Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

farmnf

Michael Apted, téma, z kterého by se dal vytvořit přímo famózní příběh, dopadl jako dětský film. Claire je mrtvá, nemrtvá, je to agentka, neagentka a pak se přisere doprostřed Skotska německá ponorka. Winsletka tu v brýlích a děsivých šatech vypadá jako Jiřina Švorcová, která chce být traktoristkou. Agenti tu kouří v posteli a lezou do ní v botech. Šifry se schovávají na hajzlu mezi hajjzlpapírem. Šifrant, vracející se z blázince vůbec nevypadá jako schizofrenik ale člověk co 4 dny pařil. No Aptede, nepotěšil jsi mne! ()

F.W.Colqhoun

Enigma představuje prototyp trvanlivého filmu - čehosi, co neuchvátilo, ale rád se k tomu z několika důvodů vracím. Nedokážu si sice představit, že bych si u něho nějak významně rochnil v kině * výprava je s přimhouřením oka přijatelná, ale strohá vizuální složka člověka protírat rozkrok rozhodně nepudí * nicméně v televizi či prostřednictvím nějakém přenosném nosiči opakovaně těší. Neokázalá, k nevzrušivosti směřující, jakoby-televizní režie [výjimečně ne ve zlém] otrocky slouží chytrému detektivnímu příběhu, protkávajícímu špionážní zápletku ornamenty milostných motivů. Orientaci v příběhu rafinovaně brání řada nečekaných zvratů a jen stydlivé, dobře načasované odhalování indícií stran toho, co jsou hlavní postavy vpodstatě zač. V dialozích se nezapře ruka britského spisovatele, který prožitek divácké pohody sichruje rozumným dávkováním sušší odrůdy ostrovního konverzačního humoru. Nezanedbatelnou měrou přispívá herecký ansámbl, s tradičně vynikající a lahodně oplácanou Kate Winslett, anorektickou Saffron Burrows [nepřekvapí, že femme fatale hraje druhá jmenovaná], švihácky úlisným Jeremy Northamem [který mně docela nedávno nudil v Mimic, ale jemuž historická dramata nanejvýš sluší] a skoro politováníhodně šprťácky slabošským Dougray Scottem. Potěší nepodlézavý výklad fungování kódovacího přístroje. Ne tedy snad, že by se film zvrhal v dokument technického rázu, přístroj se ale opakovaně vrací na plátno a pokaždé se dozvíme cosi nového, zpravidla dokonce zajímavého. Pro ignoranty mého ražení jednoznačně přínos. ()

wikus

Veľmi dobrý film.Spočiatku síce trošku nudne pôsobiaci,ale keď pochopíte o čo ide, začne všetko do seba zapadať a všetky kódy a komplikované šifry vytvoria skvelý film. V hlavných úlohách ako vždy skvelá Kate a pre mna prekvapivý Dougray Scott,ktorý sa týmto filmom u mna definitívne zbavil nálepky "princ z Even After":). ()

Lynn

Škoda, že tvůrci nevyužili tak kvalitní námět, jako je německá mašinka Enigma. Kdyby byl film čistě válečný (= víc prostoru mohl dostat střet zásobovacího konvoje a německých ponorek, šifrování a rozšifrovávání, taktické a strategické akce obou stran atd. atd.) a nedostal se do romantické polohy, asi by také hodnocení vypadalo jinak. Takhle jsou to průměrné 3* za romantiku na pozadí II. světové, kterých již byly natočeny tisíce (i když na druhou stranu musím chtě nechtě přiznat, že tahle romantika má aspoň hlavu a patu a docela příjemně se na ni kouká). ()

Macik

Kdy já už se naučím od filmu nic neočekávat.. :-/ Ale asi za to může ten název, jelikož když mi někdo řekne, že dávají film ENIGMA, okamžitě mi naskočí 2 hodinové drama o rozlušťování kódů.. Bohužel Michaelovi Aptedovi ihned naskočí milostnej příběh a v pozadí někde dřevěná krabice s nějakým šifrovacím přístrojem.. ()

• Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)
  • V jedné scéně Tom ťuká tužkou na desce stolu. Nejde o bezmyšlenkovité jednání, morseovkou vyťukává jméno ''Claire''. (ImNotThere)
  • Film bol mnohokrát kritizovaný britsko-poľskými strediskami "Zjednoczenie Polskie" a historickou komisiou, ako aj riaditeľom katedry Východnej Európy na Oxfordskej univerzite vzhľadom na falšovanie historických faktov a chýbajúce informácie o nezanedbateľnom podiele Poliakov na rozšifrovaní kódu Enigmy. (kacer4)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted