Reklama

Reklama

Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovské přesile perské armády... Bitva u Thermopyl představuje jednu z nejslavnějších událostí řecko-perských válek, která se zapsala do dějin díky mýtu o nevšedním zvratu, kdy 300 spartských válečníků obětovalo svůj život při obraně Thermopylské soutěsky za svobodu celého řeckého národa. Stejnojmenný historický snímek z roku 1962 se odehrává roku 480 př. n. l., kdy perský král Xerxés I. zahajuje jednu z nejrozsáhlejších vojenských operací starověku, jejímž cílem bylo potrestat Athéňany a Sparťany za jejich vzdor vůči moci perské říše. Vládce obrovské otrokářské říše se vydává se svou nespočetnou armádou na válečné tažení s cílem zcela zničit řecké nezávislé státy, které představovaly jediné ostrovy svobody v tehdejším světě. Xerxés si předsevzal, že naplní sen svého otce o jednom světě a jediném vladaři. Právě v ohromném početní převaze jeho barbarské armády by měla spočívat síla, které běžní smrtelníci nedokáží vzdorovat. Mezi zástupci jednotlivých řeckých měst nepanuje shoda, jak této drtivé nepřátelské síle vzdorovat. Spartský král Leónidás (Richard Egan) vnímá, že ve vážném ohrožení je samotná existence Řeků jako svébytného národa a vybízí k rychlé obraně země před perským králem. Musí se však podřídit rozhodnutí spartské rady, která odmítá válčit během náboženských slavností. Statečný Leónidás proto neztrácí čas a vyráží se svou osobní stráží čítající 300 mužů zaujmout obranné pozice v úzkém průsmyku u Thermopyl, který byl vybrán jako nejvhodnější místo ke střetu s perskou armádou. Tímto odvážným vojenským manévrem se navždy zapíše do dějin a mýtů jako ten nejslavnější a nejstatečnější řecký král. (Česká televize)

(více)

Recenze (73)

kagemush 

všechny recenze uživatele

Snyderovo-Millerovic 300 je samozřejmě někde jinde.Fakt nesrovnávat.Zatímco 300 je jen a pouze dobře udělaný komiks kdy historický pokřivěniny (často i zhovadilosti) jsou každýmu u zadku,tady to mimo toho hýro a dobrodrůža i docela snaha o jakž takž odvyprávěný příběh jak to možná bylo(ovšem dialogy mezi Themistoklem a Leonidem-prča největší,aneb zkratka především-já su toprý fójak a já zas rozumbrada politik,ug ug,- no a ty sparťanský dresy????,to určitě! -až na štíty v podstatě obšlehnuto od vzoru římský legionář,-to se fakt v produkci nenašel nikdo,aby jim řek že se tehdy chodilo do boje s kulkama ve větru vlajícíma?,asi ne řek). I tak ale dobrý. ()

Z0oMb3E 

všechny recenze uživatele

V časoch kompom nedotknutých_keď bojová scéna so živými ľudmi bola. Parta hercov už mŕtvych_históriu oživiť rozhodla. Pár jalových scén, keď papekom rybu lovil_Vystredala bitka ktorej by nik neuveril. Oštepy sa hádzali, tak ako kto chytil._Bezpečnosť je nadovšetko, kto by PN platil? Scenár bol vsak jasný, koniec prezradený._Prekvapiť však mohol, jakže bude prevedený? Žiadna sláva nieje, všetci už sú mŕtvi_Titulky už idú, no ja niesom smutný. Pri tak skorom roku vzniku_Dobrá práca Rudolphíku! Keby viacej boja, koní_Päťku by som ihneď hodil. O pár rokov prišli kompy_a maseker to bol veľký. A anime nula šestka,_gule trhá viac než dneska. ()

Reklama

Psema 

všechny recenze uživatele

S přihlédnutím k době vzniku se musí uznat, že to má grády. Scénář je přes veškerou linearitu (Spartští vojáci dojdou do Thermopyl a tam hodinu stojí a bojují) kompaktní a tenhle film těží hlavně z celkové myšlenky bojovat i proti sebevětší přesile za každou cenu. V promluvách malinko chybí emoce a Leonidasovi v tomhle pojetí bych asi sloužit nechtěl, ale jakmile se rozjede boj, tak se nemusí tvůrci za nic stydět. Většina bitev, i když dnes působí trochu prázdně, má atmosféru, surovost a styl. A závěr je luxusní. ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Dá se říct, že na toto historické zpracování není třeba plivat. Čekal jsem sračku poplatnou době svého vzniku. Scénář je jednoduchý. Leonidas ví, že Řecko nelze uhájit bez jednoty. Když dostane politicky nezvyklou nabídku, že Sparťané budou vést vojska celého Řecka....kurva, to se neodmítá. Pak ale spartská rada rozhodne, že až po svátcích pošlou vojsko. Stejně jak u Marathonu. Co tedy Leonidasovi zbývá? Stát se nezapomenutelným, nicméně mrtvým vůdcem. Čekal jsem málo, dostal mnoho, to je vzrůšo být filmovým fanatikem. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

Mnohem lepší než ta novodobá CGI sračka. Xerxes je hodně vymaštěnej a ze strategickýho hlediska pokurvý všechno na co šáhne, hlavně že mu ve stanu tancujou polonahý kurvy, to ho zajíma. Za to Sparťani mají odvahu, strategii a svou svobodu, za kterou se nebojí dát život. Závěrečnej masakr to jenom potvrzuje. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (13)

  • Film mal byť vydaný už v roku 1961 pod názvom "The Lion Of Sparta", avšak vyšiel až o rok neskôr s upraveným názvom. (Arsenal83)
  • Hlavná ženská herečka Diane Baker v roku 1974 spomínala, že počas natáčania tohto filmu sa do Grécka tak silno zamilovala, že sa tam vrátila neskôr desaťkrát. (Arsenal83)
  • V čase natočenia bol tento film považovaný za najnásilnejší film v Amerike. (Arsenal83)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno