Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

KoRner

Taký polodokument, bez nejakých hlavných hrdinov a vo väčšine záberov použitím statickej kamery. Soderbergh proste behá z miesta na miesto a ukazuje ako by to asi mohlo vyzerať. V niektorých miestach mrazivé, inokedy nudné. ()

yoshua87

Velmi se mi tento snímek líbil... viditelně na placu fungovalo vše jak má... Soderberg si vše pohlídal a výsledek stojí za to... když člověk promine jisté minely, jako třeba že jmenovaný počet mrtvých doopravdy neseděl s těmi výpočty které tam hlásily tak je to pohoda a člověk pochopí jak je tento dnešní svět nechráněný před tím kdyby se objevila nějaká vážná nemoc která by se tak jako ve filmu roznášela... Byli bysme asi velmi rychle nahraní a pochybuju že by tobylo takto rychle vyřešeno :-) Dávám tedy ve finále nakonec těch 5* za kvalitní práci, výborné herecké obsazení, kdy si všichni doslova odvedli to co měli a podali kvalitní výkony... zajímalo by mě zda bude vydána i prodloužená režiserská verze kde se více probere situace kolem K.Winslet protože mě přišlo že poté co se nakazila to s ní vzal režisér hodně hopem :-) ()

xaver

Hodně, ale hodně otřepaný námět poslední dobou. S podobnými filmy jako by se roztrhl pytel. Filmy, jako varování před různými epidemiemi mohou být sice zajímavé, ale většinou mají stejnou šablonu a proto to hodnotím jako průměr za 3*. Realita je totiž úplně jiná. Kdyby taková smrtící, ale opravdu rýchlá a stoprocentně smrtící epidemie skutečně přišla, tak se to lidstvo v podstatě ani nedoví. Všichni by umřeli dřív, než by zjistili o co jde. ()

Nassau

Mě to rozhodně nezklamalo. Právě naopak. Velice dobře natočený thriller, dokreslený standardně dobrým Martinezem a skvělým hereckým obsazení. Žádné větší výhrady. (70%) ()

Nemik96

Tenhle žánr katastrofických filmů mám rád, když jsem viděl herecké obsazení byl jsem přesvědčen že film NÁKAZA bude pecka. Realita byla taková, že polovina hvězd byla pro tenhle film naprosto zbytečná, jelikož dostali minimální prostor předvest něco ze svého umění.Film sice gradoval dostatečně, ale pro mě nezajímavým způsobem.Raději bych viděl záběry jak celé lidstvo upadá do sraček a bojujou z posledních sil o přežití, než partu vědců a politiku jak se dohadujou která farmaceutická korporace vydělá na vakcíně nejvíc.Pro mě průměrný film za 3***. ()

kenkaku

Film mě celkem přimrazil k obrazovce a na konci totálně odboural závěrečným popisem "jak to všechno začalo"... vážně brilantní práce kterou jsem rád nesledoval v kině (mezi lidma), ale zalezlý doma z DVD s rouškou na obličeji. ()

TheNine

Strašně se mi líbí ten přechod z téměř komorního dramatu o úmrtí v rodině k pandemickému rozpadu civilizace. Takhle přesně by to vypadalo, pokud by se stala nějaká katastrofa takového měřítka. Všudepřítomný strach, rabování... Není to příjemná představa, hlavně když víme, že je to v nás. Při záchraně sebe a svých bližních bychom opustili všechny dobré mravy a civilizované chování, to mi věřte. Dialog: "S nikým nemluvte a nikoho se nedotýkejte." Hodnocení: 80% ()

bruceman7

Popravdě jsem čekal odpad. Velké překvapení! Kromě nepříjemného (nehodícího se) hudebního podkresu (a snad úplně zbytečné scénky na samém konci filmu) se jedná velice povedený kus. Jde v podstatě o zprostředkování náhledu, jakým způsobem se krize tohoto typu řeší a co vše je možné, že se kolem nich může dít - a o nic více. Žádné klišé, žádné tyjátry, žádné CGI zhovadilosti, prostě bez chujovin tak typických pro nízkorozpočtové záležitosti, kdy vám stačí několik neznámých tváří a výkonná počítačová sestava. Radost. 7/10 ()

iXtr3m3

Možno realisticky fajn, možno naturálne a fakt že skoro ako skutočné. Zato omnoho ale fakt omnoho menej záživnejšie ako o 16 rokov staršia Smrtiaca epidémia a nepomohol tomu ani castingový výkvet doby. ()

Hanys_

90ky měly už lehce kultovní Outbreak, v současnosti se žezla ujímá Contagion. Nebo spíše chtělo by se ujmout...Hvězdné obsazení a nervózní hudba - to vše hlavně zpočátku způsobovalo víc než spokojenost. Ta ale po "pár měsících" vzala za své, i z důvodu že počet obětí chřipky šel poznat pouze podle vzrůstajícího čísla objevujícího se na obrazovce a taky z absence nějaké pořádné "sotvadýchám" scény. 5/10 ()

Orthank

Ak sa chcete vyhnúť otrepanému katastrofickému námetu, cesta minimalistického prístupu s plejádou hereckých hviezd je tou správnou cestou. Týmto mixom vznikol aj v prípade Nákazy jedinečný stav, kedy dej jednoducho nemá hrdinu. Hrdinom aj obeťou zároveň je totiž ľudstvo samotné. V prvej pol hodinke som len pozeral ako nám režisér predstavuje (a odpravuje:) jednu povedomejšiu tvár za druhou, pričom ani jedna si dej neukradla pre seba. Každá postava ho posúva len o krôčik ďalej v zmysle šírenia ničivého vírusu. Dokonca aj samotná kamera pôsobí maximálne nezainteresovane. Ako pozorovateľ, ktorý je skutočne malý krôčik od dokumentaristického investigativizmu. Nuž a mne ako divákovi nezostáva vtedy nič iné, len sa "správať" podľa nastavených pravidiel. Na druhej strane, pochmúrna hudba funguje v neutešenom svete neistoty fantasticky aj napriek jednému-jedinému použitému motívu. Svojím spôsobom sa jedná o najrelevantnejší prístup ku katastrofickému námetu vôbec, no na strane druhej vás príbeh nemá za čo chytiť. Čas akosi rýchlo uplynie a v deji sa odohrajú všetky potrebné situácie vrátane tej najpodstatnejšej a potom to celé jednoducho skončí. Nič tuctové sa nedeje. Žiadne veľkohubé prehlásenia, žiadne citové vydieranie, žiadne posolstvo - "Chválabohu" alebo veľká škoda?...Netuším. Mierne narážky na nekalé praktiky farmaceutických spoločností totiž rozprášila príliš verná objektivita scenára. Tým sa dostal iba k akejsi švajčiarskej neutralite, po ktorej mám síce dobrý pocit z kvalitne natočeného snímku avšak s nulovým vnútorným zážitkom. ()

legatio

Jen další film o smrtící nákaze v řadě. Nic víc, nic míň. Vědátoři a další lidi běhají sem tam, volají svým blízkým, hodně lidí umře a najednou hurá máme lék. ()

Lewisek

V tomhle filmu hraje spousta dobrých herců, ale žádný z nich nehraje dost na to, aby jste se s jeho postavou dokázali sžít [Nejvíce mě fascinoval asi Jude Law.]. Film má několik dobrých momentů a myšlenek, ale strohý styl podávání ve mně nevyvolal pořádně žádnou emoci. Film má taky neuvěřitelně rychlý spád, kdo by vynechal jen půl minutky, tak přišel o podstatnou část filmu, což je sice pěkné, ale má to i nevýhody, než se "rozkoukáte" tak vám hlavní postavy umírají. Film na mě chvílemi působil dokumentárním dojmem, což sice přidává na důvěryhodnosti, ale divák pořád ví, že sleduje film. Pro mě celkem rozporuplný film, nicméně tím je také s jistou dávkou nadsázky nezapomenutelný. Takové 3,5*. ()

Druby

Tohle si nemůžu dovolit nekomentovat! ;-) Pan režisér, vrchní konspirátor Jude Law... Mělo to jen jednu vadu na kráse - Gwyneth zemřela až příliš brzy - měly si to s Kate vyměnit, byla by to ještě o chlup zajímavější podívaná..;-) PS: Opravdu vážně prima vidět takovejhle snímek, když navštěvujete přednášky z Disease Biology..;-) ()

MareT.

Jak se to vezme, že jo. Když od filmu očekávate příběh skupinky lidí a dostanete příběh celé planety, kde ta "skupinka lidí" není vůbec důležitá, tak se pak není čemu divit, že mám smíšené pocity. Ale jako film, který se zabývá otázkou, jak media ovlivňují lidstvo nebo jak lidé se dokážou chovat jako zvířata když jsou v ohrožení je to zvládnuto na jedničku. Ale i přesto po skončení filmu jsem neměl pocit, že se mě to dotklo. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech