Reklama

Reklama

VOD (1)

Když unikne jen jediný, bude to vítězství. Frank Sinatra jako strůjce troufalého útěku za hranice fašistické Itálie... Na sklonku fašistické diktatury Benita Mussoliniho se plukovník letectva americké armády Joseph Ryan ocitá v italském zajateckém táboře. Jako zajatec s nejvyšší hodností se stává vůdcem spojeneckých vojáků, kteří plánují útěk z tábora řízeného italským tyranem Battagliou. Po kapitulaci Itálie se podaří vězňům dostat na svobodu, záhy se ovšem ocitnou v rukou německé jednotky, která jim vystaví jednosměrnou jízdenku do Říše. Plukovník Ryan ale vymyslí plán, jak se zmocnit celé vlakové soupravy pod přísným dohledem vrchního nacistického vedení. Stačí využít vhodné příležitosti k převzetí německého expresu. Začíná zběsilá vlaková jízda za nepřátelskou linii v režii neohroženého Ryana, jehož ztvárnil hvězdný Frank Sinatra. Když se podaří dostat za hranice Itálie alespoň jednomu, bude to představovat vítězství. (Česká televize)

(více)

Recenze (114)

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Taková malá milá povinnost pro všechny, kteří mají rádi filmy o útěcích ze zajateckých táborů. Začátek trochu připomíná Most přes řeku Kwai, ovšem po půl hodině zjistíme, že gró bude trochu jinde. Ve vlaku, který je plný válečných zajatců, jež by se rádi dostali z okupované Itálie. Frank Sinatra boduje, ovšem, že byl skvělý herec vím minimálně z filmu Odtud až na věčnost (1953). K dokonalosti sice chybí nějaký význačný bod, ke kterému by se divák mohl upnout a ve vzpomínkách se k němu vracet, ale i tak klasika. A dobrá! ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Ani ďalší "útekársky" film mi nepriniesol dobrý pocit. Zasa to bol "pioniersky" tábor, v ktorom sa pohybovali polovičnými dávkami dobre živení vojaci, ktorí mali síce na sebe zvyšky uniforiem, ale ani to im nebránilo vyžívať sa vo vojenských rituáloch. Útek samotný mi skôr pripomenul komédie o francúzskej siedmej rote, než napínavé zobrazenie riskantnej operácie. Ako to už v nenáročných filmoch býva jednej strane sa darilo všetko, druhá si nedala ani čestný gól. Takže jediným prekvapením bolo, že zatiaľ čo vo Veľkom úteku hral iba jeden spevák (John Leyton) v tomto už boli so Sinatrom dvaja. A to mi nestačí na lepšie hodnotenie. ()

Reklama

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Nemám rád filmy, který jsou samy o sobě limitovaný "výběhem", což znamená, že mi vlastně vadí sledovat film, který se povětšinou odehrává na jednom místě, tentokrát vlak. Jako mladej sem tohle viděl, pamatoval sem si Sinatrův konec a taky jak se flanďák přestrojil za nácka. Včera sem si to pustil z nostalgie a nebyla to uplně šťastná volba. Na to, že je to válečnej film, tak tam všichni byli tak hezky ustrojený, vyčištěný (až teda na ten začátek). Málo se tady střílí a akčních prvků je tady jako šafránu... ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Velice kvalitní válečná záležitost. Zručná režie plus dravá akce a není moc možností se nudit. Navíc já mám, jak všichni víme pro filmy s vláčky slabost, takže k tomu je taky třeba přihlédnout. Já jsem spokojenej jenom možná, že ten rozjezd bych trochu zkrátil, protože extra sympatii k postavám jsem si nevypěstoval, ale jinak ok.75% ()

(mOnkey) 

všechny recenze uživatele

Naposledy jsem viděl Von Ryanův Expres někdy v roce 1996 nebo 1997 ještě na VHS. Po několika letech jsem bohužel naše video doslova zavařil neustálým sledováním Simpsonů, takže k většině svých véháeskových pokladů jsem se už nikdy nevrátil (respektive ne na tomto formátu). A zatímco například takové Božské relikvie jsem znal i dlouho poté zpaměti scénu po scéně, na Von Ryanův Expres jsem měl pouze útržkovité vzpomínky. Vybavoval jsem si snad jen scénu z tunelu a nálet Messerschmittů. A tak teď po těch letech koukám, po čtyřiceti minutách se objeví vlak a já stále koukám a koukám a žádná scéna mi není povědomá. Už už mě jímá podezření, že jsem si to ve svých vzpomínkách spojil s nějakým jiným filmem, ale ne, nakonec jsem se dočkal. Mnou zmiňované pasáže se mi shodou okolností jevily i teď jako úplně nejlepší ze všech, ale nezapomenutelných (hehe) okamžiků je tam rozhodně víc. Franka Sinatru jsem měl vždycky rád jako zpěváka i jako herce, takže k obsazení hlavní role (ani žádné vedlejší) nemám sebemenších výhrad. Už si nevzpomínám, jestli jsem tehdy viděl film s dabingem nebo s titulky (ale přikláněl bych se k první variantě), jelikož se mi nepodařilo najít údaj o roku vzniku první české verze. Tentokrát jsem měl tu čest s primáckou verzí z roku 2007 a i když s volbou dabérů nemám problém, s provedením už ano. Jedná se totiž o jeden z těch filmů, kde se mluví více než jedním jazykem. A zatímco angličtina je převedena do českého slova, němčina a italština mají místy anglické titulky. Vzhledem k tomu, že tam ty titulky v určitých scénách jsou, dá se předpokládat, že jsou dané dialogy pro děj/vykreslení postavy důležité. Česká verze je ovšem zvesela ignoruje, takže lidé neovládající angličtinu nemají občas vůbec ponětí, co se na obrazovce děje. Jakmile se však objevují v záběru pouze Němci, mluví si kliďánko po našem. S tím, koho tohle napadlo, by měli skoncovat jako se starým slepým ovčákem, který už dosloužil - vzít ho do stodoly s nabitou kulovnicí a odprásknout ho. Ale to jsem zbytečně odbočil, film rozhodně stojí za vidění. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (8)

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Davida Westheimera. (Hans.)
  • Plukovník Joseph L. Ryan (Frank Sinatra), ale i ostatní, chodí téměř celý film ozbrojeni samopaly MP 38 (ráže 9 mm , schránkový zásobník na 32 nábojů), ale na opascích mají sumky se střelivem do pušky Kar 98k (nábojová schránka na 5 nábojů, ráže 7,92 mm ).
    Přestože mají u pasu střelivo úplně jiné ráže, nikdy jim v žádné přestřelce náboje nedojdou. (montywalsh)
  • Trevor Howard byl teprve druhou volbou pro roli majora Finchama. (džanik)

Reklama

Reklama