Suzumija Haruhi no júucu

• Japonsko 涼宮ハルヒの憂鬱 (více)
Animovaný / Komedie / Psychologický / Sci-Fi
Japonsko, 2009, 11 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Nagaru Tanigawa (kniha)

Aja Hirano, Minori Čihara, Akio Ócuka, Ken'iči Ogata, Takeši Aono, Juki Macuoka, Tomokazu Sugita, Júko Gotó, Mai Kadowaki, Kazuhiko Inoue, Eidži Janagisawa (více)

Nových 14 epizod je zakomponováno do původního seriálu z roku 2006 a jsou seřazeny chronologicky. Suzimiya Haruhi má jasnou hlavu, rozpustilou povahu, egocentrické chování, nadání pro sporty, zálibu v kostýmech a cynického spolužáka, kterému háže všechny problémy na hlavu. Také si myslí, že svět je nudný, proto hledá mimozemšťany, cestovale časem a espery. Pro jejich hledání založila SOS Brigádu, ale zatím s žádným nepřišla do styku. Či snad ano? (Secretus)

Koonix

[] Opening 2006-Opening 2009-Ending 2006-Ending 2009 [] Začnem s tým, že Haruhi pre mňa bola dosť nesympatickou postavou, a jej chovanie ku Kjonovi (ale aj ostatným) ma vcelku vytáčalo. Prišlo mi to síce trochu podobné ako tu, kde sa Taiga chovala k Ryjuujimu (hlavne zozačiatku) podobne, ale zatiaľ čo Taiga dávala svoju krehkú stránku najavo pomerne často, Haruhi má takýchto momentov len veľmi málo, a ani zďaleka nemajú taký emočný dopad. Väčšinu času je teda Haruhi otravná a egocentrická mrcha, ktorá čaká že sa svet bude točit iba okolo nej (a že sa aj točí), a čo je na tom najhoršie, vedľajšie postavy jej nemôžu ani len dohovoriť, aby Haruhi nedajbože nechytila zlú náladu, keďže by takto mohli rozpútať hotovú apokalypsu! Čo sa týka zbytku postáv, najviac vyčnievajú samotný Kjon, s ktorým sa snáď žiadny divák nebude mať problém stotožniť (je to proste veľký pohoďák, a v tomto anime ako asi jediný reprezentuje jednoduchý ľud:), a Nagato Yuki, ktorá pre mňa bola bez debaty najzaujímavejším charakterom seriálu (asi pre to že jediná nie je človekom :). Zopár momentov v ktorých dá najavo, že má aj niekoľko (vcelku) ľudských záujmov, a chutí na mňa zapôsobili viac, ako celá story okolo Haruhi dohromady. Príbeh seriálu nemá zmysel rozoberať, akurát podotknem že som to videl už usporiadané v chronologickom poradí (epizódy z 2006 aj 2009 spolu), a som rád, pretože keď si predstavím že by som videl prvú sériu v poradí v akom bola pôvodne odvysielaná, neverím tomu že by som to dopozeral do konca. Avšak spôsob akým som to videl ja má jeden zápor - to najlepšie si užijete na začiatku (prvých 6 epizód by som bez váhania ohodnotil plným počtom *), a na koniec vám už zostanú iba tie menej zaujímavé epizódy. Samostatnou kapitolou je tu Endless Eight, ktorá je nápadom veľmi odvážnym, a som prekvapený že za tých 8 dielov som sa ani raz nepristihol, že by som sa priveľmi nudil, ale dosť to skazila pointa (na to aby si Kjon spomenul, že niečo nemá hotové, skutočne nebolo treba 8 epizód!), kde som si uvedomil, že som si kľudne mohol pozrieť iba epizódy 1 a 8, a o nič dôležité by som neprišiel. Avšak veľké plus majú tvorcovia za to, že som si ani raz nevšimol, že by bola nejaká scéna rovnaká, ako pár dielov dozadu. Rád by som ešte podotkol, že tento seriál je enormne ukecaný, niekedy som sa až strácal v množstve riadkov ktoré na mňa postavy vychrlili, a ich rozhovory sa bohužiaľ veľmi často týkali nejakých rádoby inteligentných vecí, z ktorých normálny človek poberie iba tie najzákladnejšie základy, preto by som ich nazval vcelku zbytočnými. Hudobná zložka je dobrá, ale opäť podľa mňa na samotný posluch nevhodná. No záporov som tu vymenoval celkom dosť, ale nevidel by som to až tak tragicky, seriál zachraňuje množstvo originálnych nápadov, a neopozeraný štýl rozprávania príbehu, takže za mňa 8/10 za epizódy z roku 2006, 6/10 za tie z roku 2009, celkom 7/10 a spokojnosť (aj keď som čakal niečo trochu iné (hlavne jednoduchšie:)) ()

Cchrerkk

Kdyby Endless Eight byly jen 3 díly, bylo by to o dost zábavnější (poslední 2 díly jsem víceméně přeskočil až na rozuzlení, o nic jsem nepřišel). Jako experiment a předehra k Suzumiya Haruhi no shōshitsu pochopitelné, ale přehnané. ()

Mat5

Priznajme si to že Endless Eight sralo asi každého ale ja som si to ku koncu už užíval. Dejovo skutočne slabá séria v podstate len 3 príbehy, ktoré ale v konečnom výsledku s prvom sériou a filmom dokonale zapadli a plne som pochopil ich význam. Ťažko sa to hodnotí jednotlivo, pretože to celé musíte vziať jak celok a tých 5* je za celok. (a teraz s odstupom času aj za EE :P) ()

Maou

Druhá séria Haruhi je v podstate len 14 "bonusových" dielov, ktoré dopĺňajú pôvodnú sériu, a sama o sebe by neobstála. Mohli by sme ju rozdeliť na dve časti. Prvá, "Endless Eight", je zaujímavým experimentom, no myslím si že autori to trochu prehnali. Osem dielov je o štyri viac ako je únosné. Neviem si predstaviť sledovať tieto diely s týždňovým rozostupom. Druhá časť, "The Sigh of Haruhi Suzumiya", je vlastne film o filme "The Adventures of Mikuru Asahina". Celá séria sa nesie v duchu prvej série a je dostatočne vtipná aj zaujímavá. Hodnotenie: Bamboo Leaf: 4* Endless Eight: 3* Sigh: 4* ()

Godlieb

Druhá série se v mých očích vyhoupla na úroveň té první. Endless Eight je hóódně kontroverzní, na mě osobně ale zapůsobilo jako nic jiného, tvůrci ve mě perfektně rozpoutali bouři frustrace z neustálého opakování známého, sem tam doplněného novými záběry a lehkými indíciemi, a zároveň nesnesitelného napětí, sfouknul jsem všechny díly naráz a ani nedýchal abych se na konci zasmál tomu, jak si autoři s divákem pohráli (ty záběry s mraky a létajícími předměty), následující Adventures pak mají dvě památné scény, Kyonův pokus dát Haruhi konečně jednu do zubů a Nagatin proslov v díle posledním, díky němu mi happyend jaksi zhořknul na jazyku a zavládla opět tíživá atmosféra paranoie a podezření. Geniálního sarkasmu neubylo, naše milované postavy se ani trochu nezměnily, příběh je jako obvykle správně ujetý, co chtít víc? Snad jenom mít trpělivost než se stáhne Disappearance of Haruhi Suzumyia... 5*. P.S: Další věc do přihrátky "Snad mi smysl dojde s další sérií": Proč si Nagato v Bamboo Leaf Rapsody čte knihu 'Když jsi zamilovaná...'? ()

Kaqes88

Toto by bolo fajn zábavné anime s pestrou paletou charakterov a dal by som mu 3 až 4 hviezdy. Bohužiaľ je tu pasáž s časovou slučkou, ktorá mi to celé znechutila. Servírovať mi tú istú epizódu znova a znova s minimálnymi zmenami bol úder pod pás od tvorcov. Viem, že tých častí bolo 6 alebo 7, no pocitovo mi prišlo, že ich bolo snáď 20 a bol som seriózne vytočený. ()