Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Everyone

K nadprůměrně ohodnoceným záležitostem jsem pravidelně předpojatě skeptický, ale snažím se nesoudit, dokud skutečně neuvidím. Mnohdy se má předpojatost jen potvrzuje, ale u tohoto seriálu (prozatím jsem viděl první sérii, dávno již není pravda) musím říct, že pochybnosti brzy odezněly, byť mě po 2-3-4 dílech seriál, až tak nezaujal (neprohlédl jsem), ale dal jsem mu šanci a nyní jsem tomu rád, protože se kolo závislosti začíná pomalu roztáčet a já nyní s nedočkavostí očekávám další epizody (asi bych doporučil půlku první série zhlédnout na jeden zátah, jinak by Vám orientace v postavách mohla činit potíže, ale pak se zájmy jednotlivých rodů stanou zřejmými ve své komplexnosti). ___ Na seriálu mě fascinuje ta vysoká politika plná bezostyšné bezohlednosti, intrik a zrad ve jménu svého rodu (jména), která mi v mnoha jiných výtvorech přijde umělá a nikdy mě toto pletichaření (jakožto nosný prvek seriálu - ano, nosný, poněvadž se 50 minut v každém dílu řeší pletichy, či se vyjednává a 10 minut je na dějové zvraty a akci) nezaujalo (ba co víc, odrazovalo), ale zde je to jiné. Zde postavám vidím až do žaludku, jejich motivaci naprosto rozumím (svět zde není černobílý) a vzájemné střety zájmů ve mě zanechávají velice silné emoce, zejména s pocitu křivdy a nespravedlnosti páchané na postavách, se kterým jsem začal sympatizovat. ___ R. R. Martin má diváka či čtenáře omotaného kolem prstu a emočně ho díky empatii ždíme a ždíme, tak jako kdyby se to dělo bezprostředně Vám nebo Vašim blízkým. ___ Martin skvěle pracuje se současnými tématy - s neviditelným nepřítelem. To co není vidět a je jen nastíněno a obestřeno mystikou spojenou s ohrožením, je pro současný svět věc blízká - např. terorismus, hackeři, atd. ___ Nemůžu si pomoci, ale podobnost se Starověkým Římem (byť zasazená do středověku) je pro mě více než zřejmá, v klanu Dothraki vidím Kartágince (či ve středověku pak Mongoly), za Severní zdí (různé valy, jako Hadriánův, či jiné hranice) jsou Barbaři obecně a jejich mýtičtí ochránci, v Joffreym lannisterovi vidím Calligulu, v jeho matce Agrippinu, atd. (malá Maisie Williams, která hraje Aryu Stark, mi připomíná malou Fioru ze hry LOL :-)) Věc se má ale ve skutečnosti tak, i když paradigmata, viz předcházející věta, se zrcadlí napříč celou historií, že předloha pro knihu, potažmo seriál je inspirována válkou mezi Yorky (Starkové) a Lancastery (Lannisterové)...více viz http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/ted-ed-valky-ktere-inspirovaly-hru-o-truny___ Dialogy jsou vtahující, obrazy velkolepé (obzvláště hrady jsou nádherně vytvořené), hudba podmanivá, vytvořený svět realistický, problémy dvora tak povědomé, zkrátka jsem unešen. ()

Ctitel

Není to jeden z těch seriálů, kde už po konci prvního dílu netrpělivě vyhlížíte díl druhý. Seriál vás vtáhne až tak po pátem díle, ale o to silněji! Opravdu skvěle propracovaný, troufnu si říct reálný seriál, který ač se odehrává v jiné době a obsahuje mnoho z fantasy, tak se z něj dá přirovnat mnoho k dnešní době, k dnešnímu světu. Perfektní obsazení! Záporné postavy opravdu nenávidíte, s kladnýma zase táhnete za jeden provaz. Po 1. sérii se stal mým top seriálem a ani po 4. sérii se nic nemění a hádám, že ani měnit nebude. SPOILER! Akorát ty vraždy oblíbených postav mě už tak trochu serou :) Nadruhou stranu, není nad to, když se o své oblíbené hrdiny každý díl strachujete, jestli přežijou či ne. ()

Derny

Knižní série je dokonalost sama. Seriál je velmi dobrý. Samozřejmě, vždy byl předurčen k tomu zůstat ve stínu své daleko obsáhlejší a komplexnější předlohy. S dalšími sériemi se navíc od Písně ledu a ohně dosti odpoutává - mění příběhy postav, některé z nich zjednodušuje, jiné spojuje a další vynechává úplně. Vše ale takovým způsobem a v takové míře, že je to pro mne naprosto pochopitelné a atraktivitě seriálu, jeho spádu a logice to vůbec neškodí. Proto odmítám názory všech těch haterů, kteří stále kritizují šéfproducentské duo Benioff/Weiss za to, že znásilňují Martinův bestseller. Tak to opravdu není. Tento seriál je jedním z nejlepších, které jsem viděl, což můžu říct, i když pominu svoji nehynoucí lásku ke knižní předloze. Myslím, že za úspěchem Game of Thrones stojí především obsáhlost a hloubka děje, zajímavé postavy a brilantní ztvárnění jejich protagonistů. Stejně tak i monumentální záběry, epické bitevní scény a skvělé efekty. ()

Mlle odpad!

Hra o trůny není ledajaký odpad. Je to odpad odpadů, Kdysi jsem v jednom komentáři četla: „Viděla jsem hodně špatných filmů, ale tento byl asi ze všech nejhorší.“ Nikam takové konstatování nepasuje lépe než sem. Hra o trůny je doslova mistrovství filmového dna, pro něž je sebezápornější číslo v kelvinovských hodnotách stále příliš vřelým hodnocením. Za 40 let svého života jsem neshlédla nic tak oblíbeného, co bych mohla hodnotit hůře. Seriál je stoprocentně o ničem a pakliže mám jako přirozeně zvídavý člověk obvykle značné problémy s tím, aby mě vůbec něco nudilo, tomuto dílu se to daří až k dokonalé otravnosti. Nic v něm neexistuje, všechno je jen na oko, pro účely archetypální lidské hry – podobně jako třeba výběr jogurtů v supermarketu, předražený čínský telefon či rádoby prestižní značka džín. Lidská iluze je tu oproštěná důkladně od čehokoli, co by mohlo sebenepatrnější konverzaci či dílčí příběh seriálu obdařit aspoň trochu hlubším či zajímavým rozměrem. Slova vyplňují prázdný prostor mezi fyzickou nevoli vyvolávajícími šedozlatosépiovými efekty rádobyhistorického skladu kulis – produkce i postprodukce je další součást díla, která zasluhuje jen to nejhorší hodnocení. Seriál je dokonalým zpřítomněním bezcílné povrchnosti, a sotva jej v tom může něco trumfnout. Výjimečně ryzí archetyp nicoty a prázdna, viditelně ztělesňující rozdíl mezi bezduchým, jež pokrývá dokonale, a oduševnělým, kterému se stejně dokonale vyhýbá. Existuje mýtus o stvoření lidí z opic (či hlíny) extraterestriální inteligencí, sága o zrodu vědomého lidství kombinací „genů“ vědomých Atlanťanů či mimozemšťanů s místním, nevědomým „materiálem“. Tento seriál jakoby bezchybně filtroval jen to, co představuje ten „nevědomý materiál”. ()

Bozvav

První série mě nadchla hodně, druhá vůbec, třetí více, čtvrtá celkem dost. Jako u všech seriálů, některé díly jsou lepší, jiné horší. Je pravdou, že jsem si na sledování seriálu musela vytvořit jakousi pomůcku v podobě detailního rodokmenu všech rodů a jejich vazalů, abych se v tom vyznala. Dle recenzí čtenářů ho užiju i při čtení tohoto díla, na které se právě chystám. Jsem fanouškem Daenerys a Lannistrovic "prcka". Líbí se mi vývoj postav, že neustrnuly na jednom bodě, což bývá dost často problém většiny seriálů. Děj je zbytečně komplikovaný a vlastně by se dal shrnou do dvou dvouhodinových filmů. Velkm plusem je skvělá výprava, pořád se něco děje a celkem vše do sebe zapadá. Původně jsem dávala 80%, teď už méně, přece jenom. počkám na další řadu, pak se uvidí. Moc se nevidělo, spíš jsm se docela nudila. Poslední řadu jsem zatím neshlédla, byť už vím, co se tam bude dít. Po sedmé řadě dávám 60%. Dělo se hodně a vlastně houbelec. Celkem suma sumárum 50 max. ()

gonga

Přečíst knihy je zážitek daleko lepší, než se dívat na seriál. Jak zde už někdo zmínil, bavilo mě to do té doby než jsem se začetl do knih. ()

frolish

1. seria - 90%, 2. seria - 85%, 3. seria - 85%, 4. seria - 100%, 5. seria - 100%. Nie som fanusikom "historickeho fantasy", dokonca by som povedal ze obdobny zaner vyslovene nemam rad. Prave kvoli tomu a nelakavo dlhej stopazi som s GoT otalal nejaky ten rok, nuz a som nesmierne rad, ze som sa mu nakoniec poddal. Serial svojim velkolepym spracovanim a vypravou zaujme hned od zaciatku, no nastastie to je len jednym z velkeho poctu pozitiv, ktore dokaze ponuknut. Brilantny scenar drzi splet naozaj mnohych dejovych linii a postav paradne pohromade, sponuje napatie do maxima a vytvara taky komplexny svet a pribeh, ze v nom divak naozaj zije spolu s postavami. Zaroven sa mu pri mnohych dejovych linkach takmer vzdy spravne dari odhadnut kam pritlacit, a to napriek tomu (alebo prave preto?) ze ide tvrdo proti divakovym ocakavaniam (aspon do momentu kym si divak uvedomi, ze sa ma na ocakavania radsej vykaslat). Po prvej serii som bol velmi prijemne prekvapeny a hodnotil by som sa za slabsich 5, asi najma z dovodu ze som nemal k postavam a onomu svetu vybudovany silnejsi vztah. Dalsim dvom seriam sa da vytknut miestami prilisny patos a silena osudovost (oboje v danom zanri vsak lahko prepacitelne) najma pocas dialogov, ci skor monologov hlavnych protagonistov, ktore akoby svojou velkolepostou chceli predcit samotny pribeh. Ten mna osobne v tejto faze bavil o malicko menej, stale to vsak bola prvotriedne remeselne zvladnuta praca a rozhodne nadpriemerny zazitok po vsetkych strankach. V stvrtej serii si ma serial nadobro ziskal do dozivotneho fanklubu, ked ma v tretej epizode polozil na lopatky neschopneho vstat az do uplneho zaveru sezony. Obrovsky podiel na tom ma nepochybne autor predlohy, no musim (aj ked som uz milionty) vyzdvihnut najma herectvo Petera Dinklagea, ktory mi v nejednej scene sposobil neskutocne zimomriavky (za vsetky ostatne uz teraz legendarna obhajoba na sude). Uz rozumiem tomu sklamaniu fanusikov GoT, ked minulorocna Emmy sla do ruk Aaronovi Paulovi (a to pisem ako die-hard fanusik Jesseho a Breaking Bad). Najlepsie na tom celom bolo, ked som na zaciatku s04e09 nahnevany zistil, ze mi "prepli" dejovu liniu (netrpezlivo cakajuc na osud Dinklagovej postavy z predoslej epizdody, ktora bola pre mna vrcholom serialu) a nakoniec sa stal svedkom hadam este epickejsej, a vobec jednej z najnadupanejsich serialovych casti vsetkych cias. Piata seria nasledne trpela pomalsim rozbehom (tempo z druhej polovice stvrtej asi ani nebolo mozne udrzat) a uz som zacinal pocitovat mierne sklamanie. To vsak zmizlo tak rychlo ako prislo, ked som si uvedomil, ze to vsetko bola len priprava pody pre monumentalne vyvrcholenie v podobe poslednych troch epizod, zas raz na urovni nemajucej v sucasnom serialovom svete obdoby. Pripajam sa k netrpezlivemu masovemu odratavaniu dni do pokracovania tohto skveleho zazitku. ()

sirien

Ok - můj vztah ke knížkám je neutrální. Čet sem všechno, ale nepropadl sem tomu. Na začátku má seriál tři problémy: 1- knížek se drží tak otrocky, že že tím ztrácí na tahu a obsahuje zbytečné pasáže. 2 - některé klíčové věci (zejm. pro vývoj postav) tam chybí nebo jsou překroucené (zejm. Daenerys dostane zadarmo spoustu věcí, co si v knížkách musí tvrdě vydřít). 3 - není tam nic moc navíc. Později se věc naopak převrací a seriál začne trpět přílišným odklonem od knížek a změnami děje, přičem v zásadě to má všechno stjné téma: víc zabíjení, víc násilí, víc sexu a to zcela samoúčelně (v knížkách jsou násilí, sex atp. taky, ale mají tam svůj důvod) a co největší zjednodušení relativně složitého děje. Zbytek seriálu sem nesledoval, protože mě to začalo hrozně nudit, ale dost klíčových míst sem dokoukal později na YouTube. Obecně ten seriál není špatný, ale nepřijde mi ani nějak dobrý (vyjma věcí jako výprava, efekty atp., samozřejmě) a zpětně přihodím 1*, abych zas k němu nebyl příliš kritický - své světlé momenty má, mnoho postav je nádherně vykreslených, herci mnohdy odvádí super práci (vč. dětských herců!) - otázka je, jestli vám bude stát za to si na ty dobré věci počkat. ()

Martyr

Forrest Gump bezi po pusti, s nim bezia tisicky dobrovolnikov a v neskutocne krasnej prirodnej scenerii obohatenej masivnym hudobnym podmazom, ked uz divaci stieraju slzicky na lickach vbehne do cesty bezvyznamny bezdomovec, ktory mu hodi dyku do cela..Asi takto by som popisal vydrz vaseho oblubeneho hrdinu, o ktorom nemate pochybnosti, ze zasadne na tron a predsa sa niekde smykne na bananovej supke. Ako niekto dokaze stvorit serial s 16 hlavnymi hrdinami, pospajat ich osudy navzajom a zaroven nikoho obzvlast neodsunut na druhu kolaj..wtf ()

Eratashi

Muhahaha politika, válka, zrada, magie, síla meče, zvraty, náboženství. To je hra. Hra o Železný trůn, trůn Aegona I. Dobyvatele Targaryena, který jej nechal ukovat z mečů svých nepřátel v dračím ohni. ()

Extrakritik

Péro,drak,buchta,zase péro a do toho vám tam vymírají hlavní postavy,jako na páse.Rozhodně je to velice napínavé a poutavé. ()

Azuko

Seriál nezklamal a dostál všem svým hodnocením a recenzím. Naskytne se jak akce, tak i "klidnější" dialogy. Prolínání linek tomu dodá na propracovanosti a člověk se nenudí. ()

Gašpar

Fantasy Dallas, kdy s otevřenou hubou sedíte a čumíte, kam až dokážou Martin a scénáristi ještě zajít. Je to fantasy, takže je možný všechno. Postavy melou sračky, děj se neposouvá. Velkovýpravný blábol. ()

aliaska

Toľko o ňom počúvam,že som ho nakoniec začala pozerať.A naozaj chcem vidieť už ďalšiu a ďalšiu časť.Je na mňa dosť krvavý a bezcitny....neraz musím odvrátiť zrak...ale klobúk dole...pri ňom...a ešte jedna vec.... mládeži neprístupné...radsej😀😉 ()

Mallyyy

Ještě teda bude jeden díl, ale to mu už nepomůže ani omylem. Za mě rozhodně od 5 série to padalo dolů. Koukal jsem už na to jen z povinnosti, když už jsem začal. 8. série to zabila pro mě úplně. Takže tak do 3 série to bylo na 5*. V 8 je to tak na 1-2*. Dávám tedy průměr 3*. Moc nepobírám jak poslední sérii mohli dělat 2 roky, ale asi každý má talent na něco jinýho. ()

godycz

po prvni sezone jsem dal 4* po posledni snizuji. jako zabit zenskou ktera je zamilovana a oddana pri polibku bez varovani  je Prizdisracstvi nejvyssiho kalibru. takovej chlap ma pokrivenej charakter. kral je mrtev, at zije magneto. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií