Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,301,582Tržby Celosvetovo $15,705,007║ Kódovací systém Enigma bol jeden z najznámejších strojov na šifrovanie cez 2.svetovú vojnu, a práve v tomto príbehu sa rozvinú konšpirácie okolo agendy, zamerané na získavanie vtedajších tajných informácii. /70%/ ()

Rex Mundi

(pozor, možné spoilery!!!) Dougrayho Scotta môžem, aj keď sa správa ako naivná kocka, čo nedávno objavila sex vďaka rafinovanej blondínke, ktorá hrá na príliš veľa strán. Keď sa ho prefíkaná sexica zbaví, on sa zrúti, pričom tesne predtým by kľudne vymenil všetky vojenské tajomstvá sveta za jedno blonďavé ohanbie. A že v hlave zopár takých tajomstiev má! Kate Winslet je takisto moja slabosť a Jeremy Northam sa narodil pre role slizkých záporákov. Plus sympaťák Tom Hollander vo vedľajšej roli a cameo Anne-Marie Duff ako sladké čerešničky. Všetkým im to veľmi svedčí a i keď mám nejaké výhrady voči scenáru, ako celok mi Enigma spravila jedno príjemné filmové popoludnie :-) ()

novoten

Kdyby se scénář nerozsypal pod rukama, mohla být Enigma strhujícím špionážním filmem s prvky romantiky. Takhle vyšla seriózní první polovina naprázdno a i když se postupně silně přidává na tempu, vychází tato snaha nazmar, protože když jsem akceptoval jeden zvrat, přišel druhý. A pak třetí. Nakonec mě ten finální nechal naprosto chladným, protože v tu chvíli už je z příběhu takový maglajz, že netuším, kdo byl kladný a kdo hrál za soupeře. Přesto je Aptedova honba za šifrou přinejmenším zajímavá a kdyby nešlo o adaptaci, ale o originální příběh, mohly zůstat dojmy o trochu příjemnější. ()

Brinkley

Enigma je hodně nenápadná filmová lahůdka (přirovnání nemusím hledat daleko - Kate Winslet nastrojená v neforemném kabátě). Nebudu tu dále rozvádět časté tvrzení uživatelů týkající se zdlouhavého začátku, absolutní souhlas. Divák je však postupně odměněn košatým, propracovaným, nepatetickým dějem a příjemně civilním herectvím všech zúčastněných (pro mě navíc třešnička na dortu v podobě Matthewa MacFadyena, byť v Twoface podobě). ()

Death

Ze zacatku to nevypadalo prilis dobre. Bylo to cely takovy zamotany a zmateny. Postupne se ale scenar docela dobre vyvinul a ke konci uz to cele zacalo do sebe zapadat-s obcasnym zadrhnutim. Je fakt, ze v zaveru uz se mi zacal mozek malinko prehrivat(nastesti to nedosahlo temer kriticke hodnoty jako treba v Mulholland drive:)). Dlouho jsem vahal mezi tremi a ctyrmi hvezdami. Je to tak mezi. Nejvice mi asi vadilo misty trochu pomale tempo. Neni to asi film pro kazdeho, ale pokud neocekavate neco jako U-571, mohl by se vam snimek libit. ()

• Film bol mnohokrát kritizovaný britsko-poľskými strediskami "Zjednoczenie Polskie" a historickou komisiou, ako aj riaditeľom katedry Východnej Európy na Oxfordskej univerzite vzhľadom na falšovanie historických faktov a chýbajúce informácie o nezanedbateľnom podiele Poliakov na rozšifrovaní kódu Enigmy. (kacer4)
  • Ide o posledný film skladateľa Johna Barryho. (U_S_O)
  • Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted