, žádné trapné křivky jako měl ten v eragonu například, vypadal jak lochneska. seriál zabírá podle mě docela věrohodně dobu středověku a v některých případech zvrácenost lidí, nevyhl se ani tématice gayů (některé filmy to dělají a přitom je to běžná realita), a také je to hudba, která celé dílo dotváří. A o hlavní znělce ani nemluvě, mohl bych ji poslouchat dokola. No prostě nádhera. ()

MeGab

Shlédl jsem celou první řadu, takže jsem u toho strávil deset hodin svého času. Během celé série se nestalo absolutně nic, co by stálo za zmínku. Děj veškerý žádný, aspoň ne takový, který by někam vedl. Dá se říct, že první série skončila tam, kde začala, jen během ní bylo zavražděno pár postav, zřejmě naprosto přebytečných. Nevím, co z první série by mě mělo přimět koukat na druhou. ()

B!rkof99

Nepolíben předlohou, znaven neustálými komentáři ve stylu "kurevsky hustej seriál" jsem byl donucen pustit si pár epizod... A vydržel jsem sakra dlouho... Kurevsky hustě dlouho... Zbytečně dlouho... Jak to někoho může bavit? Postavy jsou nudné, šmejdi jsou průhledný jak bílý tílko, pod kterým je černá podprsenka a ti "dobří" jsou zase přizdisráči. Nuuuuuuuuuudaaaaaaaaaaaa. ()

AlexUnited

Nie som príliš veľkým fanúšikom žánru fantasy, nedokážem sa až tak nadchýnať rytierskymi či šermiarskymi súbojmi, prítomnosťou drakov a obrov, kúzlami alebo veľkolepými vysokorozpočtovými bitkami či vojnami. Všetko toto tu samozrejme nájdeme, spolu s nádhernými zábermi na krásne prírodné scenérie ale aj drsnými krvavými scénami - všetko spracované na vysokej úrovni, do toho semtam nejaký sex a strašne veľa intríg a podrazov. Hlavné pozitíva tohto seriálu sú ale podľa mňa niekde inde. V prvom rade totálna nepredvídateľnosť deja spojená s likvidáciou hlavných postáv a ich postupným nahrádzaním inými postavami. Toto je fenomén ktorý sa v oblasti kinematografie vyskytuje veľmi zriedkavo a mohli by sa ním inšpirovať aj tvorcovia ostatných filmov a seriálov. Pretože v klasickom klišoidnom filme či seriáli divák vopred vie, že hlavný hrdina alebo hrdinka buď prežije alebo umrie až na konci nejakým strašne srdcervúcim dojímavým spôsobom, takže napätie a neistota tým pádom chýba a divák sa musí počas sledovania pozerať stále na ten istý ksicht. V Hre o tróny človek naopak absolútne netuší ďalší vývoj deja a nedokáže odhadnúť kto bude kedy, kým a ako zlikvidovaný - toto je najväčšie plus celého seriálu (napr. jedna hlavná postava zlikvidovaná ešte relatívne na začiatku úplne nečakane z ničoho nič, dve hlavné postavy potom odkrágľované naraz v jednom momente, špičkový válečník s množstvom vojenských úspechov namiesto toho aby padol niekde dôstojne v boji umrie so stiahnutými nohavicami na latríne atď.). Ďalším pozitívnym prvkom je charakterová nejednoznačnosť postáv. Málokto je tu totiž vyložené kladná alebo vyložene záporná postava. Týpek ktorý na začiatku vyhodí malé decko z okna nejakej veže sa postupne profiluje ako kladný sympaťák ktorému väčšina divákov fandí, naopak niekto kto sa zo začiatku javí ako spravodlivý sa zrazu začne správať ako hajzel. Ďalšia postava, ktorá je najprv sviňa a prajete jej spočiatku smrť sa síce aj naďalej stále správa ako sviňa ale dostane sa do konfliktu s ešte väčšou sviňou takže jej začnete fandiť. Jediná škoda, že niektoré epizódy sú zbytočne naťahované a viac sa v nich kecá než sa v nich niečo deje, ale dá sa to zniesť. Počkám si na posledné dve série a pokiaľ sa v nich udejú nejaké šokujúce zvraty a tvorcovia dostanú odvahu zlikvidovať ešte niektoré z kľúčových postáv, ktoré sa tu držia od začiatku, tak prihodím aj piatu hviezdičku. ()

Gamekeeper77

Abych řekl pravdu, ze začátku mě to vůbec nebralo. Příliš mnoho postav, moc dějových linií. Trvalo mi snad celou první sérii, než jsem se v tom klubku vztahů trochu zorientoval. Ani akcí to nijak zvlášť nepřekypovalo, jen spousta řečí a sexu ;-). Seriál se pak naštěstí začne pozvolna rozjíždět, až dosáhne skutečného vrcholu. Ten zmatený a vlažný start však nejde opomenout. 84%. ()

PeterJon

Bulvárne na môj vkus. Vadí mi, že vsádzajú na brutalitu a sex ako na prvky, ktorými chcú pritiahnuť pozornosť - samoúčelný šok. Obsah samotný sú len desiatky postáv a intrigy. Ale je to chytľavé a napínavé, pozrieš jednu časť a chceš ďalej a ďalej, každý deň..Napätie ťa pritom drží až do konca. Nevýhodou je, že to treba sledovať v kuse, inak človek stratí prehľad, kto je kto a čo komu kedy čo spravil a prečo sa ten chce teraz pomstiť. Celkovo príliš kruté aby som to znova pozeral - a spracovaním taká divná mediocre telenovela. ()

DarweyD

to co si většina představí když někdo řekne Game Of Thrones (jak fanoušci, tak lidi kteří tento seriál vubec neviděli) je spousta násilí, sexu, středověku, krásných žen, a politiky... to co vidim já, je nejspíš nejkomplexnější seriál, co jsem kdy měl tu čest vidět a klidně bych si poradil bez veškerý tý (někdy až nadbytečný) erotiky, protože tenhle seriál je opravdová špička filmařiny a výpravy. Soundtrack samozřejmě na úrovni nejvyšší. Edit po poslední sérii: No, vzhledem k nejhoršímu zakončení všech dob musím radikálně snížit hodnocení, jak se řiká, konec dobrý, všechno dobré? Díky tomuto seriálu jsem zjistil, že to funguje i v opačném případě, a je to smutný, srdcervoucí, a sprostý. shame shame shame.... ()

Mire

Tento seriál som videl prvýkrát až v roku 2018 a musím povedať, že celkom ľutujem, že som sa doňho nepustil skôr. Zo začiatku to bolo na mňa príliš chaotické sa zorientovať v tom množstve postáv a rozohratých dejových liniek, a aj keď už vtedy sa mi to pozdávalo a hovoril som si že to vôbec nie je zlé, po prvej sérii som uložil seriál k ľadu na polroka, aby som sa potom k nemu vrátil a definitívne ma jeho univerzum pohltilo. Fantasy a hlavne teda historické fantasy nie je žáner, ktorý by som vyslovene vyhľadával, ale Hra o tróny jednoducho mala niečo do seba, keď som sa nevedel dočkať každého ďalšieho dielu, ktorý som si pustil :) Tá atmosféra, postavy, výborne napísané dialógy, herecké výkony, rozsiahle dejové linky ktoré na seba perfektne nadväzovali, intrigy, nepredvídateľnosť, zvraty, brutalita nielen bojových scén, tomu sa proste nedalo odolať. Čo sa týka postáv, tak tých je tu naozaj v neprebernom množstve a určiť jedného favorita je pre mňa celkom ťažké. Napr. Ned Stark bol sympaťák, ktorý ale skončil bohužiaľ príliš skoro; mám rád dejovú linku aj postavy okolo Daenerys Targaryen, ktorej aj držím palce aby vyhrala :)) (aj keď po poslednej sérii to vyzerá tak, že to asi tak nebude). Dianie okolo kráľovskej rodiny Lannisterovcov bolo samozrejme tiež vynikajúce, v podstate je to hlavná nosná konštrukcia tohto seriálu spolu s dejom okolo rodiny Starkovcov :) Na druhú stranu veľa do seba mali aj výborne zahratí záporáci v podobe kráľa Joffreyho, bastarda Ramseyho Boltona a najnovšie aj Eurona Greyjoya, ktorý to vie tiež roztočiť (len dostal na to akosi málo priestoru). Veľký frajer je aj Sandor Clegane, to je vyslovene ťažký borec ktorého nejde nemať rád :)) Najmenej ma naopak bavila dejová linka okolo Branna Starka s Hodorom a spol., to bola fakt strašná nuda a pre mňa vyslovená vata. To isté platilo z väčšej časti aj o dianí okolo Arye Stark v období keď sa stávala "Nikým", aj keď sa ukázalo, že to nakoniec malo svoj zmysel. Najlepší bol GoT niekde medzi druhou až šiestou sériou, síce sa občas vyskytli diely kde sa toho veľa nedialo, ale tie peckové diely rozhodne prevažovali. Napríklad taký diel o červenej svadbe, tak to bola riadna šupa :) Od druhej polovice šiestej série to už ide kompletne v réžii HBO, bez konzultácii duchovného otca tohto príbehu, vďaka čomu sa začali objavovať dosť kritické ohlasy na to, kam sa to vyvíja, a hlavne na množstvo logických chýb, ktoré sa nedajú prehliadnuť. Lenže komu z toho vyslovene nestoja vlasy dupkom (ako mne), tak si dokáže užiť aj tieto posledné diely, keďže tak či tak ma to stále celkom bavilo. Posledný diel nastienil dosť veľký dejový zvrat, ktorý bude rozlúsknutý v poslednej ôsmej sérii, ktorá nás čaká už onedlho. Našťastie pre mňa, nanešťastie pre tých, ktorí seriál sledovali priebežne a museli čakať rok, alebo teraz dokonca skoro dva roky na pokračovanie :) To by bolo pre mňa na nevydržanie! ()

adamix

Moderný fenomén, ktorý zásadne ovplyvnil celý svet, priam až sfanatizoval. Čarom HIER O TRÓNY je to, že každou sériou je to čoraz lepšie a lepšie. Nepamätám, že by si tento seriál zažil nejaké (globálne) slabšie chvíle, ktoré by spôsobili poškodenie jeho kvality. Priznám sa, že som prvé série skôr ,,pretrpel,, , ale postupom času si ma to získalo. Začal som vnímať dej, určil som si svojich obľúbencov po istej dobe som spozoroval aj určitú kvalitu, ktorú si tento seriálik krvopotne vybudoval. Má to gule, je to drsné, vzrušujúce, napínavé a dychvyrážajúce. Je to proste seriál, ktorý si okrem celého sveta dokázal získať aj takú starú konzervu, akou som ja :)....... Po ôsmej sérii si seriál zakopal všetky pozitíva. Všetky momenty, celý dej ktorý si roky budoval, vyhasol behom šiestich týždňov. Nebude už patriť medzi moje srdcovky, ostane mi už len pár nostalgických chvíľ pri pomyslení z úžasu, čo nového ma čaká v ďalšom diely. Jedno je však isté - k tomuto sa už nikdy nevrátim. ()

Hovadin

Seriál který mne jako mnoho dalších opravdu pohltil. Skvělé výkony herců, hlavně těch, kteří ztvárňují záporné postavy. Většina lidí je skutečně nenávidí a tak by to i mělo být. Výborný herecký výkon Dinklage, který se z nechutného skřeta v první sérii vypracoval až v jednoho z nejoblíbenějších herců celého seriálu. Občas sice narazím na díl, který není úplně TOP, ale potom přijdou další a opět koukám s otevřenou pusou. V tomhle seriálu není doporučeno si oblíbit některou postavu, protože pravděpodobně nepřežije. Jen tak mimochodem já fandil Joffreymu. :-) ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií