Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

F.W.Colqhoun

Enigma představuje prototyp trvanlivého filmu - čehosi, co neuchvátilo, ale rád se k tomu z několika důvodů vracím. Nedokážu si sice představit, že bych si u něho nějak významně rochnil v kině * výprava je s přimhouřením oka přijatelná, ale strohá vizuální složka člověka protírat rozkrok rozhodně nepudí * nicméně v televizi či prostřednictvím nějakém přenosném nosiči opakovaně těší. Neokázalá, k nevzrušivosti směřující, jakoby-televizní režie [výjimečně ne ve zlém] otrocky slouží chytrému detektivnímu příběhu, protkávajícímu špionážní zápletku ornamenty milostných motivů. Orientaci v příběhu rafinovaně brání řada nečekaných zvratů a jen stydlivé, dobře načasované odhalování indícií stran toho, co jsou hlavní postavy vpodstatě zač. V dialozích se nezapře ruka britského spisovatele, který prožitek divácké pohody sichruje rozumným dávkováním sušší odrůdy ostrovního konverzačního humoru. Nezanedbatelnou měrou přispívá herecký ansámbl, s tradičně vynikající a lahodně oplácanou Kate Winslett, anorektickou Saffron Burrows [nepřekvapí, že femme fatale hraje druhá jmenovaná], švihácky úlisným Jeremy Northamem [který mně docela nedávno nudil v Mimic, ale jemuž historická dramata nanejvýš sluší] a skoro politováníhodně šprťácky slabošským Dougray Scottem. Potěší nepodlézavý výklad fungování kódovacího přístroje. Ne tedy snad, že by se film zvrhal v dokument technického rázu, přístroj se ale opakovaně vrací na plátno a pokaždé se dozvíme cosi nového, zpravidla dokonce zajímavého. Pro ignoranty mého ražení jednoznačně přínos. ()

andio

Film mi trochu připomíná Beautiful Mind s Russellem Crowem v hlavní roli. Scénář musím pochválit, ke konci jsem fakt napjatě čekal, co se z toho vyklube. Scott skvěle ztvárnil introvertního matematika s notnou dávkou sociopatie a ani ostatní herci nebyli špatní. Abych to shrnul: Viděl jsem i lepší filmy, ale Enigma rozhodně není špatná a myslím si, že by si červené hodnocení zasloužila. Za mě to je 8/10. ()

berg.12

Pominu-li opravdu ne zrovna povedený úvod, není scénář zas až tak špatný. Jediné co bych mu opravdu vytknul je určitá schizofrenost mezi špionážním a romantickým motivem. Ty se tu bohužel nedoplňují, ale spíše si navzájem přetahují pozornost. Co mi však vadilo asi nejvíce, je výrazně televizní formát filmu. To, že film opravdu nestál mnoho, je vidět zejména na četnosti a kvalitě válečných scén, které mi v rámci tohoto příběhu opravdu hodně chyběly. Nahradit tento nedostatek dramatickou linkou příběhu tak nepůsobí jako záměr, ale spíš jako nutnost. Průměrné válečné drama. ()

Olík

Trocha dramatu, trocha romantiky, trocha války, spousta špionáže, ale především zdlouhavý začátek a o poznání napínavější druhá polovina filmu. Já osobně beru toto dílo spíše jako vzdání holdu neprávem opomíjeným členům dešifrovacího týmu v Bletchley Parku. Producentský nováček Mick Jagger nesáhl vedle, když si jako předlohu vybral bestseller Roberta Harrise - skokem do louže je spíše uspávající uchopení námětu. ()

kowalski

Zajímavá látka ale moc z toho autor nevyždímal. Ze začátku je to docela nuda a poté se děj střídavě zrychluje a zpomaluje. Moc lovestory na film se špionážní tématikou. Vtipné je, že Winsletka si brýle sundá až v poslední scéně a na obrázku k filmu vypadá neskutečně sexy tak jak ve filmu nikdy nevypadala :) a toho Micka Jaggera jsem tam nikde neviděl... ()

• Producent Mick Jagger filmařům zapůjčil vlastní původní verzi šifrovacího stroje Enigma. (ImNotThere)
  • Hester Wallace (Kate Winslet) si počas filmu celkovo 16-krát napraví okuliare. (U_S_O)
  • Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted