Tucker & Dale vs. Zlo

• Česko Tucker a Dale vs. Zlo (více)

Parta mladistvých intelektuálů podniká cestu z města. Příslib bezelstné zábavy v lůně neposkvrněné horské přírody ale nebude mít dlouhého trvání. Na samotě u lesa studentská kvítka narazí na individua podezřelého vzezření, kterým sláma čouhá nejen z bot. Žoviální burani Tucker a Dale si přitom též chtějí pouze užít volný čas: dát do kupy starou chatu, postavit kadibudku, ulovit pár ryb, a naopak vypít větší než menší množství piv. Bude však stačit jediné nedorozumění a požár bude na střeše, nejedna končetina se uřeže, drtička na dřevo vytryskne v krvavé sprše a konec bude jedné mládeže… Přímočará, ale zábavná parodie, získala mezinárodní renomé na řadě festivalů (SXSW, Fantasia, Sundance), českému publiku byla představena při příležitosti 45. ročníku MFF Karlovy Vary (2010). Kanadsko-americký snímek udělá radost především znalcům žánrové kinematografie. Tucker & Dale vs. Zlo se nápaditě strefuje do spousty hororových klišé z oblasti slasheru („vyvražďovaček“) a hixploitation (či hick flicks – filmy o křupanech). Na jednu stranu film přehnaně zvýrazňuje ustálené motivy (mj. hrozivé „Jiné“ v podobě zanedbaných vidláků), na stranu druhou komediální horor výsměšně napodobuje scény z ikonických děl (namátkou: Sežráni zaživa, Texaský masakr motorovou pilou, Predátor, Smrtelné zlo, Pátek třináctého, Fargo či Záhada Blair Witch), aby posléze vše obrátil na ruby a nastavil zrcadlo nám samým, když vyprávění šibalsky podřízne větev pod stereotypním rozdělením: kultivované město versus nebezpečný venkov. (Česká televize)

Marty89

Bohužel jsem film zatím neviděl v takové kvalitě, jaké bych si přál, ale i tak je to pro mě za 4*. Film se nikde vyloženě nevleče a jako komedie to bylo fajn, tzn. vtipné. Opravdu ale nevím, jestli je na místě v popisu tohoto filmu napsat, že jde o komedii/horor, protože s tou hororovostí to není tak horké. To je skoro jako napsat k nějakému filmu historický/sci-fi. ()

Soweek

Tak tohle moc nechápu. Parodie, která není ani trochu vtipná, vůbec krvavá, nijak strašidelná, bez jakéhokoli náznaku erotiky......tak co mám sakra jiného od takového filmu dostat, když ne tohle??? ()

Cejny

Párádní "hororová" parodie, u které se určitě nebudete nudit. Ironie a výsměch všem možným hororům, vyvražďovačkám a různým teen-filmům z tohoto snímku jen čiší. I ten konec byl dle mého gusta. 80 % ()

slovan1

Čekal jsem nářez a vtipnou podívanou ale jsem zklamaný. Potenciál byl velký a materiálu, ze kterého si šlo dělat prdel bylo mraky, ale pro mě se požadovaný výsledek nedostavil. Nejvíce bodu si film získává za Katrinu Bowden. 35% ()

Forsberg11

Tak na tento filmík som si poctivo počkal až, kým sa na svete neukáže kompletný, so všetkým čo k nemu patrí, a samozrejme kým naň budem mať chuť. A vyplatilo sa... Už si ani nepamätám, kedy som sa pri hororovej komédii takto nasmial, možno naposledy nejaký diel Scary Movie. Tento film je ale iná trieda. Nie je v ňom síce toľko gore a krvi, ako sa nám snažila masívna reklama okolo neho nahovoriť, ale keď sa doň v čase 00:01 zapozeráte, nepustí vás po najbližších takmer 90 minút. Klasická hixploitation omáčka prevarená už toľkokrát. Dedinský zaostali burani versus bohaté mestské detičky, lenže niečo tu nesedí. Tentokrát to bude totiž naopak. Pre mňa osobne dosť originálna myšlienka, a navyše aj veľmi slušne spracovaná. Nájdeme tu veľké množstvo odkazov na klasické horory. Hneď v úvode je to napríklad The Blair Witch Project, či The Texas Chainsaw Massacre a samozrejme sa nemôže zabudnúť ani na také klasiky ako je Wrong Turn, či Hills Have Eyes. Veľkou výhodou filmu je, že sa stále niečo deje, a divák nemá takmer žiadny priestor na to aby si oddýchol, či stratil pozornosť čo i len na sekundu. Máme tu úžasné lesné lokácie, typické pre tento druh filmu ale aj krásnu kameru, a niektoré kvalitné herecké výkony. Najmä Alan Tudyk bol znovu skvelý. Páčilo sa, a veľmi... 80 %! ()

sedm.1

Já jsem se na Tuckera a Dalea vážně hodně těšil a ve finále musím smutně konstatovat, že jsem dost zklamaný, tak jak už to ale v takovýchto případech povětšinou bývá. Očekával jsem totiž velmi zábavnou kombinaci nekompromisního humoru a potoků krve. A ona zatím uběhla hodinka a půl a kde nic, tu nic. Ani humor, ani krev, ani zábava. Dobře, abych úlpně nekřivdil, dvakrát jsem se opravdu upřímně nahlas smál a dvakrát cuknul koutky. Krvavých efektů je tu také pár, jejich kvalita je jemně průměrná, ale rozhodně nikdo nemůže očekávat nějaký gejzíry krve, třeskutý masakry, násilnosti, brutality apod., prostě se to celé drží dost při zdi. A zábavné je to snad jen v tom smyslu, že to celé docela rychle odsejpá. Bohužel, po celý film se vyskytuje ale i hodně nudných momentů, pár opravdu dementních a jen rádobyvtipných scén a čím víc se blíží finále, tím víc mi to celé přišlo trapnější a hloupější. Co mi ovšem kazilo náladu nejvíce, bylo obsazení. Kluci hrající Tuckera a Dalea jsou ještě s námahou kousatelní a v relativní pohodě, ale ta banda studentíků je něco tak příšerně nesympatického a odpudivého, že mi všichni svou přítomností kazili jakýkoliv pozitivnější požitek z filmu a ať mi nikdo netvrdí, že to byl záměr :( ! A tak v tomto směru byla fajn snad jen slaďoučká Katrina Bowden, ovšem i její herecké vlohy a výstupy mi přišli spíš nechtěně vtipné. Já jsem ale Tuckera a Dalea nepobral především jako komedii/parodii, protože tím mi prostě tento film nepřišel a pokud tak byl vážně míněn, tak v mých očích hrubě neuspěl. Tucker a Dale se může zkrátka pochlubit skvělou a originální myšlenkou, ale jeho zrealizování se moc nepovedlo a jde tak jen o lehce nadprůměrnou zábavičku, a to ještě jen pro fanoušky hororů a nebo hodně tolerantní diváky vůči divoké zábavě. ()

Reanimated

Kdyby celou dobu probíhala vtipná sebedestrukce vyplašeného studenstva, v níž se vtipně převrací hororová klišé, neváhal bych s plnou palbou (aneb "Seš celej?"). Spousta nudné kecací vaty film ale dost sráží. ()

Firebug

Asi nejsem úplně normální, páč ze všech komedií, co jsem za posledních pár měsíců viděl, suveréně vedou ty hororové, nebo hodně brutální (Super). Tucker a Dale jsou opravdu rozkošní vidláci, ale na místě studentíků jsem z nich taky posranej až za ušima - zvláště po tom výstupu s kosou u benzínky. Kdo viděl nějaký horor podobného ražení, bude jako doma, protože snímek si bere na paškál ty největší a nejpropranější klišé. Asi tak v půlce se filmek překlopí do, víceméně, klasické hororové vyvraždovačky s typickým maniakálním záporákem, pořád to je ale bžunda. Nejvíc mě dostala scénka s příjezdem policisty. Už dlouho jsem se u komedie takhle nezasmál a už jenom kvůli tomu nemůžu jít pod ty 4*. p.s. NEKOUKAT NA TRAILER!!! - prozrazuje zbytečně moc ()

Kejdlo

Pár vděčně vyvraždovacích momentů, u kterých jsem se fakt zasmál. Není nad nedorozumění a přiblbé studenty. Po všech těch humorných vraždách už to ale ztrácí dech, neví to kam dál, až to nakonec skončí po snílsku. Nápad to byl vážně dobrý. Naplno využitý ale fakt ne. Tři vtipné scény výtečný film nedělá. 7/10 ()

SG-1

"Ne, to je krev toho studenta. Jeden z těch blbců se vyřítil, probodl se kopím skrz na skrz a umřel přímo na mně." -Dale- ()

civrss

Hororové komedie jsou můj oblíbený žánr. Smutný příběh je, že 90% jsou impotentní nesmyslné chujoviny, které jenom vykrádají zajímavé horory a sami nepřicházejí s ničím novým, než infantilním stupidním humorem. Tucker & Dale vs. Evil je ovšem trochu jiná parketa. První polovina se veze v úžasném tempu humorných scén a milovníkům vidláckých hororů typu Pach krve nezbývá nic jiného, než se těšit, co film každou chvilku vybalí. Alan Tudyk je sice král stupidního ksichtu a o jeho kvalitách ve většině snímků je možno pochybovat, zde mu role Hillbillyho z Virginu sedla náramně. Já se opravdu královsky bavil. Takovéhle partičky sebevražedných studentů, co se ti zabíjejí na pozemku by měly být zavřeny v blázinci! ()

Circumscriptor

Po pravde, trochu som sa bál, že to bude niečo ako Scary movie, ale teraz môžem povedať, že som sa obával zbytočne. Nie je to len ten primitívny americký humor, ako niektorí tvrdia, ale môžem povedať, že som sa celkom dobre zabavil. Konečne dobrá hororová komédia od čias Armády temnôt a Braindead. ()

coscarelli

Prijemny slashmedy kompost s dvomi uhlami pohladu, ktory nalepku horor dostal asi z principu. Reze uz z uvodu , vychcava hlasky a usmevne momenty, ustredna banda vidlaku je velmi sympaticka. Dejovo letí ako sikanzen, takze neni cas na nudu. I ked v tretej tretine sa vyklisoiduje k klisoidnym zvratom, stale to bude pre mna - moja oblubena kaviaren. ()