Reklama

Reklama

Kandahár

Trailer

Posádka uneseného ruského letounu v zajetí Tálibánu marně čeká na vysvobození. Drama natočené na základě skutečných událostí nese jméno afghánského města Kandahár, kterého se v roce 1995 zmocnilo hnutí Tálibán. V létě stejného roku odlétá ruské letadlo Iljušin 76 s pětičlennou posádkou na palubě do Afghánistánu a veze munici vládním silám. Kapitán Karpatov je však Tálibánci donucen přistát na letišti v Kandaháru a pro posádku letounu tím začíná drama na dobu neurčitou. Jak dlouho potrvá jejich pobyt ve vězení Tálibánu? Čeká je mučení? Zasadí se ruská strana za jejich propuštění, nebo je rovnou odepíše? Co dělají rodiny doma, mají nějaké zprávy? Všechny tyto otázky muže trápí, zatímco měsíce plynou a plynou a beznaděj, nuda a ponorková nemoc se šíří mezi posádkou jako nákaza. Kapitán a jeho muži postupně pochopí, že si z vězení musí pomoci sami... Snímek režiséra Andreje Kavuna zdařile osciluje mezi polodokumentární rekonstrukcí, napínavým akčním filmem a psychologickým dramatem. 
(Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (55)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Jasný, je to vlastně film o ruské posádce letadla, kterou Afghánci unesou, oni s nimi nějaký čas žijí a pak si štípnou svoje letadlo a zase se vrátí domů. Jenže natočeno je to fakt dobře. Prostředí je naprosto úžasné, kamera se snaží vytěžit z prostředí maximum a tak je radost koukat na každou scénu. Akční scéna náletů na město někdy v půlce filmu je třeba ta nejlepší akční scéna, co jsem v Ruských filmech zatím viděl. Podle mě si tenhle film určitě nezaslouží takové hodnocení, jaké tady aktuálně má. Ony i ty názory Talibánců na okolní svět a islám stojí za to a jakmile se objeví nějaká emotivně náročnější scéna, Rusové se s ní naprosto perfektně poperou. Za mě tedy maximální spokojenost. ()

schizmo 

všechny recenze uživatele

Velmi rozporuplný film co se výkonu vs. csfd hodnocení týče. Pokud bych měl na první tři stupínky vítězů dosadit nejvýraznější vlastnosti, všechny místa s přehledem obsadí nuda, nuda a nuda. Další pořadí obsadí šeď a o následné se popere bída s nouzí. Film, který si nezaslouží vysílací čas ani ve 2:00 ráno na TV Barandov. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Nejen Američané mají svůj národní posttraumatický syndrom, o tom netřeba dlouze spekulovat, v Rusku je cítit jakbysmet, a i když si za něj mohou obě velmoci tak trochu samy (Taliban si přece jen svorně vypěstovaly letitou podivnou politikou v Afganistanu, stejně jako nástupnickou Al-Káidu), je pochopitelná reflexe třeba prostřednictvím celovečerního filmu (třeba strhující Kavkazský zajatec). Co je překvapivé, Kandahár se technicky zcela vyrovná americkým (akčním) snímkům a je více než důstojným zástupcem této specifické odnože ruské kinematografie. Skutečně strhující jsou scény při bombardování v Kandaháru a následné výbuchy uvnitř města, silným dojmem působí veřejná poprava ženy na fotbalovém stadionu (téměř totožné scény jsou k vidění v řadě amerických filmech, jen tam se obvykle kamenovalo), odkládaný výbuch granátu, stejně jako dobře gradované finále. Tvůrci si vyhráli také s mizanscénou, působí hodně autenticky. Celkem dost mi ovšem vadila patetická hudba v emocionálně vypjatých scénách, ale to je vlastně jediná výtka, nechám-li tedy stranou ideologickou rovinu díla, ale jelikož je zhruba stejně vyhraněná jako ve filmech amerických, nebylo by fér Rusům nenadržovat. Osobně si myslím, že tenhle ruský film má s realitou zajatců muslimských guerill mnohem více společného, než většina podobných snímků zaoceánské produkce, i když umělecká licence je v daném filmu nezpochybnitelná a nepřehlédnutelná... Ruský Kandahár je skutečně překvapivě dobrý a působivý film, má atmosféru a skutečně silný příběh vyvěrající z neoddiskutovatelného civilizační konfliktu...nechtěl bych něco podobného prožít... ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Nejvíc fascinující věcí na Kandagaru je prostá skutečnost, že se tohle všechno doopravdy stalo. Paradoxně ale tento film není až tak zemitý, tvrdý a naturalistický, jak ruské snímky být dovedou - a to i ty zcela smyšlené. Na tom část viny nese i nablýskaný (ale ano - oku lahodicí) vizuál a příliš dobře vypadající herci. Kandagar mohl být polodokumentární rekonstukcí, psychologickým dramatem nebo akčňákem - nakonec si bere od každého něco, ale ty hlavní atrakce každého z žánrů mu chybí - není dokumentárně autentický, není psychologický a není akční. Přesto jde o vcelku příjemný zážitek s několika skvěle inscenovanými scénami. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Gradace závěrečné scény útěku podpořená výtečnou atmosférickou sugestivní hudbou je dokonalá. Několik dalších scén se této úrovni blíží (nálet vládních letadel na Kandahár, scéna s granátem, poprava ženy uprostřed fotbalového zápasu). Jen škoda, že občas se dusné napětí z filmu vytrácí a chybí a film má v těch chvílích atmosféru spíš melancholickou než jak píše Nikitorius zemitě naturalistickou. Možná za to opravdu může ta až moc líbivá vizuální stránka, kde i pot a krev se občas lesknou takřka umělecky. Každopádně velmi dobrá práce, která zaslouží ocenění shlédnutím na velkém plátně. Čímž si neodpustím rýpnutí - proč jsou filmy z evropských zemí u nás až na čestné výjimky a pár artových věcí v kinodistribuci naprosto přehlíženy. P. S. Spíš než Putinova propaganda je Pignonova blbost, která mu zřejmě dovoluje si z napůl přeslechnutých informací vyvozovat závěry zapadající do jeho vidění světa - ten náklad byl určen pro opozici Talibánu, tedy pro ty, kteří si pak říkali "severní aliance" a které se nyní pokouší v Kábulu udržet "mezinárodní koalice". ()

Galerie (37)

Zajímavosti (3)

  • Film je založený na skutočnej udalosti z 3.augusta 1995, kedy bolo lietadlo ruskej leteckej spoločnosti (dodávajúce muníciu silám tzv. Severnej aliancie na leteckú základňu Bagram pri Kábule) vo výške 8 km prinútené stíhacím lietadlom Mig-21 (riadeným Talibanským pilotom) pristáť na letisku v Kandaháre. Všetkých 7 členov posádky bolo zajatých a obvinených zo zasahovania do vnútornej politiky Afganistanu. (andykovac)
  • Lokácie v Afganistane sa v skutočnosti natáčali v Maroku. (MikaelSVK)
  • Unesený letoun Iljušin Il-76TD nese registraci RA-76842 a v době incidentu létal u společnosti Aerostan. Letoun od roku 2006 aktivně létal u společnosti Aviacon Zitotrans. Několikrát ho bylo možné spatřit i na letištích v České republice, naposledy pak v květnu 2012 v Pardubicích. (Foxhound#1)

Reklama

Reklama