Reklama

Reklama

Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovské přesile perské armády... Bitva u Thermopyl představuje jednu z nejslavnějších událostí řecko-perských válek, která se zapsala do dějin díky mýtu o nevšedním zvratu, kdy 300 spartských válečníků obětovalo svůj život při obraně Thermopylské soutěsky za svobodu celého řeckého národa. Stejnojmenný historický snímek z roku 1962 se odehrává roku 480 př. n. l., kdy perský král Xerxés I. zahajuje jednu z nejrozsáhlejších vojenských operací starověku, jejímž cílem bylo potrestat Athéňany a Sparťany za jejich vzdor vůči moci perské říše. Vládce obrovské otrokářské říše se vydává se svou nespočetnou armádou na válečné tažení s cílem zcela zničit řecké nezávislé státy, které představovaly jediné ostrovy svobody v tehdejším světě. Xerxés si předsevzal, že naplní sen svého otce o jednom světě a jediném vladaři. Právě v ohromném početní převaze jeho barbarské armády by měla spočívat síla, které běžní smrtelníci nedokáží vzdorovat. Mezi zástupci jednotlivých řeckých měst nepanuje shoda, jak této drtivé nepřátelské síle vzdorovat. Spartský král Leónidás (Richard Egan) vnímá, že ve vážném ohrožení je samotná existence Řeků jako svébytného národa a vybízí k rychlé obraně země před perským králem. Musí se však podřídit rozhodnutí spartské rady, která odmítá válčit během náboženských slavností. Statečný Leónidás proto neztrácí čas a vyráží se svou osobní stráží čítající 300 mužů zaujmout obranné pozice v úzkém průsmyku u Thermopyl, který byl vybrán jako nejvhodnější místo ke střetu s perskou armádou. Tímto odvážným vojenským manévrem se navždy zapíše do dějin a mýtů jako ten nejslavnější a nejstatečnější řecký král. (Česká televize)

(více)

Recenze (73)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Souhlasím s Divočákem, že je to sandálovka, jakých ve své době bylo natočeno hodně. Souhlasím i s podivnými proutěnými štíty Immortals. Přilby Spartanů mi ale přijdou v pořádku, protože velkovýroba továrních pásů se přeci jen rozjela až o pár století později. Musím ale bohužel souhlasit i s Knucklessem- ten film je děsně utahaný, odvolávání se na dobu jeho vzniku neobstojí, dávno před tím se točily jinačí akční parády. V Řecku jsem nebyl, takže autenticitu prostředí posuzovat nemůžu. ()

gumli 

všechny recenze uživatele

Výborný historický epos,ktorý sa drží historických faktov.Historický fakt je jedná stránka a historická presnosť druhá stránka.Celý film je praktický zameraný na vojnu a boje.Vojna tú hra veľmi dôležitú úlohu,viac ako v takých historických eposoch ako napr.Ben Hur a pod.Zo začiatku má film pomalé tempo ale potom sa rozbehne.Je to jeden z najväčších príbehov v dejinách.Zároveň je to aj príbeh odvahy,vernosti a ideál smrti.Prirovnávanie k filmu 300 čo sa týka námetu beriem,ale prirovnávať ho ktorý je lepší nie.Je medzi nimi veľký rozdiel,čo sa týka roku výroby,ale aj peňazí,aj viac skúsenosti a iných technických možnosti. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $8,5miliónaTržby USA ?Tržby Celosvetovo $76,520,000▐ veru zlaté obdobie okolo 60.rokov keď vznikali úžasné historické veľkofilmy a rovnako tak aj tento projekt sa môže radiť k tým lepším, samozrejme bez diskusií sa dá film priamo zrovnávať aj z novou "komiksovou" podobou 300, keď príde na podobné dialógy, scénky, hrdinov, takže je citeľné kde sa veľmi inšpiroval autor komiksovej 300 Frank Miller, určite to stojí za pozretie /70%/ ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Poctivý historický válečný film, který se nese přesně v duchu antických snímků 50. a 60. let. Dneska již působí trochu úsměvně to rozdělení na free world (Řecko) world of slavery (Persie), který byl samozřejmě zrcadlem probíhající Studené války. Sparťané se samozřejmě otroků také neštítili a hojně je využívali :-) ()

AGAMENON 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších velkofilmů jaký jsem kdy viděl, příběh o statečném odporu pouhých 300 Sparťanů, proti mnohasettisícové přesile perských uchvatilelů, i když i sami obránci vědí, že jejich boj je předem ztracen, přesto neustoupí, přestože mají mnoho příležitostí tak učinit, raději se řídí krédem „se štítem nebo na něm“. Hlavními postavami filmu jsou řecký král Leonidas a perský král Xerxes, jeden chce zachovat svobodné řecko a druhý si ho chce podmanit, aby tak dokončil dílo svého otce. Řecko v té době nebilo jednolitý útvar, ale země rozdělená na městské státy, takže i když Řekové vědí o nebezpečí, přesto se vydají vstříc nepříteli pouze Sparťané, jednak rivalita mezi státy je značná a žádný nechce obětovat moc vojáků, dále je neschopnost se domluvit na tom, kdo bude vésti obranu a navíc probíhali olympijské hry, což znamenalo přerušení jakýkoliv vojenských aktivit. Obránci se hrdinně bránili po mnoho dní, ale tak jak už to bývá, byli zrazeni, jeden řek prozradil nepříteli tajný přechod přes hory, takže mohli vpadnout obráncům do zad, což se jim také stalo osudným, avšak zdrželi perskou armádu na dost dlouho, aby byli schopni sestavit vlastní a zahnat nepřítele do moře. Velmi silný příběh o odvaze, cti a povinnosti, se tvůrcům podařilo výborně převézt na plátno, všichni zúčastnění odvedli prvotřídní práci, od herců, přes režiséra či řeckého skladatele Hadjidakise, jež dodal velmi dobrou hudbu, hlavně chytlavý motiv Řeků. Bojové scény jsou až v druhé půli filmu, jsou velmi dobře zvládnuty, koordinace hromady statistů je taky na velmi dobré úrovni. Opravdu nelze jinak než doporučit a na konci sem byl opravdu dojat, když umírali poslední Sparťané. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (13)

  • V roku 1970, napriek konotáciám filmu k studenej vojne, bol film nadabovaný v ruštine a uvedený v Sovietskom zväze. Film sa ukázal ako veľmi populárny, celkovo si ho tam pozrelo 27,1 milióna divákov. (Arsenal83)
  • Mezi zástupy nadšených kluků, kteří v mládí shlédli 300 Sparťanů, byl i budoucí comicsový autor Frank Miller. Film ho nadchl natolik, že se podle něj rozhodl napsat jedno ze svých nejslavnějších děl - "300". (Divočák)
  • Pre bojové scény malo byť pôvodne použitých 5 000 komparzistov, ale nakoniec si filmári vystačili s 1 100. (Arsenal83)

Reklama

Reklama