Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Animovaný
  • Akční
  • Krátkometrážní

Recenze (2 486)

plakát

Furiosa: Sága Šíleného Maxe (2024) 

Miller má na stará kolena konečně (ale bohužel i naposled) možnost zúročit daleko větší ambice než popáté předložit akčňák s dlouhou cestou nebo s velkým útěkem. Ne že by Furiosa nebyla akční, necestovalo se v ní tam, zpátky a zase tam a neutíkalo všude tam, kam jen si to scénář právě žádá. Ale vše se děje pořádným a památným postavám, v zatáčce se skrývá nejedna dějová rána do vazu a perfektně gradovaná scéna pronásledování neslouží jako pointa, ale jako koření napínavého děje, navíc vhozené před diváka v pravou chvíli. Pravidelné dávky bizarnosti a natvrdlých vedlejších charakterů mi tu sice překáží podobně jako minule, ale poprvé mám pocit, že ke mně pustá sága mluví hlouběji než na první dobrou.

plakát

Království Planeta opic (2024) 

Toulavě pomalý příběh, který se vždy rád zastaví právě na tak dlouho, aby novou kulturu představil, ukázal pár jejích zvyků a pak až rozpoutal archetypální souboj, který nikdy není černobílý. Triková stránka je právě tak ohromující, jak je v říši opů zvykem. Díky tomu tak jemně vedené humanistické linky zapůsobí o to víc, tím spíš, že se na pozadí příslibů věcí budoucích odehrávají jen tak mimochodem. Chytrý velkofilm té nálady, kterou nikdy nepřestanu hledat.

plakát

Občanská válka (2024) 

Obrazová nádhera o krutých věcech, kde jsou první dvě části, bloudící v mraveništi maličkostí a náhlých traumatech překvapivě o pořádný kus lepší než finále. To zde sice nejspíš muselo být, aby nešlo o cestu odnikud nikam, ale její obří měřítko ubírá z intenzity vyprávění o lidech, kterým rozumím (kvůli tomu, že dělají něco, co je dělat potřeba, i když je druzí nechápou) stejně tak jako mě rozčilují do běla (kvůli tomu, že se u toho chovají jako obyčejní závisláci na adrenalinu). Posledních pár minut už je pak čisté provokatérství, které si Garland za dlouholetou žánrovou rozličnost na závěr (?) filmařské kariéry zaslouží, ale nemohu nepřemýšlet, jestli takovou drzostí udělal čirou radost i někomu jinému než sám sobě. 70%

plakát

Love Life - Season 2 (2021) (série) 

Civilnější, uvěřitelnější, ale občas paradoxně i umělejší. Je dobře, že se upustilo od sériového randění a vztahové epizody působí jako realistické pokusy o nový vztah či krátkodobou známost. Roubování na aktuální události (covid, BLM) se ale míjí účinkem, protože nemají příběhové opodstatnění ani viditelné důsledky. Harper je v hlavní roli mnohem uvěřitelnější a tím pádem i sympatičtější než byla Anna Kendrick, ale už po dvou sériích celý koncept působí právě až moc jen jako koncept a ne jako volná šablona, se kterou se dá hrát. Předčasný konec proto dává logiku, už teď byly žánrové variace v posledních dílech příliš těžkopádné.

plakát

Love Life - Season 1 (2020) (série) 

Netypický seriálový úkaz, který mi téměř dokázal zprotivit někoho, koho mám upřímně rád už od začátku její kariéry a nic na tom nezměnil ani nejeden špatný film. S Love Life ale narážím, přestože v pilotu navnadí na ze života upřímně odkoukané a přitom dokonale civilní situace, uvěřitelné vztahy partnerské i přátelské a na fakt, že Annina ústřední Darcy téměř nesleze z obrazovky. Pak ale přijde divný pocit, že seriál je dobrý hlavně ve chvílích, kdy Darcy z obrazovky sleze a její nervózní tiky vystřídá úplně jiná nálada, postava nebo vzpomínka. Nikdy bych nevěřil, že když bude Anna Kendrick hrát podvacáté snaživou, přiměřeně uštěpačnou i zranitelnou holku odvedle, budu mít problém oněch pět hodin vůbec nadávkovat. Bohužel to tak je a já hlavní hrdince věřím právě jen ony drzé průpovídky, zatímco nešťastné peripetie nebo naopak veselé či úlevné chvíle téměř vůbec.

plakát

Vraždící krocan (2009) 

Nerad se dívám na filmy, které byly zamýšleny vážně a shodou nešťastných náhod nebo neumětelství se z nich staly vysmívané odpady. Čím jsem ale starší, tím víc dokážu ocenit nejlevnější béčko nebo jakékoli pozdější písmeno abecedy, které vzniklo na koleni za pár naspořených šupů s plným vědomím vlastních limitů a parta kamarádů se v něm vyznala z lásky k žánru, aby si z něj zároveň udělala překvapivě trefnou srandu. Vyšší hodnocení nedávám, protože napodruhé už by se kouzlo nového nejspíš ztratilo, ale jako jednorázová překvapivá střela zůstává hudrující drůbež i tak překvapivě a argumentačně neobhajitelně vysoko.

plakát

Orlie pierko (1971) 

V Měděné věži se vypráví o přátelství, o zradě, o smrti a o majestátu velehor, tedy o tématech velkých, nosných a silně archetypálních. Pírko pak navazuje velmi těsně po stránce příběhu, ale rozhodně ne v žánru nebo v kvalitě. Tam, kde dříve byla chata symbolem, je teď jen vedlejší kulisou. Kde se přátelství dalo považovat za nezničitelné, jsou teď jen úlomky příhod dvou nesympatických flákačů a většina děje je bez přehánění hloupá. S přimhouřenýma očima chápu pokus o automobilovou honičku nebo papírem šustící škorpení s nadporučíkem Pardekem, naopak vítám jedinou nosnou linku s Prašivcem. Ale za výjevy, kdy upoceného buráka Valera opakovaně a bezdůvodně nahání sotva plnoletá Andrea Čundrlíková, bych nejraději srazil hodnocení ještě níž. Plnění erotických fantazií k ódě na slovenskou přírodu vážně nepatří.

plakát

Džentlemanská dohoda (1947) 

Elia Kazan opět jako režisér sociálního dramatu. Proto se tu hodně, často a rychle mluví, velkodušně odpouští a v pravé chvíli se ucukne od důsledků. Méně je někdy více a tady by stačila jedna vyhrocená scéna a řekla by víc než pátý šestý monolog o tom, co by se dělat mohlo, ale nedělá. Sám Gregory Peck přiznal, že jako vyzrálejší herec by roli pana Greena odevzdal mnohem víc, takhle bohužel působí Dohoda i díky němu příliš plakátově.

plakát

Fallout (2024) (seriál) 

1. série - 60% - První díl mě nadchnul. Ironicky shazuje svoje hlavní hrdiny, opatrně dávkuje strach z neznámého a dává pocit něčeho nového. A pak se děj posune do klasických vyprávěcích postupů, forma se uzamkne v nekonečném přidávání dalších a dalších gramodeskových hitů a k radosti zůstává snad jen ta Lucy. Zbylé postavy často rozčilují nebo přímo vadí, tajemství se vysvětlují průhledným nebo očekávaným způsobem, hlavní hrdince je co chvíli připomínáno, že na povrchu se brzy začne chovat jinak než pod poklopem a popravdě na mě Fallout funguje víc jako love story nebo rodinné drama, případně jako western. Sci-fi stránku, společenskou kritiku, protiválečnou hrdost nebo odhalování stínů minulosti jsem na konci bral jen jako nutné zlo, což je u postapokalyptického výletu na pováženou. Originální ale je, takže budu na pokračování opatrně zvědav. Jen bych si hrozně přál, aby se ustálila nálada. Kombinace těžkopádných vtipů, politické satiry, přiznaně béčkového designu monster, paranoidního thrilleru a akční arkády, kde se fatální zranění občas dá léčit lektvarem a občas zase ne, mě ze sedadla vyhazovala skoro pořád.

plakát

The Walking Dead: Dead City (2023) (seriál) 

1. série - 50% - Eli Jorne napsal pro The Walking Dead tři epizody desáté série. Ve všech se objevil Negan, ve dvou z nich byl dokonce hlavní postavou. Protože se jednalo o jedny z nejlepších dílů daného období, zdálo se, že jeho dosazení na pozici hlavního tvůrce počinu, ve kterém bude pozornost soustředěna téměř výhradně na milovaného i nenáviděného antihrdinu, je skvělý nápad. A pak se všechno sesypalo na smutnou hromádku. Mrtvé město je natahované potloukání se po New Yorku, které by mohlo mít jen hodinku a půl a stejně by moc nedávalo smysl. Přichází totiž zbytečně rychle. První díl jde do vysílání půl roku po velkém finále původního seriálu a hned se horko těžko vysvětlují časové skoky, snad aby se odůvodnilo, proč se ve vzpomínkách neobjevuje nikdo ze známých tváří. Hlavní linka se navíc točí kolem psychopata, který nedokáže zavřít pusu (a i vyhlášený slizoun Željko Ivanek ho hraje jako rutinního zloducha číslo 3), pak kolem až nepochopitelně zapáleného maršála Perlieho (kterého hraje jako obvykle prkenný Gaius Charles) a samozřejmě kolem Maggie, která i dlouhé roky po začátku apokalypsy dělá takové boty jako je zahazování zbraní a důvěřování cizincům. Ale co je nejhorší - i přes davy nepřátel a hordy nemrtvých jsem se většinu času neubránil pocitu, že se na obrazovce vůbec nic neděje. Takhle jsem si "rozšiřování světa" nepředstavoval. Než se točit v kruhu, to radši značku nechat odpočívat.