Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiální text distributora)

Azrail

Skvělý film, u kterého jsem hodně váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Nakonec převážilo rozhodnutí udělit čtyři, protože některé pasáže byly mírně utahané, ale herecké výkony - to je úplně jiný příběh. Famózní Colin Firth, vynikající Geoffrey Rush, skvělá Helena Bonham Carter. A u závěrečného projevu mi zvlhly oči, svobodně to přiznávám. ()

Nix

On ten film má jednoduchý příběh, ale je založen na hereckých výkonech. Tady asi nemělo smysl polemizovat, že by si to zasloužil někdo jiný než Colin, ale mne více bavil Geoffrey jako terapeut, který měl naprosto skvělý postupy a film byl díky tomu zábavný. Taková nenucená zábava. Ale není to tip, který vyhledávám a proto bych se na to už nedíval. ()

Dantte..

Už dlouho mi tak rychle neutekl film, jako v případě Kings Speech. Děj je plynule vyvážený a Geoffrey Rush a Colin Firth vás přinutí vcítit se do jejich postav tak, že na konci při prvním váléčném projevu hltáte každé slůvko, každou slabiku a jste v křeči a nervózní z toho, aby se nezakoktal. Firth a Rush jsi jdou z mého pohledu pro Oscara nebo minimálně pro nominaci, stejně jako Natalie v Black Swan, tak i v tomto případě jde tento rok o bezkonkurenční herecký vykon od obou představitelů. 80 % ()

Lichty

Je bravurní natočit film s nudným námětem TAK zábavně. Medaili pro herce a skvostnou režii Toma Hoopera, který dokázal z dvou hodin konstantní konverzačky vykřesat téměř akční zábavu. ()

met87

"Through his broadcasts, George VI became a symbol of national resistance." Jestli existuje spravedlnost, Colin Firth si za roli koktavého krále Jiřího musí domů odnést pozlacenou plešatou sošku. 9/10 ()

john.h

Výkony Colina Firtha a Geoffrey Rushe jsou strhující, interiéry a i exteriéry vypadají opravdu věrohodně, je tu i můj oblíbenec Guy Pearce, který také skvěle válí a hlavním hercům důstojně sekunduje, hudba se k filmu také velmi hodí, podivný námět o koktavém králi, který se snaží trénovat řeč je také zpracován neuvěřitelně a na jedničku. Ale nominace na dvanáct Oscarů? Come on! Tak přelomové to zase není. I když pět hvězdiček si to zaslouží, v mém žebříčku TOP snímků je místo pro něco, co ve mě tak nějak zůstane, nevím přesně jak bych to popsal. Tento film ve mně nezůstal. ()

MadCaddy

'If I am King, where is my power? Can I declare war? Form a government? Levy a tax? No! And yet I am the seat of all authority because they think that when I speak, I speak for them.' ()

wito

Asi naozaj zaslúžené nominácie. Na film sa pozerá skutočne dobre. Príbeh je takisto originálny. Funguje to. Štyri hviezdičky sú len takým mojím subjektívnym momentálnym rozpoložením. Zajtra to môže byť kľudne aj päť, napozajtra tri (to skôr nie :)). Príjemne plynúca lahôdka, vybočujúca z bežným nalíčených historickým veľfilmov, prikláňajúca sa ku komornejšiemu, osobnejšiemu prístupu k divákovi. Osobne typujem minimálne 6 oskarov. Za povšimnutie stojí kamera. Tu myslím, že bude súboj s Black Swan celkom vyrovnaný... ()

coinneach

Příběh z královského prostředí čerpá především z velmi silných hereckých výkonů, září jako vždy bezchybný Colin Firth v roli koktavého krále Jiřího VI. i Geoffrey Rush, jeho logoped, který se stane také jeho přítelem. Jejich vznikající přátelství, vzniklé spory i králův osobní život je pojat ve všech směrech velmi decentně, čekáte-li útok na vaše emoce, jste na špatné adrese, v mnohém je tenhle snímek stejně suchý jako samotný britský humor. Králova řeč patří k těm snímkům, kterým přidáváte body ne za to, jak vás pobavil, ale za vskutku dobře odvedenou práci, je ten typ filmu, jemuž nelze z filmařského hlediska takřka nic vyčíst, přesto cítíte, že zábava a emoce vanou z jiných směrů. Je to dobře upečený dort, kterému ale chybí to, co na dortech máme nejradši, sladkou polevu, nad kterou se budeme oblizovat. Ponechme tedy tento milý snímek těm, kteří ctí filmové řemeslo nad zábavný potenciál, kterým se v tomto umně vystavěném, ale poněkud suše vyznívajícím snímku, šetřilo. 70 % ()

vetsinezobri

Tak tohle jo. Mé akční srdce, dokáže ocenit i takovouhle lahůdku. Úžasná atmosféra podpořená hudbou, která anglickému historickému dramatu pasuje přímo královsky. Ze všeho čiší britská pýcha na svou historii, jak panovnickou, tak uměleckou. Přemýšlel jsem, kterého herce vyzdvihnout, ale to prostě nejde. Všichni podávají výkon, při kterém zapomenete na profláklé Barbarossu, Marlu i Marka Darcyho. No aby ty sošky vůbec pobrali... ()

louski

Ale ale Britové to rozjeli ve velkém stylu. Firth a Rush na mě působili tak přirozeným dojmem, že bych hned věděl koho ocenit Oscarem za hlavní a vedlejší roli. Doktorovi metody byly opravdu luxusní :-D. Byl to krásný příběh o králi koktovi, ke ktérému jsem cítil víc než ostatní. ()

nicneznam

(spoilery) Další lobbisty vynesený film do nebes, na který by se v životě kouklo pár lidí a dále se o něm nemluvilo. Snad kromě dejme tomu obstojných hereckých výkonů, které si nějakou tu cenu jakou je regionální bafta zaslouží. Ale proč dělat z filmu, ve kterém na začátku kokta zkazí proslov, pak uteče od logopeda, přejde k dalšímu logopedovi, pohádá se s ním, usmíří se s ním, udělá proslov, všichni zatleskaj, dělat nějaký oberfilm? Psát o tom, jak je ten konečný proslov úžasný atd. Ano, čekat dvě hodiny na to, jak někdo bez zakoktání promluví za zvuku vzletné hudby, chápu že z toho má někdo nevídaný zážitek, ale bude se kvůli těm třem minutám koukat na celý film znova? Nebo co víc si z toho odnese? Dokázali filmaři obohatit další méně zajímavý námět něčím víc? Akorát vykonstruovanými okoukanými scénkami, kdy si král po zbytečném útěku od logopedického experimentu pustí desku se svým překvapivě nekoktavým projevem a za ním se zjeví vykulená manželka. (nominace na oscara) Těžko říct, jestli to šlo lépe a jinak, možná to lépe nešlo, možná alespoň osobitější a odvážnější humor, když už nic (shit shit shit mě nevytrhne), ale to je jedno. U mě to nedělá z tohoto filmu nic skvělého. Lidi na to možná budou chvíli koukat kvůli oscarovým nominacím a za rok se budeme znova opájet u prequelu s králem Jiřím V. nebo paralelním vyprávěním s jeho problematicky zamilovaným bratrem Eduardem VIII. Letos je u oscarech krásně vidět, že slabé náměty vládnou a lidem je to úplně jedno. Po 127 hodinách a dvou labutích další 2 hodiny nudy. ()

wOOzIe

Takhle se točí filmy, žádný avatar ani transformers, ale takto má vypadat kvalitní film, který má nějakou výpověďní hodnotu. Herecky skvěle obsazené a bezchybně zahrané. Firth a Rush na vrcholu svého umu, podle mě si jasně říkají o oscara. Psychologie (lehce připomínajíc Polanského filmy) zvládnutá na jedničku, film plyne pomalu , ale podle přesně vymezených linií a do filmu se nedostávájí slabé chvilky. Skvělé dialogy propletené sem tam suchým anglickým humorem dává dokonalou symbiozu. Charaktery, lokace, hudba, atmosfera skvělé a k tomu ještě patřičná lekce dějepisu. Velmi umělecky zvládnutý film jednoznačně plný počet:-) ()

štíple

Já dávám hvězdiček 6. Tak dokonalý film jsme dlouho neviděla. Colin je nepřekonatelný. Stále lepší a lepší. ()

Speck

Fenomenální přehlídka vysoce vyzrálého herectví stran hlavních představitelů, díky nimž jsou všechny scény opravdovým požitkem pro zrak i sluch a vůbec celý nervový systém. Opravdu, již dlouho jsem nepociťoval takové napětí, jako před závěrečným projevem Colina Firtha, a to i přesto, že jsem s touto částí historie obeznámen. Příběh krále Jiřího VI. je zkrátka tak neuvěřitelný a cliché, že je vlastně nádherné vědět, že se zakládá na reáliích. ()

touchud

Druhý oskarový film roku 2010 a světe div se, líbil se mi. Oskarový ročník 2010 byl po této stránce vyjímečný. Mužské role v Králově řeči nemají chybu, vynikající výkony. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)